Kilolarımla başım dertte/ ketojenik beslenme

papatyagil

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2017
126
224
Daha önce de bu sorunumla ilgili konu açmıştım ama kimse yazmadı. Bu sefer burada açmak istedim. Arkadaşlar ben 90 kiloyum. Gerçekten artık bu konu beni fazlasıyla yıprattı. 30 kilo aldım ve hala bu duruma hiç alışamadım. Alışmasam daha iyi zaten de daha önce de diyet yaptım. Bazı sağlık problemlerim var onlar için zaten doktora gittim kontrollerimi yaptırıyorum. Benim danışmak istediğim konu ketojenik diyet. Bununla ilgili belgesel bile izledim yeterince gaza geldim . Eltim geçen sene ketojenikle on kilo vermişti zaten fazla kilosu yoktu ekstra zayıf olmak istedi ondan geçen sene etkilenmemiştim ama geçenlerde bir arkadaşımın da -ki kendisi bayağı kiloludur bildim bileli- fazla kilolarından kurtulduğunu gördüm.

Benim sorum şu bu diyeti daha önce deneyimlenmiş olanlar var mı? Deneyimlerinizi paylaşır mısınız? Mesela hangi tür sebzeleri yediniz/ sebze kullandınız mı? Daha sonradan kolay kilo aldınız mı ya da başka herhangi bir sorun oluştu mu?

Öncelikle dahiliyede testlerinizi yaptırın...
sonra diyet yapın...
Adının ne olduğu önemli değil 'dengeli beslenmek' yeterli...
Sağlıklı her insan 'dengeli beslenerek' kilo verir...
30 kilo fazlanız varsa ayda 5 kilo vermeniz ideal...
haftada 3 gün spor destekli dengeli beslenme programı ile ayda 5 kilo zaten verirsiniz...

Ben yaptım daha önce 35 kg verdim 8 ayda ve spor da yaptım . Sonra saldım kendimi ama 15kgmini geri aldım tabi bunda sporu bırakmanın da etkisi var.
Ben meyve hiç tuketmedim mesela. Hep protein tukettim karbonhidratı yapay hiç bir şeyden almadım sade ve sadece yediğim besinlerin içindeki karbonhidrat ile yetindim. Kabızlık problemi de yaşamadım . Çok hızlı ve güzel kilo verebilirsin. Ama benim yaptığım hataya düşme ve günlük hayatta yapabilecegin kadar spor yap cunku azaltinca ya da bırakınca elinde patlıyor

Sadece sevdiğim için bana her açıdan iyi geldiği için havalar ısınınca yürüme başlıyorum be soğuyunca bırakıyorum uzun yıllardır. Onun dışında yüzmeye gitme niyetim var şu an tatildeyim dönünce yazılırım. Size birkaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. Proteine sınır koydunuz mu yoksa sınırsız et mi yediniz? Her gün et mi yediniz arada sebze de yediniz mi? Çünkü biliyorsunuzdur bu diyette sebze bile çok sınırlı. Sadece yeşil yapraklılar öneriliyor. Meyve zaten normalde de yemiyorum o yüzden zorlanmadım. Baklagili de yazın tüketmiyorum onda da sıkıntı yok. Ama kabak domates patlıcan vs. yemeye korkar oldum tek sıkıntım bu şimdilik.

Yok ben sebze yemedim bu sağlıklı olmayabilir belki kızaklar bile olacaktır ama bu diyetin mantığı o. Protein i et olarak düşünmeyin sadece ; yumurta, kuru baklagiller, mantar Vs. Protein içeren lifli yiyecekler de var. Sınırsız yemedim tabiki ama doymadigim bir gün bile gecirmedim. Ve yağ tüketimi sınırlı değil yağsız olacak falan filan diye bir şey yok yalnızca karbonhidrat alımını aşmamaya özen gösterin . Ben bir program indirmistim fatscret diye orada yediklerimi yazıyordum macro micro bir şeyler var ve yediğin yiyeceklerden o gün içinde ne oranda yağ ne oranda protein ne oranda yağ tükettigini görebilirsin. Bana çok yardımcı oldu. 50 birim gibi bir miktar dolduğunda o günkü karbonhidrat alımını durdurdum. Deneyebilirsiniz kendinizi çok kasmadan yormadan. Ama diyetten önce ve diyet esnasında ara ara sağlık ocağından vitamin ve karaciğer tahlillerinizi yaptırmanızı tavsiye ederim . Kilo vereyim derken başka negatif bir durum oluşmasın.

