Kızım sürekli "öğğğğ" yapıyor :(

elmalxix turta

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Ekim 2007
1.182
4
47
Kızlar ya, benim minmnoş hala anne sütü dışında hiçbi şeyi ağzına almak istemiyor. Bu nedenle de ne kahvaltısını yapabiliyor ne de doğru düzgün ara öğünlerini yiyor. Bi de sanırım tiksindi ek gıdalardan, eskiden severek yediği şeylere bile ağzını açmaz oldu. Denemediğim yol kalmadı ve bu duruma çok üzülüyorum. Özellikle de mama/devam sütü ve muhallebi türevlerine çok tepkili. Sütüm de azaldı eskisi gibi doyurmuyor ama o aç da olsa anne sütü dışında bişey yemek istemiyor. Dün en son uykusunda beni emerken arada biberonla mama verip kandıralım dedik, mamayı tadar tatmaz öğürüyordu nerdeyse. Bi de çıkardığı ses aynen şöyle: "öğğğ"
Mamasız, muhallebisiz büyüyen çocuk olur mu bilmiyorum ama bu durumu aşmamız için önerilerinizi bekliyorum...

ılgınc benımkıde ara sıra oguruyor ama ben mıdesının karısmasına falan baglıyorum
daha ıyı takıp et bakalım devam ederse doktora danısırsın

Kızlar ya, benim minmnoş hala anne sütü dışında hiçbi şeyi ağzına almak istemiyor. Bu nedenle de ne kahvaltısını yapabiliyor ne de doğru düzgün ara öğünlerini yiyor. Bi de sanırım tiksindi ek gıdalardan, eskiden severek yediği şeylere bile ağzını açmaz oldu. Denemediğim yol kalmadı ve bu duruma çok üzülüyorum. Özellikle de mama/devam sütü ve muhallebi türevlerine çok tepkili. Sütüm de azaldı eskisi gibi doyurmuyor ama o aç da olsa anne sütü dışında bişey yemek istemiyor. Dün en son uykusunda beni emerken arada biberonla mama verip kandıralım dedik, mamayı tadar tatmaz öğürüyordu nerdeyse. Bi de çıkardığı ses aynen şöyle: "öğğğ"
Mamasız, muhallebisiz büyüyen çocuk olur mu bilmiyorum ama bu durumu aşmamız için önerilerinizi bekliyorum...

canım kolay gelsin, benzer durumu bizde yaşadık bir süre önce, deniz hep severek içtiği biberon mamasını reddetti, diğer yiyeceklerde dediğin gibi öğğğ yaptı denemediğim şey kalmadı, en çokta geceleri zorlandık, uykusu arasında aç olduğu için resmen inliyordu ama biberonu verince hemen itiyordu, biz bunu meyve suyu ile aştık ssadece ona itiraz etmedi, hatta bir ara sırf karnı doysun diye biberon mamasını meyve suyu ile yaptım ama şimdi geçti önceden uykusunda bile almıyordu mamasını şimdi öğünlerini nazlansada yiyor, bazen iştahlı yiyor, gecede devam sütünü veriyorum,

sende itiraz etmediği şeyi bulana kadar dene eminim geçici bir dönemdir,

birde dr sorduğumda idrarında farklı koku alıyormusun diye sormuştu, sanırım öyle birşey olsaydı bir hastalık belirtisiydi ve ona göre bişey önerecekti ama allahtan yoktu ve şimdi daha iyi

ikinizede kolay gelsin

Minik Kalimero, sen de 6 ay anne sütüyle beslemiştin sanırım. Şimdi ek gıdalara geçişte bi sorun yaşadınız mı? Bir de ben 6. ay dolar dolmaz paldır küldür her şeyi vermeye başladım. Acaba orda mı hata yaptım. Doktoruna göre yapmamışım ya! Bu arada tam ek gıdaya geçeceğimiz sırada doktorumuz mesleği bıraktı ve bu arada 2 doktor gezdik, hiçbiri yavaş yavaş başlat demedi! Son olarak dün aradığımda kahvaltısını sütle hazırlamayı dene dedi! Hala şaşkınım!!!

