Kedi-Köpek Besleyenlere Ne Oluyor?

seaBahAR

Nosce Te İpsum
Pro Üye
13 Nisan 2007
15.555
36.071
Kedi-köpek besleyince, beynimize mutluluk sinyali gönderen oksitoksin hormonunda bir artış gözlemlenmiyor..

Öğrendiğime göre; emzirmek, seksüel dokunuşlar ve aşık olmak da oksitoksin hormonu salgısını arttırıyor.. Oksitoksin artınca da beyne mutluluk sinyalleri gidiyor..

Hayatımın son 9 yılı köpeklerimle geçti, geçiyor..
Onlar hayatıma girmeden önce açıkçası öfke kontrolüm çok düşük seviyedeydi.. Saldırgan ve agresif tavırlarım hat safhadaydı..
Ama artık öyle değil.. En azından, beni öfkelendirme yetkisini kime vermem gerektiğini öğrendim.. Artık "seçici öfke" sahibiyim yani..
Ben de sanıyordum ki biraz büyüdüm, kendimi ehlileştirdim.. Yanılmışım..
Meğer benim başarım değilmiş bu.. Oksitoksinmiş sebep.. Köpekleriminmiş başarı..yerimseniben

Teşekkürler Sarp... Teşekkürler Bulut.. :asigim:

Bu konuyla ilgili alıntılamış olduğum ayrıntılı haber ve bir de makaleyi aşağıda bulabilirsiniz:

Haber
Köpekleriyle oynayan insanlar ile çocuklarıyla ilgilenen anne ve babaların oksitoksin hormonu benzer şekilde yükseliyor

Japonya’da yapılan bir araştırma, köpekleriyle oynayan insanlar ile çocuklarıyla ilgilenen ebeveynlerin “aynı duygusal deneyimi yaşadıklarını” ortaya koydu. Japonya’daki Azuba Üniversitesi’nde görevli uzmanlar tarafından yapılan araştırmada, köpekleriyle sadece 2.5 dakika oynayan ve “göz temasına” giren kişilerin vücutlarındaki “oksitosin” hormonunun, normal insanlara göre yüzde 20 artış gösterdiği görüldü.Araştırmacılar, kişinin kendisine daha fazla güvenmesini, utangaçlığını atmasını ve sakinleşmesini sağlayan oksitoksin hormonunun çocuklarıyla ilgilenen anne ve babalarda da artış gösterdiğine dikkat çekti. Araştırmanın, köpek sahibi insanların neden depresyon ve stresle daha kolay baş edebildiğini gösterdiği belirtiliyor.

Hormon / Bekir Coşkun
"BİLİM adamları başıma işler açan şeyi buldular:

Oksitoksin hormonu...
Japon Abuza Üniversitesi'ne göre; çocuklarını sevip okşayan annelerde-babalarda görülen "oksitoksin hormonu" yükselmesi, hayvanlarını seven insanlarda da aynı biçimde yükseliyor.

Açıklamada; köpekleri-kedileri ile sadece 25 dakika oynayan, ilgilenen ya da "göz temasına" giren bireylerdeki "oksitoksin hormonu", aynı değerlere sahip diğer insanlara göre yüzde 25 artıyor.

Bilim adamları; hayvan sahibi insanlarda saptanan, depresyonla baş edebilmenin, sakinleşmenin, huzur duygusunun sebebinin "oksitoksin hormonundaki" bu artış olduğunu tıp dünyasına duyurdular.
Şimdi daha iyi anlıyorum:

Bizim "çocuklar" sehpanın ayağını yediklerinde onlara niye hiç kızamadığımı...

Oksitoksin hormonudur...

Aslında kızıp "Şimdi görürsünüz..." diyerek üzerlerine yürüdüğümde ve onlarla göz göze geldiğimde, demek ki oksitoksin hormonu yüzde 25'e fırlıyor... Ve ben "Neleri de yemişler neleri..." diyerek sanki üç ayaklı sehpaya sevinmişim gibi oluyorum...

Sebep?..

Oksitoksin hormonu...

*

Böylece anlıyoruz ki:

Kavgacı, asabi, marazi tipleri biraz normalleştirmek için demek ki sevip oynayacakları, ya da en azından "göz teması" sağlayacakları sevimli canlılara gerek var.

Ama hayvan sevmeyip, üstelik onu kanını görüp sürünmek kaydıyla kesiyorlarsa...

Oksitoksin hormonu, ne bilelim biz, belki eksi 30...

Artık ne sevgi, ne hoşgörü, ne saygı ara...

*

Doğu toplumlarındaki hoşgörüsüzlüğün-didişmenin-nefretin, her evde mutlaka kedi-köpek beslenen Batı toplumlarından daha fazla olmasını da açıklıyor Japon Abuza Üniversitesi'nin buluşu.

Ve ben, sehpanın üç ayaklı kalışına niye kızamadığımı...

Onları okşamanın verdiği inanılmaz ve doyulmaz huzurun-mutluluğun nedenini...

Evin "çocuklarını" niye çok sevdiğimi...

Onları kaybettiğimde niye ağladığımı...

