Kendimi ifade edemiyorum

sweedy

Nirvana
Kayıtlı Üye
8 Ağustos 2009
2.408
398
Merhabalar,
Ev, İş, aile hayatımı olumsuz bir şekilde etkileyen durum. "hayır" diyemiyorum. Aman başkasının canı sıkılmasın mutlu olsun diye diye hayatım alt üst oldu. Artık kendimden nefret eder oldum.
Hayattan çevremden en kötüsü kendimden soğudum.
Benim gibi olup bu kötü durumdan kurtulan arkadaşlardan yardım istiyorum. Kişisel gelişim kitap tavsiyesi, doktor tavsiyesi(kayseri de yaşıyorum) hayatıma şöyle şeyler ekledim ve hayatım davranışlarım olumlu yönde değişti diyebileceğiniz.
Lütfen bana destek olur musunuz?

Gerek özel yaşantıda gerekse iş yaşantısında telaffuz edilmesi zor kelimelerden biridir "hayır" . Yaratacağı etkileri düşünerek, nasıl söyleyeceğini düşünerek ve belki de kendisine nasıl söylenildiğinde ne hissedeceğini düşünerek ve biraz da nasıl söyleyeceğini bilmeyerek pek çok kişi yaşantısında "hayır" demekten kaçınır.

Neden bu kadar zordur "hayır" diyebilmek?
• İnsanların isteklerine, taleplerine olumsuz yanıt vermenin yani “hayır” demenin o kişiyi reddetmek, geri çevirmek olacağını düşünerek "hayır" demekten çekiniriz.
• "Hayır" dediğimizde ilişkilerimizin zedelenebileceğini düşünürüz, hatta ilişkilerin bitme noktasına gelebileceğinden endişe duyarız ve bu kaygılar hayır dememizi zorlaştırır.
• Bencil olarak algılanabileceğimizi düşünerek hayır demekten korkarız.
• Herkesle iyi olmak, herkesi mutlu etmek ve dolayısıyla da herkes tarafından sevilebilmenin yolunun herşeye “evet” demekten geçtiğini düşünerek "hayır" demekten kaçınırız.
• "Hayır" denilmesinin kendimizi ne kadar olumsuz olarak etkileyeceğini düşünerek "hayır" diyemeyiz kolayca.
• "Hayır"ın ne zaman ve ne şekilde denileceğini öğrenememiş olduğumuzdan "hayır" diyemeyebiliriz.

İş yaşantısında olsun diğer sosyal ve özel ilişkilerde olsun gerektiği zaman "hayır" diyememek ve zamanla bu “hayır”ların sayısının artması; kişinin kendisine olan saygısının azalmasına, yaşama ve insanlara karşı ciddi öfkeler biriktirmelerine, gerginliklerin üst düzeye tırmanmasına neden olabilir ve bu gerginlikler uygun olmayan zamanlarda ve aşırı dozlarda tepkilere neden olur. Bu tepkiler o an için aşırı ve gereksiz olduğundan haksız durumda buluverir kişi kendini.

Peki gerektiği zamanda "hayır" diyebilmek neden bu kadar önemli ve neden "hayır" demek gerekiyor?

