Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

Kızlar dün akşam görmemişim mesajlarınızı şimdi pc başına oturunca fark ettim

Asyacım nasılsın, bacağın nasıl oldu?

Canım benim bacağım gayet iyi stajı bırakınca hiç bir şeyi kalmadı Arada akşamları sızlıyor ama oda zamanla geçer herhalde. Staj zamanı eve geldiğimde bacaklarım hep şişerdi (10 saat bilgisayar başında oturuyordum) meğer nedeni varismiş şimdi öğrendim

Geziyorum canım hem de ne gezme Ohhh stajın acısını çıkarıyorum
Ben mimarlık okuyorum canım odtü'de.4'e geçtim bu sene, nasıl geçti zaman anlamadım,ilerde üniversite yıllarımı çok özleyeceğimi söylüyorlar, bu yüzden hiç bitmesin istiyorum
Kıyafetlerini ayıklamışsın sen de canım, ben de topikteki arkadaşlarla aynı fikirdeyim: ver birilerine hiç tutma elinde Hiç ihtiyacın kalmayacak onlara bundan sonra

bir hattadır günlük yürüyüşlerimi yapsam da kilomda değişiklik yok sanırım ramazan nedeniyle su tüketiminin azlığından kaynaklanıyor böyle sabit kalacak diye korkuyorum gitsin kilolae

Ya iftarda tıkanıyorum ben istesem de yiyemiyorum iştahlısın sen o vakit Olan olmuş yürüyüşle + larda olmazsın
ekmeğim valla ben normalde iştahlıyımdır.ama karataya basladığımdan beri davetlerde mecburen yiyorum.yapılmıs zahmet edilmiş herbirinden tatmak lazım.ama tatlıyı fazla kacırdım orda sopayı hakettim
reyhancığım çok teşekkür ederim. kafamdaki bütün soruların cevabını vermişsin , bende hemen siparişini vereceğim
bişey degil canım benım ,ne mutlu bana....
tünaydınlarrr ,iftara misafirim var,uykusuz bir şekilde sabahtan beri mutfaktayım. bugün kendimi daha motive olmuş hissediyorum . güzel bir gün geçirmenizi diliyorum
sagolasın sana da kolay gelsın.aman dikkat servise odaklan az yemek ye
selam kıslarr..
meraba şeker

Allahtan yurumussun..
davetin biri gitti gitti ikisi kaldı galiba..
valla ben hakettim sopayı,senin gibi reddedemiyorum davetleri.birini kabul etmedim boyumun olcusunu aldım,küstü bana

menu bildirimine başlamıssın canım yeniden..yaz tabi be ya..dondurma yersen çanta da yersin ona göre..
bu şekilde hemde..

bidahakine cantanın rengi ve boyutu farklı olack..

COLOR][/SIZE][/B]
hhaahhah.çantalarla tehdit ediyorsun.kız sen marastasın hiç mi yemiyorsun dondurma

mikemmel

bir hattadır günlük yürüyüşlerimi yapsam da kilomda değişiklik yok sanırım ramazan nedeniyle su tüketiminin azlığından kaynaklanıyor böyle sabit kalacak diye korkuyorum gitsin kilolae

verirsin sakın bozma.önceki hafta cok yediysen bedenın ancak onu atmıştır

Geçmişi okudum geldim
iyiniyetlim annenler gelmiş, hoş gelmişler

sersum canım bugün aklımdaydın, gitti mi İzmir'e rahatça diye düşündüm ki güzel haberi aldım.
inş bir gün şu buluşmayı yaparız da sonra birlikte yolculukta yaparız
bak propycil de bizimle gelmek istiyor, hiç yalnız bırakmıyoruz seni
gideceğin yerde her şey gönlünce olsun canım umarım çok mutlu olursun

FZGUN Hocanın 3. kitabında buğdaylı yemek tarifleri var, yani serbest ama belki bulgur gibi şişiriyordur:26:

propycil
call baya işe yarıyordur eminim canım ben 4. de bıraktım ama sen devam et.3.4. yapışında ağrılar azalır diye düşünüyorum malum vücut alışıyor
Elif Şafak'ı ben de severim bu kitabı da annem önerdi.
Kaçamaksız gittiğin için kutluyorum seni maşallah Bak menülerin gözetimim altında ona göre
Kafam acıdı çantalardan ama telafi ettim sporumla çok yoruldum yüzerken
Ciğer en sevdiğim şeylerdendir. Asla hayır diyemedim, dışarıya yemeğe çıkarken de hep ciğerciye gitmeyi hayal ederim
ben de propycil yine menü yazmadı yoksa kaçamak mı yaptı diyordum
hayır dediklerin için kaçamaksız menüler için de öpüyorum seni
ne güzel kuruyemişi yiyebiliyorsun benim canım hiç istemiyor
keçi peyniri yeme miktarında azalmış sanki seninde kilolar artınca kıstın mı yoksa