Önce testlerinizi bi yaptırın muhakkak açlık tokluk kan şekeri , troidlere ,demir ve b12 ye bi baktırın ,
Bunlar normalse spor ve diyet için destek alırsınız ,
Örneğin benim insulin direncim var sadece protein ağırlıklı diyetleri yapıyorum ,spor yaparken şekerimin düşeceğini göz önüne alarak uygun antremanları yapıyorum

Teşekkür ederim cevabınız için. Genel kurallarını araştırdım ve sebzeyi bu kadar kısıtlamak benim için mantıklı gelmedi o yüzden sormuştum. Ben de kendime uydurarak yapıyorum sebzeyi tamamen hayatımdan çıkarmadan, ama ketoyu hızlandırmak için de sınırlayarak yapıyorum. Düzenli olarak endokrin doktoruma gitmem gerekiyor zaten o konuda bir sıkıntım yok tahlillerim yapılıyor.

Tek tip beslenme de hızlı kilo verme de sağlıklı değil. Oh ne güzel kilo verdim derken kurtulamayacağınız kronik hastalıklara yakalanma riskinizi artırıyorsunuz.

Dengeli ve düzenli beslenir, spor da yaparsanız kilo vermemeniz için bir neden kalmaz.

Ömrüm boyunca üç beş kilo alıp vermelerim dışında hiç kilo problemi yaşamadım. Çünkü yemek seçmem her şeyi yerim ama çok çok az yerim (benim metabolizmam böyle) sonra acıkır tekrar yerim. Günde rahat 6-7 öğünüm var. Ama paketli gıda tüketmem, hamur işi yemem, genelde evde pişen yemekler sebze ağırlıklıdır, her öğünümde yoğurt ya da ayran vardır. Turşu çok yerim sanırım bunun da etkisi var. Bu aralar kefir de içiyorum acıktıkça. Evde her zaman bir kuru meyve ve kuru yemiş tabağı durur masanın üstünde. Merdiven varsa asansör kullanmam, yakın yere arabayla gitmem, yürürüm. Geçmişten kalma bir sporcu kas kütlem var ama son yıllarda düzenli spor yaptığım söylenemez. 57-60 kilo arasında takılıyorum yaklaşık 10 yıldır.

Sevgilim bu diyeti yapıyor şuan. Bu diyetle 40 kilo kadar vermiş bir arkadaşı var. Bana sağlıklı gelmiyor beslenme düzenleri ama kilo verdirmek konusunda başarılı.

bana sağlıksız bir diyet gibi gelmedi
et sebze yiyin diyor ne gibi kötü sonucu olabilir ki?
ben de dukanda buna benzer bir uygulama yapmıştım
30 kilo çok çok fazla bir kilo zaten
biraz bile kontrollü gitseniz inanın hemen kilo verirsiniz.
diyetlerde meyve yemeyin hem daha hızlı acıktırıyor hem de onda da şeker var, en azından 1 ay meyveye ara verin.

Meyve normalde de yemiyorum o yüzden beni çok etkilemiyor. Bu diyet yağ ağırlıklı. Tabi sadece sağlıklı yağlar. Protein orta düzeyde. Karbonhidrat sınırlı olduğu için sebze çok az kalıyor tek sorun bu. Aslında mantığı tarımdan önceki Avcı toplayıcı insanın beslenme stili. The magic pill belgeselini izlerseniz deneylerle anlatıyor. Aslında sağlıklı ama sebzenin çok kısıtlı olması benim açımdan sürdürülebilir değil. Yani yaşam tarzı olarak. Başta çok kısıtlı tutup yavaş yavaş sebzeyi de hayatıma sokmayı düşünüyorum. En azından insülin direncim ve karaciğer yağlanmama iyi gelir ki bütün deneyler de bunu gösteriyor.

