kızlar şimdiye kadar ne gibi tetkiklerden geçtik

senemcik

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2007
354
2
41
kızlar merak ettiğim birşey var şimdiye kadar ne gibi aşamalardan tetkiklerden geçtik.
benim doktorum 5.ay sonu tayini çıktı ve gitti bende o aydan sonra başka dr.a devam etmek zorunda kaldım.gerçi doktorlarımın ikisindende memnunum.
benim ilk hamilelik öğrenildiğinde çeşitli testler yapıldı herşey çok iyi.daha sonra arada tekrar bi adrar testi yaptık iyi çıktı.sonra 3lü test sonra 3 boyutlu ultroson ve en sonda şeker yüklemem yapıldı.tansiyon filan kilo takibi hepsi iyi.yanlız duyduğum birşey var bu ay dr.soracağım aşı varmış yapılması gereken birde kan uyuşmazlığı için filan birşeyler daha varmış nedir ne değildir yardımcı olurmusunuz dr.gidene kadar size sorayım dedim

Tetanoz aşısı olmalı dediğin
bu aşı sağlık ocaklarında yapılıyor
ücretsiz,
ben henüz şeker yüklemesi yaptırmadım,ben de bunu yaptıracağım

ben 7 ekimde ilk aşımı oldum cuma günü ikinci aşım vurulacak.
dün şeker yüklemesi yapıldı çok şükür şekerim normal çıktı.

senemcim arkadaşların da dediği gibi aşı tetanoz aşısı genelde 4. ayın veya 20. haftanın sonundan itibaren yapılıyor ilkinden 1 ay sonra da ikincisi toplam 2 doz benimkini 18 ve 22. haftaların sonunda yaptılar sağlık ocağında bir de anne eğer negatif kan grubu taşıyorsa doğumdan sonra iğne yapıyorlar sen negatif olmadığına göre problem yoktur sanırırm

şuan 27+2 bu haftama kadar...ilk hamile kalmadan 3 gün önce gitmiştik bebek düşünüyoruz folik asit falan verilecekmi testler yapılacakmı amaclı gitmiştik....10-12 tane test yaptılar---folik asit (folbiol) verildi...3 gün sonra hamile kaldıgımı öğrendik hastaneye kontrole gittik hemde sonucları aldık...hersey normalde...gebelik testim kan oranım 60,1 di :)))...sonra rutin muayneler basladı...önce 2'li test yapıldı-----ardından 3'lü test yapıldı-----ardından ayrıntılı 4D ULTRASON bakıldı----------ardından seker yüklemesi+kan tahlilleri-----idrar tahlilleri-----kan uyusmazlıgı tahlili-----------şimdilik bu kadar...tetenoz asısı istemedi benim doktorum gecen hafta sordum...gerek yok dedi çünkü ev ortamında olucak dogumlar için yapılıyor..zaten siz steril temiz bir hastane ortamında dogum yapacaksınız dedi...

2'li test, 3'lü test, (ben extradan aminiyosentez de oldum ama şart değil) ayrıntılı ultrason (2 kez), idrar ve kan tahlilleri, tiroid kontrolü , şeker yüklemesi yapıldı şimdiye kadar.Ailemde ya da yakın akrabalarda tiroid ya da şeker olmamasına rağmen bende yüksek çıktı, gebelikle ilgiliymiş.Diyet verdi.Tetanoz aşısı oldum.
Kan uyuşmazlığına da bakılıyor ama annenin kanı negatif ise bakılıyor diye biliyorum ben.Ben baktırmadım

Hamile olduüumu ilk öğrendiğimizde tam kan sayımı yapıldı . Eşimin ve benim kan gruplarımızı sordu sorun olmadığı için uyuşmaşlık için bilgi vermedi .Daha sonra 2'li test yapıldı benim dr.um 3'lü teste gerek görmedi 23.haftamda obsestrik usg ayrıntılı ultrasonuma bakıldı 2.bir gözün görmesi hukuki açıdan gerekliymiş diye .24. haftamda tetanoz aşımı vurdurdum steril ortamlarda da doğum yapsak önlem alınması gerekliymiş. Bugünde 50'lik şeker yüklemem yapıldı ne yazıkki 147 dr.uma göre yüksek 1 hafta sonra 2. yani 100'lük yüklemem var ve sanırım yada umarım bunlar son testler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…