Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

tşk ederim
kaçamak yapıp duruyorum çikolata fln.
böle bişey yapayım da bitsin bu çile, en azından yedikçe yiyesim gelmez, insülin dengem bozulmaz

Son düzenleme:
mehveş evin ın karatay dıyetıyle ılgılı yazısı:çok dogru tesbıtler...

Ekmek yemem, Karatay’dayım

Karatay diyeti efsane oldu. Fakat ana akım medya, kendi sağlık ve beslenme 'guru'larına halel getirmek istemediğinden pek yüz vermiyor. Üç ayda 12 baskı yapan kitap, diyet yalanlarını çöpe atıyor

25 Ağustos 2011 09:42

Mehveş Evin / Milliyet

Karatay diyeti efsane oldu. Fakat ana akım medya, kendi sağlık ve beslenme 'guru'larına halel getirmek istemediğinden pek yüz vermiyor. Üç ayda 12 baskı yapan kitap, diyet yalanlarını çöpe atıyor

Çok satanlar listesinden aylardır düşmüyor. Buna rağmen Elif Şafak’ın 'media coverage'ının onda birine sahip değil! Acaba diyet kitabı olduğundan mı? Ya da yazarının, popülerlikten uzak, yaşlı başlı bir bilim kadını olmasından mı? Yoksa bilimsel gerçekleri anlatarak, koskoca bir endüstriye gıda, sağlık ve diyet sektörleri - kafa tuttuğundan mı?
Belki de hepsidir. Ama satış rakamları ve sokak yalan söylemez. Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ın 'Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si: Karatay Diyeti' kitabı (HayyKitap), nisan ayında yayınlandı. Nisandan temmuza dek 12 baskı yaptı!
Her yerde, her yaş ve cinsiyetten insandan duyuyorum adını. Yemek seçerken “Diyette misin?” sorusuna “Hayır, Karatay’dayım” diye cevap veren ciddi bir kitle var.

Et, süt, tereyağ serbest
Diyetlere hiçbir zaman uymamış bir dostum, geçenlerde “Karatay’a başladım” diye ilan ettiğinde merakım iyice kabardı. Gidip kitabı aldım.
Salgın haline gelen reaktif hipoglisemiden 14 yıldır musdaribim. Aç kalmamam, şekerli ve karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınmam gerek. Yoksa eller titriyor, baş dönüyor, konsantrasyon bozuluyor, hatta çat diye bayılıyorsunuz. Yani tam Prof. Karatay’ın hitap ettiği kitledeyim.
Ancak Karatay’ın bu kadar tutulmasının nedeni, sadece diyet klişelerini alt üst etmesi değil. Kapağındaki yazı, midesine düşkün herkesi baştan çıkarır: “Et, süt, balık, yumurta, tereyağ serbest! Kalori hesabı yok, uygulamak çok kolay!”
Bitmedi. Karatay’ı uygulamak, sadece zayıflamaya yaramıyor. Gençlik, mutluluk ve enerjik olmanın da bu şekilde beslenerek mümkün olduğunu anlatıyor.

Light yalanlar
Hazır gıda endüstrisini sinir edecek detaylardan biri, “light yiyecek ve içeceklerden uzak durun” uyarısı. Evet efendim, öyle. İsterseniz diyet kolayı hayatınızdan çıkararak küçük bir deney yapabilirsiniz.
Kitabın girişinde, Harvard Tıp Fakültesi Beslenme Bölüm Başkanı Dr. Walter Willet’ten alıntı yapmış Karatay: “Yağlar problem değildir. Asıl şekerli içecek, patates, ekmek, makarna, pirinç ve tatlıları diyetimizden çıkarabilirsek kilo alma, obezite, şeker hastalığı, hiper tansiyon, kalp-damar ve felç hastalıkları gibi metabolik hastalığı önleyebiliriz.”
İşte Karatay diyeti de bu temele dayanıyor. Kitapta metabolizmanın nasıl çalıştığı anlatılıyor. Ha, özellikle hayvansal gıdalarda 'market'ten uzak durun diyor profesör. Olabildiğince doğal besleneceksiniz!
Anladınız mı şimdi neden medyada çok yer bulmadığını?