Geçmişi okudum geldim

sersum canım bugün aklımdaydın, gitti mi İzmir'e rahatça diye düşündüm ki güzel haberi aldım.

FZGUN Hocanın 3. kitabında buğdaylı yemek tarifleri var, yani serbest ama belki bulgur gibi şişiriyordur:26:

propycil
call baya işe yarıyordur eminim canım ben 4. de bıraktım ama sen devam et.3.4. yapışında ağrılar azalır diye düşünüyorum malum vücut alışıyor
Kaçamaksız gittiğin için kutluyorum seni maşallah Bak menülerin gözetimim altında ona göre
Ciğer en sevdiğim şeylerdendir. Asla hayır diyemedim, dışarıya yemeğe çıkarken de hep ciğerciye gitmeyi hayal ederim
keçi peyniri yeme miktarında azalmış sanki seninde kilolar artınca kıstın mı yoksa

Geçmişi okudum geldim

propycil

sararıp geldim saçlarım pekde güzel olmadı
sabah 1 peynir 2 zeytin 2 avuç ceviz
öğlen yeşil mercimek yoğurt az çorba
akşam köfte salata

11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif bu sene de uzun mu uzun sıcak mı sıcak yaz günlerinde bizi ziyaret etti.

Her sene Ramazan için ortak olan kişinin beslenme alışkanlıklarının 1 ay süresince değişmesi, işte o yüzden biz diyetisyenler bu 1 aylık süreçte sizlere Ramazan’ın tadında yaşarken aynı zamanda nasıl sağlıklı besleneceğinizi anlatmak için buradayız.

Sağlıklı beslenmenin en temelinde de vücudun ihtiyacı olan suyu karşılamak gelir. Vücut açlığa dayanabildiği kadar susuzluğa dayanamıyor maalesef. Bu yüzden bu uzun ve sıcak Ramazan günlerinde su tüketimi, diğer 11 aya göre çok daha önemlidir.

Günde 2-2,5 litre su!

Bir kişinin ortalama günlük tüketmesi gereken su miktarı 8-10 bardaktır, bu kişinin hastalık durumuna, yaşına, cinsiyetine, boy ve ağırlığına göre farklılık göstermektedir. Ortalama olarak sağlıklı ve 70 kg bir insanı aldığımızda günlük su ihtiyacı 2-2.5 lt arasında değişmekte ve bu da yaklaşık 10 bardağa denk gelmektedir.

Ramazanda su tüketimi;

Ramazan da ise diğer zamanların aksine aktif olduğumuz gün içerisinde su tüketimimiz bulunmamakta, bu yüzden iftarda ve sonrasında (kişiye göre değişmekle beraber) ortalama 12-15 bardak su tüketilmelidir. Bu su tüketimi gün içindeki susuzluğunuzu gidermez ancak vücudumuzun işlemesi için gerekli olan suyu vücudumuza almış olursunuz. Bu su tüketimini de bir anda değil iftardan sonra ayakta olduğunuz sürelere yayarak tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle sahur sırasında, ezandan hemen önce tüketeceğiniz 2 bardak su uyandığınızda oluşabilecek ağız kuruluğunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Doktorunuza danışın!

Herhangi bir hastalığı olan kişiler bu uzun ve sıcak yaz günlerinde doktorlarına danışmadan oruç tutmamalıdırlar. Oruç tutabilen kişiler ise su tüketimlerine mutlaka dikkat etmelidirler. Eğer ertesi günün yoğun geçeceğini, çok terleyeceğinizi, dışarıda sıcakta aktif olacağınızı düşünüyorsanız su tüketiminize daha fazla özen gösterin. Vücudun kaybettiği suyu geri yerine koymakla yükümlü olduğumuzu unutmayın.

