İnsan beyni kac GB veri depolayabilir ve işlem hızı kaç GHZ dir?

E

EU1

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi EU1
Insan beyni kac GB veri depolayabilir ve islem hizi kac GHZ dir !!!

Oncelikle size birkac basit bilgi sunucam arkadaslar:

1 mhz, bilgisayar dilinde saniye de 1 milyon islem anlamina gelir bugun son teknoloji islemcilere baktigimizda "1024 mhz=1 Ghz" gibi basit bir hesapla 3.4Ghz islemcili bir bilgisayarin saniyede kac milyar islem yapabilecegini cok kolay hesaplayabiliriz..
1mhz saniyede 1 milon islem,1024mhz(yani 1ghz) =saniyede 1.024.000.000 islem demektir.. bunu 3 ile carparsak 3 ghz bir islemcinin saniyede ne kadar islem yapabilecegini bulabiliriz..(unutmayalim mause un ekranda bir tam tur dolasmasi ortalama 4.000.000.000 islem gerektirir)
Bu bilgileri insan beynini daha iyi anlayabilmemiz icin bir onhazirlik amacli verdim. simdi insan beynine bakalim..

İnsan beyninin işlem hızı saniyede 20 bin trilyon.
- Bugünkü süper bilgisayarlar yani Kasparov’u satrançta yenen Deep Blue bilgisayarın yeni kuşaklarının hızı saniyede 10 ila 100 trilyon civarında.
- Süper bilgisayarlar bugün için insan beynine nazaran 200 ile 2000 defa daha yavaşlar.
- Bizim kullandığımız masa üstü bilgisayarların işlem hızı yaklaşık saniyede 10 milyar.
- İNSAN BEYNİNİN HAFIZA KAPASİTESİ: 200 terabyte (200 000 gigabyte)
- Bilgisayarlardaki gelişme bugünkü şekliyle devam ederse 2010 yılında süper bilgisayarlar insanlara yetişebilecekler.
- 1000 Dolarlık bir kişisel bilgisayar büyük olasılıkla 2030 yılından önce insan zekasına yetişecek...

garip.CADIARZU

alıntı

• Konu Sahibi EU1
korktum hem de şaşırıyorum:1shok:valla bilim kurgu filmleri gerçek olmasın insanların beynini ele geçirip dünyaya hükmederlermiş ne korkunç bi teori:sm_confused: böyle bişeyin olmasını asla istemem:bbo:

• Konu Sahibi EU1
yıllar önce fabrikalarda bantlarda ne kadar çok işçi çalışırdı, şimdi ise sadece bir iki görevliyle onca işçinin yaptığı iş makinelerle yapılıyor. O zamanlar herhalde çok az insanın hayal edebileceği bir şeydi bu.

Bu yüzden bundan bir 20-30 sene sonra şu anda insanların yaptığı işlerin çoğunu da bilgisayarların alacağı kesin gibi görünüyor, tabii olumsuz yanlarını yani işsizlikteki etkisini de düşünmek gerekiyor.

• Konu Sahibi EU1
desenize artık insanlara gerek kalmayacak,siber devrim gerçekleşecek...
insanlardan daha zeki robotlar,ooof ya düşüncesi bile beni ürküttü...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…