İstanbul'daki 'gizemli koku' sosyal medyayı karıştırdı

themis1990

canım oğlum mertim
Kayıtlı Üye
19 Haziran 2012
30.176
38.361
34
31726833.jpg

Sabah saatlerinde iş ve okullarına gitmek için evlerinden çıkan İstanbullular, kaynağı belli olmayan esrarengiz bir kokuyla güne başladılar.
Bu sabah saatlerinden itibaren özellikle İstanbul'un Avrupa Yakası'nda ikamet edenler tarafından hissedilen gizemli bir koku, sosyal medya ve sözlüklerde tartışma konusu oldu.

DEPREMDEN ÖNCE ORTAYA ÇIKAN RADON GAZI MI?

Zincirlikuyu, Levent, Maslak gibi yerleşimin yoğun olduğu bölgelerde hissedilen kokunun kaynağı anlaşılmazken, sosyal medyada görüşlerini paylaşan bir çok kişi, kokunun kükürt kokusuna benzediğini ifade etti. Öte yandan bazı Twitter kullanıcıları ise, bu gizemli kokunun depremden önce ortaya çıkan radon gazı olabileceğini, dolayısıyla hissedilen bu kokunun yaklaşan İstanbul depreminin habercisi olabileceğini belirttiler. Havadaki kötü koku hakkında Ekşi Sözlük'te de çeşitli yorumlar yapılırken, belediyeden konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmış değil

http://www.hurriyet.com.tr/her-sey/30245376.asp

Dün bdv ye açmış biri duyunca çok şaşırdım.

dün hiç dışarı çıkmadığım için duymadım

Demeyin yaaa :KK43: deprem fobim var gerci korkmayan yoktur da ben aşırı korkuyorum. Kizim da ananesinde zaten gece oldu mu aklıma hep kötü kötü seyler geliyor:KK43:

Demeyin yaaa :KK43: deprem fobim var gerci korkmayan yoktur da ben aşırı korkuyorum. Kizim da ananesinde zaten gece oldu mu aklıma hep kötü kötü seyler geliyor:KK43:

Allah korusun canım bizim dememizle olacak iş değil tabiki. Sen yine de alabildiğin önlemleri al hem hazırlı ol hem için rahatlasın.

Allah korusun canım bizim dememizle olacak iş değil tabiki. Sen yine de alabildiğin önlemleri al hem hazırlı ol hem için rahatlasın.
Oyle tabi de onlem alabilmemiz kendi başımıza pek mumkun değil. Oturdugum bina 40 yıllık yalnizca basucumda su ve biskuvi bulunduruyorum her gece alabildigim tek onlem bu. Bir de esyalari sabitledik ama o da deprem icin degil bebeler icin :)

Allah korusun hepimizi

Oyle tabi de onlem alabilmemiz kendi başımıza pek mumkun değil. Oturdugum bina 40 yıllık yalnizca basucumda su ve biskuvi bulunduruyorum her gece alabildigim tek onlem bu. Bir de esyalari sabitledik ama o da deprem icin degil bebeler icin :)

Allah korusun hepimizi

Bir çanta hazırlayabilirsin mesela içinde bozulmayacak türden kuru yiyecekler su falan olabilir ne bileyim bu tip şeyler işte. Amin.

Büyük İstanbul depremi belki bugün belki yarın ama maximum 5-6 yıl içinde olacak kesin yani,korkunun ecele çaresi yok malesef,o yüzden insanların çok matah bi halt varmış gibi İstanbula akın akın göç etmeyi bırakması gerekiyor

Büyük İstanbul depremi belki bugün belki yarın ama maximum 5-6 yıl içinde olacak kesin yani,korkunun ecele çaresi yok malesef,o yüzden insanların çok matah bi halt varmış gibi İstanbula akın akın göç etmeyi bırakması gerekiyor
Çarpık kentleşmeye artık bir dur denmesi, 1999'da yaşanan deprem sonrası kağnı hızında ilerleyen deprem önlemlerinin artık acilen alınması, olası bir İstanbul depreminde toplanma yerleri diye belirlenen alanların imara açılıp açılıp binalar dikilmemesi de gerekiyor ama işte deprem sallayıp binalar çökmeden bu ihmalleri görmeyecek kimse, biz nasihatları kulak arkası ederiz, illa uygulamalı ders almamız lazım, hani sözü de var ya, bir musibet bin nasihattan iyidir diye ama o musibet İstanbul'da yüz binlerce kişinin ölmesi anlamına geliyor maalesef.

Allah korusun hepimizi

Fener ve düdükte bulundurmak gerekiyormuş.
Allah korusun.

Çarpık kentleşmeye artık bir dur denmesi, 1999'da yaşanan deprem sonrası kağnı hızında ilerleyen deprem önlemlerinin artık acilen alınması, olası bir İstanbul depreminde toplanma yerleri diye belirlenen alanların imara açılıp açılıp binalar dikilmemesi de gerekiyor ama işte deprem sallayıp binalar çökmeden bu ihmalleri görmeyecek kimse, biz nasihatları kulak arkası ederiz, illa uygulamalı ders almamız lazım, hani sözü de var ya, bir musibet bin nasihattan iyidir diye ama o musibet İstanbul'da yüz binlerce kişinin ölmesi anlamına geliyor maalesef.
Abla geçen gün malum sözlükte bu istanbul depremiyle ilgili bi post okudum ordan link vermek serbest mi burda bilmiyorum da,kanım dondu yeminle.Herşeyi böyle bilimsel olarak jeolojik verilerle anlatmış,deprem İstanbulun neresini vuracak,ne kadar şiddetli olacak filan.Oradaki tahmine göre toplam ölü sayısı 1milyonu geçecek diyor.En büyük sebep tabi bu çarpık kentleşme...
Bir de işin kötü yanı Türkiye'nin başka bir yerinde deprem olduğu zaman İstanbul'dan yardım yetişiyor ama İstanbul'da deprem olsa kim yetişecek,başka şehirlerin İstanbul kadar hastane,erzak,çadır vs imkanları yok ki nasıl yetişecekler.Enkaz altından sağ çıkanlar da açlıktan susuzluktan gidecek diyor bu yardımlara ulaşamadıkları için.Vallahi çok korktum ya,dediğin gibi o çürük binalar da kimsenin umrunda değil.Kentsel dönüşüm diye binaların dışına yapıştırıyorlar dış cephe kaplamasını,kolonlar yine çürük ama.

