İstanbul'da Araç Kullanmak

Kendinize guvenin ve sakin olun yeter.
Park mark hikaye.
Ilk kez 27 yasimda ehliyet ve araba aldim.
Aldigim araba passat. Kizim golf al polo al renault clio al gibi tavsiyeleri hic dinlemedim. Bunu sevdim bunu aldim :) Bundan daha boylu enli bir araba mi sizinki?

Park edemeyince birinden rica ediyorum eheheh :))

Hamilelik doğum derken nerdeyse 1,5 sene araba kullanmadım bu arada İstanbul’a taşındık eşimi havaalanına bırakmam gerekti bebeğim arkada durcak çok panikledim araba koltuğuna oturana kadar sonrası tüm kontrol sizde Ankara’da sürüyorsanız İstanbuldada sürersiniz pek bi farkı yok. Burda dikkat etmeniz gereken tek şey motorlular

bekardım. çalışıyordum kafama koydum gittim araba aldım. 2. el bişi, tam benlik. yalnız yaşıyorum. sabahın 5'inde 4'ünde kalkar araba kullanırdım. yollar bomboş. kafama göre bi tur atar gelirdim. ufak bi kazam da oldu. canım sağolsun, giden para olsun.
anladığım kadarıyla siz de kendiniz almışsınız arabayı. sürtseniz çizseniz pardon da yani onlara ne..?
sonra yavaş yavaş şehiriçine de girdim şehirdışına da gittim. herşey zamanla. ilk şehir dışına gidişimde (7 saatlik yol) kimseye söylemedim. Söylesem izin vermezler biliyorum.
o yüzden herkesi kendi işine karıştırmayacaksın.

Abd'de 12 yıllık şoförüm. Her türlü yol ve manevra tecrübem var. İstanbul'da araba kullanmaya cesaret edemiyorum. Araba kullanmakla bir problemim yok. Benim derdim kuralsızlık ve bilinçsiz kullanıcılar. Hatalı sollayan, kırmızıda geçen, şeritten değil, şerit çizgisini ortalayarak giden, bile bile ters yönden giden, hızlı gidilmeyecek yolda hız yapıp aracı savuran kullanıcı gırla... İstanbul'da çoğu sürücünün doğru düzgün araba kullanmayı bildiğini sanmıyorum. Sen mükemmel gitsen ne olur, her yer trafik canavarı. Onlar gelir seni bulur yine. O yüzden cesaret verecek bir şey diyemiyorum.
Yollar zaten mayın tarlası gibi. Çukurlu mukurlu. İyi ki Tr'de yaşamıyorum dediğim konulardan biri araba konusu.

Yaparsın canım neden yapmayasın?

Önce kısa mesafelere gitmekle başla. İlk park ettiğin yerler 2 arabanın girebileceği ve çok yoğun trafiğin olmadığı yerler olsun ki panikleme.

"Takip mesafesine uy" ki ani bir durumda öndeki araca vurmadan durabilesin gibi klişe bir öneride bulunmayacağım zira İstanbul'da takip mesafesi yoktur. Şöförler buldukları boşluğa girerler Sen gene de takip mesafesine uy.

Hangi yakadasın bilmiyorum ama ilk başlarda genelde sahil şeridini kullan. Oradaki keşmekeş daha azdır her zaman. Yandex sevgilin olsun. Gözünü bir an olsun ayırma ondan (telefon tutucuda kalsın lütfen, elinde değil). Böylece minimum trafikle maksimum keyifli seyahatler yapabilirsin.
O anki trafiğin hızı neyi gerektiriyorsa ona göre kullan. 41 plakalı araç gördün mü sığınağa saklan. (hepsi mi psikopat olur arkadaş!)

Ve sana bir sır vereyim mi? Bir İstanbul şöförü olarak Güney Ege ilçesinde araba kullanmak tam bir eziyet. Kurban olayım ben o senelerce içten içe küfrettiğimiz İstanbul şöförlerine. Buradakiler trafiksizlikten öğrenememişler araç kullanmayı. El kadar ilçede her gün ölümlü kaza oluyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…