kızlar karpal tünel sendromu oldum....

BenAyKizim

anneyim ben!!!!
Kayıtlı Üye
6 Mart 2008
1.447
184
bir haftadır sağ elimde hareket ettiğimde baş parmağımdan aşağı bileğime doğru inanılmaz bir acı oluyordu.özellikle geceleri.sabah tuvalete kalktığımda çamaşırımı bile indiremiyordum yani o kadar.birşey yaptım zorladım diyordum ama geçmeyince google da ardaım "gebelikte bilek ağrısı" diye hemen önüme karpal tünel sendreomu diye bişey çıktı.yaşadığım belirtilerin aynısı çıktı valla.dün de yeğenimin kocasına sordum kendisi cerrah oluyor.çok basit bir ameliyatla düzeldiğini şu anda tabiki ameliyet olamayacağımı bandajla ve elimi dinlendirerek rahatlayabileceğimi,bu rahatsızlığın herkeste olabileceğini ama hamilelerde daha fazla olduğunu söyledi.ben zaten birkaç gündür bandajlıyım.biraz iyi geldi.bu durumu yaşayan var mı aranızda?duyan,gören,:sm_confused:bilen?

Geçmiş Olsun Canim Inan Ilk Defa Duydum Başliği Görünce Dikkatimi çekti.inşallah Sağliğina Kavuşursun

el bileginde bant seklinde bir yapi var ve bunun altindan koldan parmak uclarina kadar giden sinirler geciyor..bu sendromda bant altinda sinir sıkısması sonucu agrilar oluyor ve cok can yakiyor..ameliyatla darlik gideriliyor ve sinir rahatliyor ameliyat kolay üzülme..(ilac tedaviside deniyorlar ama tedaviden cok gecici rahatlik sagliyor) dr beyinde söyledigi gibi sabretmen lazim suan ameliyat olamassin..hamilelige uygun agri kesiciler verirler..
insanin basina ne zaman ne gelecegi belli olmuyor,gecmis olsun canim,Allah dermansiz ve büyük dert vermesin sakin takma..

biz bu konuyu nöroloji dersinde görmüstük daha sonra stajlarda ve hatta dedemde bile karsima cikti...oyüzden iyi bildigimi düsünüyordum fakat daha sonra aklima geldi,gebelik ayri bir vaka kadindogumda bunla karsilasmadim ama bildiginiz gibi bazi rahatsizliklar mesela seker gibi hamileyken ortaya cikiyor ve sonra gecebiliyor..bugün ilginc bir tesadüf oldu ve kadin dogum bölümünde bu konuya rastladim..
bu bilekteki bantin altinda bulunan ve elimizi hareket ettirmede görevli olan sinirin gectigi kanalin adi karpal tünel,hamilelikte özellikle bu haftalarda vucutta sivi birikmesine bagli sislik yani ödem sonucu bu sinirin gectigi kanal daraliyormus..ve belirtiler buna bagliymis..yani hamillelik sonrasi bu rahatsizligin gecebilir..tedaviye ameliyata gerek kalmayablir..dilerim gecer ve hic gerek kalmaz tekrar gecmis olsun..
a.s.

merhaba ben mayısta doğum yapıcam konulara bakıyordum ve seni gördüm canım şu anda 35+3 hamişim ve yaklaşık 6 aydır kollarımı sarıp yatıyorum ve kötüsü sona yaklaşırken ağrılar dayanılmaz oluyor ben yarım çay bardağı ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı tarçın koöyuyorum karıştırıp bekledikten sonra o jel kıvamına geliyo onu bileklerime sürüp peçeteyle sarıp bandajlıyorum sadece bu fayda veriyooo ilk zamanlar vikslede idare ediyodum ama son zamanlarda parmak uçlarındaki uyuşmalarla çoğaldı tabii kulunç dediğimiz yer varya ordan başlıyo ağrılarda umarım bu karışım sanada iyi gelir allah annemden razı olsun banada o söyledi ve öyle rahat ettim inşallah hamilelikten sonra kalmaz öpüyorum

sağolun canlarım.bebişler doğana kadar bir şekilde idare edeceğiz artık.Allah sağlıktan geri koymasın.......:sm_confused:

Gebelikte 33. Hafta ve Karpal Tünel Sendromu

Vücut dokularında sıvı tutulumu bu haftalarda el parmaklarınızda uyuşmalara neden olabilir. Medyan sinir bileğin içinde yerleşik karpal tünel adı verilen bir boşluktan geçerek parmaklara ulaşır. Bu kanalın genişliği tam olarak sinirin genişliği kadardır. Dokularda sıvı tutulumu bu kanalı daralttığında el parmaklarınızda uyuşma, yanma ve elektriklenme hissi ortaya çıkabilir. Tamamen selim tabiyatlı ve gebelikten sonra ortadan kalkacak olan bu durum ileri boyutlara vardığında karpal tünel sendromu adını alır ve tedavi gerektirebilir. Tedavide genellikle el parmakları belli bir pozisyonda sabitlenecek şekilde atele alınır.

kaynak: http://www.gebelik.org/dosyalar/haftalar/hafta33.html

benim de el parmaklarım feci uyuşuk durumdalar. normalde sabahları ağırıp, geçerdi. ama bugün hiç geçmek bilmiyor. parmaklarımın eklem yerlerini zor hareket ettiriyorum. şuan bile yazarken zorluyorlar beni:1no2:. aynı durumda olanlar var mı başka

arkadaşlar bende de aynı rahatsızlık var sol elimde yüzük parmağımda kasılma var ksılınca bir müddet sabit kalıyor düzleştiremiyorum sonra kendiliğinden düzeliyor doktora gittim ameliyat olmalısın ama bence olma çözüm değil bu şekilde idare etmemi söyledi fakat çok kötü bir durum bu arada hamile de değilim ben ama neden oldu nedenini bilemiyorum herkese geçmiş olsun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…