• Kendi yaşantınızın dümenini elinizde tutabilmek için "hayır" diyebilmek gerekiyor. Çok yorgunsunuz ve eve misafir gelmek istiyor, onlara kırarım- ayıp olur endişesiyle "hayır" diyemiyorsunuz. Ancak o akşam için planladığınız, rahat bir koltukta oturup gevşemeyi feda ettiğiniz için hem sıkıntılı- gergin bir akşam geçiriyor, hem de ertesi sabaha daha da yorgun olarak kalkıyorsunuz. Ya da; işyerinizde çok yoğunsunuz ve bir dosyayı daha bitirmeniz isteniyor, ancak bu dosyayı yetiştiremeyeceğinizi söyleyemiyorsunuz ve dosyayı bitirmeye çalışıyorsunuz. Bu arada yapmakta olduğunuz iş aksıyor. Bir şekilde elinizdeki tüm işleri bitirseniz bile karşı tarafa bu işi yaparken ne kadar zorluk çektiğinizi bildirmediğiniz için karşınızdaki kişi sizin emeğinizi anlamaz ve takdir edemez ve sizden hep aynı performansı göstermenizi bekleyebilir ve hatta daha az çalıştığınızı söyleyebilir.
• “Hayır” denmediği için sürekli biriken işler ve başkalarının isteklerini "hayır" diyemediği için sürekli yerine getiriyor olmak bir süre sonra yaşantınızın kontrolünün elinizden kaçmasına, kendi isteklerinizin yaşantınız içinde yer almamasına neden olabilir.
• Kendine güvenebilmek için "hayır" diyebilmek ve "hayır" diyebilmek için de kendine güvenmek gerekiyor. Gerektiğinde "hayır" diyebilmek ve dolayısıyla istemediği- doğru bulmadığı şeyi yapmamak kişinin kendisine olan saygısını arttırırken birilerini kırmamak- onların sevgisini- ilgisini- saygısını kaybetmemek için uygun görmediği şeyleri yapmak- itiraz etmemek, kişiyi kendi gözünde değersiz kılabilmekte.
• İş ortamında zamanı iyi yönetmek, iyi bir takım oyuncusu olabilmek için “hayır” demek çok önemli. Bir takımda herkes sadece kendine düşeni yaparsa takım iyi bir oyun çıkarır. Bir oyuncu kendi görevi olmayan işleri sadece “hayır” diyemediği için yaparsa kendi görevlerini aksatabilir, gereğinden önce yorulabilir ve sıkılabilir ve takım içerisinde sorunlar yaşanmaya başlayabilir. Ayrıca zaman sınırlı ve yapılacak işlerin çok olduğu noktada öncelikleri belirleyebilmenin en önemli koşullarından biri de daha az öncelikli olan işe hayır diyebilmektir. Böylece zamanın tuzaklarından da kurtulunmuş olunur.
• Yanlış anlaşılırım korkusuyla olumsuz düşünceleri dile getirmemek adına “hayır” diyememek ilişkileri oldukça zedeleyebilir, insanlar sizin samimiyetinizden kuşku duyarlar ve sizinle yakınlaşamazlar.
• İstemediğiniz şeyleri yaşamınızın dışında bırakabilmenin tek yolu da “hayır” diyebilmek.
• Kendi kapasitenizi, yapabileceklerinizi gerçekçi gözle görmeniz için sadece başkalarının değil de kendi değerlendirmelerinize de inanmanız gerekiyor. “Hayır” diyerek olumsuz değerlendilebileceğinizi düşünmekten vazgeçip kendinizi olduğunuz gibi ortaya koyduğunuzda kapasiteniz daha doğru değerlendirilmiş olacaktır.
• Yanlış yapmaktan, hatalı davranmaktan ve olumsuz değerlendirilmekten korkmadığınızda gerekli noktalarda rahatlıkla “hayır” diyebilecek ve korkularınızın gereksiz olduğunu, aslında insanların hatasız olanı, mükemmeli değil de kendisi gibi hata yapabileni daha kolay kabul ettiğini, sıcak yaklaştığını görebileceksiniz. Hem daha çok sevilen, kabul gören hem de sayılan biri olabileceksiniz. İnsanlar sizin karşınızda nasıl davranmaları, ne zaman durmaları gerektiğini, sizin de sınırlarınız olduğunu bilecekler ve böylece daha açık va sağlıklı iletişim kurabileceksiniz.

Tüm bu sözünü ettiklerimiz iş performansızın artmasında, kişi olarak kendinize daha fazla güvenmenizde ve kendinizi daha saygın bulmanızda ve insanların sizi daha gerçekçi boyutlarda değerlendirmesinde etkili olacaktır. Ayrıca da; onların istediklerini yaptığınız için değil de kendiniz olduğunuz için sevildiğinizi, değer verildiğinizi görme fırsatınız olacak.

Nasıl “hayır” diyeceksiniz?

Kimse “hayır” kelimesini ne duymayı, ne de söylemeyi sever. “Hayır” kelimesini kullanmak yerine ben dilini kullanarak “hayır” anlamına gelebilecek şeyler söyleyebilirsiniz.
• Yapmak istemediğiniz davranışı kısaca tanımlayın. “Benden .......... yapmamı istiyorsun”
• Yapmak istemediğiniz davranışla ilgili kendi gerçeğinizi ve duygularınızı anlatın.
• Bu davranışı yaparsanız kendinizi nasıl hissedeceğinizi, üzerinizde bırakacağı etkiyi tanımlamaya çalışın. “.............. yaparsam kendii mutsuz hissedeceğim” veya “............ yaparsam işlerim aksayacak, gerginleşeceğim, bitirmek için çok yorulacağım” veya “......... olursa çok huzursuz olacağım” v.b

”Hayır” demenizin nedenlerini saydıktan sonra yapamayacağınızı söylemek daha kolay olacaktır. Zaman zaman meşgul olduğunuzu, bazen o konuda bilginiz olmadığını söyleyerek de hayır diyebilirsiniz.

Unutmayın ki; “hayır” demek o insanı reddetmek demek değildir. Sadece o koşullar altında o işi yapamayacağınızı gerekçeleriyle bildirmek demektir. Bir başka zamanda veya koşulda, kendinizi uygun hissettiğinizde o işi yapabilir veya karşınızdakine başka bir zaman diliminde yardımcı olabilirsiniz.

