Evet canım 2.günü hemen arkadaş çevrem olmuştu..
Dediğin gibi canım bizde öyle yalı da filan oturmuyoruz ama durumumuz iyi, sıkıntı olmaz merak etme
Zaten oraya gidenler de öyle çok çok zengin olanlar değil (yani var tabi çok zenginleri, okula son model arabayla gelenler filan oluyor ama genelleme yapmıyorum %10luk bir kısım), çoğu bizim gibi insanlar.. Öyle büyüklenen, hava atan tipler çok yok etrafta.. Benim arkadaşım %100 burslu okuyordu ve bir sıkıntı yaşamadı
Canım merak etme kafa dengi arkadaş elbet bulursun.. O konuda da sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum..
Hımmm 700-800 TL :44:
Canım bak sana şöyle anlatayim.. Okulun 3 tane yemekhanesi var canım... C blokta, B blokta ve D blokta..
C Blokta yemek yemeni hiç tavsiye etmem, diğerlerine göre ucuz ama yemekler berbat...
B blokta yemekler harika (hocaların çoğu burada yer) ama pahalı... (çorba, pilav ve ya makarna, herhangi bir sulu yemek 7.5 TL idi en son)
En güzeli D blok hem yemekleri güzel hem hemde çokta pahalı değil.. ( çorba, pilav ve ya makarna, herhangi bir sulu yemek 6.5TL idi en son)
Bu fiyatlar her sene artıyor aklında bulunsun...
Hesaplarsan canım her gün 6.5 yemek yemiş olsan 130TL para yapar.. Bu para çok deyip arada sandviç-tost-poğaça filan yersen sıkıntı olmaz..
Onun dışında geçinebilir miyim diye sormuşsun sanırım İstanbul'da değilsin.. Yurttamı kalıcaksın ev mi tutucaksın önemli.. Ev tutacaksan kalan parayla geçindirmen zor.. Okul için birşeyler alman gerekecek ki bunlar bazen çok ucuz bazende pahalı olabiliyor (Hocasına bağlı ben 2 kitaba 60 TL vermiştim hoca istiyor diye.. Çoğu ekstra birşey istemiyor ama yine de okulda ihtiyaçlar oluyor, mesela bir konudan geri kaldın fotokopi çektirmek zorundasın, tamam çok pahalı değil fotokopi çektirmek ama sonuçta bir gider, kitap alman gerekebilir, proje verirler onu bastırman lazım kafadan 15-20 TL gider) .. Okula gidip-gelişin var.. Arada arkadaşlarınla çıkıcaksın onlar var.. Yani ev tutarsan 800 TL ucu ucuna anca yetebilir diye düşünüyorum ama yurtta kalacaksan üstüne fazla bile kalabilir..
Ama senin yazdığını yanlış anladıysam ve İstanbul'da isen ohooo o paranın yarısını biriktirirsin...
Bak benim günlük 5 TL yol param vardı 4 gün gidiyordum okula, haftalık 20 TL aylık 80 TL yol parası... Haftalık alıyordum babamdan 60TL (okulda yeme-içme, kalem,silgi, yol param, ufak tefek ihtiyaçlarım filan yetiyordu) aylık 240 TL yapar.. Yol param haftalığımın içindeydi, haftalığımdan yol parasını çıktığım zaman bana 160TL kalıyordu, aylık.. Yine paramın kalmadığı nadir zamanlar oluyordu babamdan istiyordum, proje için, ödevler için bastırmam gereken şeyler oluyordu onların parasını babamdan alıyordum filan yetiyordu yani.. Babama aylık ortalama 500-600TL ye patlıyordum (okul dışı ihtiyaçlarla).. Senin de okul dışı ihtiyaçların olacaktır canım kuaförmüş, kontürmüş filan mecburi şeyler olacak onları da hesaplaman lazım.. Ben çokta gezmezdim öyle aylık ortalama 500 TL yeterdi ama dediğim gibi İstanbul'da ailenle oturuyorsan..Başka şehirden geleceksen 800 TL ucu ucuna yetebilir canım..
Tabi okula ödediğin ekstra parayı saymıyorum hiç canım, onu baban ödeyecektir büyük ihtimalle, şu an da sınıf öğretmenliğinin fiyatı kaç onu da bilmiyorum bir şey diyemem.. Ama ödeme gücünüz varsa senenin başında toptan ödeyin, taksite girmeyin daha rahat oluyor.. Her ay ödedi mi ödemedi mi diye sıkıntı olmasın.. Bir arkadaşım 3 ay taksitini ödeyememişti (babası ödememiş), sınav sonuçlarını filan sistemden göremiyordu, yani parayı yatırmazsan 2 ay içinde sistemi kapatıyorlar sana, göremiyorsun hiç bir şeyini (öğrenci sistemi var okulun internet üzerinden hesabına girip devasızlığını, notlarını, okula kaçta giriş çıkış yaptığını filan hepsini görebiliyorsun ve ya internetten değilde okulda KİOSK lar var onlardanda giriş yaparak bakabilirsin).. Ama babam hiç atlatmaz günü gününe öder diyorsan o zaman başka, ben senin yaşayabileceğin sıkıntıyı yazdım canım..
Ayy ne çok konuştum kusura bakma, hesap kitap işine girdim
Umarım aydınlatmışımdır seni..