Doğal Göğüs Büyütme Yöntemleri kıslar formülü bulduk galiba:))

denemekte fayda var :)

KESİNLİKLE CNM.

ARTIK KESİNLİKLE DİYEBİLİYORUM .ÇÜNKÜ ŞİMDİ HATIRLADIĞIM VE YİNE JETONUN GEÇ DÜŞTÜĞÜ BİŞEY ANLATICAM AMA SIKII DURUNNdelikafaduldendelikafadulden

BENİM 4 SENE ÖNCE TANIŞTIĞIM YAKIN Bİ ARKADAŞIM VAR.DOLAYISIYLA ÖNCEKİ SENELERDEKİ FİZİKİ ÖZELLİKLERİNİ GÖRMEDİM.AMA FOTOĞRAFLAR YALAN SÖYLEMEZ DEMİ sengözlerimebaksanab
BU ARKADAŞIM ŞU ANDA GÖĞÜSLERİNİ KÜÇÜLTMEYE ÇALIŞIYOR.NEDENMİ??ÇÜNKİ 95 BEDEN..OYSAKİ .
İKİNCİ HAMİLELİĞİNE KADAR 75 MİŞ.HAMİLELİĞİNDE BANA ACAYÜP DERECEDE MAYDANOZ AŞ ERDİĞİNİ VE KOCA LEĞENLERDE PAZARDAN GELİP DEMET DEMET
SUYA BASTIRIP TÜKETTİĞİNİ VE HERKESİN HATTA ONUNLA DALGA GEÇTĞİNİ İNEK GİBİ OTLAYIP DURUYON BU KADR YENİRMİ DEDİĞİNİ ANLATMIŞTI.
ODA GÖĞÜSLERİNİN NASIL BU KADAR BÜYÜDÜĞÜNÜ Bİ TÜRLÜ ÇÖZEMİYORDU KAÇ SENEDİR :teytey::teytey:AKLIMIZA HİÇ GELMEMİŞTİ YAWW BİZİM BU HARİKA NİMET ..TABİKİ YAA..KIZLARR MAYDONOZ İŞTE SEBEBİ YİNE MAYDANOZ..:dance:ONU YARIN İLK İŞ ARAYIP SÖYLEMELİYİM..:sm_cool:

Maydanozun yaprakları A, C, K vitaminleri ve demir bakımından zengindir. Ayrıca potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum ve klorin yönünden de zengindir. bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacını karşılarken, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, kanı temizler, kansızlığa, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.

CANIM MAYDANOZUN HANGİ ÖZELİĞİNDEN ÖTÜRÜ GÖĞÜSLERİ BÜYÜTTÜĞÜNÜ TAM OLARAK ÇÖZMÜŞ DEİLİM.BELKİDE C VİTAMİNİ OLABİLİR.ÇÜNKİ KİVİDE C VİTAMİNİ YÖNÜNDEN EN ZENGİN MEYVEMİZDİR BİLDİĞİNİZ GİBİ..AMA EMİN OLUN MAYDANOZ BÜYÜTÜYO..TECRÜBEYLE SABİT.SABAHLARI YARIM DEMETE YAKIN YEMEN YETRLİ CNM.
AYRICA HEM MAYDANOZ VE KİVİYİ AYNI GÜN İÇİNDE TÜKETMENİZİN Bİ ZARARI OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM..yerimseniben

Son düzenleme:
bı yorumda maydonoz yedıgını fakat yemeyı bırakınca bıraz ındıgını yazmıssın gulızz.yanı yemeyı bırktıktan sonra ıncek mı? sen bırakınca ındı mı ?

CANIM BENİM ÇOK HAFİF Bİ SÖNME OLDU GERÇEKTEN.AMA SADCE MAYDANOZU BIRAKTIĞIM İÇİN OLDUĞUNU SANMIYORUM.ÇÜNKİ TAM BIRAKTIĞIM ZAMANLARDA BAYAĞI Bİ KİLO VERMİŞTİM KOŞTURMACADAN SANIRIM ONUNLA DAHA ÇOK ALAKALI..YENİDEN BAŞLADIM BAKALIM YAZINKİNDEN DAHA ÇOK BÜYÜYECEKLERMİ..TAKİPTEYİM.yerimseniben

ÖMÜR BOYU ÖYLE KALSINLAR DİYE HİÇ BIRAKMADAN DÜZENLİ YİYEMEYİZ HERHALDE ZATEN.BENİM GİBİ SEVENLER YİYEBİLİR TABİ PEK ALA..Kİ BEN ÖMÜR BOYU YEMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.. BUNUN DIŞINDADA Bİ ÇOK FAYDASI VAR ZATEN.

