Istihareye inanırmısınız

Canım bende tam bilmiyorum ama rüyaya yatıp çıkan renklere göre bir işin hayır mı şer mi olduğu anlaşılıyormuş bilen arkadaşlar ayrıntılı yazarsa iyi olur tabi

istihare vardır dinimizde gerçekten ..
ama bunun yorumunu herkes yapamaz ..
çok ince bir konu ..

ben inananlardanım canım bi işe başlarken
muhakkak yatarım istihareye
ve hayırsız çıkarsa başlamadan bitiririmm
ama hocalarda derki
bi işe başlamadan önce ilk olarak istişaresi yapılır ( yani etraftan sorup soruşturulur) sonra istiharesi yapılır
sadece istihareye göre hareket etmek iyi değildir derler
neticede kader die bişey var ve kimse buna engel olamaz
yaşanacaksa yaşanılır...

istihareyi yapacak olan kişinin bazı şartları uygulaması ve yerine getirmesi gerekiyor diye hatırlıyorum. misal veriyorum o gün konuşmayacak kimseyle, günah olan birşeye bakmayacak vs .. şartlar yerine getirilirse çıkıyormuş.

konunu taşırlar canım,buraya uygun olmamış..istihare olarak değil ama rüyalara inanırım..istihare hiç yapmadım..ama niyet edip allahtan malum etmesini istersen duanı okursan malum olur die düşünüyorum

istihare dinimizde olan bişeydir. ama herkes yapamaz..yapılması gereken çok detayı vardır...

bu arada bi detay daha istihare sadece düşündüğünüz şeyin sizin için hayırlı olup olmadığını öğrenmek içindir...mesela benim çocuğum olacaakmı diye istahare yatılmaz sadece çocuk benim için hayırlımı değilmi bunun için uygulanabilir...

istihare dinimizde olan bişeydir. ama herkes yapamaz..yapılması gereken çok detayı vardır...

bu arada bi detay daha istihare sadece düşündüğünüz şeyin sizin için hayırlı olup olmadığını öğrenmek içindir...mesela benim çocuğum olacaakmı diye istahare yatılmaz sadece çocuk benim için hayırlımı değilmi bunun için uygulanabilir...

neden herkes yapamaz?
yapılması gereken çok detay var demişsiniz.ben yaptım 2 kere.hem kendim için hem arkadaşım için.rüyamda gördüm
söylediğiniz gibi çok detay yokki..abdest alıp ,başınız kıblye gelecek şekilde ,kimse ile konuşmadan yatıyorsunuz..ama duası var onu okuyup ......... şey hayırlı mı değil mi diyorsunuz..o kadar..1 günde gören de var 1 haftada gören de..namazı da var..istersen namazını kılıpta ,duasını okuyupta yatarsın...
bu bir işin hayırlı olup olmadığı için yapılır..dediğiniz gibi benim çocuğum olacakmı olmayacak mı diye değil?
birde örnğin evleneceğiniz kişi için yapmak istiyorsunuz..tanışırsınız ,gezer tozarsınız ,konuşursunuz ,kararınızı verirsiniz ama en son Allahtan yardım istersiniz...öyle 2 gün tanıdığınız ,yada oğru dürüst tnımadığınız kişi için bu ben,m için hayırlı mı diyemezsiniz

bu konuları(din, siyaset ) açmak yasaktı

şimdilik,içerik nedeniyle konunuz “hiç bir başlığa uymayanlar” bölümüne taşınmıştır bilginize

Bir iş yapılmak istendiği zaman iki rekat namaz kılıp sonunda Allan'dan hayırlısını istemek mendub'dur.

(Mendub = Sevilen, yapılması uygun olan, işlenmesi teşvik edilen iş. Dinen yapılması iyi sayılmakla birlikte yapılmamasında sakınca olmayan ve Rasulullah (S.A.S)'ın bazan yapıp, bazan terkettiği işler. Buna; müstehap, nâfile, tatavvu ve ihsan adları da verilir. Farz, vacip ve sünnet-i müekkede dışında kılınan namazlar, tutulan oruçlar ve verilen sadakalar bu niteliktedir. Güzel bir iş sayıldığı için mendubu işleyen sevap alır,)

Bu hususta Peygamberimiz şöyle buyurdu:

"Sizden biriniz bir iş yapmayı tasarladığı zaman, farzdan başka iki rekat namaz kılsın, sonra şöyle desin:
'Allah'ım! Ben, senin ilmin gereğince senden hayır istiyorum ve senin kudretinle senden kuvvet istiyorum. Senin büyük fazlından diliyorum: çünkü senin gücün her şey'e yeter, benim gücüm yetmez. Sen her şeyi bilirsin, ben bilmem ve sen bütün gaybları kemal üzere bilensin. Allah'ım !Eğer bu ( düşündüğüm....) iş, dinim hakkında, yaşayışım ve işimin akıbeti hakkında hayırlıysa, onu bana kolaylaştır, sonra bu işte bana bereket ver. Yok eğer bu iş benim dinim için, yaşayışım için, işimin akıbeti için kötüyse, onu benden çevir, beni de ondan çevir. Hayır nerde ise onu bana takdir buyur, sonra beni ona razı kıl' "

"Istihâre yapan zarar etmez, istişâre edende pişman olmaz"
(65 el-Hîndî VN/813 (H. 21532)) buyurmuşlardır.

Şahsen ben inanıyorum artı olarakda bu zamana kadar bi çok kere yattım ve Allahın izniyle hepsinin sonucuna göre hayatıma yön verip doğru kararlar
aldığıma inanıyorum... :kahve:

once istişare sonra istihare kesınlıkle ınanırım peyg ef. tavsiyesı kendısıde hep istişare yapardı

X