canım kolay gelsin, benzer durumu bizde yaşadık bir süre önce, deniz hep severek içtiği biberon mamasını reddetti, diğer yiyeceklerde dediğin gibi öğğğ yaptı denemediğim şey kalmadı, en çokta geceleri zorlandık, uykusu arasında aç olduğu için resmen inliyordu ama biberonu verince hemen itiyordu, biz bunu meyve suyu ile aştık ssadece ona itiraz etmedi, hatta bir ara sırf karnı doysun diye biberon mamasını meyve suyu ile yaptım ama şimdi geçti önceden uykusunda bile almıyordu mamasını şimdi öğünlerini nazlansada yiyor, bazen iştahlı yiyor, gecede devam sütünü veriyorum,

sende itiraz etmediği şeyi bulana kadar dene eminim geçici bir dönemdir,

birde dr sorduğumda idrarında farklı koku alıyormusun diye sormuştu, sanırım öyle birşey olsaydı bir hastalık belirtisiydi ve ona göre bişey önerecekti ama allahtan yoktu ve şimdi daha iyi

ikinizede kolay gelsin

Sağol canım önerilerin için. Umarım geçici bir dönemdir. Meyveyi bugüne kadar hep püre olarak verdim, bir de suyunu içirmeyi deneyeyim. Bu arada Allaha şükür idrarından bi koku almadım...

ha bu arada ben kahvaltısını devam sütü yerine ıhlamurla hazırlamaya başladım, deneyebilirsin sende

sütü ben sordum sadece gece sulandırıp versem aç kalıyor bebek diyeasla dedi dr 1 yaşından önce cısss, gerçi meyve sulu mamayıda yemeseydigeceleri verecektim ben sulandırılmış süt

evet canım anne sutune halen devam etmeme ragemn ek besınlere gecıste kabızlık gıbı sorunlarımız oldu
ama ben yavas yavas basladım patates corbasını zamanla sebze corbasına cevırdım
elma rendesıyle baslayıp meyvelerını cesıtlendırdım
en son yogurda devam ettık
ama bunların hepsını evde kendım yapıyorum oglunluk olarak hıc hazır mama, meyve puresı vs yemıyor
muhallebıde dahıl olmak uzere her yıyecegını kendım hazırlıyorum
donemsel olarak ogurme oldu ama gectı sonra takıp etmenı onun ıcın ıstedım cok uzun sure devam ederse doktorunla gorusebılırsın
ben medıpol de huseyın yaylaya goturuyorum memnunum

Canım bu sabah hazırladım ıhlamurla ama yine çöpe gitti. Kendi sütümü sağıp onun içine peynirini bisküvisini ezersem yalayıp yutuyor ama...
Bu arada ne dersin, kahvaltıda sütü denesem mi. Cesaret edemedim ama annelerimiz falan bize hep verirmiş...

evet canım anne sutune halen devam etmeme ragemn ek besınlere gecıste kabızlık gıbı sorunlarımız oldu
ama ben yavas yavas basladım patates corbasını zamanla sebze corbasına cevırdım
elma rendesıyle baslayıp meyvelerını cesıtlendırdım
en son yogurda devam ettık
ama bunların hepsını evde kendım yapıyorum oglunluk olarak hıc hazır mama, meyve puresı vs yemıyor
muhallebıde dahıl olmak uzere her yıyecegını kendım hazırlıyorum
donemsel olarak ogurme oldu ama gectı sonra takıp etmenı onun ıcın ıstedım cok uzun sure devam ederse doktorunla gorusebılırsın
ben medıpol de huseyın yaylaya goturuyorum memnunum

Kalimerocum, muhallebisini formül mamayla mı, sütle mi hazırlıyorsun? Bizimki toz mamanın tadını her koşulda alıp reddedebilme özelliğine sahip de. Bir keresinde kendi sütümle karıştırdım, öyle bile yemedi akıllı bıdığım!

ya sen bilirsin süt konusunu tabi ama hiç bir şekilde yemeseydi ben süte başlayacaktım, şu an yine reddetsin mamayı ben veririm. hatta arkadaşımın eşi dr onada sordum yarı yarıya sulandırarak verebilirsin dedi, ablamın çocukları falan hep süt aldılar, bu durum bana birazda mama firmalarından çıkıyor gibi geliyor

ben bi arkadaşımdan keçi sütü buldum.bana getircek artık hep.ondan yoğurt yapıcam .keçi peyniride yapıyormuş kadın ondan da almayı düşünyorum.bence sende keçi sütünü sulandırıp verebilirsinbelki hani anne sütüne en yakın süt deniliyorya onun için dedim.:) bu arada bu keçisütü satan kadın kilyosta bi köylü.

