Istanbul gezip görülecek yerler

mikailesra

Guru
Kayıtlı Üye
19 Ekim 2009
2.409
64
Merhaba arkadaslar,

ilk kez Istanbul`a gelicem bir hafta kalmayi düsünüyorum yalniz gezip görülecek yerler hakkinda fazla bir bilgim yok google den arastirdim biraz ama cok fazla birsey bulamadim en cok hani ismini hep duyup ta merak edip görmek isteidigm yerler Üsküdar, Kiz Kulesi, Bogaz ici köprüsü, Istiklal caddesi ve Topkapi Sarayi... Onun disinda sahil veya Istanbul bogazini kenarlarin da güzel restaurantlar Vapur, Sandal artik ne olursa bogazda yapilacak tur onun disin da özellikle Istanbulda yasayan arkadaslar tavsiye edebilecegiz önerebileceginiz yerler hakkinda bilgi verirseniz cok sevinirim

tsk ederim cevap icin bir de ulasim ve görülmeye deger cogunluk olarak Anadolu-Avrupa yakasi hangi tarafi önerirsiniz... suan icin netten buldugum kadariyla Pendik Elite Otel yardimci olursaniz cok sevinirim kizlr...

tsk ederim cevap icin bir de ulasim ve görülmeye deger cogunluk olarak Anadolu-Avrupa yakasi hangi tarafi önerirsiniz... suan icin netten buldugum kadariyla Pendik Elite Otel yardimci olursaniz cok sevinirim kizlr...

anadolu yakasında da kalırsan pendik uzak kalır ...daha merkezi bir yer araştır..yoksa günün çoğu yolda geçer..
bu arada..avrupa yakasında topkapı sultanahmet ayasofya kısmını bikerede çıkarabilirsinyine orada sarnıçlar var ilgini çekebilir çok yakında zaten..
bir günde eminönü kapalı çarşı süleymaniye yaparsın.balık ekmek olmazsa olmaz...ordayken boğaz turunuda radan çıkarırsın vapurla..
eyüp tarafında gezersen eyüp sultan filan miniatürk var onuda beraber çıkarırsın pierre loti tepeside hemn orda dinlenmek için güzel olur..
taksim civarı akşam için iyidir..zaten her yeri eğlenmek için uygun o civarda..nişantaşı filan gezilir...
karşıda suadiye hoştur ordan caddeye gçersin..
kasırları araştır netten hoş yerler var beşiktaşta ıhlamur kasrı şimdi harika...
aklıma bunlar geldi...

Arkadasim öyle güzel anlatmissin ki okrken gözümün önüne getirerek okudum cogunu simdiden cok heyecanliyim Istanbul da yasayan arkadaslar icin belki tuhaf gelebilir ama Istanbulu görmek cocuklugum dan buyana hayalim elim de olsa bütün gecmedigim sokak, caddesini birakmam ama bir haftaya ne kadar sigdirabilirki insan ayrica balik ekmek simdi den canim cektiii gezip görmek icin hazirladigim listeme ekliyorum söyledigin yerleri ayni zamanda biraz daha arastirip resimlerine bakarim netten

yardımcı olduysam ne mutlu..ben sadece kısım kısım yazdım ki bir günnde görebileceğin yerlerden haberin olsun böylece daha fazla gezebilirsin...öff benimde canım çekti akşam akşam nerden yazdım şu balığı:))aklıma gelen yerler var ama gidip oralarda kalman gerekebilir şile tarafı süperdir mesela çatalca filan..ama işte uzak oluyo..yinede araştır..vaktin olursa gidersin..şimdiden iyi gezmeler...