Bir de şunu söylemeden geçemeyeceğim diyeti bıraktığım sıra karbonhidrat tüketimin haliyle artmıştı. diyetteyken o kadar rahat ve hafifmisimki tüketim artınca deliler gibi baş agrilarim migren ataklarım oldu vücut bir sacmaladi şaşırdı . Yani bu diyet esnasında ben migren ağrısı ve baş ağrısı yaşamadım mesela farklı iyi geldiği noktalarda olabilir. Su tüketimi de çok arttığı için (öyle olması gerekli böbreklere zarar vermemesi için) ne ödem ne başka bi şey olusmuyordu harika hissediyordum.

Doktor alp can di galiba bu konuda youtube da kanalinda video paylasmisti. İnsulin direncini arastirirken denk gelmistim. İzlemediyseniz bir bakin orada besinleri vs de anlatiyor. İnsallah istediginiz kiloya ulasirsiniz. Sabir ve iradeyle hepsi olur.

Ben günde tek öğün beslenme ile 10 kilo verdim 2 ayda, intermittent diyeti diye geçiyor. Şu an tatilde iştahım çok açıldı yeniden başlayacağım hatta Aidin Salih'in su orucunu da yapmayi düşünüyorum. Ketojenik diyeti pek bilmiyorum ama yine de yazmak istedim belki size de bir umut olur. Ve geri almadim verdiğim kiloları. Yemeye cok düşkünum ama bir şekilde başardım tek öğün olduğu için canım çekince çikolatami bile yedim, kendimi cok zorlamadım. En önemlisi günde 3 litre su içtim.

Vücuda vereceği diğer hasarlar bir yana böyle tek tipli diyetleri bıraktığınız zaman tekrar kilo alırsınız.
Ömrünüzün sonuna kadar devam ettiremeyeceğiniz bir yeme-içme formuyla kilo vermeye çalışmayın. Kalıcı olmaz.

Ketojenik beslenme benzeri bir sistemle (dukan diyeti) 22 kilo verdim, uzun sure de korudum, ama koruma kurallarina uymayi birakinca 12 kilosunu geri aldim, uzuun zamandir al-ver modundayim, en son mayista yaptigim 15 gunluk tatilden de 62 kiloyla donunce if beslenmeye basladim (aralikli oruc) benim gunluk yasamima daha uygun ve daha surdurulebilir geldi, yaklasik 1 ayda 5 kilo verdim ki yediklerime de dikkat etmedim, çokça kaçamak yaptim, eminim daha dikkatli uygulasam cok daha iyi sonuc alirdim.
Diyete baslarken yasam tarziniz, beslenme aliskanliklariniz ve zevklerinize gore size en uygun olani secin ki surdurulebilir olsun, tek onerim bu size.

Diyet değil, ömür boyu devam edebileceğiniz bir beslenme düzeniniz olması lazım. Yoksa verilen kiloları sağlıksız şekilde alırsınız.

Ben yemek yemeyi seven bir insanım, herşeyden azar azar yiyorum, hamur işi seviyorum haftada birgün yiyorum genelde kahvaltıda. Tatlıda aynı şekilde hafta en fazla bir bir dilim ☺ akşam 7 den sonra hicbirsey yemem.

Yaklaşık 6 yıldır düzenli spor yapıyorum. Spor salonu dışında sporu aksattıgım için yaz kış gidiyorum, yürüyüş vs.devam ettiremiyorum,spor salonuna giderek buluyorum sadece çözümü.
Doğum yaptıktan 3 ay sonra spora başladım. Spor sadece fiziksel olarak değil zihinsel olarakta iyi geliyor.

Kendinize uygun, sağlıklı bir beslenme çeşidi ve spor alışkanlığı edinirseniz hem kilo verip, verdiğiniz kiloları korur ve sağlıklı olursunuz.

doğum yaptıysanız eğer emzirmeyle birlikte kilolar gidiyormuş diye duydum, o yüzden sizinki de bu yolla gidebilir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…