kızımın kalça kemikleri tam gelişmemiş

h.mine

Nirvana
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2007
1.052
7
arkadaşlar dün doktora gittik kızımın kalça ultrasonunu çektirmek için kızımda kalça çıkıgı yokmuş ama kemikler tam olarak gelişip yerine oturmamış doktor takip ettigimiz sürede hiç birşey olmaz dedi ama ben çok üzüldüm allahtan kundak yapmamışsın dedi eger kundak yaptırmış olsaydım kesin kızında kalça çıkıgı olurdu dedi şimdi 2 kat bez kullan dar kıyafetler kilotlu çorap filan giydirme dedi aman sizde dikkat edin kontrollerde pek anlaşılmadı ama ultrasonda çıktı böyle bi durumla karşılaşan varmı bilgilerinize çok ihtiyacım var:1no2:

benim yeğenim de eylül doğumlu.. 2-3 aylıkken bize de aynı şeyi söylemişti doktor.. büyük boy bez kullanın demişti.. 2 numara daha büyük bez kullandık... bi de en son gelişen kemik, kalça kemikleriymiş.. o yüzden telaş yapmaya gerek yok... genelde görülen bişey yani.. tabi gene de tedbirinizi alın ama endişelenmeyim bence... bebişe ve sana sağlıklı günler canım...

benim yeğenim de eylül doğumlu.. 2-3 aylıkken bize de aynı şeyi söylemişti doktor.. büyük boy bez kullanın demişti.. 2 numara daha büyük bez kullandık... bi de en son gelişen kemik, kalça kemikleriymiş.. o yüzden telaş yapmaya gerek yok... genelde görülen bişey yani.. tabi gene de tedbirinizi alın ama endişelenmeyim bence... bebişe ve sana sağlıklı günler canım...

canım çok saol 1 ay sonra tektrar ultrason çekilecek gelişimine bakılacak inşallah iyileşir csizede saglıklı günler

canım geçmiş olsun çabuk gelişir de kısa zamanda atlatırsınız inşallah bu durumu...
bu durumu gösteren bir belirti varmı merak ettim...kontrollerde anlaşılamadığını yazmışın onun için sordum... bizimkilere böyle bişey gerek görülmedi.. doktor kalça ultrasonu yaptırdınızmı dedi bende yaptırmadık ama iki ayaklarıyla bir yerden destek alıp kendlerini geriye atıyorlar deyince güzel gerek yok dedi...

canım geçmiş olsun çabuk gelişir de kısa zamanda atlatırsınız inşallah bu durumu...
bu durumu gösteren bir belirti varmı merak ettim...kontrollerde anlaşılamadığını yazmışın onun için sordum... bizimkilere böyle bişey gerek görülmedi.. doktor kalça ultrasonu yaptırdınızmı dedi bende yaptırmadık ama iki ayaklarıyla bir yerden destek alıp kendlerini geriye atıyorlar deyince güzel gerek yok dedi...

yok canım bizimde hiçbir belirti yoktu hatta doktor kontrallerde 2 bacagını dışa dogru dairesel hareketlerle açtırarak kontrol ettiginde kalça çıkıgı yok gayet güzel gözüküyo ama genede bi ultrason çektirelim dedi öylelikle çıktı ama genede dedigim gibi kalça çıkıgı yokmuş ama tam olarakta gelişememiş en kısa sürede atlatırız inşalllah bide kız çocuklarında olma ihtimali erkeklere göre 8 10 kat fazlaymış meraklanma bence sende

Geçmiş olsun,bizde kalça ultrasonu çektirmedik doktor istemedi.Kızımda iki ayağının üzerine basıyor (bastırmıyoruz tabi yanlış anlaşılmasın,arada bi bu pozisyona geldiğinde yapıor)hemde nazlımeleğin dediği gibi ayaklarıyla kendini geriye doğru ittirebiliyor.Bi sorun yoktur değil mi?