Ulasim acisindan heryere taksiyla gidebilirim zaten tahminimce baska türlü kaybolurum umarim bir hafta da cok pahaliya gelmez suan istanbuldaki ücretlerden haberim olmadigi icin.... ben yine de arastiricam dedigin yerleri bakalim eger zaman kalirsa ve mümkün olursa kesin ugramaya calisicam... bu arada balik ekmek yerken hatirlarim heralde seni ... nicki neydi hatirlamiyorum da bi forumda bir arkadas tavsiye etmisti derim heralde :)))) önerilerin icin cooook tesekkür ederim

Tek kendin mi gelip gezeceksin. Eğer öyle yapacaksan taksilere de çok yüklenme. Bir yerden hemen akbil al. Onunla hem otobüslere hem vapur ve metro metrobüslere binersin. Kalacağın yer Pendik'se tavsiye etmem salt kadıköy'den bir buçuk saat filan sürüyor. Daha merkezi yerleri tercih etsen iyi olur. Öğretmen evleri filan uygun olur ya da devlet misafirhaneleri. Hepsinde kalabilirsin illa memur olman şart degil. Ben mesela Sultan Ahmette Diyanetin sosyal tesisinde kaldım çok merkezi bir yerde gayet uygun fiyattı. Heryeri yürüyerek gezersin. Karşıda Üsküdar Fethi Paşa korusu; Kadıköy boğa, bahariye caddesi, modai, bağdat caddesi; Beykoz, Çamlıca tepesi orda çay iç muhakkak boğaza nazır :) Beşiktaş, ortaköy, bebek, Emirgan korusu, Sabancı müzesi, Taksim istiklal caddesi, galata kulesi, Şişli mecidiyeköy, nişantaşı, istinye park akmerkez cevahir avmler, Eminönü Mısır çarşısı mahmutpaşa Süleymaniye camisi, Yeni Cami, Yerebatan sarnıcı, Gülhane parkı, Sultan Ahmet, Ayasofya, Kapalıçarşı, Fatih Camisi, Haliç köprüsü, Eyüp Sultan, Piyer Loti, Bakırköy'ün Cumartesi pazarı, Kadıköy'ün Salı pazarı, Kanlıca, Topkapı'da Fetih Panorama müzesi, Eyüp Sütlüce'de Minyatürk, Rumelihisarı gibi gibi aklıma gelenler bunlar,,,, Bence toplu taşıma araçlarını tercih et google maps kullan bir de zaten İstanbul'da sora sora heryer bulunuyor. Şahsen bende ilk geldiğimde hiç bilmiyordum kimse göstermedi de. Ama kaybolmuyorsun :))

Esimle birlikte gelecegim yalniz degilim yalniz hic cesaret edemem birde ögretmen evi falan yazmissin sanirim karistirdin canim ben ögretmen veya memur degilim :)) aslinda oteller pahali hesai olanlarida var tabi ama ne kadar temiz nekadar güvenilir insanin icine sinmiyor aslinda bana sirf gece gelip yatmak icin lazim kahvaltim olsun falan hem gezip hemde ara ara dinlenerek disarda olmasini tercih ediyorum sabah cikip aksam gelecegim yani otele... Anladigim kadariyla bu akbil heryerde geciyor buradaki gibi aylik veya haftalik kart gibi biraey oluyor sanirim tabi birde belli yerlerdeki ulasimdami gecerli yoksa bütn istanbulda oluyormu? Bu daha merkezi derken tavsiye edebileceginiz güvenilir oteller varmi pensiyonda olabilir.... Bir hafta icin 500 euroya kadar uygun fiyat olarak

Özellikle söyledim onu zaten öğretmen ya da memur olmana hiç gerek yok. Sadece devlet eğer memursan sana indirim yapıyor. Misal ben öğretmenim 25 tl ye günlük kalırken dışardan gelen 29 filan ödüyor gibi.. O yüzden evlet misafirhanelerinde rahatlıkla kalabilrsin ki zaten çoğunlukla memur olmayan kişiler kalıyor. İstanbul'daki misafirhanelerinin listeleri vardı bazı sitelerde bulabilirsin. Öğretmenevlerini araştır derim özellikle merkezi yerde olanları. Üsküdar, Bakırköy, Beşiktaş civarı. Benim kaldığım Diyanet Sosyal Tesisleri var rahatlıkla kalabilirsin öyle sıkı ortam yok bildiğin pansiyon tarzı. Bu misafirhanelerin hepsinde kahvaltı ücretsiz. Bir de tam Sultan Ahmet'te Tapu Kadastronun misafirhanesi var orasının yeri de çok hoş eğer boş yer bulabilirsen bence öncelliği oraya ver. Çünkü Sultan Ahmet camisine 2 3 dk lık yürüme mesafesinde. Yere batan sarnıcına aynı şekilde. Diyanetin Sosyal tesisi de öyle 5 dk bile degil. Akbil kart alırsın şehirde heryerde geçer. Aylık haftalık değil. İlk alırken kart bedeli ödüyorsun çok bir miktar değil ve ne kadar doldurmak istersen o kadar para ödüyorsun. Bir tane alırısn eşinle kullanırsınız beraber. Yani metro, metrobüs, vapur, otobüs bunlara binerken kullanırsın taksiyle uğraşma zaten bir çok gideceğin yer birbirine çok yakın.

