Kekler - Pastalar Ispanaklı Kek...resimli

megilara

onelife,onesoul,onelove..
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2008
3.377
26

3 yumurta
1,5 su bardağı tozşeker
250 gr ıspanak yaprağı
1/2 su bardağı sıvıyağ
2 su bardağı un
1 vanilya
1 kabartma tozu
Kreması için:

1 su bardağı un
1 su bardağı şeker
1 kg süt
1 paket vanilya
biraz margarin

İlk olarak 250 gr ıspanak yaprağını su koymadan, kendi suyuyla bir tencerede kavuruyoruz, içine hiçbir şey katmadan. Daha sonra kavrulmuş ıspanakları çatalla ezip püre gibi yapıyoruz.
Daha sonra kek malzemelerinin tümünü normal kek hazırlar gibi karıştırıyoruz. Ispanak püresinide bu karışıma katıyoruz. Hazırladığımız bu kek hamurunu 180 derecede kabarana kadar pişiriyoruz.
Eğer 27 cm lik kalıpta yapıyorsanız, kabartma tozunu 1,5 kullanabilirsiniz.
Keki hem rahat kesmek için, hemde kremayı emmesin diye piştikten sonra kremayı hazırlama süresi boyunca soğumaya bırakıyorum.
Kekimiz bir kenarda soğurken bizde, süt, şeker ve unu bir tencereye alıp orta ateşte muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştıralım. Kremamız katılaşınca, içine vanilya ve margarinimizi ilave edelim. Daha sonra kremamızı ateşten alıp mikserle çırparak soğutalım.
Ispanaklı kekimizi pandispanya hamuru gibi ortadan ikiye ayıralım. Ve arasına kremanın yarısını koyalım. İstersek yine arasına, kremanın üzerine kivi dilimleride koyabiliriz. Daha sonra kesilmiş diğer parçasını alttaki parçanın üzerine koyalım. Ve en üstünü krema ile kaplayalım. Üst kısmına krema iyicene soğuduktan sonra kakao serpip, kivi ile süsleyebilirsiniz.

ıspanaklı keki daha onceden denemıstım gercekten guzel oluyor..
tarifini soran cok olmustu.. tavsiye ederim...

arkadaşlar işin esprisi, bu keki fıstıklı diye yutturup, afiyetle yedikten sonra arkadaşlar, ıspanaklıydıııı, demekti. :roflol:Ama bu anlattığım 5 yıl önce falandı. Sonra yayıldı ve artık birçok kişi biliyor.:1no2: O zamanlar epey eğlenmiştik.

bende cok yaparim ispanakli keki cok guzel oluyo, uzerine kakao yerine suslemek icin ,kekin kenarlarini robotta parcalayin uzerine serpen cam fistigi gibi oluyo ,
ben mesela fazla kalanlarida dolaba koyuyorum baska bisey yaptigimda uzerini susluyorum guzel oluyo
ellerine saglik canim

bende 1 paket kremşantiyi 1 çay bardağı sütle çırpıp hazırladığım kremaya karıştırıyorum. orta katınada muz yerleştiriyorum.hazır yaş pasta gibi oluyor,kremşantide karışınca daha farklı bir lezzet veriyor,deneyim derim.

ben dün yaptım pek beğenmedim orat akta sadece krem şanti koymuştum 1 paket az geldi keşke önce buraya baksaymışım sizin tarifler dehe güzelmşi
bir daha yaparsam muhallebi kullancam ve muz orta kata mutlaka
kızlar birde pasta kremasıyla yapsak bunu güzel olmaz mı deneyen var mı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…