Son düzenleme:
canım acaba bılımsel bı acıklaması var mı kı ,her bunyeye aynı etkı yaratır mı,gercı bı sey kaybetmeyız baska seylere de faydası var bende baslıyım yarın canım sagol

aslına bakarsan bunu uzmanlar nasıl keşfedememiş bende anlamadım.. Hiç maydonoz yiyin büyütün diye açıklama yapan birini duymadım.ama ben gerçekten çok fayda göreceğimize inanıyorum.
Ayrıca kaybedecekte hiç bişeyimiz yok öyle değilmi..
Benim gibi kullanmaya başlayanlarda izlenimlerini yazarsa dahada net anlayabiliriz arkadaşlar..kişiden kişiye değişiyomu vs.diye..

Son düzenleme:
Dogum kontrol hapi kullan. Goguslerde buyume yapiyo. ozellikle myralon acayip gogus buyutuyo.

BUNDAN BEŞ SENE ÖNCE BEN BU HAPI KULLANMIŞTIM.DRUM VERMİŞTİ.AMA BENİM GÖĞÜSLER BÜYÜYECEĞİNE KIÇIM BÜYÜDÜ.:roflol:
1,5-2 AYDA BANA TAM 8 KİLO ALDIRDI BU HAP..DR.UM HEMEN BIRAKTIRDI..ARKASINDAN HAYTIMDA İLK KEZ DİYET YAPMAK ZORUNDA KALMIŞTIM

Son düzenleme:
maydanoz selülitede iyi gelir.dip not:
ayrıca maydanoz erkekler için çok yararlıdır:)göğüslere etkisi varmı bilemiyorumguclubacismile

EVET SELÜLİTLEREDE FAYDALIYMIŞ..HATTA FORUMDA BAŞLANGIÇ SEVİYESİNDEKİ SELÜLİTLERİNE İYİ GELDİĞİNİ SÖYLEYEN ÇOK ARKADAŞ VAR..DÜŞÜNSENİZE Bİ TAŞLA KAÇ KUŞ VURUCAZ KIZLARR:teytey::dance:

Son düzenleme:
KIZLAR YANLIZ ÇOK FAZLADA TÜKETMEYELİM.ABARTMAYALIM YANİ.SABAHLARI YARIM DMETE YAKIN YADA 1/3 'İ KADAR YETERLİ..

FAZLA MAYDANOZUN ZARARLARI

Düşük tansiyon (hipotansiyon) şikâyetiniz var ise, maydanoz kürünü dikkatli uygulamanızı öneririm. Çünkü, maydanoz kürü tansiyon düşmesine neden olabilmektedir.

Maydanozun içerdiği apiol maddesi her ne kadar uçucu özelliği olan bir yağ ise de, kalsiyumun emilmesini engelleyici (kalsiyum antagonist) özelliği de çok güçlüdür.

Bu nedenle kalsiyum eksikliği problemi ve osteoporoz rahatsızlığı olanların maydanozu ölçülü tüketmeleri gerekir.

Saf apiol fazla dozda alınırsa mesane, barsak ve uterus da kasılmayı arttırır. Uzun süreli aşırı dozlarda mide barsak kanalında kanamalar ve karaciğer harabiyeti meydana gelebilir. Ölçüyü kaçırmadan kullanılmalı. Her öğün azar azar yemeli, böbrek iltihabı olanlar maydanozu çok az ya da hiç kullanmamalıdır. Aşırı miktarda yenirse kan dolaşımını ağılaştırabilir.

Maydanoz suyu 60 gr'dan fazla ve tek başına içilmemeli. Havuç-elma suyuyla içilebilir.

Bayatlamış, sararmış maydanozlar kullanılmamalıdır. Bir seferde çok fazla yeşil maydanoz yememelidir, dilde geçici tutukluk yapabilir. Hamileler, maydanozu kesinlikle kullanmamalıdır. Düşük gebeliğe sebep olabilir! Taze maydanoz yaprağı, tavşanlar tarafından sevilerek yenmesine karşılık, tavuklar, papağan ve diğer kuşlar için tehlikeli bir bitkidir.