geçmiş olsun canım,

kızlar kalça ultrasonumuzu çeken doktorun verdiği bilgileri paylaşmak istedim, kalça çıkıklığı bebek yürümeye başlamadan hiç bir şekilde muayene ile vs anlaşılamaz, bebeklerin kalça kemikleri kıkırdak şeklinde olduğundan sorunlar rontgenle bile görülemez mutlaka ultrasonla bakılmalı imiş bilginize

bizde 1hafta önce çektirdik.bizede bir sorun yok gibi fakat daha tam oluşmamış dedi
6.ayda tekrar çekilecek
dark senin dediklerini bizmkilerde rahatlıkla yapıyor fakat yürümeye başlamadan anlaşılmazmış canım bende öyle biliyorum

benim oğlum iki aylıktı ultrasonla bakıldığında hiç bir şey çıkmadı acaba erkenmi yaptırdık

kızlar evet 6. aya kadar kalça kemiği kıkırdaktan oluşuyor bu sebeplede rontgende görülemeyeceği için ultrasonda bakıyorlar.bizimde ultrasonda herhangi bir durum yoktu ancak elle muayenede sağ kalçada yumuşaklık olduğu görülmüştü 1 ay boyunca çift bez bağladık arası daha açık olsun ve yerine tam oturma sağlansın diye 1 ay sonraki kontrolunde ise hersey normale dönmüştü.6 ayda tekrar zaten kontrol ediyorlar ve bu sefer rontgen çekiliyor.

benim oğluma biz bir aylıkken çektirdik çünkü dr.umuz o zaman istemişti ve herşey normaldi sonradan yeniden bakılmalı falan da demediler ama 6.ay olayını bende sorarım o zaman dr.umuza

bizim doktorumuzda 1 aylıkken çektirdi birşey çıkmadı allaha şükür, ultrason çeken doktor 7. ayda (yani 6 ay sonra) tekrar bakıcaz dedi ama kendi doktorumuz bu durumda gerek olmadığını söyledi

bizim ilk kontrolumuzde kalca çıkığı olup olmadığına ortapedi dru ultrosonla baktı.ve henuz kemikler kıkırdak olduğu için 7 ayda rontğenle tekrar bakıcaz dedi.sadece doğuştan olmadığını tutarken bezlerken giydirirken yıkarkende olma ihtimali olduğu için 7 ayda sonbikez bakıcaz dedi,

bizim ilk kontrolumuzde kalca çıkığı olup olmadığına ortapedi dru ultrosonla baktı.ve henuz kemikler kıkırdak olduğu için 7 ayda rontğenle tekrar bakıcaz dedi.sadece doğuştan olmadığını tutarken bezlerken giydirirken yıkarkende olma ihtimali olduğu için 7 ayda sonbikez bakıcaz dedi,

evet canımaynı bilgiyi bizim doktorumuzda verdi

geçmiş olsun canım,

kızlar kalça ultrasonumuzu çeken doktorun verdiği bilgileri paylaşmak istedim, kalça çıkıklığı bebek yürümeye başlamadan hiç bir şekilde muayene ile vs anlaşılamaz, bebeklerin kalça kemikleri kıkırdak şeklinde olduğundan sorunlar rontgenle bile görülemez mutlaka ultrasonla bakılmalı imiş bilginize

hangi hastaneye göturuyorsn canım.belki dr muz aynıdır

geçmiş olsun canım.hiç bişeyciği kalmaz inşallah minik meleğinin sağlıklar sıhhatler diliyorum..

saolun arkadaşlar verdiginiz bilgilere genel olarak aslında doktorlar aynı şeyi söylemişler inşallah bizde çift bezle filan atlatırız umarım önemli bişey olmaz ama yazılanlardanda anladıgım kadrıyla herkez geç olmadan ultrason çektirsin

bende kalca cikigi varmis bebekken ve sadece annem farketmis. doktor falan sasirmis. bacaklarimi birbirinden ayiran bir demir takmislar. hatta sag bacagimda izi vardir gul gibi. pisik olmusum da... cok sukur erken farkedildigi icin simdi hicbir sorunum yok. Allah bebekleri gorunen ve gorunmeyen tehlikelerden korusun...