Dyt. Zehra M. Kandur - Haber 7

NUR TOPRAKOĞLU- GAZETE HABERTURK

Karatay Diyeti’yle ve kolesterol ilaçlarına karşı çıkarak tartışma yaratan
Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ın iki kitabına bir yenisi eklendi. “Karatay Mutfağı” adlı kitapta, Karatay Diyeti’nin püf noktalarının yanı sıra yemek tarifleri de yer alıyor. Prof. Dr. Karatay ile yaptığımız röportaja bugün “Karatay Diyeti’nin olmazsa olmazları”yla devam ediyoruz.

İçinde salata, meze, çorba ve sakatat gibi farklı tariflerin bulunduğu kitap, Karatay prensiplerine göre revize edilmiş geleneksel Türk mutfağından örnekler sunuyor. Aslında kalp doktoru olan Prof. Dr. Karatay, hastalarının ısrarı üzerine bu kitabı yazmaya karar vermiş. İşte Prof. Dr. Karatay’ın sağlıklı yaşama alışkanlıkları edinirken kilo verdiren önerileri...

‘Az ve sık’ yemek yerine doyuncaya kadar yiyin
* Her gün 2-3 litre sıvı almaya dikkat edilmeli. Gün boyu bol su, ayrıca limonlu su, limonlu açık çay ve yeşil çay, karanfil, tarçın çayı gibi şekersiz bitki çayları içilebilir.

* En önemli nokta, akşam saat 20.00’den sonra hiçbir şey yememek, bol su içmek ve hareket etmek!

* Karatay Diyeti’ni uygularken yediğiniz her şey doğal ve mevsimsel olmalı. Katkı maddesi içeren ve işlenmiş hiçbir yiyecek yenmemeli ve içki içilmemeli.

* Doğal sağlıklı proteinler, sağlıklı yağlar, sağlıklı karbonhidratlar dengeli olarak alınmalı. Özellikle sabahları kuvvetli protein içeren, sağlıklı yağ ve karbonhidratların yer aldığı kahvaltı yapılması şart!

* Düşük glisemik indeksli yiyecekler yenmeli, yüksek glisemik indeksli yiyecekler eve, mutfağa ve mideye girmemelidir!

2 ÖĞÜN ARASINDA 4-5 SAAT OLMALI
* “Az az, sık sık yemelisiniz” yerine, tam tersi “Günde 2 veya 3 öğün, doyuncaya kadar sağlıklı protein, sağlıklı yağ ve sağlıklı karbonhidratları yani düşük glisemik indeksli yiyecekleri yemelisiniz” diyorum. Ayrıca öğünler arasında en az 4-5 saat geçmesine dikkat edilmelidir.

* Kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Doğal yiyeceklerle her gün iki kez yumuşak bir şekilde büyük abdeste çıkmak gerekir.

* Eğer kilo vermek ve aşırı yağlarımızdan kurtulmak istiyorsak, akşam yemeğimizi en geç saat 19.00’da ya da 20.00’de bitirmiş olmamız gerekir.

* Akşam yemeğinden sonra gün boyu olduğu gibi su, ayran, şekersiz ve tatlandırıcısız olmak şartıyla limonlu çay, yeşil çay, tarçın ve karanfil çayı içilebilir.

Buzdolabınızdan yoğurdu eksik etmeyin
* Açık süt, mandıralardan veya günlük taze süt satan şarküterilerden alınabilir. Eğer bulunamazsa günlük pastörize süt (cam şişede) kullanılabilir.

* Mayalamak için ev yoğurdunuz yoksa bir kereye mahsus çömlekte satılan yoğurtlardan kullanabilirsiniz. Daha sonra evde mayaladığınız yoğurttan, bir sonraki yoğurdunuzu mayalayabilmek için mutlaka ‘mayalık yoğurt’ ayırın.

* Eğer ‘tereyağı’ tarifinde vereceğimiz yağı, yoğurt kaymağı ile yapmak isterseniz, yoğurdu tüketmeden önce üzerindeki kaymağını kapaklı bir kavanozun içine koyup buzdolabında muhafaza edin.

* Yoğurt, Karatay Mutfağı’nın olmazsa olmazlarından, önemli bir probiyotik gıdadır, sindirim enzimlerinin düzenli çalışması ve bağırsaklardaki faydalı mikropların üremesi adına çok etkili. Yani buzdolabınızdan eksik olmamalı.