BU BİLGİ VE UYARILARI YAPMAYIDA KONUYU BEN AÇTIĞIM İÇİN BORÇ BİLİRİM ARKADAŞLRbuyrunnnnnnnnn

Son düzenleme:
MAYDANOZUN FAYDALARI ARASINDA İSE
Bİ YERDE ANNE SÜTÜNÜ AZALTTIĞI TIKANAN SÜT KANLLARINI AÇMAK İÇİN LAPASININ KULLANILDIĞINIfisfisfis

BAŞKA BİR SİTEDE İSE TERSİNE ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRDIĞINI OKUDUM KIZLARakannehir

Son düzenleme:
:)) maydanoz hem zayıflatıp o arada da göğüsleri büyütüyorsa mucizevi bir yiyecek demektir. ama ben çiğ halini ağzıma süremiyorum:)

ay ben maydonozdan nefret ederim...
ama yinede zorlaya zorlaya denicem
belki bende 75i doldururum
cünkü hicbirsey yok ve büyümelerini cok istiyorum...

:)) maydanoz hem zayıflatıp o arada da göğüsleri büyütüyorsa mucizevi bir yiyecek demektir. ama ben çiğ halini ağzıma süremiyorum:)

benim gibi armutlaşmaya yüz tutmuş fiziğe sahip olanlar için gerçekten mucize gibi..opuyorumnanaktan

hem göğüsleri büyütüyo hemde zayıflatıyo.tabi bizim gibilerin üst bedeni zaten zayıf olduğundan(buradan verecek bişeyimiz yok ki zaten :)) zayıflayan yerimiz basen göbek ve kalça oluyor..bütün bayanların arzusu zaten dolgun göğüs, küçük-sıkı kalçalar değilmi zatenn kaydirigubbakcemile3

Son düzenleme:
arkadaşlar deneyen yokmu hiç maydanozu???:44:

ben programımı yaptım sağlıklı,düzenli yaşam ve güzel fizik adına ..SÜPER SÜPEERR HERKESE TAVSİYE EDERİM..

kendimi şimdi çok daha iyi hissediyorum..umarım bu düzenden hiç sıkılıp ayrılmam..

İLK DEFA YAPTIKLARIM SADECE KENDİM İÇİNN

Son düzenleme:
maydanozda hem östrojenik hemde lipolitik(yağ yakıcı) kimyasallar var .
soya dada öyle,tabi soyadaki isoflovonlar maydanozdakilerle kıyaslanmayacak kadar çeşitli ve daha tesirli.soya sütü denmiş ilk mesajlarda,soya sütünü evde kendinizde hazırlayabilirsiniz,ama organik yada sertifikalı olmasına(GDO 'suz) dikkat göstermeniz gerekiyor.
ve mümkünse tatlandırılmamış soya sütü tüketilmeli.

maydonozda bulunan fitoöstrojenik kimyasallar civanperçemindede var
göğüs büyütmek için kullanmak istiyorsanız
bence civanperçeminide terkiplerinize ilave edebilirsiniz,güçlü bir laternatif sağlar.
soya sütü yapımı ile ilgili videolar var,ilgilenenler ing.arama yapıp ulaşabilir,sanırım you tube dede vardı videolu anlatım.
uğraşamam diyenlerde migros vs gibi alışveriş merkezlerinde bulabilir(tatlandırılmamış soya sütü tercih edilmeli)

Son düzenleme:
CİVANPERÇEMİ KULLANMAYIDA DÜŞÜNMÜŞTÜM BEN.AMA MAYDANOZUN DİĞER ARTI ÖZELLİKLERİNDEN DOLAYI TERCİH ETTİM. HER GÜN YEMEYE DEVAM EDİYORUM YİNE YAVAŞ YAVAŞ DOLGUNLAŞMAYA VE SIZLAMAYA BAŞLADILAR
MİGROSA Bİ BAKIYIM SOYA SÜTÜNÜ..
AMA SOYA KONUSUNDA KAFAM KARIŞIK DOĞRUSU..BAZI SİTELRDE KANSERİ ÖNLEDİĞİ BAZILARINDA İSE KANSERE NEDEN OLDUĞU YAZIYOO..:44:

Soya meme kanserini tetikleyebilir
Soyanın içindeki östrojen hormonuna benzer etkideki maddelerin, yüksek dozda alınması meme ve endometrium kanserleri, havucun içindeki beta-karotenin fazla tüketilmesi ise sigara bağımlılarında akciğer kanseri riskini artırıyor.

