Kedi Almak İsteyenlere..

KaYrU

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Aralık 2009
173
0
Merhaba arkadaşlar minicik sevimli tüylü tüylü insanı deli edesi güzellikleriyle bayıldığımız kedileri hepimiz çok seviyoruz ama sonunu düşünmeden alan insanlar çok oluyor sonu hüsranla sonuçlanıyor hepimiz biliyoruz barınaklar hayvan doluyor sırf yaşlı tüy döküyor hasta vs..vs.. diye bırakıp ardına bakmadan gidiyorlar LÜTFEN LÜTFEN bu yazıyı okumadan hayvan almayın onuda yakmayın bari yazık günahtır umarım faydalı olur ...

* kediler tuy doker. en iyi bakilan en kisa tuylu kedi bile tuy doker. ayni insanlarin sacinin dokulmesi gibi. bu tuyler cok sevdiginiz halinizin ustune de dokulebilir, koltuklariniza da, giysilerinize de. bu duruma hazirlikli olmalisiniz, belki kedi aldiktan sonra daha cok temizlik yapmaya hazirlikli olmalisiniz.

* yavru kediler kucukken cok sevimlidir. ama yavrular buyur. yaslanirlar. yaslaninca daha itinali bakima ihtiyac duyarlar. tuyleri daha cok dokulebilir. kendilerini eskisi kadar temizleyemiyecekleri icin yardiminiza ihtiyac duyabilirler. yasliliktan dolayi hastaliklar ortaya cikabilir. bir kedi aldiginizda en azindan onunuzdeki 15 seneyi beraber gecireceginizi dusunun.

* kediler ozellikle de yavru kediler bazen su veya bu sebepten dolayi mobilyalarinizin ayaklarini kemirebilir. masada unuttugunuz bir faturayi parcalayabilir. cok sevdiginiz porselen bir bibloyu dusurup kirabilir. evde asla vazgecemeyeceginiz seyler objeler varsa ya kedi almayin ya da bunlari kedinizin asla ulasamayacagi sekilde bir yerlere saklayin. evinize bir kedi getirip kedinin evdeki tum kurallara uymasini beklemeyin.

* kediler de insanlar gibi bazen hastalanir. bazen ciddi hastaliklar gecirebilirler. kediniz konusamaz ve size derdini soyleyemez. bu yuzden kedinizin hareketlerini aliskanliklarini duzenli takip etmeniz gerekir. cisinde kakasinda kan var mi? istahi nasil? kakasi ishal gibi mi cikiyor? her zamankinden daha mi az kaka yapiyor? gozleri temiz mi? kulaklari temiz mi? vs. vs. sadece mama verip arada bir sevmekle bitmiyor is yani.

* kediniz aniden hastalanirsa onu veterinere goturebilecek misiniz? gece onun icin uyanik kalabilecek misiniz? saat basi kalkip durumunu gozlemyebilecek misiniz? yasadiginiz yerde kolay ulasabileceginiz bir veteriner var mi? bunlari da LUTFEN hesap edin

* veterinerler kedinize ucretsiz bakmaya mecbur degillerdir. neticede bu onlarin meslegi ve hayatlarini bu sekilde kazaniyorlar. haliyle veteriner ucretlerini goz onunde bulundurun. bunu karsilayabilecek misiniz? asilar ne kadar tutuyor biliyor musunuz? acil durumlari karsilayabilecek birikiminiz var mi?

* evde herkes kedi almanizi destekliyor mu? annem babam istemiyor ama ben bakarim diye dusunmeyin. evinize yeni bir birey geliyor sadece odanizda tutabileceginiz bir oyuncak degil! ailede herkesin onu istemesi ve sorumlulugu paylasmasi lazim. ileride cikabilecek sorunlari bastan onleyin. evde kedi istemeyen bir aile bireyi varsa onun kararina da saygi gosterin. neticede o evi hepberaber paylasacaksiniz, herkes kadar kedinizin de o evde yasama ve o bolgeyi paylasma hakki olacak.

* yavru kediler cok sevimlidir ama tirnaklari cok sivridir. isirabilirler, tirmalayabilirler. her kedinin karakteri farklidir. cok sevimli diye aldiginiz bir kedi yalnizliktan hoslanan bir kedi olabilir. kucaginiza hic gelmeyebilir, kendini sevdirmeyebilir. ya da hiperaktif bir kedi olabilir, devamli dikkat ozen ilgi isteyebilir. kediler standart paketlerde gelmiyor herbirinin farkli karakterleri oluyor insan gibi. buna hazirlikli misiniz? sadece kucagimda sevimli sevimli otursun diyorsaniz oyuncak bir kedi alin.