Şimdi anladım..."​

çok güzel bişey gerçekten de öyle insan daha mutlu oluyor daha duygulu ben mesela 7yaşımdan beri kedi beslemişimdır hiç köpeğim olmamıştı taa 4 sene öncesine kadar onun sevgisinin tadı bam başka anlatılıcak gibi değil onu hayatta hiç bişeye değişmem o benim herşeyim ben onsuz yaşıyamam ve o bensiz yaşıyamaz.okadar kıskanç olduğuna ramen biliyorum ki çocuğumu olduğunda onu çooook seviceyine eminim.paylaştığın için teşekkur ederim.

pascalın bi sözü var.....üniversitede kocaman yazarak odama asmıştım.......''insanları tanıdıkça köpeğimi daha çok seviyorum'' diye.........

bende 10 yıl bekarken evimde köpek besledim...3 no teriyerdi...adı cicim:)evden dışarı çıksam geldiğimde yatak örtümü alıp yere attığını görürdüm hep.....bambaşka oluyor onlarla dostluklar....

şimdi kedilerim var..az kendime geleyim yani çocuklarım küçük daha ..köpekte alacağım........paylaşım için teşekkürler arkadaşım.:1hug:

çok güzel bişey gerçekten de öyle insan daha mutlu oluyor daha duygulu ben mesela 7yaşımdan beri kedi beslemişimdır hiç köpeğim olmamıştı taa 4 sene öncesine kadar onun sevgisinin tadı bam başka anlatılıcak gibi değil onu hayatta hiç bişeye değişmem o benim herşeyim ben onsuz yaşıyamam ve o bensiz yaşıyamaz.okadar kıskanç olduğuna ramen biliyorum ki çocuğumu olduğunda onu çooook seviceyine eminim.paylaştığın için teşekkur ederim.

Ben kedi beslemediğim için bu konuda tutarlı, yere basan bir yorum yapamıyorum.. Ama köpeklerimin bana ne kattığını zaman çok güzel gösterdi..
Şekil olarak her ikisini de eğitim veren ben olsam da aslında onlar beni eğitti..
Kıskançlıkları paylaşamamaktan ileri gelmiyor sanırım.. Öyle olsa bebekleri kabullenemezlerdi..
Rica ederim, asıl ben yorum yazdığın için teşekkür ederim.. a.s.

pascalın bi sözü var.....üniversitede kocaman yazarak odama asmıştım.......''insanları tanıdıkça köpeğimi daha çok seviyorum'' diye.........

bende 10 yıl bekarken evimde köpek besledim...3 no teriyerdi...adı cicim:)evden dışarı çıksam geldiğimde yatak örtümü alıp yere attığını görürdüm hep.....bambaşka oluyor onlarla dostluklar....

şimdi kedilerim var..az kendime geleyim yani çocuklarım küçük daha ..köpekte alacağım........paylaşım için teşekkürler arkadaşım.:1hug:
Güzel söylemiş Pascal..
Ben de köpekleri tanıdıkça, insanları daha az sevmeye başladım.. yerimseniben

Sana kızıyordu demek ki dışarı çıkıyorsun diye.. Ya da belki sen yokken kokuna sarılmak istiyordu.. Kim bilir..

Evet, yeniden köpek edinmekle çok doğru bir şey yapacağını düşünüyorum.. Hem kendin için, hem de çocuklarının karekter gelişimi için..

Rica ederim, ben de teşekkür ederim.. a.s.

Kedi köpek efenim maymun(ki evde besledim:) Ne olursa olsun verdiği duygu ayrı ayrım yapmak imkansız yada yapılırsa bencillik.

Çünkü hepsinin tek özelliği var insanda olmayan çıkarsız sevdi.

2 kedi benim sinirimi bastırmadı şimdi 4 oldu belki kuzu gibi biri olurum:roflol:

çok güzel bi paylaşım olmuş canım teşekkürler bende onlarsız asla mutlu olamamm

Ben kedi köpek sevmeden asla mutlu olamam. Onlarsız bi yaşam düşünemiyorum. Çok güzel bi paylaşım teşekkürler. Sevmeyenlerinde sevenlere saygı göstermesi dileğiyle!

Sevmeyenlerinde sevenlere saygı göstermesi dileğiyle!
Bunu ben de dilerim..
Gerçi günümüz popüler ideolojisi, "Benim gibi düşünmeyen ölsün" diyor olsa da belki uzak bir dağın tepesinde ya da ufuktaki beyaz çizgide umutlu bir yer vardır hala..