ilk isim önce akbil almak olucak ohalde amac zaten gezmek görmek kendi dilimi konusan kendi mileltimin icine karismak :) uzun yillar avrupada yasayip 3 kez tr e gelmisligi olunca insan kendi vatanina kendini yabanci hissetmesi gercekten kötü bir duygu burdaki yabancilar bana istanbulu/Türkiyeyi anlatiyor bizim bi bilgimiz yok kendi vatanimizi onlardan ögreniyoruz :/ söyledigin yerleri google map ile baktim hesap ettim neresi ne tarafta kaliyor birbirine yakin olan yerlere bir gün falan ayiriyorum ki bir otarafa bir butarafa perisan olmayalim diye... Sultan Ahmet ve Üsküdar da buldugum otel ve misafir evleri var suan yazdigin Tapu Kadastronun misafirhanesi ni de arastirdim biraz telefon numarasini aldim arayip daha detayli bilgi alicam.. gercekten cok tesekkür ederim bilgiler icin inan hepsi cok isime yarayacak

canım taksiyi unut..burda yabancı olduğunu da anlarlarsa yani adama beni şuraya götür dediğinde mutlaka abla burdan gidelimmi diye yoklarlar ve anlaşılır bilmediğin inanki istanbul turu atarsın...arkadaşın dediği akbil yani şimdi kart var..ben 5 liraya almıştım galiba?her gittiğin yerde doldurabilirsin parayla ve metro metrobüs tramvay metro hattı istediğin biçok yerden geçiyo zaten...ulaşım biraz zor oluyo ama dediğim gibi önceden yakın yerleri ayarla hepsini aynı günde aradan çıkar...hisralaraıda unutma bu arada gezmek için...

arkadaşlar gayet güzel özetlemiş , benim tavsiyem de eğer kültür turu yapacaksanız sultanahmet taraflarında kalmanız , çünkü her yere oradan ulaşım daha kolaydır.. bu arada şu devlet misafirhanesi işi ne güzelmiş,ben bilmiyordum.zincir oteller de var ist.da,bütçeniz hangisine uygunsa tercih edersiniz.
tavsiyem tur şirketlerinin internette istanbul turlarında nerede gezdireceklerine dair detaylı tarifler var(istanbul tur programı diye arat mesela) , oradan da kopya çekebilirsin..
ama ne olursa olsun boğazda balık yemeden gitme, o bir klasiktir,ister eminönü köprüsünün altındaki salaş mekanlarda uygun fiyatla, istersen de bebek-istinye vs taraflarındaki lüks mekanlarda güzel ambiyansla, tercih senin..

arkadaslar biraz önce mavi arkadasin yazdigi tapu Kadastronun misafirhanesi dedigi yeri aradim bir tane beyefendi cikti cift kisilik odalar nasil bir hafta fiyat nedir diye sordum kisi basi 60 ytl dedi bu memur konusunda türkiye de memur olmasi sartmi esim kendisi orduda komutan burda önce den rezervasyon yaptirabilirmiyim diye sordugumdaysa bana "Biz önce kendi insanlarimizi aliyoruz 15 gün önceden ararsiniz eger sansiniza bos yer olursa bakariz " kendi insanlarimiz????? ne yani simdi ben avrupada yasiyorum ve esim avrupa ordusunda diye kendi insanlarindan olmuyormuyuz?? Ben türk vatandasiyim... 15 gün biraz gec olabilir erken mümkün degilmi diye sordugumda ise o bizi ilgilendirmez o sizin sorununuz??? anlamiyorum bu kadar kaba davranmasimi gerekiyordu?