YANLIŞ BiLiNEN DOĞRULAR

Prof. Karatay’la hurriyet.com.tr sağlık bölümünde yapılan bir röportajdan alıntılar:
* Meyve ve meyve suyu insülin direncini artırıyor, ekmek yüksek glisemik gıda olduğu için sık ya da az yense de insülin direncini artırır. Düşük glisemik indeksli karbonhidrat alınabilir.
* Karbonhidrat önermiyorum diye bir şey yok. Sağlıklı yağ, sağlıklı karbonhidrat, sağlıklı protein yenecek. En sağlıklı protein yurdumuzda yumurta ve kırmızı ettir. Yumurta proteini insan proteinine en yakın olandır. Her gün iki yumurta yenecek. Kitapta bunları sebepleriyle anlatıyorum.
* Kolestrol diye bir hastalık olamaz. Kolesterol vücudumuzun en ana, en önemli biyokimyasal maddesidir. Kolestrol olmasa ne siz hayatta olabilirsiniz, ne ben, ne kedi, ne de köpek. Beynin yüzde 90'ı kolestroldür. Sinir sisteminin yüzde 90'ı lipid ve kolestroldür. İnsan vücudunda her gün 2 bin 500 mg kolestrol üretilmektedir. Kolestrol en kuvvetli en doğal antioksidandır.
* Doğal olan her şey sağlıklıdır. Hem yumurtanın hem fındık fıstığın içinde doğal omega 3 vardır. Köy tereyağı sağlıklıdır, zeytinyağı sağlıklıdır. Ülkemiz zeytinyağı cenneti.
* Bütün dünya, “yağlar kalp hastalığı yapar, aman sakın tüketmeyin” diye korkutuldu. Yağ yemeyen kişiler karbonhidratlara saldırdı ve obezite tsunamisi ortaya çıktı. Bütün hastalıkların temelinde de bu yatmaktadır. Tam tersine bu sağlıklı yağları yemediğimiz için hastalanıyoruz.

FRUKTOZDAN UZAK DURUN

* Fruktoz, mısır pekmezi çok ucuz olduğu için bütün gıdaların içine konuluyor. Bütün meyvelerde ve bütün meyve sularında var. İşte bunlar vücutta maalesef tehlikeli çünkü insülini arttırıyor.
* Türk toplumu olarak biz hareketsiziz. Her gün 5 kilometre koşun, istediğinizi yiyin. Onun için 30 yaşından sonra kadınlarda selülit, erkeklerde göbekde yağlanma problemi başlar bu da insülin direnci başladığı anlamına geliyor.

mehves.evin@milliyet.com.tr

yaaa ben ödül istiyorum istediğim kiloya ulaştım evet evet yarın sabah simit yiycem ekmeği özlemedim ama simiti özledim bea hadi gazam mübarek olsun

selam....
2 gündür sabah klasik karatay kahvaltısı yaptım...
öğlen:meyve yedim...
akşam:etli nohut yedim...
kaçamak hiç yapmadım...
hiç açıkmıyorum,şoklardayım....
bol bol su içiyorum..
bugün: öğlen 30 dk spor yaptım,akşam 1.5 saat yürüdüm..
inşaallah kilo vereceğim...

Bende Canan hanımı ve tavsiyelerini yakından takip ediyor ve uyguluyorum bu 2. haftam sonuçlardan çok memnunum,gayet iyi gidiyor ...Merak ettiğim canan hanıma nasıl soru soruluyor ? Mail adresi varmı yada buradan mı soru soruluyor? Bilgi verirseniz çok sevinirim...Herkese kolaylıklar dilerim

doktorlar sitesınden sorabilirsin.

ya kızlar gece gece cok korktum.benım vucudumda 1 haftadır kasıntılı kırmızı kabarcıklar cıkıyor.ben sınek ısırıgı zannediyordum.(buralarda hala kara sınek var)esım demın bunlar alerjıye benzıyor dedı.ben yaklasık 40 gundur hıc bozmadan dıyetı uyguluyorum.ve hergun en az 2 yumurta yıyorum(dıyetten once de yumurtayı severdım ama hergun 2 tane duzenlı de tuketmezdım).acaba bu kabarcıklar yumurtadan mı oldu,?
bilginiz var mı yumurta alerjısı sonradan gelısır mı?:26::26:

1 hafta kadar yumurta yemeyecegım bakalım degısıklık olcak mı?

Olur tabi canım kardeşimde karbonhidrat diyeti yapıyordu 1 ay sonra ondada lekeler oldu yumurtayı bıraktı geçti bence sende bırak canım geçmiş olsun.