”Hayır” diyerek koruduğunuz kendi sınırlarınız, yönetimini eline almaya çalıştığınız kendi yaşantınızdır.

ALINTI

Canım merhaba, netten bu konuyla ilgili yazılar okumuştum bir ara, yukarda paylaştığım yazıyı da okudum konunu görünce seninle paylaşmak istedim.

Kimi zaman insan tutulup kalıyo, zararlı çıkacağını bile bile "hayır" diyemiyo.

Hayır dediğimizde o insanı değil istediği şeyi redediyoruz bunu unutmamalıyız.

Beğenilmeme, sevilmeme, onaylanmama korkuları yüzünden hayır diyemez kişi, kendi zıt fikirlerimizi belirtmemiz sevilmeyeceğiz anlamına gelmez, üzülceğimiz zararlı çıkacağımız durumlarda herşeye evet dememeliyiz.

Bazen insan hayır demesi gerektiği yerde bunu diyemiyo, yaşanıyo bazen böyle şeyler ben okumadım ama bu sitede başka konuda bazı arkadaşların bu tür konulara tavsiye ettiği kitaplar vardı dikkatimi çekmişti not almıştım bi bak istersen,

Sınırlar - Henry Cloud, John Townsend

Özsaygı - öncelikler listende kaçıncı sıradasın - Saim Koç, Nil Gün

Şuan çok ihtiyacım vardı bu yazıya. Başta yapmam gerekenler bugün patlak verdi herkese bağırdım çağırdım. Ve sonunda kendime zarar verdim. Kitapları alıp okuyacağım. Çok sağol cevabın için teşekür bir borç bilirim

Kitaplarda fayda sağlar inşaallah bende edinip okumak istiyorum, bi faydam olduysa ne mutlu bana

çok kötü bi durum ya bende aynen öyleydim ama kendime şart koydum hayır diyecegim seylerin listesini yaptım başta zorlansam da yavas yavas gerektiğinde hayır diyebilmeyi öğrendim ve şuan öyle bi problemimkalmadı canım bence sende rahatsız oldugun konuları bir kağıda liste şeklinde yaz ve benim gibi yap :*

Merhaba, öncelikle bence kendi değerinizin farkına varmalısınız, öncelik "siz" olmalısınız. Yani başkasının mutluluğu sizin mutluluğunuzun önüne geçmemeli. Karar verirseniz ve değişim isterseniz bu kendi adınıza büyük bir adım, başta zorlansanız da bunu başardığınızda, başarmaya başladığınızı gördüğünüzde eminim daha çok motive olacaksınız ve çözüme ulaşacaksınızdır.

Bunun dışında şöyle bir önerim olabilir: Nefes terapisini duydunuz mu bilmiyorum ama benim nefes terapisi seminerinde tanıştığım bir arkadaşımda da aynı durum varmış öncesinde, "hayır diyemiyordum, kimseyi kıramıyordum" diyordu, nefes terapisinden sonra gerçekten bu huyu değişmiş onun da. Bizim eğitmenlerden biri de aynı örneği vermişti, kendisi de eskiden hayır diyemezmiş. Ben de kendi hayatımda çok güzel gelişmelerini gördüm nefesin.

Eğer ilgilenirseniz çok tatlı bir nefes koçu var Kayseri'de yaşayan, onu önerebilirim bireysel seans almak isterseniz. Bunun dışında nefes terapisi bence herkesin deneyimlemesi gereken muazzam bir deneyim, seminer çok daha farklı bir enerji çünkü 6 gün kamp gibi geçiyor. Bi araştırın bence internetten, eğer isterseniz her şeyi başarabilirsiniz istedikten sonra güç sizde=)

Lütfen özelden numarası ı yazabilir misiniz

Sende özgüven eksikliği sorunu var.Fazla kişisel gelişim kitapları okumalısın, hatta videoları izlemelisin.İnternetde de özgüvenle ilgili bir sürü makale var.

Bence "hayır" diyememek kötü birşey değil. Merhametlisin.Fakat herşeyin fazlası zarardır.Çoğu şeye evet diyebilirsin fakat herşeye de evet demek olmaz.

Yıllar önce ben bir ara okulda dışlanmıştım.O zamanlar özgüvenim yerlerde sürünüyordu. Bir de ben biraz polyannayım.Kimseye öyle uzun süre kızamam, bana kötü davransalar bile kısa bir süre unuturum yine iyi niyetli yardımsever halime geri dönerim. Fakat işte o zaman dediğim gibi özgüvenim yerlerdeydi birde polyanna olduğum için kimseye kıyamıyordum ve hiçbirşey de söylemiyordum. Derste bile bana fikrimi sorduklarında "Evet bende denilenlere katılıyorum" der kendi düşüncelerimi söylemekten korkardım.