‘Bir kibrit kutusu peynirle kahvaltı yapmayın’
Karatay Diyeti’nin özel yanlarından biri de, miktar, ölçek ve kalori hesabının bulunmaması! Örneğin “bir kibrit kutusu kadar diyet peynirle kahvaltı” yapılmamalı. Herkes kendi avuç içi kadar ve avucu kalınlığında normal yağlı herhangi bir peyniri rahatlıkla, korkmadan, suçluluk hissetmeden yiyebilir. Yiyeceklerin miktarı yani kantitesi değil de, kalitesi yani besin değeri dikkate alınmalı ve kalitesi yüksek olan doğal gıdalar tüketilmeli.

KARATAY KAHVALTI TABAĞI 07.00-09.00 Arası
* Az pişmiş 2 adet yumurta. Haşlanarak rafadan veya kayısı kıvamında ya da tavada düşük ısıda saf tereyağında fazla katı olmadan pişirilebilir. Omlet, menemen, çılbır, mıhlama, pastırmalı yumurta yapılabilir.

* Bir avuç içi kadar az tuzlu peynir. Az yağlı, light ya da krem peynir olmayacak! Koyun, inek veya keçi sütünden klasik beyaz peynir, eski kaşar, Erzincan deri tulumu, İzmir tulumu, Balıkesir sepet peynir vb. yöresel peynirler olabilir... Ancak yanında herhangi bir ekmek, poğaça, simit vb. yenmeyecek!

* Bir ince belli çay bardağı ceviz, fındık, fıstık, badem veya yerfıstığı içi. (Kuruyemişler kavrulmamış ve tuzlanmamış olacak!) G Az tuzlu 10-15 adet zeytin. (Üzerine zeytinyağı, limon, kekik ve pul biber eklenebilir.)

* Domates, biber, salatalık, turp, maydanoz, nane, roka. (Doğal ve mevsiminde olmak şartı ile arzu edildiği kadar yenebilir.)

* Limonlu çay veya süt içilebilir. (Şekersiz ve tatlandırıcısız olarak!)

BİBERİYELİ OMLET
Dört mevsim yapılabilir.

Malzemeler
* 2 adet yumurta
* 1 tatlı kaşığı kuru biberiye (havanda ezilmiş)
* Kristal kayatuzu, karabiber, pul biber, kimyon (ağız tadına göre)
* 1 tatlı kaşığı kadar tereyağı
* Bir avuç içi kadar beyaz peynir

Hazırlanışı
Yumurtaları bir kâsenin içine kırın ve iyice çırpın. Çelik bir omlet tavasını ocağın üstüne koyun, tereyağını içine atın ve orta ısıdaki ateşte eritin, göz göz olmaya başlayınca yumurtayı tavaya dökün ve ateşi kısın. Omletin üzerine birer tutam karabiber, pul biber, kimyon ve tuz serpin. En son biberiyeyi de serpiştirin. Altı hafif pişmeye başlayınca iki yanından içe doğru katlayarak, omleti rulo haline getirin. İç kısmı fazla pişmeyecek şekilde biraz daha ocağın üstünde tutun, sonra ateşi söndürün ve omleti bir servis tabağına alıp servis edin.

GELENEKSEL TÜRK USULÜ YOĞURT MAYALAMA
Dört mevsim yapılabilir.

Malzemeler
* 1 kg süt G
* 1 yemek kaşığı ev yoğurdu (tepeleme)
* Cam kâse veya toprak çömlek
* Büyük bir sofra bezi (pamuklu)

Hazırlanışı
Sütü bir tencereye koyun ve güzelce kaynatın. Daha sonra ateşi söndürün ve sütün hafif soğumasını bekleyin. Sütün sıcaklığı serçe parmağının dayanma derecesine geldiği zaman cam bir kâse veya toprak bir çömleğe boşaltın ve içine bir yemek kaşığı yoğurdu koyup tahta bir kaşık yardımıyla süte karıştırın. Üzerine cam veya porselen bir kapak kapatın. Kalın bir bez örtüye sarıp, oda sıcaklığında 6-8 saat kadar bekletin. Daha sonra mayalanan yoğurdu buzdolabına koyun ve arzu ettiğiniz zaman servis edin.

Günde sadece 1 kez meyve tüketin
* Son bilimsel verilere göre oluşturulan Karatay Diyeti, 2002 yılında eski Harvard beslenme piramidinin yerini alan yeni beslenme piramidinin içerdiği son bilgilerin, Türk halkına ve Türk mutfağına uyarlanmış,
Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ın hekimlik tecrübeleriyle zenginleştirilmiş halidir. Karatay Beslenme Piramidi’nin en üstünde ‘sıfır’ dediğimiz rafine ve işlenmiş gıdalar, meyve suları ve şekerli içecekler yer alıyor. Bunlar hiç yenmemeli ve içilmemelidir!