ıyıkı acıldı bu baslık...
ben ogluma 4. ayından berı ek gıda verıyorum. corbalar meyve suları meyve purelerı yogurtlar muhallebıler. ılk zamanlar o kdar guzel yıyordukı yerken zevkten ses cıkarıyordu hımmm dıye sımdı aynı gıdaları aynı saatlerde ve aynı mıktarda verıyorum yok bır kıtlıyor agzını acabılene askolsun ıstemıyor sıpa yaa. acaba acmı degıl dıyorum bıberon maması yapıyorum onu ıcıyor. kasıga karsı boyle oldu nedense.ılk zamanlar sorunsuz yıyordu sımdı neden boyle oldu anlamadım. bu aralar bıberon mamasını daha az verıyorum o yuzdenmı bu huysuzlukj?

ıyıkı acıldı bu baslık...
ben ogluma 4. ayından berı ek gıda verıyorum. corbalar meyve suları meyve purelerı yogurtlar muhallebıler. ılk zamanlar o kdar guzel yıyordukı yerken zevkten ses cıkarıyordu hımmm dıye sımdı aynı gıdaları aynı saatlerde ve aynı mıktarda verıyorum yok bır kıtlıyor agzını acabılene askolsun ıstemıyor sıpa yaa. acaba acmı degıl dıyorum bıberon maması yapıyorum onu ıcıyor. kasıga karsı boyle oldu nedense.ılk zamanlar sorunsuz yıyordu sımdı neden boyle oldu anlamadım. bu aralar bıberon mamasını daha az verıyorum o yuzdenmı bu huysuzlukj?

Seninki yine biberon maması alıyomuş. Benimki onu da almıyor.
Bu arada aynen dediğin gibi, eskiden elimizde ne görse bana da verin diye çıldırırdı, şimdi ağzını öyle bi kapıyor ki açabilene aşkolsun. Bazen emziği ağzına yaklaştırıp hafif araladığında kaşığı içeri tıkıyorum ama 2-3 yapmada ona da uyanıyo kuzucuk...

elmalıcım öncelikle yaşadığınızın geçici bir dönem olduğunu düşünüyorum. bengisunun bu zamana kadarki damak tadı hep anne sütüydü tabi şimdi yeni tadlar ona itici geliyor özellikle formul mamalar. acaba mamasını değiştirsen çünkü her bebek aynı mamayı sevmiyor sonra kahvaltılarını falan meyve suları ile hazırlasan hani değişiklik olsa.. birde süt olayında biz de yarı sulandırlmış günlük sütlerle büyümüşüz ve çok şükür hiçbişey yok bizde de. eğer çok çok reddeyorsa aç kalmasından sa sulandırlmış günlük süt dene derim aç kalmasından çok çok daha iyidir.

Kalimerocum, muhallebisini formül mamayla mı, sütle mi hazırlıyorsun? Bizimki toz mamanın tadını her koşulda alıp reddedebilme özelliğine sahip de. Bir keresinde kendi sütümle karıştırdım, öyle bile yemedi akıllı bıdığım!