Sonra bende işte biraz kişisel gelişimle ilgili makaleler okudum, sonra hatta okulda iletişim uzmanı vardı ona "Biri bana şöyle dedi,bende ne desem bilemedim"dedim. Oda "Eeee sende sana ne deseydin. Kim ne düşünürse düşün önemli olan senin ne düşünmen"dedi.

Birde ben şunu okudum "Duruşun bile senin özgüvenini etkiliyor. Dik ve kafa önde durursan kendini çok daha özgüvenli hissedersin." Ben de tam eksi sürekli kafam aşağıda dolanıyordum o zamanlar baya özgüvensizdim. Derslerimide çok aksatıyordum.

Diğer ders yılında artık kendimi toparladım. Dedimki artık kim ne derse desin, güçlü duracaksın, görmezden durmazdan geliceksin.O şöyle dedi bu böyle dedi diyip üzülmekte yok dedim. İnanmırsın gerçekten işe yaradı.İş başlarda biraz zor oldu benim için.Fakat zamanla gerçekten insan işe yaradığını görünce insanın daha da özgüveni artıyor.Yıl sonunda o geçen yıl yerlerde sürünen karnem çok iyiydi.Hatta bize okul içi başarı ödülü veriyorlardı, yılın en başarılı öğrencisi hatta o an sınlf arkadaşlarımda kesin ......(yani bana) verirler dedi.

Eee gittikce özgüvenim daha da iyi oldu.İstediğim universiteyi filan kazandım.Şunu anladım sen ne kadar eziksen daha da çok ezilirsin, fakat sen dik durursan kimse sana birşey diyemez.Daha da kiymete binersin.

Sen şimdi ona buna hayır diyemiyorsun ya, noluyor çoğunun umrunda bile olmuyorsun kullanıyorlar.Biliyorum acı ama öyle.

Bende eskiden çok üzülürdüm. Öyle isteyene derslerde yardımcı oluyordum, para veriyordum.Sırf çok iyi niyetli olduğum için.Fakat biz isteyince çoğu kişi birşey vermiyordu bile.

En önemlisi biliyormusun neyi öğrendim. "Kendine değer vermenin" ne kadar önemli olduğunu.Sen kendine değer vermezsen kimse sana değer vermiyor.Artık kim bana iyiyse bende ona iyiyim, seveni severim, sevmeyeni sevmem diyorum.Biri benim için kılını bile kıpırdatırmıyorsan ben neden onun için kendimi üzeyim ki diyorum. İnanki çok daha kiymete bindim.Kaçan kovalanır. Birde artık gerçekten kiymetimi bilen insanlar var, beni ben olduğum gibi seviyorlar.Sevmeyenler de sevmesinler hiç önemi yok. Eskiden hep dert ederdim kendime " Acaba biri niye öyle düşünüyor benimle ilgili?Hiç bir kötülüğüm olmadı ki ona"dedim. Şimdi umrumda bile değil, hatta inanırmısın ben bazen onları kale bile almıyorum ve sonradan düşünceleri değişiyor.

İnanırmısın bazen yine birilerine hayır dediğim de ya onu üzdüysem diyip üzülüyorum. Fakat sonra dan o kişinin hal tavırlarını görünce ayyy zaten seni düşünende kabahat, iyiki de hayır demişim dediğim oluyor. O zaman daha da bir kararlı olmayı öğreniyorum,bazen gerçekten hayır demek gerektiğini anlıyorum. Ama yine de eskisi gibi üzülmüyor değilim. Kalp bu, naparsın insan naparsan yap taş kalpli olamıyor.

Fakat ben yinede eden bulur sözüne inanıyorum. Sen iyi niyetliysen, mutlaka birgün o iyi niyetin senin karşına çıkar. Biri senin iyiliğini görmezden gelip seni itiyorsa, hiç ummadığın bir yerden biri senin iyi niyetli olduğunu anlayıp elini sana uzatıyor.

Dediğim gibi sen makaleler oku. Birde ben en çok youtube seviyorum. İngilizce biliyorsan çok iyi kişisel gelişim videoları var. Ben bir kere ayrılık dönemindeyken izlemiştim gerçekten çok iyi gelmuşti, kendimi toparlamıştım. Bizim gibi sıradan insanlar blog yapıp kendi yaşadıklarını deneyimlerini ve sonrasında nasıl özgüven kazandıklarını anlatıyorlar. İnsan öyle yaşanmış hikayeler dinleyince motive oluyor, bende böyle yapıyım diyorsun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…