Aile Planlaması implant kol içi korunma aleti

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Ciltaltı implantlar kol içine takılan ye yanlzıca progesteron içeremn korunma yöntemleridir. Bu konuda eğitim almış bir uzman tarafından takılırlar.

Yanlızca progesteron içeren bir yöntem olarak gebelikten korumada oldukça etkilidirler. Adet kanamasında azalma veya kanamanın kesilmesi gibi geçici yan etkiler söz konusu olabilir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İmplant çok ufak bir cerrahi operasyonla bir dakika gibi kısa bir sürede uygulanabiliyor. Yine yaklaşık beş dakikalık bir sürede yerinden çıkartılabiliyor. İşlemler esnasında lokal anestezi uygulanıyor yani o bölge uyuşturuluyor ve acı hissetmiyorsunuz. İşlem sonrasında bir haftayı aşmayacak sızı,morarma gibi ufak bir problem yaşanabiliyor. İşlemin mutlaka eğitimli kişilerce yapılması gerekiyor. Özel merkezlerde uygulanabileceği gibi aile planlaması merkezlerinin bazılarında da uygulanabiliyor.

İmplantla korunma üç yıllık süreyi kapsıyor. Bu üç yıl içinde istediğiniz zaman çıkartabiliyorsunuz. Ama üç yılı geçirmeden değiştirilmesi gerekiyor. Doğurganlık hemen geri kazanılıyor.

Bu yöntemin avantajları neler;

uzun süreli ve zahmet gerektirmeyen koruma sağlıyor
etkinliği yüksek
geridönüşümlü
östrojen kullanamayanlar, emziren kadınlar, kanama yüzünden rahim içi araç kullanamayanlar kullanabiliyor
Kimler implant kullanamaz;

gebeler
ağır karaciğer hastalığı veya karaciğerinde tümör bulunanlar
meme kanseri ve şüphesi olanlar
açıklanamayn vajinal kanaması olanlar
progesteron alması sakıncalı olanlar
Dezavantajlar nelerdir;

takıp çıkarılması özel işlem gerektirir ve cerrahi girişim olduğu için birkaç gün ağrı, sızı olabilir
adet kanamalarında düzensizliğe yol açabilir (ki bu diğer yöntemlerde karşımıza çıkabilen bir yan etki maalesef)

alıntıdır...

ben kullanıyrum 1,5 senedir adet düzensizliği yapıyor hatta son 6 aydır hiç hastalanmadım.başka bir yan etkisi görmedim

ben de sırf adet görmemek için taktırdım ama malesef ben de etkilemedi... her ay düzenli geliyo..

ben de implant taktırdım ilk ay neredeyse 15 gün az az kanamam oldu bakalım sonra ne olacak

Ben doktorumun tavsiyesi ile taktırdım. Daha 2 gün oldu... ınşallah memnun kalırım..

Kullanan arkadaslar memnunmusunuz implanttan? Ben dogum kontrol hapi kullanamiyorum o yuzden bu yontemi denemeyi dusunuyorum ama cok kullanan yok gibi geldi o yuzden kararsiz kaldim.:26:

X