* saf irk bir kedi aldiginizda sorumluluklariniz ikiye katlanabilir. farkli irklarin farkli gereksinimleri vardir. daha fazla ilgi gostermeniz ya da o irka has hastaliklara karsi hazirlikli olmaniz gerekebilir. bu yuzden veteriner giderleriniz daha fazla olabilir. turkiye gibi her kosesinde ayrdim bekleyen sokak kedilerinin oldugu bir ulkede saf bir irk aramak yerine bir sokak kedisi almayi dusunebilirsiniz. sokak kedileri de en az saf irklar kadar guzel ve karakter sahibidir.

* kedi almadan once iyi dusunun. ve lutfen OKUYUN!! kutuphaneye gidin, internette arayin, kitapcilardan kediler hakkinda kitaplar alin.
Kedinizi almadan once bazi durumlara hazirlikli olun.. şutarafagitti

işte bu kadar arkadaşlar çok büyük bir sorumluluk alıyorsunuz bir can taşıyor o varlık!!!
oyuncak değil sıkılıp at veya büyüdü diye verip küçük bi kedi veya köpek al yapmayın Allah aşkına bakamayacağınız canlıyı almayın :1closedeyes:

çok önemli ve duyarlı bir paylaşım. teşekkürler a.s.

O kadar kişi okuyor ve 1 kişi yorum yazıyor
gerçekten çok üzüldüm
bu duyarsızlığı sizlerden hiç beklemezdim:1closedeyes:

hımmm güzel bi çalışma olmuş ? senmi yazdın KaYrU ? alıntımı

giriş ve sonuç bana ait gelişme alıntı faydalı olur diye sizlerle paylaşmak istedim ama sonuç ortada şaşırdım gerçekten lmaz:

teşekkürler cnm haklısın anlamak isteyenee valla dimi amaa =) nasıl olsa herkez bildiğini okumaya devam edicek bizde çırpınmamızla kalcaz ..

geçenlerde aklıma düştü alsakmı die
ama bunları okuduktan sonra
biraz daha düşünemem gerektiğini anladım
gerçekten büyük sorumluluk istiyor

çok güzel yazmışsın canım kedi almak isteyenler mutlaka okusun bence

geçenlerde aklıma düştü alsakmı die
ama bunları okuduktan sonra
biraz daha düşünemem gerektiğini anladım
gerçekten büyük sorumluluk istiyor

Bu sorumluluğu kendinizi hazır hissettiğiniz zaman gerçekleştirebilirsiniz.
Sizin gibi düşünceli insanları gördükçe seviniyorum kaydirigubbakcemile5

çok güzel yazmışsın canım kedi almak isteyenler mutlaka okusun bence

Çok teşekkürlerr yerimseniben

paylaşım için teşekkürler..

pisi alırken,ömürleri boyunca beraber olmak için alınmalı..
geçici bi hevesle alınıp sokağa atılmamalı..
onlar bize birer emanet..

Çok güzel bir paylaşım teşekkürler Kayrucumma.s.
Bir anlık kararla almamalı gerçekten,
Bir cami avlusuna bırakılan evlattan farkı yok bunun iyi düşünmek gerekiyor sahiplenirken a.s

ama unutmamalı,
sokaktan kurtarılan bir can,bir candır..
yuvaları olsun...

Eve kedi almaya karar vermeden önce bir değil binlerce kez düşünmek gerek. Aşırı temiz titiz kişilerin eve kedi alması demek kediye eziyet etmekle birebir. Çok rahat olmak gerek, 'yok oraya sokmam yok buraya girme, sakın şunları patileme, tüyünü tasını dökme, şuraya çıkma, buraya tırmanma' gibisinden yasaklar kediyi sinirli kedi yapar. Kedileri dört ayaklı çocuklara benzetmişimdir hep. ılgiyi sevgiyi kedice duygularla yansıtırlar. Acayip dakiktirler, işine bağlı sekreter gibidirler, sabahın köründe gelip uyandırmaya bayılırlar. Yemek saatleri bellidir, asla şaşmazlar. Onların oburlukları karşısında şaşırılmamalı. Zira kedilerde doygunluk hissi yoktur. Peşisıra gezmeye bayılırlar. Ben kedimle market market dolaşırım, yağmur kar demez. Eve gelişlerimi hissedip, kapıda karşılamaya üşenmez. Kedi beslemek büyük bir özveri gerektirir. Nankör derler ama ben buna asla inanmıyorum, çünkü onlar özgürlüklerini kısıtlayıcı davranışları hissettiklerinde tavır alan varlıklar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…