Menopoz Kadınlarda Menopoz, Erken Menopoz

Menopoz nedir ? Belirtileri ve menopoz süreci hakkında paylaşımlar
Merhaba benimde fsh: 78.2 lh: 65.8 idi.. bundan 9 ay önce miyom ameliyatı oldum sonra kanamam devam etti adet geciktirici kullandım 3 ay 4 ay regli olmadım 2 ay hap ile regli oldum ilacı bıraktım daha sonra kürler kullandım bugün hafif hafif kanama başladı..( ateş basmaları, genitalde kurulup menopozun bütün değerleri ve etkileri vardı)
15 gün soğan kürü yaptım sabah akşam
15 günden sonra ;
Hayıt otu
Ada çayı
Aslan pençesi
Civan perçemi
Sarı kantoron
Çoban çantası
Bunları ; 2,5 su bardağı temiz su kaynattım ada çayı hariç hepsini 5 dk kaynattım kısık ateşte altını kapattım ada çayını öyle attım. ( hepsi 1 tatlı kaşığından biraz fazla) sabah akşam aç karnına içtim..
Ve sabah akşam yine aç karnına ;
Bal
Polen
Arı sütü
Hepsini karıştırıp 1 tatlı kaşığı yedim..
Bugün hafif başladı kanamam umarım devamı gelir hepimize şifa olur... Bu arada sporada başladım etkisi olduğuna inanıyorum hepsi bir arada

merhaba ben de 20 yaşındayım doktorum erken menopoza girebileceğimi söyledi yine de bikaç doktorla görüşmeden kabullenemiyorum. diğer doktor ile randevuma gidene kadar her gece forumları okuyup ağlıyorum. sizin de 20 yaşında menopoza girdiğinizi görünce size danışmak istedim? durum nasıl ilerledi? çok zorlandınız mı? (umarım zorlanmamışsınızdır.)

ilac kullaniyorum surekli ilac kullanmadan regl olamiyorum bana su an sikintisi cocuk olayi 2 yildir olmuyorbende zamaninda cok agladim ama sanirim artik alistim yakinda tup bebek tedavisine baslayacagiz inss allahim nasip eder

Merhaba geçmiş olsun değerleriniz nelerdi acaba? Genetik test yaptırdınız mı?

Merhaba erken menopoz teşhisi konulduğunda değerleriniz kaçtı?

34 yaşımda yani geçen sene pandeminin ilk döneminde adet düzensizliğini fark ettim. Aslında doğumdan beri yani 3-4 yıldır vardı da düzelir diye üstünde pek durmamıştım. Ağustos ayında düzelir gibi oldu, kan tahlili yaptırdım kansızlık falan mı var neden bu dalgalanma diye çünkü herhangi bir şikayetim yoktu. Hep aşıladılar ya ateş basması, terleme cart curt olur diye... Meğer o iş herkeste aynı olmuyormuş. Kasım ayında doktora gittim, menopoz öncesi dönemde olduğum söylendi.
FSH:23.08
Lh:30.07
Fiziksel olarak hiçbir sorunum yok, hatta yumurtam da varmış. Adet söktürücü ve hormon ilacı kullandım. Doktor spor ve vaktimi eğlenceli geçirmemi tavsiye etti. Bir bir buçuk ay ilaç kullandım sonuç olarak ilaçlar bitince değerlerim çıldırdı. :) Bütün belirtiler şlap diye geldi üstüme yapıştı. Tabi eş dost durur mu onu ye bunu iç... Adaçayı ve civanperçemi zehirlenmesine kadar vardırdım durumu çünkü herkes vah tüh modun da derdimi anlamadılar ki. Neyse... Sonra başka doktora gittim... Ve menopoz bir sefer de anlaşılmayacağı için düzenli aralıklarla test yapılması uygun görüldü.
İlk sonucum da
FSH 99.49
Lh:55,..
İkinci testte
Fsh: 72...
Lh:63,..
Sonuç olarak menopoza girdiğim onaylandı. Doktorlar erken menopoza neden girdiğimi bilmiyor, rahim de bir problem yok, kist vs. Hatta yumurta var imiş, genetik araştırma, endokrin de çeşitli değerlere bakıldı, kemik ölçümü falan hepsi yapıldı. Dediler ki bazı hastalarda durum kendiliğinden düzeliyormuş, onunda nedeni tam olarak belli değilmiş. İnsan vücudu garip bir mekanizma... Düşük doz hormon verelim demişti doktor pandemi, çocuk iş güç gidemedim bir türlü, hormon da almak istemiyorum açıkçası.
Ben bunu kadınlığın bitişi veya başka bir şey olarak görmüyorum, çocuk da istemediğim için halimden memnunum, yalnız bu memnuniyetim insanlara tuhaf geliyor. Sanıyorlar ki durumu kabullenmek için numara yapıyorum halbuki ben oldum olası adet olmayı hiç sevmedim ki. Öyle veya böyle bu süreç herkeste bir gün son bulacak. Hem de her şey de vardır bir hayır eğer erken menopoza girmeseydim Hashimato hastası olduğum iş işten geçtikten sonra ortaya çıkacaktı. Benim hikayem de bu.
Erken menopoza girenlere tez zaman da geçer inşallah diyorum, hepimize geçmiş olsun.
Not: Adet düzensizliği olan kardeşlerim eğer ilerisi için plan yapıyorsanız öncesinde bir doktora gitmenizi tavsiye ediyorum. Hepinize iyi günler...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…