tur sirketleri cok iyi fikir aslinda hic aklima gelmedi dedigin gibi ordan da kopya cekerim biraz :)) balik yemek zaten listemde ilklerden neredeyse birde bogaza karsi olucakki hmmm simdiden sabirsizlaniyorum heralde güzel bir kilolari alip gelirim :)

simdi ben iyice tedirgin oldum birde taksi soförleri öyleyse artik kesin akbil alirim zaten bilmiyorum ne kadar doldurmam gerekir günde 4-5 kez binmis olsak 2 kisi icin 6-7 gün e ne kadar gerekir tahminen yani bastan doldurayim sonra tekrar tekrar ugrasmayayim diye düsünüyorum yetmezse yine doldururuz... google mapten bakiyorum suan zaten birbirne yakin yerleri hep belli günlere ayarlamaya calisiyorum suan otel tam belli olmadigi icin otelden oraya neyle nasil gideriz onu hesap edemiyorum sadece oteli bir ayarlasam daha kolay olur aslinda otelin oldugu yerden hangi otobüsle hangi duraga gidecegimi falan tamamen bulurum

metrobüste sanırım 2 liramıydı metroda 1.75 di galiba.. en son tam hatırlamıyorum..ya her bindiğin durakta doldurma yeri var büfelerden doldurabiliyosun ..o iş kolay.. en az 5 lira olmak üzere kağıt para ile dolduruluyo yani senin gezmene göre değişir...yani 5 kez binseniz iki kişi günlük 20 lira gibi bişey olur..taksiciler maalesef öyle ben ilk geldiğimde sağolsunlar güzel dolaştırmışlardı her yer ne kadar uzak diyodum:)

bir istanbullu olarak ne yazık ki aman aman çok çok bilmişliğim yok ama naçizane fikirlerimi belirtmem gerekirse ;

( çok ayrıntılı bakamadım belki arkadaşlar yazmış olabilir)

anadolu yakası ve avrupa yakasını parça parça görmeni tavsiye ederim..
avrupa yakasında eminönü ve sultanahmet,topkapı civarı zaten insanın bir gününü alabilir çok rahat balık ekmek yersin:)
her yerde mevcut..taksiyi bence de tercih etme..tranvay metro avrupa yakasında daha yaygın ve eminol zamandan bile kazandırır
çoğu duruma göre.. beyazıt ta çorlulu ali paşa medresesinin ortamını,kokusunu tatmanı öneririm..uzun vakit oldu gitmeyeli..nefis nasrgile kokuları çevresinde pervane eder:))

eyüp sultan da dua edebilirsin,o ortam huzur verir ..ordan hoop pierre loti:)

ahh ahh şimdi orada olmak vardı...

anadolu yakası nispeten daha sade gibi duruyor boğazdaki sarayları ve yalıları saymazsak..

eğer imkanınız olursa istanbul un balkonu diye tabir edilen yakacık ayazmayı da görmenizi tavsiye ederim..muhteşem bir manzarası vardır..

anadoluda bir kaç yer biliyorum ama avrupa yakasında kalmak daha mantıklı gibi şu durumda..
aklıma gelenler bunlar şimdilik..

ilaveten adaları da ziyaretin en güzel zamanları....

hoş gelin şimdiden...

Son düzenleyen: Moderatör:

Yakacık ayazma --Yakacık Kartal / İSTANBUL--- adresi bu sanirim dogru dimi? Resimlerini gördügüm kadariyla manzara harika bayildim bir de konu nargile olursa kesin gideriz cünkü esim nargile delisi diger taraftan da oraya gittigimiz de esimi nargilelerden kurtarip nasil cikartacagim ayri bir dert sanirim benim izini bir hafta kadar daha uzatmam gerekicek
Gönül istiyor karis karis gez dolas ama zaman kisitli malesef artik vaktimiz yettigi kadar sabah 6-7 gibi atarim kendimi sokaga birgüne sigdirabildigim kadar olucak artik :))

O görevli çok ayıp etmiş. Sonuçta herkes eğer yer varsa kalabiliyor. Sonuçta devlete ait bir misafirhane ve işletme mantığıyla kurulmuş. Ben mesela Ankara'da ki öğretmenevinde kaldım orda mesela turistlerde kalıyordu kimse hiç bir şekilde itiraz etmedi. O dediğim yer çok iyi konumu itibariyle.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…