Ben de diyorum neden çok sakin biriyim. Çok fazla sinirlenmem!
Yakınlarımda her zaman kedi köek kuş balık oladu!O yüzdenmiş demek!kaydirigubbakcemile3

Ben de sanıyordum ki biraz büyüdüm, kendimi ehlileştirdim.. Yanılmışım..
Meğer benim başarım değilmiş bu.. Oksitoksinmiş sebep.. Köpekleriminmiş başarı..yerimseniben
:

ben de büyüdüğümü zannediyordum bu güzel pylaşımı okuyuncaya kadar, meğer eğitilmişim kaydirigubbakcemile3

Bizim -şimdi melek olan- kedimizin de babama ayrı bir aşkı vardı. Hoş kendisi aile fertlerini kendince bazı işler için kullanmak üzere ayırmış gibiydi. Mesela; acıkınca mutfağa gidiğ, taburenin üzerine çıkarak, en kibar haliyle sırnaşık şey miyavlayıp annemden ya da anneannemden mama isterken, uykusu geldiğinde babamın göbeğine çıkıp (nefes aldıkça alçalıp yükselmesi hoşuna gidiyordu sanırım) yatardı, tabii önce yanaklarını yalayarak rüşvetini verirdi kurnaz tilkimiz kaydirigubbakcemile3 Keyif yapmak, oynamak için bana ve kardeşime gamyoncuiremsu :emir_bebek: gelirdi.

Babam iş için il dışında olduğu zamanlarda, azmayı bırakan zillimiz resmen yolunu beklerdi, babamın pijamalarından, tişörtlerinden ayıramazdım, bir de suratta bir masum bakış olurdu ki, aah ahhh :asigim: opuyorumnanaktan Bu kalpler gelsin, sana ulaşsı, oralarda, uzaklarda...

Kedi köpek efenim maymun(ki evde besledim:) Ne olursa olsun verdiği duygu ayrı ayrım yapmak imkansız yada yapılırsa bencillik.

Çünkü hepsinin tek özelliği var insanda olmayan çıkarsız sevdi.

2 kedi benim sinirimi bastırmadı şimdi 4 oldu belki kuzu gibi biri olurum:roflol:

kaydirigubbakcemile5

Kuzu kuzu meee, Nev demeeee :roflol:

İnşallah.. Amin.. :roflol: :roflol: :roflol:

Şeniz

:roflol: kaydirigubbakcemile5

Ben kedi köpek sevmeden asla mutlu olamam. Onlarsız bi yaşam düşünemiyorum. Çok güzel bi paylaşım teşekkürler. Sevmeyenlerinde sevenlere saygı göstermesi dileğiyle!

:Saruboceq:

Bizim -şimdi melek olan- kedimizin de babama ayrı bir aşkı vardı. Hoş kendisi aile fertlerini kendince bazı işler için kullanmak üzere ayırmış gibiydi. Mesela; acıkınca mutfağa gidiğ, taburenin üzerine çıkarak, en kibar haliyle sırnaşık şey miyavlayıp annemden ya da anneannemden mama isterken, uykusu geldiğinde babamın göbeğine çıkıp (nefes aldıkça alçalıp yükselmesi hoşuna gidiyordu sanırım) yatardı, tabii önce yanaklarını yalayarak rüşvetini verirdi kurnaz tilkimiz kaydirigubbakcemile3 Keyif yapmak, oynamak için bana ve kardeşime gamyoncuiremsu :emir_bebek: gelirdi.

Babam iş için il dışında olduğu zamanlarda, azmayı bırakan zillimiz resmen yolunu beklerdi, babamın pijamalarından, tişörtlerinden ayıramazdım, bir de suratta bir masum bakış olurdu ki, aah ahhh :asigim: opuyorumnanaktan Bu kalpler gelsin, sana ulaşsı, oralarda, uzaklarda...

kaydirigubbakcemile5

Kuzu kuzu meee, Nev demeeee :roflol:

:roflol: kaydirigubbakcemile5

İlk yazın için :asigim::asigim:ŞenizŞeniz

Yeşile boyadığım yazın için:1ninca:kötükedihüsokaydirigubbakcemile:mymeka::roflol:

Gökyüzüne benden de kalpler gitsin.. opuyorumnanaktan Hem senin zilline hem de benim Sarp'ıma bu vesileyle..
Babanı bir nev'i yatak yerine koymasına bayıldım.. Adam seyahate çıktığında zilli yataksız kalıyormuş meğer.. kaydirigubbakcemile3

Gökyüzüne benden de kalpler gitsin.. opuyorumnanaktan Hem senin zilline hem de benim Sarp'ıma bu vesileyle..

Babanı bir nev'i yatak yerine koymasına bayıldım.. Adam seyahate çıktığında zilli yataksız kalıyormuş meğer.. kaydirigubbakcemile3

Şeniz opuyorumnanaktan

Püsküütüm harikasın yine! alkisalkisalkis Sonunda bu özlemin nedeni, boşa kıskançlık yaptığımız ortaya çıktı sayende :sm_cool: Evet yaa, tabii, hanımefendinin yatağı olmayınca rahat uyuyamıyordu herhalde kaydirigubbakcemile3 Hemen anneme anlatmam lazım, :eek:

Şeniz opuyorumnanaktan

Püsküütüm harikasın yine! alkisalkisalkis Sonunda bu özlemin nedeni, boşa kıskançlık yaptığımız ortaya çıktı sayende :sm_cool: Evet yaa, tabii, hanımefendinin yatağı olmayınca rahat uyuyamıyordu herhalde kaydirigubbakcemile3 Hemen anneme anlatmam lazım, :eek:

Farkında olmadan bi'işe yaramışım desene.. :lepi:
Annen ne diyecek acaba? yerimseniben

X