* Balık, kuzu, dana veya av hayvanlarının etleri günde 2 kez yenebilir.

* Bulgur veya buğday salatası ya da pilavı günde bir defa tüketilebilir.

* Mevsimine göre doğal meyve günde bir defa yenebilir.

* Mevsimine göre sebzeler istenildiği kadar tüketilebilir.

* Klasik beyazpeynir, bol zeytin doyuncaya kadar yenebilir.

*
Karatay Beslenme Piramidi’nin en altında yani temelinde ise kuruyemişler, baklagiller, sağlıklı yağlar (köy tereyağı, soğuk sıkım sızma zeytinyağı, Omega-3) ve hareket yer alıyor. Kuruyemiş ve baklagiller üç öğün alınabilir, sağlıklı yağların da her gün alınması gerekiyor. Günde en az 20-40 dakika yürüyüş de olmazsa olmazlardan...

Karatay’ın 3 kitabı var
* 1943 yılında Elazığ’da doğdu. G 1961 yılında Üsküdar Amerikan Kız Lisesi, 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

* 1972’de İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde iç hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladı.

* 1976-1978 yılları arasında, Güney Afrika Cape Town Üniversitesi Groote Schuur Hastanesi’nde, dünyada ilk kez kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmiş olan Christian Barnard’ın ekibinde çalıştı. Doçentlik tezini kalp nakli yapılmış hastalar üzerinde gerçekleştirdi. 1979’da doçent oldu.

* 1987-1995 yılları arasında State University of New York Health Science’da kalp hastalıkları alanlarında araştırmalar yaptı.

* Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

* Türkiye’de ilk ve tek sağlık üniversitesi olan İstanbul Bilim Üniversitesi’nde rektörlük yaptı.

* Halen İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji ana bilim dallarında öğretim üyesi olarak çalışıyor.

* Ali Başak Karatay’la evli. Çiftin bir oğulları var.

* 3 kitap yazdı.

Kalça, Popo ve İç Bacakları Sıkılaştırma Egzersizi

Hazırlık

1.Kollarınız yerde yanda, ayaklarınız bitişik, sırtüstü uzanın.Kalçanız düz olsun
2.Bacaklarınızı yukarı kaldırın ve dizlerden bükün ayak tabanlarınız birbirine bitişsin. (Tıpkı bir kurbağa gibi)

Uygulama

1.Ayak parmaklarınız 45 derece dışa dönük biçimde bacaklarınızı yana doğru mümkün olduğu ölçüde açın .(kalça yerde ve düz)
2. Bacakları yanlara açarak biraz zorlayın.İç bacaklarınızın ve kalçanızın sıkıştığını hissedin
3. Bacaklarınızı İlk resimdeki pozisyona getirin.
4.Hareketi 15 defa tekrarlayın

Basen Eritme Hareketleri ve Egzersizleri nelerdir?
Bacak Sıkılaştırma Egzersizleri nelerdir?
Kalça ve Bacak İnceltme Hareketleri nelerdir?Şimdi bunları ekliyoruz..

Bacaklarınmzı resimdeki gibi yanlamasına uzatıyouruz. Alt tarafta kalan bacağımızı yüzünüzün baktığı yere doğru 90 derece büküyoruz. Üstte kalan bacağımızı yere dönük olarak kaldırıyoruz. Parmak uçlarımız yere baksın. Her seans sonunda bacak değiştirmeyi unutmuyalım..Set sayıları önemli bu sayılara göre yaparsanız daha iyi olur.
1 hafta sürecinde 3×10
2 hafta sürecinde 4×15
3 hafta sürecinde 5×20

Yararı : Kalça kısmımızın iç ve dış yüzeyini kuvvetlendirir sarkık bir bacağımız olmasını önlemiş olur. Bacağımızda bir sıkılık hissederiz. Atletik bir bacağa sahip oluruz.

