Kiracıyı evden cıkartabilir miyiz

Evde oturan kişi memur tek başına yasıyor zaten o kira ona çerez parası bizde ay bası geldiğinde kira ve annemler kendi maasından katıp veriyor bu ne kadar doğru evi sıkıntı çekelim diye almadan biz

İyi de siz ucuza verdiniz diye neden kiracının suçu oluyor ki bu?
Eğer oturacaksanız ve başka eviniz yoksa aynı yerde, çıkarabiliyorsunuz.

Ucuza veren ben değilim babam verdi evde oturmayı düşünüyoruz
Neyse işte siz derken ailenizi kast ettim. Sonuçta gasp etmemiş. Kiracının geliri, kaç kişi oturduğu vs bizi ilgilendirmez. Konu dışı onlar. Yasal olarak hakkaniyetsiz bir durum yok. Hep şu %25 sınırı bozdu işi. İhtar çekmesi gerekiyor sanırım babanızın.

O sınır kalktı diye biliyorum şimdi tüfe mi ne ona göre oluyomus onuda kafalarına göre indiriyolar geçen 75 di şimdi 65 olmuş

Evde oturan kişi memur tek başına yasıyor zaten o kira ona çerez parası bizde ay bası geldiğinde kira ve annemler kendi maasından katıp veriyor bu ne kadar doğru evi sıkıntı çekelim diye almadan biz
Aileniz gidip kendisi oturacaksa çıkarkatabilir ancak, bunu göze alarak verin evlerinizi kiraya. Hiçbir kiracı ev sahibinin kirasını karşılamak zorunda değil.

Niye 4 e verdiniz o zaman l? Bide hiç zam yapmadan 2 senedir 4 bine mi oturuyor? 9 isteyin ama vermek veya çıkmak zorunda değil şuan. Mahkemeler kiracilardan yana. Siz oturacaksanız mahkemeye vermeniz gerekiyor

Sırf daha yüksek fiyata kiraya verme gerekçesiyle kiracıyı çıkaramazsınız evet.

Kiracınızın kirayı zamanında ve tam ödememesi yahut ailenizin (yahut alt soyu üstsoyunun) oturmak için eve ihtiyaç duyması gibi sınırlı bir kaç sebeple çıkarabilirsiniz ancak. Eğer aileniz Samsun’a yerleşecek ve gerçekten kendi evlerinde oturacaklarsa bu mahkemece haklı bir gerekçe kabul edilebilir. Bir avukata danışın gecikmeden.

Kira zammına gelince önce sözleşmenizde yazan artırım oranına bakmanız gerekiyor. Kanunen de üst sınır belirlenmiş zaten. Oranları düşünürsek 4 binlik kirayı 10 bine -karşı tarafın rızası olmaksızın- arttırabilmeniz şu an pek mümkün görünmüyor.

Beş yıllık kiracınız olsaydı kira tespit davası açabilirdiniz. Ama daha iki yıl olmuş. Belki avukata uyarlama davasını bir danışabilirsiniz. Ben bu tür davalardaki güncel kararları çok takip edemedim.

Niye 4 e verdiniz o zaman l? Bide hiç zam yapmadan 2 senedir 4 bine mi oturuyor? 9 isteyin ama vermek veya çıkmak zorunda değil şuan. Mahkemeler kiracilardan yana. Siz oturacaksanız mahkemeye vermeniz gerekiyor
Ben 4 e vermedim kadınla ben konuşsaydım ilk otururken 10 bine verirdim babamın sayesinde oldu ayrıca diğer evlerde en az 9 bin ve üstü otururken onun 4 bine oturması ne kadar doğru onun oturduğu yerde kira tespit davası açıp cevre yerdeki evlere göre zam yapabiliyomuşuz sanırım

İki yıl önce de kiralar fazlaydı uyguna vermişsiniz . Aklınız başınıza iki yıl sonra geldi diye kiracıyı çıkartamazsınız. 4 binden de 10 bin yapamazsınız. Tefe tüfe oranı geçerli sanırım.

Kiracı vermek isterse verir o ayrı orta yolu bulmaya çalışın

5 yılın dolması gerekiyor onun için

5 yıl dolmadan kira tespit davası acamazsiniz.Siz oturmayı düşünüyorsanız o evde o zaman kızım ya da oğlum gelecek diye noterden ihtar cekeceksiniz. Bu ihtar sonrasi kiracinin 6 ay daha oturma hakkı var.Eger 6 ay da çıkmazsa, o zaman tahliye davasi acacaksiniz. Şu an bir tahliye davasi açmak bir ev için 20 bin tl.Dava sonucunda çıkarsa kiraciniz ,mutlaka o eve siz geçeceksiniz ya da boş tutacaksiniz, ya da satacaksiniz .Aksi halde kiraciniz size tazminat davasi acar başkasına verirseniz.Yeni başımızdan geçti, konulara vakifız.

Tamam da bizde zor durumdayız diyorum anlamıyor musunuz siz? Benim babam 20 sene köpek gibi calıstıda o evi alabildi kiracının böyle oturması ne kadar doğru? Biraz mantıklı olun
Neyse ki yasalar gözünde para emojisi belirenlere izin vermiyor.
Siz oturmak isterseniz çıkarabilirsiniz orada başka eviniz yoksa.
Ama çıkarıp daha yükseğe veririm diyorsanız yasalar diyor ki no no no.
Öyle bir durumda inşallah kiracı ispatlar da ceza ödersiniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…