Cok haklısınız ama bundan baska tuketımım yok onu yedıgım zaman hocanın bır cevabı var bu konuda "#795676 | Soran : loxandra | Soru Grubu : Genel
Soru : hocam tekrar merhabalar ve kadınlar kulübünden sevgiler.diyetınızı zevkle yapıyoruz ancak ben de dahıl gruptaki bazı arkadaslarım hergun 2 yumurta yemekten(değişik şekillerde de pişirsek) sıkıldık,hatta bazılarımızın midesi bulanıyor. yumurta alerjisi olanlara sabahları 1-2 muz yemelerını önerıyorsunuz.acaba biz de haftada 1 veya 2 defa yumurta yerıne muz yesek olur mu?bir de muzu tok tutucu özelliğinden dolayı mı verıyorsunuz yoksa besin degerı yumurtaya benzıyor mu?,(bildiğimiz kadarıyla çok sekerli bir meyve,diyetlerde sınırlı öneriliyor) cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap : Muz ile birlikte ceviz, ya da fındık, fıstık yenirse, hazmı yavaş olacağından korkmayın. Sabah kahvaltısı 24 saat içinde en kuvvetli öğündür, boş kalori içeren ekmek grubundan uzak durulması sağlıklı olur. Ek olarak, seviyorsanız sabah kahvaltıda balık da yenebilir, soğuk olarak...kuzey ülkelerinde olduğu gibi...son derece tok tutuyor..Denemekte fayda var. Hepinize sevgiler ve de kolay gelsin.. Prof. Dr. M Canan Efendigil Karatay ".Kolay gelsın hepımıze.

benimde çubuğum olsun istiyorum nasıl yapıcammm
KıLO ÇıZELGESıNı NASIL YAPABıLıRSıNıZ?

Arkadaşlar, birkaç yerde kilo çizelgesi yapmak için yardım rica eden arkadaşlara rastladım. Sanırım en iyisi bununla ilgili bir başlık açmak. Hepinize kolay gelsin, dilerim yardımcı olur.

Öncelikle, aşağıda verdiğim bilgilerin "tickerfactory.com" sitesinde yer alan çizelge için olduğunu belirtmeliyim.

1) http://www.tickerfactory.com/ezticke...r_designer.php
2) Açılan sayfanın altına doğru kategorileri göreceksiniz. Buradan weight loss bölümünü tıklayın.
3) Karşınıza toplam 13 sayfalık kilo çizelge çubuğu seçenekleri çıkacak. Sayfa numaralarını tıklayarak, ilgili sayfaya gidebilir ve size sunulmuş olan seçeneklerden birini seçebilirsiniz.
4) Çizelge çubuğunuzu seçtikten sonra (şekillerin yanındaki yuvarlaklara mouse ile tick koyacaksınız) Next tuşuna basarak ilerleyin.
5) Şimdi karşınıza yine bir çok sayfalı seçenekler çıkıyor. Bu kez çubuk kaydırıcısını seçeceksiniz. Yani kilonuzun çizelge üzerindeki hareketini gösterecek olan ikonu. Toplam 7 sayfada çeşitli seçenekler sizi bekliyor. Buradaki seçiminizi de yaptıktan sonra yeniden Next tuşuna basın.
6) Figüratif seçimleriniz bitti ve şimdi sıra form doldurmada...
7) Formun passsword / pin bölümünde şifrenizi oluşturun.
8) Şifre seçiminden sonra, formu doldururken aşağıdaki yönergeleri izleyin:

track bölümü için : weight seçilecek
weight units: kilogram seçilecek
your target : hedef kilonu yaz
your starting : başlangıç kilonu yaz
your current : geçerli kilonu (bugünkü kilonu) yaz
weight date : tarihi ay/gün/yıl formatında yazılacak
height unit : Metric S.I. seçilecek (bu şekilde yaptığında beden/kitle endeksin de çizelgede yer alır)
your height : Boy yazılacak. Mesela 1.65 sen ilk kutucuğa 1, ikinci kutucuğa 65yazmalısın. Kutucukların yanında m, ve cm göründüğünden emin ol.