Emekleme pozisyonunda durmamız gerekiyor daha sonra bir bacağımızı,
sabit olarak zemine dizimizi koyuyoruz. diğer bacağımızı yukarı aşağı kaldırıyoruz.çok zor olmayan ama çok yararlı bir hareket.Set sayıları az önce söylediğim gbi önemli.Sayıya göre yapınız.
1 hafta sürecinde 3×10
2 hafta sürecinde 4×15
3 hafta sürecinde 5×20
Bu Egzersizi yaparken ayak topuklarımız gökyüzüne yukarıya doğru bakmalıdır. Belimizi sırtımızı tamamen düz tutmaya özen göstermeliyiz. Kalçalarımızı mümkün olduğu kadar sıkı tutmalı Bacağınızı da zorlamayacak şekilde kaldırın ellerimizle değil kol dirseklerimizle destek almalıyız.Her Hamlede bacağımızı yukarı aşağı yaptığımızda düzenli nefes alın.

Kalça bölgemizi sıkılaştırı selülit’e önlem almış oluruz

iki bacağımız arasında 1 metre ( 100 cm ) aralık bırakın. Bir adım ileriye yürüyecek
gibi durun. Arkada duran bacağı bükerek dizinizi yere doğru götürürken kalça ve önde duran bacağınız arasında dik bir açı oluşturmaya çalışın.
1 hafta sürecinde 3×10
2 hafta sürecinde 4×15
3 hafta sürecinde 5×20
Karın Kaslarımızı bu harekette kasmalı arkada kalan bacağınız üzerinde yaylanın. Arkada kalan ayağımızın topuğunun kalkık olmasına özen gösterelim. Dizimizi zemine değdirmeyelim mümkünse 4-5 cm kala tekrar yukarı aşağıya şeklinde devam edelim.

Kalçalarımızı ve bacaklarımızı sıkılaştırır güçlendirir. daha fazla kalori tüketmemizi
sağlar. Vücudumuz biraz daha fazla kalori yakar.

Bulunduğunuz yere sırt üstü uzanın bacaklarınızı yukarıya doğru diz şeklinde
bükün ayaklarımızın altı tabanı yerde olmalıdır kaldırmamalıyız. Kalçamıza da yakın tutmalıyız.Topuklarımızla iterek kalçamızı ve sırtımızı kaldırıp indiriyoruz.
1 hafta sürecinde 3×10
2 hafta sürecinde 4×15
3 hafta sürecinde 5×20

Bu egzersizi uygularken Sırtımızın üst kısmı ve omuzlarımızı yerde tutmalı Yukarı aşağı egzersiz yaparken de kalça kaslarımızı ve karın kaslarımızı sıkmalıyız. Yukarı çıkmaya çalışırken dizlerimiz birleşik olmalı aralarını açmamalıyız. Her tekrardan Sonra değil Seansı tamamladıktan Sonra dinlenin. Düzenli nefes alın.

Bu hareket yoğun olarak kalçamızı çalıştırır olabildiğince sıkılaştırır.

Emekleme apalama pozisyonu alın Bir bacağınızı gergin olarak arkaya uzatın ve
yukarı doğru kaldırın. Her seri sonunda bacak değiştirin.
1 hafta sürecinde 3×10
2 hafta sürecinde 4×15
3 hafta sürecinde 5×20

Sırtımızı olabildiğince yerde tutmalı bacağımızı yukarı kaldırırken kalçamızı elimizden geldiği kadar sıkmalıyız. Bacağımızı çok yükseğe çıkarmaya gayret etmeyin. Ellerimizle destek değil de dirseklerimizle destek almalı dayanmalıyız. Güç harcarken nefes alın verin.

Merhaba kızlar...... Nasilsiniz .. Türkiye'de herkez oruçlarını açtı .. Biz de sıramızı bekliyoruz .. Allah herkezin orucunu kabul etsin.. Allah herkezin gönlüne göre versin ..

Az önce 2 saat tempolu yürüdüm. Geldim. İftar hazırlıklarına başlayacağım.(21.40)
2.öğünümde( iftarda ) yiyeceklerimi yazayım.

1 dolu dolu tabak zeytin yağlı pirasa,
1 lahmacun (acılı)
1 fincan yeşil çay veya kahve içeceğim.. Ve illaki bol bol su ..

Eger yagmur durursa iftardan sonra çıkıp 1 saat - 45 dakika yürüyeceğim.

Leptinimiz bol olsun kızlar ..

Son düzenleme:
bugün yediklerim

-2 kepçe tavuk suyuna çorba
-avuç içi kadar tavuk
-birkaç tane bulgurlu sarma
-yoğurt

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…