Sebze Yemekleri Kabağın En Güzel Hali :Mücver

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.733
27.592
48
20200403_004831.jpg

Geçen yaz bahçeye kabak ekme olayını biraz abartmışım.Tabi acemilik ya tutmazsa diyerek üçer beşer atmışım tohumları ve sonuç olarak bütün köye dağıttım,yaz boyunca yedik ve kabağın her halini kışa sakladım.Rendeledim,doğradım,kuruttum...Bugün artık yaz geliyor yeni mahsuller olacak elimdekileri tüketeyim dedim ve dondurucuda rendelediğim kabakları değerlendireyim istedim.Kabağın her halini severim fakat mücver hali ayrı bir güzel oluyor..İçindeki bol yeşillikler ise lezzetine lezzet katıyor..

Malzemeler:

-3 adet kabak
-100 gr beyaz peynir
-1 adet yumurta
-yarım demet maydanoz
-yarım demet dereotu
-4 adet yeşil soğan
-2-3 dal taze nane yoksa 1 yemek kaşığı kuruda olur
-3 yemek kaşığı un(tepeleme)
-1 çay kaşığı karabiber
-1 çay kaşığı pul biber
-2 çay kaşığı tuz

-kızartmak için;sıvı yağ

Yoğurt sos için:

-1 kase süzme yoğurt
-2 dal dereotu
-1 diş sarımsak
-Tuz

Kabakları derin bir kaba rendeleyin, maydanoz, yeşil soğan ve dere otunuda ince ince doğrayın, peyniri çatalla ezin ve geri kalan bütün malzemeyle birlikte, kabakların üzerine döküp iyice karıştırın,.

Tavanızı ocağa alıp bir su bardağından biraz az sıvı yağı tavaya döküp, yağı ısıtın.

Birer yemek kaşığı, kabaklı karışımdan alıp çok kalın olmayacak şekilde, tavaya aralıklarla dökün, altı biraz kızarınca öbür tarafını çevirin o tarafta kızarsın ve havlu kağıt serili servis tabağınıza çıkarın, işlemi harcınız bitene kadar bu şekilde tamamlıyorsunuz ve mücveriniz yemeye hazır.

Yanına sarımsaklı yoğurt çok yakışıyor..Süzme yoğurdun içine dereotu ,dövülmüş bir diş sarımsak ve tuz...Afiyet Olsun...

20200403_004805.jpg

X