kızlar soyadınızı degiştirdinizmi yada degistirirmisiniz?

A

Alala_2

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi Alala_2
Kadın 'kocaya varmış' oluyor

ŞU, kadınların soyadı mevzuu...

Kadınla erkek arasında en büyük adaletsizlik bu!

Erkek doğumundan ölümüne aynı kimlikte, kadınınki ha bire değişiyor.

Hadi eskiden çok önemli değilmiş.

Anneannelerimizin zamanında...

15-16 yaşında evlenilip bir yastıkta kocandığı yıllarda yani...

Belki de soyadını hiçbir yerde telaffuz etmesine gerek kalmadan ölüp gittiği bile oluyordu kadının.

Ama bu devirde öyle mi?

Okulu var, iş hayatı var, ehliyeti var, mal mülk alımı satımı var...

Soyadı çok lazım kadınlara artık.

Ve maalesef sabit bir soyadları yok.

Ha bire değişiyor.

"Ha bire" diyorum, çünkü öyle eskisi gibi bir kere evlenen kadın da kalmadı.

Netice olarak bir o'yuz, bir bu!

Olacak şey mi?

E, erkeğin üstünlük taslaması normaldir bu durumda.

Hiç şikáyet etmeyelim.

Evlenmekle erkek sizi "karı olarak almış" olurken, siz de bir "kocaya varmış" oluyorsunuz.

Bu türlü ifade edilişi sinir değil mi?

Ama ne yazık ki kadının, kocasının soyadını almasıyla bu sinir durum gerçekleşmiş oluyor bence.

Yani "hayatın birleştirilmesi" denir ya evlilik için... Bu, hayatın birleştirilmesinden ziyade, "kadının erkeğin hayatına dahil olması" oluyor.

"Peki aile birliği ne olacak?" diyeceksiniz.

E, kadın kızlık soyadıyla kalsın demiyoruz ki!

İki soyadını da kullansın.

İkincisinin birkaç kez değişmesi halinde sabit bir soyadı olur hiç olmazsa.

Aslında doğan çocukların babanın soyadını alması da adaletsizlik.

Çocuğu sen doğur, soyadını babasından alsın!

Oh ne álá!

Çocuğun doğduğu anda iki soyadı olmalı.

Çift soyadlı bir erkek hiç de fena olmaz.

Kafadan oturaklı bir adam intibaı verir.

Fakat kız çocukları için... Anneninki, babanınki, arkadan bir de kocanınki derken İspanyol asilzadesine dönmeleri işten değil.

Ama bugün aceleye geldi buna da bir formül bulurum ben.

Şaka bir yana, soyadı meselesi hakikaten önemli kadınlar için.

"Kadın hakları" deyip duruyoruz. O hakların birincisi bu olmalı bence.

Yoksa ne o öyle "kimin arabasına binerse onun türküsünü çağırma" hali?

BEN DEGİSTİRMEM SANKİ, BASKA BIRI OLMUSUM GİBİ GELİR YA... KİMLİK KARMASASI DA YASAYABILIRIM... CIK CIK OLMAS OLMASS.... OLMALIMIKİ?fisfisfis

SİZCE?

• Konu Sahibi Alala_2
Ben 2 soyadımı birden kullanıyorum. Çünkü kendi soyadım benim için çok kıymetliydi. Özellikle hiç erkek evladı olmayan canım babamın soyadını taşımamak bana çok acı verebilirdi. Belki bazılarınız için basit görünse de benim için çok önemliydi. Aile olarak birbirimize çok düşkünüz. Hele babamla ben..!

Ayrıca yıllarca iş ve sosyal hayatımda herkes beni böyle tanımış, hatta okul arkadaşlarım bile soyadımla hitap eder. Evlenince soyadımı kenara bırakamazdım. Eşim de hak verdi bana. Küçücük bir işlemle hallettik. Artık iki soyadımı birden taşıyorum çok mutluyum ben..

• Konu Sahibi Alala_2
eşimin soyadını kullanacağım...ama itiraf edeyim bunun eşimle alakası yok... çocuklarımla aynı soyadını taşımak istiyorum hepsi bu...ve ben bunu bir üstünlük gibi de görmüyorum..ne farkeder ki inşallah geri kalan ömrümü onunla geçireceğime göre,onun çocuğunu dünyaya getireceğime göre onun soyadını taşırım zevkle...aç parantez inşallah öyle olur, bir ömür boyu...kapat parantez

• Konu Sahibi Alala_2
bende eşimin soyadını almak isterim hiçbir teredütte bulunmam karşıda çıkmam ama sizinkilerde haklı bi şekilde erkek çocuk yoksa bende iki soyadı kullanırdım

• Konu Sahibi Alala_2
bende 2 soyadını birlikte kullanıyorum. erkek kardeşim olmadığı için. ayrıca bunu sorun haline getiren erkeklerdende nefret ediyorum

• Konu Sahibi Alala_2
bende ikisini birlikte kullanıyorum eşim için de hiç problem olmadı kabul etti

• Konu Sahibi Alala_2
Benimki biraz farklı bir durum. Ben evlendiğimde uzun süre kendi soyadımı kullandım. Sonra eşimin soyadını kullanmaya başladım. Boşandıktan sonra da mahkeme kararıyla eşimin soyadını kullanmaya devam ettim çünkü oğlumla soyadımın farklı olmasını istemedim. Tekrar evlensem soyadımı değiştirmem. Çünkü önemli olan oğlumla aynı soyadı taşımak benim için...

• Konu Sahibi Alala_2
bence ønemli degil, ne olcakki, hangisini tasimak isterse onu tasisin insanlar, benim icin ønemli degil ama esim icin ønemliymis,biz bi aileymisiz ve benim onun soy adiyla anilmam onun cok hosuna gidermis :) napalim degistirdim bende =)

• Konu Sahibi Alala_2
ben iki soyadımıda kullanıyorum.ama eşitlik veya başka bişey için değil.sadece 22 yıl taşıdığım soyadını bir anda bırakmak bana o anda çok zor gelmişti.evlenip tamamen farklı bir şehre,başka bi çevreye gelmiştim.ailemden arkadaşlarımdan ayrılmıştım.açıkçası o anda soyadımdanda ayrılmak istemedim.ama şimdi resmi işlemlerde bazen zorlanıyorum ne yalan söyleyeyimtatlicadiarzu
eşimin soyadını taşımaktan onur duyarım...eğer bu durum ağırına giderse insanın zaten o ilişkide bi sorun var demektir.
başka türlüsü olmaz.
ama eşimin sooyadı çok komik ve küçük düşürücü bişeyse kullanmayabilirdim...

• Konu Sahibi Alala_2
bende eişimin soyadını kullanıyorum eşimin soyadını taşımak benim için bir şereftir ama kendi soyadını kullananlara saygı duyarım benimde abim var o soy adımızı taşıcak.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…