9) Formu doldurman bittikten sonra Next tuşuna bas.
10) Seçiminle oluşan çizelgen karşında!!! Şimdi sıra geldi çizelgeni, kk de imzana yapıştırmaya..
11) Çizelgenin altında çeşitli biçimlerde adres tipleri yer alır. Bunlardan urlile başlayanı, yani ilk kutucukta yer alanı ctrl+copy yaparak kopyala ve kontrol panelinde yer alan imza ayarlarındaki alana ctrl+paste yaparak yapıştır.
Ancak bu esnada çok dikkatli olmalısın. En sık hataya bu aşamada rastlıyorum. Adresin tamamını kopyalayamayan arkadaşlar, kilo çizelgelerine kavuşamıyorlar. Adresi kopyalarken url ile başlayıp url ile bittiğine, adresin olduğu kutucuğa bakarken en alt satıra kadar baktığına lütfen emin ol.

ıyilikler, a.s.

***** ÖNEMLı AÇIKLAMA ******

YENı FORMAT

ÇıZELGEYı OLUŞTURMA ŞEKLıNDE BıR DEĞıŞıKLıK YOK, ANCAK OLUŞTURDUĞUMUZ ÇıZELGEYı kk DAKı AYARLARIMIZA EKLEME FORMATI DEĞıŞTı.
YENı FORMAT ıÇıN; LÜTFEN AŞAĞIDAKı MESAJLARI OKUYUNUZ.

ÇıZELGE BıLGıNıZDE DEĞıŞıKLıK OLDUĞUNDA ıSE; ÇıZELGENıZı ıLK BAŞTAN OLUŞTURMALISINIZ.

1- Yeni formata göre yazılı açıklama

http://www.kadinlarkulubu.com/kadinl...eklenmesi.htm

Gunaydın Karatay Dıyetı yapan kızlar , Kahvaltım :Su,omega3 balık yagı takvıye(bır cay bardagını dolduracak kadar cevız(omega3 ıcerır,B vıtamınlerı var) kırdım,onbes tane zeytın,bıraz domates,3bıber ,bır bardak ot cayı(artık normal cayı yemeklerden 1,5 saat sonra ıcıyorum demır eksıklıgıne sebep oluyurmus ),bır cay kasıgı keten tohumu(omega3 kaynagı,bagırsakları calıstırıyor),bır cay kasıgı corek otu,2 yumurta(kılolar gıdınceye kadar sabahları 2 tane tuketıyorum ( dogal omega3 kaynagı),,3dıs sarımsak,2 kahverengı kuru kaysı(posası yuksek bagırsak calıstırır),1kuru erık,1hurma,bır tutam maydanoz,bıraz salatalık,bırkac kıvırcık(kıvırcıkla durum yapıyorum).

Eklentiler

• $perkahvalt%C4%B1m.jpg
    19,2 KB · Görüntüleme: 66
günaydın hanımlar.

bende sabah 2 yumurtadan peynirli omlet yaptım.4 zeytin ve biraz kaşar peyniri.
bol bol da su içiyorum.ancak henüz öğle yemeği menüsü bulabilmiş değilim.
hepimize sağlıklı incelmeler

gunaydın.ilk sayfada ornek menu var.ordan faydalanabılırsın

evet cnm okuldan geldiğimde saat 8.30 du. toplantı geç bitti. o yüzden hiçbişey yemedim. bilmiyorum psikolojik olarak mıı hiç acıkmadım öğlen süt içmiştim. bi de müfettiş geldi dünn. aslında çantamda ceviz, kayısı vardı ama hiç aklıma gelmedii. çokk acayip yorucu bir gündüü.

bugün yine öyle yapcam yumurtayıı sıkıldım ama yumurta yemektennn

bişey daha sormak istiyorum kızlar.
şimdi ben memurum.sabah kahvaltımı saat 8 de yapıyorum.öyle tatilim 12-1 arası.ben öğle yemeğimi saat 12:30 da yesem 2 öğün arasında 4,5 saat oluyor.sizce 4,5 saat ara iyimi.yoksa illa ki 5 saat olmasımı gerekir leptinin devreye girmesi için.kestane kebap acela cevap

4,5 saat ıdeal,yıyebılırsın

kızlar günaydın
Kahvaltım: 2 yumurta , peynir, zeytin ceviz-badem karışık ve çay işte bildik kahvaltı
üstüne 5 i biryerde içiyorum şimdi
öğleden sonra okula gidicem bu durumda acıkmadığım için öğlen yemiyorum akşama görüşürüz kızlar

günaydınn canlarrr

kahvaltımı yazayımmm

2 yumurtadan sebzeli omlet
peynir
zeytin
salatalık-domates
ceviz-kayısı
çay

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…