BAKINIZhttp://arsiv.ntvmsnbc.com/news/469596.asp

Son düzenleme:
soya ile ilgili vakit bulduğumda bişeyler paylaşıcam
östrojen fazlalılığı ,ailesinde yada kişinin kendinde kanser öyküsü varsa tetikleyebiliyor,bu durumda soya dahil hepsi risk grubuna girer
fayda/zarar etkisi ölçüldüğünde dozajlama çok önemli,yani kg başına günlük doz önemli ,kimler kullanabilir ,kimler kullanamaz biçok şeye dikkat etmek gerekiyor.
soya kanser tedavisinde kullanılan bitkilerden biridir.genistein kimyasalını araştırın biçok makalede geçer.şimdilik bunları aktarabiliyorum vakitsizlikten.
kolay gelsin .

Benim merak ettiğim başka birşey var: göğüs büyütmeden genelde östrojen baz alınıyor ancak bu selülite sebep oluyor. bunu nasıl dengeleyebiliriz? Selülit oluşumunu tetikleyen başka hiçbir faktöre sahip değilim de...

Östrojen azlığı durumunda göğüslerde küçülme yaşanır mı yada bu sebebple büyüyen göğüsler eski haline mi döner? diyeyim

Ve halen aklımı karıştıran bir çelişki de; östrojen göğüs büyüttüğü gibi cinsel uyarılmalarda da aynı gerginlik ve dolgun göğüsler oluşuyor ancak bu esnada beden ostrojenin aksine testesteron hormunu salgılıyor ki bu da erkeklik hormunu. Bu karmaşayı anlamlandıramadım. Yoksa ben yanlış mı biliyorum Beany?

Son düzenleme:
pinktasticc,östrojen fazlalığı evet selülitede sebep olabiliyor.
göğüs büyütme için oral yada topikal olarak kullanılan ürünlerin etkisi ;kullanılan sürece etkili,kullanım terkedildiğinde göğüsler yine eski haline döner,tıpkı erkeklerin saç dökülmesi probleminde kullandıkları proscar vb ilaçların yan etkisinde gördükleri göğüs büyümesi gibi,bıraktıklarında göğüsler eski haline dönüyor genellikle.
aslında bu bakıma ele aldığımızda bu tarz ürünleri kullanmak ne kadar doğru orası tartışılır.
son cümleni tam olarak anlayamadım,orgazm sırasında salgılanan hormonlarımı kastediyorsun?
orgazm sırasında kadınlarda testesteron salgılanıyor evet,libidoda belli dengeyi sağlamak için bu gerekli ama hormonları bozacak düzeyde dedğildir ,hatta araştırmalar göstermiştirki,hafta 1 kez cinsel ilişki yaşayan kadınlarda östrojen seviyesi 2 kat artış gösteriyormuş.
karmaşa değil bu ,her hormonun cinsiyetlere göre belli seviyede salgılanması gerekiyor.bu denge sağlığımız için önemli.

kızlar bugün tansaştan alpro marka soya sütü aldım .bende oğlumda birer bardak içtik.tadı beklediğim kadr kötü değilmiş.sanırım içebilirim ama kutunun üzerinde belçikadan ithal olduğu için fazla bi türkçe açıklama yoktu bende gdo lu olmasından endişe ettiğim için içmeden netten araştırayım dedim.ee tabi kendi sitesinde yazanlara göre sütüm ekşi demiyo..

soyayı hergün düzenli içmeyi düşündüğüm için biraz daha araştırayım dedim ama kafam iyice karıştı..iki farklı görüş var ortada biri ak biri kara diyor.(bu arada inek sütüyle ilgili bilmediğim bi çok bilgiyle karşılaştım neye inanacağımızı şaşırdık doğrusu).SANIRIM EN İYİSİ BÖYLE RİSKLERİ OLAN BESİNDEN UZAK DURMAK..BUGÜNE KADR YOKTU HAYTIMDA TÜKETMEDİM BUNDAN SONRA TÜKETMESEM NOLUR Kİ..ZATN BU GÖĞÜSLERİNDE BÜYÜYECEĞİ YOK BU YAŞTAN SONRA..SADCE MAYDANOZLA DOLGUNLAŞTIRABİLİYORUM YA BUNADA ŞÜKÜRRişte size soya ile ilgili zıt bilgiler

