inmemiş testis

saftirik

rütbesiz...
Kayıtlı Üye
2 Haziran 2008
954
11
merhabalar
Eşimde çift taraflı inmemiş testis var. Küçükken durum farkedilmiş yapılan kontrollerde testislerin böbrek altında oldugu tespit edilmiş.11 yaşlarındayken indirilmeye karar verilmiş ve yapılan ameliyatla,tetisler çok gelişmediği için göbek altına indirilebilmiş yani yerine indirilememiş.Durumumuz bundan ibaret.
Sonrasında dogal olarak bizim çocumuz olmuyor.Geçen yıl gittiğimiz Prof.Doktor bize milyonda bir şans verdi.Eşimede her 20 gunde bir olması için igne verdi. (testosteron hormonu)
Benim doktor beye sorum bu ignelerin eşime zararı olurmu ? Birde çocugumuz olmabilmesi için yapılabilecek hiç mi birşey yok.
Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Merhaba saftirik,

Burada sperm analizi yaptırıp yaptırmadığınızdan bahsetmemişsiniz, ancak yaptırdı iseniz sonucun 0 olduğunu sanıyorum. Yine de herşeye rağmen sperm analizinizi yaptırmanızı öneririm. Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile, testislerin karın içi yerleşimi varsa sperm bulmak mümkün olmayacaktır. Bu durumda çözüm olarak ancak, kök hücre çalışmalarının sonuçlanmasını beklemek ya da yurtdışında uygulanabilen sperm donasyonundan yararlanmak seçeneklerini önerebilirim.

Size sağlıklı günler geçirmenizi, doğru ve etkin tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Teşekkür ederim cevabınız için sperm analizimiz 0 hatta doktorumuz gerek bile duymamıstı yaptırmamıza çünkü vücut ısısında tüm spermlerin öldügünü söylemişti.Biz sanırım kök hücreyi bekleyecegiz.Doktor bey bir sorum daha var yanıtlarsanız çok sevinirim,sizce kök hücre ile çocuk sahibi olabilmek için kaç yıl daha beklemeliyiz?

Merhaba saftirik,

Size bugüne kadar mikroTESE ile sperm araştırma uygulaması hiç yapılmadı ise, tecrübeli bir elde bunu yaptırmanızı öneririm. Eğer yapıldı ve buna rağmen sperm hücresi elde edilemedi ise o zaman sizin için en iyi çözümün kök hücre çalışmalarının sonucunu beklemek olduğunu düşünüyorum. Umarız bu çalışmalar kısa zaman içerisinde sonuçlanır.

Size sağlıklı günler ve etkin tedaviler ile buluşmanızı dilerim.

Merhaba Doktor bey
Daha önce mikrotese yapılmadı eşime ayrıca testisler hala inmemiş vaziyette,eger mikrotese denenir ise testislerde yerine indirilecek sanırım dogru mu? düşünüyorum. Peki sizce mikro tesede % kaç şansımız var?

Merhaba saftirik,

Eğer testisler karın içerisinde ulaşılamayacak bir yerleşimde ise, o zaman mikroTESE uygulanamaz ve dolayısıyla aynı zamanda da indirilemez. Ancak, ulaşılabilecek bir noktada ise, o zaman mikroTESE ile sperm bulma şansı %50-60 olabilir. Bir de, testislerin karın içinde kalmasının, gelecekte eşinize herhangi başka bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağı konusunda da tecrübeli bir ürologtan bilgi almanızı öneririm.

Doğru ve etkili tedavilerle buluşmanız dileği ile...

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

doktor bey iyi akşamlar benim oğlum şu an 10 yaşında henüz 1 buçuk 2 yaşında inmemiş testisi için ameliyat oldu ama daha anne karnındaykensol testis oluşmamış.kalıntılar temizlendi tahlile gitti çok şükür temiz çıktı.diğer taraf normal boyutunda dedi doktor .sizden öğrenmek istediğim ileride bi sorun olurmu. tek testislede çocuk sahibi olabilirmi.şimdiden cevap için çok teşekkür ediyotum.

Merhaba esen11;

Herşeyden önce geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Tek testisle de çocuk sahibi olmak mümkündür. Size tavsiyem, ergenlik çağından sonra Kruger kriterlerine göre sperm analizi yaptırmanızdır. Bir de, diğer testisin inmemiş olma durumunun kontrol edilmesinde fayda görüyorum. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru tedavilerle buluşmanızı dilerim.

cevabınız için çok teşekkür ederim. peki bu analizi nerede yaptırabiliriz . iyi günler diliyorum teşekürler

cevabınız için çok teşekkür ederim. peki bu analizi nerede yaptırabiliriz . iyi günler diliyorum teşekürler

merhaba esen11;

Çocuğunuz ergenlik çağını geçtikten sonra, yaklaşık 7-8 yıl sonra, bir tüp bebek merkezi androloji laboratuarında yaptırabilirsiniz. Sağlıklı günler ve başarılı tedaviler dilerim.

