İstiklal Marşımız için verilen 500 tl lik ödül

zumzumrut

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2007
712
3
Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’na ilişkin yarışma açıldığı zaman, yarışma birincisine 500 TL. ödül verileceği için, İstiklal Marşı gibi önemli bir metnin ödül karşılığı yazdırılmasının doğru olmadığını söylemiş ve bu yarışmaya katılmamıştır. Ancak Maarif Nazırı Hamdullah Suphi Tanrıöver Bey’in "mükâfatı almazsınız; fakat, iştirak ediniz" ricası üzerine katılmıştır ve bu 500 liralık mükâfatı, Şarkışla Hastanesi’ndeki yaralı gazilere hibe etmiştir.

alıntı

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıkçası Türklüğümden şüphe etmemekle birlikte, bir ödül vadedilerek yarışma yapıldığını bilmiyordum.Mehmet Akif tam bir memleket ,millet sevdalısına yakışan hareketi yapmış, şaşırmadım.

..........................................................

Son düzenleme:
bunu her türk biliyordur...ama genede gündeme taşımanız çok güzel ... teşekkür ediyorum...

Bunu daha önceden biliyordum elbette..M.Akif Ersoy gerçekten çok büyük bir şair ve vatanseverdir..Yeri doldurulamaz,eserleri hiçe sayılamaz bir vatan aşığıdır..

Hel hele tüm dünyayı ayakta dinlemeye mecbur ettiği ''İstiklal Marşımız'' taktire şayan..
Konu için teşekkürler...

Son düzenleme:
ödülü almadıgını biliyordum ama gazilere verildiğini bilmiyordum... mehmet akif ersoy tam bir vatan aşığı...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…