Bir 'sağlık besini' olarak tanınan soya üzerinde çalışan araştırmacılar, bu konuda ebeveynlerle gençlerin gece sokağa çıkma konusunda tartıştığından daha fazla tartışıyor. Ve benzer sonuçlara varıyor... Bazı uzmanlar, bu fasulyenin kalbi tehdit eden kötü kolesterolü düşürdüğünü, göğüs ve prostat kanseri riskini azalttığını, kemikleri güçlü tuttuğunu ve menopoz döneminde sık görülen 'ateş basmalarını' dindirdiğini söylüyor. Ama soyanın bunlardan hiçbirini yapmadığına dair, eşit miktarda kanıt da var. Bazıları da, hormona benzer 'isoflavone' adlı 50 karışım içeren soyanın, tehlikeli olabileceğini, hatta bazı kanser türlerini tetiklediğini düşünüyor.

Kalbe iyi geliyor ama...
Peki, bizim görüşümüz nedir? Şöyle cevaplayalım: Soya sihirli değil! İçerdiği 'isoflavone' konsantresi; yetiştiği toprağa, ne kadar yağmur aldığına göre değişiyor. Yani soyayı sağlıksız bir diyete eklemek yanlışı ortadan kaldırmıyor. Bazı insanların da 'hakkında daha fazla bilgi edinene kadar' soyadan sakınması gerekiyor. Bu arada, bu 'iç çatışma', soyanın gerçek hastalıkla mücadele yönünü gizliyor. Doymuş yağ, yüksek kalitede protein ve lif açısından zengin besin profili, soyayı; kalp hastalıklarına yol açan, diyabete ve diğer rahatsızlıklara yol açan gıdaların yerine geçecek harika bir yiyecek yapıyor. Soyayı; kalbi yoran, beli kalınlaştıran çizburgerlerin, cipslerin, soslu bifteklerin ve milk shakelerin yerine koymak oldukça akıllıca. Bir tavsiye daha: Kırmızı et yerine soya yiyen kadınlar, kan şekerlerini ve kötü kolesterolü düşürüyor. Ama kahvenize soya sütü yerine gerçek süt koyarsanız bir şey kaçırmıyorsunuz. Aslında, gerçek süt daha fazla protein ve kalsiyum içeriyor. İşte soyayla ilgili bilmeniz gereken birkaç şey daha:

Göğüs kanseri riskini artırır
* Göğüs kanseri riski taşıyorsanız, ekstra soya tüketmekten kaçının. Sürdürülen birçok araştırma, soyanın riski artırıp artırmadığına dair netlik sağlayabilir. Ama şu an için göğüs kanseri açısından yüksek risk taşıyan kadınların soyadan ve içerdiği 'isoflavone' maddesinden uzak durması gerekiyor. Özellikle, besin takviyesi formunda olanlardan...

* Hatta bazı araştırmacılar, menopozdaki tüm kadınların soyadan ve soya içeren tüm doğal hormon takviyelerinden uzak durmasını öneriyor. Çünkü bu maddeler göğüs kanseri riskini yükseltebilir.

* Böbrek taşınız varsa da, soya tüketimini sınırlayın. Çünkü soya; oksalik asit açısından zengindir. Bu asitler de, kalsiyum bazlı yeni taşlar üretebilir. Eğer 'sınırlanmış oksalik diyeti'ndeyseniz, soyayı kısıtlamanız gerekir.

* Soyanın 'taneli' haline ise yakın durabilirsiniz. Araştırmalar, soyanın gücünün orijinal fasulye tanesindeki vitaminlerin dengeli karışımından, minerallerden, protein, yağ ve liften geldiğini; soya içerikli takviyelerin bunları içermediğini öne sürüyor. /SABAH PROF.DR.MEHMET ÖZ/

SOYA KALP KASI HASTALIĞI YAPIYOR

Soyanın zararları ve neden olduğu kalp kası hastalığıyla ilgili olan bu araştırma üç sene önce bilim çevrelerini şok ettiği gibi bugün de sizi şok edebilir. Profesör Ahmet Aydın'ın soyanın maskesini düşüren bu yazısının kaynaklarından birisi olan Ocak 2006 tarihli JCI dergisindeki yazının orijinal haline, yandaki kapak resmine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Meraklıları için bu bilgiyi de vereyim. (BodyTR Editör)

Yaygın inanışa göre soya neredeyse her derde deva olan sihirli bir yiyecek ve gıda sanayinde çok yaygın bir kullanım alanına sahip. Bu meyanda soyalı yiyeceklerin kalp hastalığını büyük ölçüde önlediği propagandası çok yaygın.