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim osman bey çalışmalarınızda başarılar dilerimşutarafagitti

merhaba
eşimde çift taraflı inmemiş testis ameliyatı oluyor 12 yaşında her iki taraf indiriliyor sonra sağ taraf tekrar yukarı çıkıyor birdaha indiriliyor fakat gene tutunamıyor ve yukarı çıkıyor yani eşim sol taraftan 1 sag taraftan 2 kez ameliyat olmuş şimdi ise sol taraf yerinde ve normal büyüklükte biz yaklaşık bundan 3 ay kadar önce mikro tese ile tüp bebek tedavisine başladık ama olmadı sperm bulunamadı dr umuz ise ize raporu çok açıklamadı şansınız yok denecek kadar az fazla ümitlenmeyin dedi okadar şimdi çok merak ediyorum rapuru bize açıklarmısınız
seminifer tübüllerin %75 inde sertolicell only %20sinde spermatogonyum %5inde primersper spermatosit evresinde intüsrasyon arresti
tubulus çapları
seminifer tubulusların %10 atrafik %40 hafifderecede üçülme
%50 si normal görünümdedir
bazal mmbranlar tamamında belirgin kalınlaşma ve hyolinozis izlendi
maturasyon indeksi seminifer tubulusların %20 sinde spermatogongum ve %5 inde az sayıda spermotosit mevcuttur
johansen skoru 2.3
şimdi anladıgım kadarıyla eşimde sperm gelişmi var fakat ogunlaşmamış eger dogru anladıysam hangi aşamadkalıyorlar yani atıyorum spr 5 aşamadan oluşur farz edersek ki ilgim yok kaç aşamadan oluşuyor eşimde 3 demi kalmış birde raporu bize iyice aıklarsanız sevinirim çünkü raporla beraber gittiğimiz başka bir dr bize alınan küçük zerrede ile bukadar çeşitliliğin olası çok iyi demek ki bir yerlerde sperm var ama mtesede siz orayı atlarsanız bulamazsınız bence şansınız çok yüksek dedi şimdi hangi dr dogru söylüyor bilemiyorum lütfen bize yardımcı olurmusunuz bebişimiz olabilirmi yoksa hayelmi izim için
şimdiden teşekkürler

Merhaba Zaman,

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir, inmemiş testis operasyonları bebeğin ilk yaşlarında yapılmazsa sperm üretimi geri dönüşümsüz olarak bozulur. Sizin durumunuz da bu sınıfa giriyor. ıleri yaşta inmemiş testis ameliyatı geçirilen erkeklerde mikro TESE’de sperm bulma ihtimali vardır ancak oldukça azdır. Şansınızın az olduğunu ifade etmek durumundayım. Bu imkansız anlamına gelmiyor, ancak, zayıf olduğunu bilmelisiniz. Tedavinize nasıl bir yön verilmesi gerektiği açıkçası sizin ekonomik ve psikolojik durumunuzu da göz önüne alınarak belirlenmelidir. Bu durumda tekrar operasyona girmek veya girmemek kararını, şansınızın az olduğunu bilerek siz vermelisiniz.

Sağlıklı günler geçirmeniz, doğru tedavilerle buluşabilmeniz ümidi ile..

Dr. E. Kerem Dirican

doktor bey esımde yenı farkedıldı ınmemıs testıs sonucu yumurtalıklar gelısmemıs.kucukken amelıyat olmamıs .menı de sıfır sperm cıktı.doktor mıkrotese dedı .fsh cok dusuk testesteron normal.SANSIMIZIN YUZDE KAC OLDUGUNU MERAK EDIYORUZ.DOKTOR BISEY DEMIYOR.ACIP BIR BAKACAZ DIYOR.NE OLUR CVB VERIN MIKROTESEDE SPERM BULMA SANSI NE KADARDIR?ONCEDEN DE SORDUM AMA CVB VERMEDINIZ .ESIM BENIM YUMURTALIKLAR GEZIYOR BAZEN ELIME GELIYOR BAZEN KAYBOLUYOR DIYOR BAZEN ASAGIDA BAZEN YUKARIDA ONU BIZ FARKETTIK DOKTOR BISEY DEMEDI ACABA BUNUNLA ILGILI MIDIR SPERMIN SIFIR CIKMASI ?TUP BEBEKTEN BASKA CARE YOK MU?GEZICI OLMASININ NEDENI VE TEDAVISI NEDIR?LUTFEN CVB YAZIN .ALLAH RAZI OLSUN.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…