Kilo veremiyorum

WomenWanted

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2017
1
0
25
Merhaba ablalarım.17 yasımdayım. 160 cm boy 80 de kilom var. 2 haftadir diyetteyim, yediklerime dikkat ediyorum. Yuruyus yapıyorum hergün bir ay önce (subat ayında) aynı şeyleri yaparak 4 kilo verdim , 80 e indim. Bir ay sınavlarım vardı. O yüzden yapamadım. Şimdi iki haftadır diyetteyim ve tık yok. Bir arkdasim ilk ay attığın sudur dedi. Troidlerinle ilgili bir sorun olabilir dedi. Test yaptırmamı soyledi. Ama daha once gecen yil gayet iyi kilo vermistim. Sizce test yaptirmalimiyim? Ve nerde yaptirabilirim?

Merhaba, sana 100 kilo üzerinde bir ablan hatta teyzen olarak cevap vereyim. Öncelikle kendi başına diyet yapma... Çünkü yaptığın her yanlış sana kilo olarak geri dönecektir. özellikle yanlış diyetler, sürekli kilo alıp vermek vücutta bir kısır döngü yaratıyor ve verdiğin her kiloyu iki katı olarak geri alıyorsun. Sonuç bende 100 kilonun üzeri oldu. İlk yapacağın iş bir doktora görünmek olsun. Yaşadığın yerde Endokronoloji uzmanı varsa ona, yoksa bir dahiliye doktoruna git ve zayıflamak istediğini söyle. Özellikle troid ve insülin direnci tahlillerini yaptır. Mesela bende insülin direnci çıktı. Doktorun verdiği hapı kullanmaya başladıktan sonra yeme krizlerim tatlı krizlerim kayboldu. Doyma hissini yeniden öğrendim.
Muhtemelen doktor seni bir diyetisyene yönlendirecektir. Şimdi her devlet hastanesinde diyetisyen var. Ama imkanın varsa özel bir diyetisyene gitmeni tavsiye ederim. Çünkü onlarda genellikle vücuttaki yağı, kası ve suyu ayırt edebilen tartılar var. Bu kaybettiğin kilolarının yağ olup olmadığını öğrenme açısından iyi oluyor.
Bir diğer önemli konu sakın mucize bekleme. Bir ayda on kilo vereyim gibi kendine bir hedef koyma... Çünkü bu hedefler ulaşılmadığında insanın motivasyonunu bozuyor. Yeme hırsını arttırıyor. İstek demiyorum bak. Hırs diyorum. Kilo verme işini bir yıla yay.. bu nedenle sık tartılma... Hep aynı tartıyı kullan. Benim diyetisyenim iki haftada bir tartılmamı istiyor.
Bir adımsayar al... Beline tak yada cebine koy... Normalde günde attığın adım sayısını belirle ve hergün bunu biraz daha arttır. hedefin 10 bin olsun. Ama bunun içerisinde günde 30 veya 45 dakika kesintisiz hızlı tempo yürüyüşün olsun. Hızlı tempo demek dakikada en az 100 adım demektir.
Benim önerilerim bunlar. Kısacası önce doktor. Sonra diyetisyen. Sakın tek başına internetten bulduğun listelerle diyet yapma... Herkesin diyet listesi farklı olur. kimine öğünde bir dilim ekmek, kimini sıfır dilim verirler. Bana mesela 3 dilim ekmek verdi. Yiyemem çok dedim. zorla yiyeceksin dedi... Sen de kendine göre bir diyet listesi almalısın.
Umarım faydalı olmuştur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…