Bu ay ünlü tıp dergisi Journal of Clinical Investigation’da önemli bir araştırmanın sonuçları yayınlandı. Colarada Üniversitesinden Brian L. Stauffer ve arkadaşlarının çalışmasının sonuçlarına göre sporcu gençlerde önemli bir ölüm nedeni olan hipertrofik kardiyomiyopatinin (kalp kası hastalığı) Dünyada ilk kez bir yiyecek maddesi ile ilişkisi ortaya kondu. Yiyecek maddesinin adı soya idi.

Soya kalp kası hastalığı yapıyor!
Hipertrofik kardiyomiyopati (HKMP, kalbi kalınlaştıran kalp kası hastalığı) çocuklarda ve 30 yaş altı gençlerin, özellikle de sporcuların önde gelen ölüm nedenleri arasında. Beş yüz doğumda bir görülüyor. Hastalıkla ilgili en az 18 gen tespit edilmiş durumda.

Bu hastalıkta kalp kası hücresinin kasılma fonksiyonunda doğuştan bir azalma var, kalp kası kanı pompaladıktan sonra tam olarak gevşeyemiyor. Bu nedenle kalp pompa görevini yapabilmek için aşırı çalışıyor ve kalp kası kalınlaşıyor (hipertrofiye uğruyor). Bu kompansasyon döneminde hastada genellikle çok bariz bir şikayet olmuyor. Kalp kasını kalınlaşması simetrik olduğu gibi ve asimetrik de olabiliyor. Asimetrik olanda karıncıklar arası bölmedeki (interventriküler septum) kalınlaşma kalbin diğer bölümlerine göre daha fazla.

Ayrıca HKMP’de kalbi besleyen taçsı damarların (koroner damarlar) iç tabakası (endotel) ve kas tabakasında kollajen doku birikimine bağlı kalınlaşma da oluyor. Bu kalınlaşma koroner damarları daralttığı için zaten kanlanması azalmış olan kalp kası daha da oksijensiz kalıyor.

Kalbin kansız kalması kas hücrelerinin ölümüne yol açıyor; ölen dokunun yerine nedbe dokusu kalıyor (fibroz). Artık hastanın kalbi mevcut fonksiyon bozukluğunu kompanse edemez hale geliyor ve kalp yetersizlik bulguları vermeye başlıyor. Olay ilerledikçe daha önce kalınlaşmış olan kalp kası inceliyor, kalp karıncıkları genişliyor. Mevcut duruma artık dilate (genişlemiş) kardiyomiyopati adı veriliyor. Hastalığın bariz bir tedavisi yok. İlerleyen evrelerde kalp nakli yapılabiliyor.

Şoke eden araştırma
Colarada Üniversitesinden Brian L. Stauffer ve arkadaşlarının Journal of Clinical Investigation’da yayınlanan araştırmasında hipertrofik kardiyomiyopati gen bozukluğuna (mutasyon) sahip fareler kullanılmış. Araştırıcılar farelere yiyecek olarak soya vermişler. Soya alan erkek farelerde ilerleyici ve kalp yetersizliği gelişmiş. Dişi farelerde ise kalp yetersizliği olmamış ya da çok hafif olmuş. Deneyin ikinci aşamasında farelere soya yerine sütün peynir proteini (kazein) yedirilince erkek farelerin kalp yetersizliği bariz şekilde gerilemiş.

Araştırtıcılar erkek farelerdeki kalp yetersizliğinin soyadaki bitkisel östrojenlere bağlı olarak geliştiğini düşünmüşler. Bu düşünceye göre soyadaki bitkisel östrojenlerin tetiği çektiği bir dizi olay kalpte programlanmış ölüm (apoptoz) adı verilen ve normalde her canlıda olan fizyolojik bir olayı hızlandırmaktadır.