Misty Day Misty Day , anladım ben o yazıyı, daha önce yine İstanbul depremiyle ilgili bir konu açıldı burada, o zaman o yazıyı okumam için link verilmişti özelden.
Çok korkunç bir rapor ama değil mi? Ve Tümüyle bilimsel verilere Dayalı.

Böyle şeyleri yazınca insanlar ürküyor ama gerçekleri yazmak zorundayız, deprem ağır kış şartları altında olursa Doğalgaz borularının patlama ve gaz kaçağı riski var, ayrıca sobayla ısınanların kömür zerhirlenmesi, evlerinde yangın Çıkma ihtimali var, yaz mevsiminde olursa sıcak ve nemli hava mikropların çabuk üremesine neden olur, Salgın hastalıklar baş gösterecektir.

Lütfen artık yaşasın binalar demeyin, bina yapılsın ama deprem yönetmelikleri tam uygulanarak yapılsın ve deprem olduğunda insanların toplanacağı alanların imara açılmasına artık bir ses Çıkarın, giden sizin, çocuklarınızın, eşlerinizin, ana ve babalarınız canı olacak.
İstanbul bir avuç insanın yaşadığı bir şehir değil, sonuçları Van, Gölcük, İzmit, Yalova'dan daha ağır olacak.

Ama sizler bu uyarıları siyasi diye düşünüp dikkate almayacaksınız, zira aklınız fikriniz siyaset olmuş.
Ne diyelim Allah sizleri acılardan korusun.

İyi ki istanbulda yaşamıyorum çok tehlikeli bir şehir her an olay , teröristi mi dersin , deprem mi dersin, otobüs sürücünün dikkatsizliği mi dersin kamyonun fren patlaması mı dersin birde sapıklar var tabi ,

yazılanları okuyunca tüylerim ürperdi

aman yarabbi

mahvolacağız

Keşke tüyleri ürpermesi gerekenlerin ürperse de artık önlemler alınsa.

Yazılanların hiçbiri ne hayal ürünü ne abartı, araştırma yapan yabancı bilim adamlarının 1500'lü yıllarda yaşanan büyük İstanbul depremiyle ilgili bilgilerden yola çıktıkları senaryoya göre İstanbul depremi 7 ve üzeri olursa Tsunami riski var.

1500'lü Yılların başında İstanbul'da yaşanan depremde yer yarılmış, yerden kum ve su fışkırmış, Tsunami A.Hisarı, Rumeli Hisarı, Surlar, Galata, Anadolu Kavağı'ndaki Yoros Kalesi, ki semtin en yüksek yerindedir bu kale, sular altında kalıp hasar görmüş ve bazı evler denize gömülmüş.

O deprem 7 şiddettindeymiş, şimdi düşünün 7 ve üzeri bir deprem üst üste binaların yükseldiği İstanbul'a neler yapacak:KK43:

İstanbul'dakilere tavsiyem deprem ülkesi olduğumuzu kabullenip mutlaka deprem çantası yapmaları ve inşallah herkes sağ salim burnu dahi kanamadan kurtulur, binalardan çıkmayı başaranlar sahillere, top sahalarına, deniz ve deniz seviyesinin altındaki yerlere değil, yükseklere doğru kaçsın.
Sallantılar sırasında asansör, pencere, merdiven, balkonlardan uzak dursunlar, evlerinde yaşam üçgeni olacak alanlar oluştursunlar.

Bunlar ürkütücü olsada bilmemiz ve bireysel önlemlerimizi almamız için gerekli.

Evet Allah korusun ama böyle bir deprem olursa bir deprem çantasını kolay ulaşabilceğiniz yerde hazır bulundurun.Deprem esnasında sakın merdivenlere koşmayın,merdivenin statiği binadan ayrı çalışır yani bina yıkılmasa bile merdiven yıkılabilir.Kapı altlarında durmayın kiriş kırılırsa ezilirsiniz.Masa altına asla girmeyin,ezilirsiniz.Dolap,çekyat gibi büyük ve kolayca ezilmeyecek nesnelerin yanında çömelmiş vaziyette kalın böylece tavan veya duvar yıkılırsa sizin üzerinize gelmez.Binanın dış cephelerine yakın durmaya çalışın,böylece bina yıkılırsa çıkışa yakın olursunuz.
triangle-of-life-2.jpg
Life-Triangle.jpg

Haberiniz varmı bilmiyorum arkadaşlar ama dün gece saat 00:28 de Antalyada 5.2 büyüklüğünde deprem oldu,şimdi bu başlığı görüp okuyunca acaba bir bağlantısı varmı diye düşündüm.

Son düzenleme:
X