Kaydırakta ölüme 403 bin lira tazminat!

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.003
İzmir’de su parkında kaydırakta kaydıktan sonra boğulan 8 yaşındaki Kardelen Yavaş’ın ailesinin açtığı davada işletmeci M.D. kusurlu bulundu. Acılı aile, ceza alan M.D. ve işletmesine karşı 403 bin TL’lik tazminat davası açtı.

Asır'dan Ali Eyce'nin haberine göre
Hüseyin Fidan, 2013 yılında eşi Ebru Fidan, üvey kızları Kardelen Yavaş ve 6 aylık kardeşiyle birlikte su parkına gitti. Üvey babası ve annesiyle şezlongda oturan Kardelen, bir anda ortadan kayboldu. Kardelen'i göremeyen ailesi durumu havuzdaki görevlilere bildirdi. Aramalar sonuç vermezken, olaydan bir süre sonra havuzdaki çöpleri toplayan temizlik görevlisi, talihsiz kızın cansız bedenini kaydırak havuzunun bir köşesinde buldu. Minik Kardelen'in suda boğularak öldüğü belirlendi.

Kızın babası dava açtı

Cumhuriyet Savcısı tarafından yürütülen soruşturmada, işletme müdürü M.D ile küçük kızın annesi Ebru Fidan hakkında taksirle ölümüne sebep olmak suçundan İzmir Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Savcı, işletme müdürünü su parkında gerekli güvenlik tedbirlerini almadığı için, anne Ebru Fidan'ın ise kızına karşı sorumluluğunu yerine getirmediğini iddia ederek cezalandırılmasını istedi. Mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi, su parkındaki ölümle ilgili rapor hazırladı. Bilirkişi havuz işletmecisi M.D'yi, havuzu kullanan müşterilerin can ve mal güvenliğini sağlamaktan sorumlu olduğu için tam kusurlu olduğunu belirtti. Bilirkişi ölen kızın ve annesinin ise kusuru olmadığına dikkat çekti. Son duruşmaya Kardelen'in sanık annesi Ebru Fidan katılırken, işletmeci M.D'yi ise avukatı temsil etti. Son sözleri sorulan sanıklardan anne Fidan, 2 yıldır bugünü beklediğini, sorumluların cezalandırılmasını istediğini söyledi. M.D'nin avukatı ise, müvekkilinin işletme olarak gerekli bütün tedbirlerin aldığını belirterek, olayın çocuğun gözetim görevinin yerine getirilmemesinden yaşandığını iddia etti ve müvekkilinin beraatini istedi.

Ceza 20 eşit takside bölündü

Anne Ebru Fidan hakkında beraat kararı verildi. İşletme sahibi M.D. hakkında ise 3 yıl 4 ay hapis cezası kararı veren hakim, bu hapis cezasını günlüğü 30 liradan 36 bin 450 lira adli para cezasına çevirip 20 eşit takside böldü.

Tazminat 403 bin TL'lik oldu

Fidan ailesinin avukatlığını yapan Hakan Ağcakanat ve Çağlar Sun, aile adına ceza alan işletme sahibi ve işletmenin tüzel kişiliğine karşı tazminat davası açtı. Küçük Kardelen'in annesi, babası, kardeşi ve dedesi için tazminat davası açan avukatlar, 403 bin TL maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu. Tazminatın yasal faiziyle birlikte ödenmesini isteyen avukatlar, işletmenin tüzel kişiliği üzerindeki mallarına da satılmaması için tedbir kararı uygulanmasını istedi.

Havuz kaydiraginda nasıl boğulmus onu anlamadım

Benim anlamadığım neden sadece anneye sorumluluk yüklenmiş? Neden sadece anne sanık olmuş baba da yok? Davayı babanın açmış olması bir şeyi değiştirir mi?

@ Tamam baba öz baba değilmiş. Şimdi anladım. Sınavdan yeni çıkmış bünye geç algılıyor

150 cmin altinda olan kisiler ne olursa olsun bu tip kaydiraklarda tek baslarina kayamazlar boyle bi kural var ve bu kaydiraklarin ustunde kim nasil kayiyor diye bakan ve asagida havuzda her daim cankurtaran olmak zorunda uzucu ihmal kurbani olmus guvenlik onlemi tam olmaymis isletmelin sonuc boyle olmayabilirdi giden gelmez ama adalet islemis en azinda

O park işletmecisi bir suçluysa, ebeveyn iki kere suçlu bence. Sen yüzme bilmez, direkt gözetim gerektiren çocuğunu getirmişsin havuz dolu bir parka. Sonra da saldım çayıra... Bir kaza olmasaydı şaşardım böyle bir sorumsuzlukta. Her çocuğun başına cankurtaran dikemezler ya, o kadar insan var orada. Sen sahip çıkacaktın çocuğuna. Çok sinir bozucu bir haber.

İşletmeci oraya yazı asmamış mı bilmem kaç cm altındakiler tek başlarına çıkamaz diye? İşetmeci hatalı takip etmeliydi annesi babası gelen küçük çocukları sokmaması gerekir kaydırağa ve kaydırağın başında beklemesi gerekir.

Kaydıraktan boğulması da enteresean biri bişey yapmış gibi geldi bana daha çok..

Anneye diyecek lafım yok panikli bir insanım zaten yerimde oturamam küçük çocuk oraya çıkarken..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…