Araştırmacılar dişi farelerin fazla etkilenmemelerinin nedeni olarak şunu gösteriyorlar. Dişi farelerin zaten östrojen düzeyleri yüksekti ve soya östrojenlerinin neden olduğu artış orantısal olarak fazla değildi. Halbuki erkek farelerin doğal olarak östrojen düzeyleri düşüktü; buna soya östrojenleri de ilave olunca soya düzeyleri dişilere nazaran orantısal olarak çok fazla arttı. Nitekim klinik gözlemlerde de kardiyomiyopatinin erkeklerde daha çok teşhis edildiğini biliyoruz.

Aynı dergide kardiyolog John Konhilas ve Elizabeth Luczak yaptıkları yorumda çocuklarda ve gençlerde önemli bir ölüm nedeni olan kardiyomiyopatinin Dünyada ilk kez bir yiyecek maddesi ile ilişkisi ortaya konduğunu belirtmişler.

İnternette dolaştığımızda birçok bilim adamının mevcut araştırma sonucundan yani ‘soya kalp hastalığı yapıyor’ söyleminden çok etkilendiklerini, adeta şoke olduklarını saptadık. Soyanın diğer tohum yağları gibi kolesterolu düşürdüğünü gösteren çok araştırma vardır ve bu doğrudur.

Fakat ‘kanda kolesterol yükselirse kalp hastalığı olur, kolesterol düşükse ya da düşürülürse kalp hastalığı önlenir’ düşüncesi de o kadar yanlıştır. Fakat ilaç ve gıda sanayi bu tahrif edilmiş bilimsel veriyi gerçekmiş gibi göstermek istemektedirler. Kolesterol-kalp hastalığı ilişkisini ‘Kolesterol günah keçisi mi?’ adlı makalemizde enine boyuna inceleyerek bunun doğru olmadığını bilimsel kaynakları ile göstermiştik.

Nitekim ünlü Circulation adlı meşhur kardiyoloji dergisinde geçen yıl yayınlanan büyük bir toplum sağlığı araştırmasında soya östrojenlerinin koroner kalp hastalığı ve felçlerin sıklığını azaltmadığı saptanmıştır.

Soya Hakkında ek bilgi
Yaygın kanının aksine soya sağlıklı bir yiyecek değildir. Soyanın başlıca zararları aşağıda gösterilmiştir. Soya konusunda hazırlamakta olduğumuz geniş dosyada bu konu daha iyi incelenecektir.

Soyanın zararları :
• Mineral eksiklikleri
• D vitamini eksikliği
• Bağırsaktan kalsiyum, demir ve çinko emilimini azaltma
• Osteoporoz
• Allerji
• Hazımsızlık
• Bağışıklık yetersizliği
• Tiroid hastalıkları
• Bunama
• Erken ergenlik
• Kısırlık
• Kanser
• Kalp hastalığı

Soya-Uzakdoğu ülkeleri- Sağlık
'Soyanın' Çin ve Japonya gibi yüksek nüfuslu Uzak doğu ülkelerinin, en fazla tercih ettiği gıda olduğu ve onların yaşam sürelerini uzattığı iddiaları çok eksik ve yanlıştır ve soya sanayicilerinin yandaşları tarafından uydurulmaktadır.

Örneğin Çinlilerde domuz eti total kalorinin %65’ini oluştururken soyanın buradaki payı %1.5’i geçmez (9). Ayrıca Uzak Doğulular soyanın fermente ürünlerini (miso , soya salçası, natto, tempeh vb) yerler. Soyanın fermantasyonu soyanın birçok olumsuz etkisini giderebilmektedir. Ama piyasada satılan ve yüzlerce yiyeceğin içinde bulunan soyanın (tofu , soya sütü, soya yoğurdu, soya dondurması, soya proteininden yapılmış salam, sosis gibi et çeşitleri) çoğu fermente değildir.

Uzakdoğu tarihi incelendiğinde soyanın sadece bir münavebe bitkisi olduğu ve ancak kıtlık zamanlarında yenildiğini biliyoruz. 2000-2500 yıl önce fermantasyon tekniklerinin bulunması ile tüketimi artmış ama yine de ana yiyecek olmamıştır. Soyanın fermente ürünleri de tamamen masum değildir ve fermantasyon süresi uzadıkça östrojen miktarı da artmaktadır. Bu nedenle başta hamileler, çocuklar ve kanserliler olmak üzere her kez soya preperatlarından uzak tutulmalıdırlar.

bende ısırgana başladım ama bi yandan da bunu yesemmi diye düşnüüyorum:18:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…