hayır canım suyla yapıyorum
ıcıne prınc unu, nısasta, mısır unu, ırmık ve cok az seker karıstırırarak yapıyorum
en son bıraz pekmez ekleyerek yedırıyorum
bu prınc unlu karısımı hepsınden aldım bellı olculerde toz halınde karısıtrıp kavanoza koydum
yapacagım zaman 1,5 tatlı kasıgı tozu suyla karıstırıyorum

canım bır de stılltez falan ıcın kendı sutunu artırmaya calıssan
belkı faydası olur boylece kahvaltılarını kendı sutunle hazırlayarak verırsen bu donemı kolay atlatırsınız

bu reddetme işi bizde var.biraz zorlarsan da kusar.bence şimdi bu ağız kapamayı yeni öğrendiler.o yüzden yapıyorlar galiba ama seninki daha ek gıdaya yeni başladığı için farklı olabilir.deneyeceksin arkadaşım neyi severse onu yedircen.evde pirinç unuyla mama pişir başka marka muhallebileri dene flan illa ki bişeyler ycek herhalde aç durulurmu yaw.bu anne sütünü uzun zaman tek başına devam ettirenlerde hep karşılaşılan bi sorun olduğunu söyemişti benim doktorum.o yüzden ek gıdaya 4.ayda başladık.emzirsende verceksin demişti yoksa aklı başına gelince yemez demişti:KK43:( galiba seninki öyle oldu.allah kolaylık versin.

Son düzenleme:
elmalıcım öncelikle yaşadığınızın geçici bir dönem olduğunu düşünüyorum. bengisunun bu zamana kadarki damak tadı hep anne sütüydü tabi şimdi yeni tadlar ona itici geliyor özellikle formul mamalar. acaba mamasını değiştirsen çünkü her bebek aynı mamayı sevmiyor sonra kahvaltılarını falan meyve suları ile hazırlasan hani değişiklik olsa.. birde süt olayında biz de yarı sulandırlmış günlük sütlerle büyümüşüz ve çok şükür hiçbişey yok bizde de. eğer çok çok reddeyorsa aç kalmasından sa sulandırlmış günlük süt dene derim aç kalmasından çok çok daha iyidir.

Lelalcim, mamada Hipp haricinde her mamayı denedik ve hepsi de çöpe gitti. Artık onu da deneyip de çöpe atmak istemiyorum. Hem günah hem de parama yazık oluyor. Bu arada meyve suyunu denememiştim, önerin için çok sağol arkadaşim...

elmalıcım peki bişey sorucam mama haricinde diğer çorbalarda nasılsınız?
mesela bizim doktorumuz artık biberon maması vermeyebilirsin artık diğer gıdaları ana öğün olarak yiyebilir demişti. yani biberon maması almamasını bence sorun etme. yeterki diğer sebze yoğurt ve meyvelerde problem yaratmasın .. onlarda da sevdiği tadları deneyerek bulacaksın o yüzden hep tek sebze çeşidi ile hazrıla çorbalarını yemeklerini mesela enginar havuç patates gibi... bu arada Duru da tahillı armutluları sevmiyor 3-4 kaşıktan sonra dudak kitleme ve öğğ bizde de var oynaya oynaya yarısını zor yediriyorum ama sütlü pirinlilere bayılıyor bende onları çok vermek istemiyorum kof şişlik yapacak diye .. bizde bunlarda takıldık bakalım nasıl olacak. sürekli bişeyler deneyip yeni yeni öğreniyoruz. ne yapalım her iki tarafta annede bebekte daha yeni tanışıyoruz yeni yeni birbirimizi anlayıp öğrenicez. :)

bizim doktorumuz süt verebilirsin demişti 6 aylık olduğu zaman hatta kahvaltıda 100ml sütle hazırlanan bi liste vermişti..bi iki kere verdim ama tabiki biz hiç o listeyi uygulayamadık. ben bi doktoru dinlemiştim tvde. 5. ve 7.aylar öğürme refleksinin geliştiği aylarmış ve zorlamadan tattırmaya devam etmek gerekiyomuş alışabilmesi ve bu durumu aşabilmesi için.. gerçektende biz 4aylıkken başladığımızda hiç itiraz etmiyodu oğlum ağzını açıyodu sonra öğürmeler başladı kusucak gibi oluyodu her seferinde..sonra tekrar yemeye başladı ama şuan öğürmekten diil ama hiçbişey yemiyo,ağzını açmıyo kesinlikle.. sadece sağdığım sütle ve gece mamayla besleniyo..sanırım diş çıkardığı için yani öyle umuyorum.. endişe edicek bişey olduğunu düşünmüyorum, bi iki haftaya geçeceğini tahmin ediyorum, yinede doktoruna danış..

X