Bebek Beslenmesi İMDAT ! Bebeğim biberona alıştı!!

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

FlzMurat

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2010
11
0
Merhaba bütün anneler.
Siteyi bayadır takip ediyorum. Çok iyi fikirler edindim. Teşekkür ederim herkeze. Ben yeni kayıt oldum. Çok büyük bir sorunla karşı karşıyayım. Benim bebeğimin 40'ı yeni çıktı. Sezeryanla doğum yaptım. Normal doğuma girdim ama bebeğim kasık bölgesine bir türlü inmediği için acil sezeryana alındım.
Sorunum bebeğimi ilk sıralarda adam gibi emziremedim. Göğüs uçlarım yara oldu. Bu sitedede dişini sık ver yazıyordu. dişimi sıkıp vermeme rağmen yinede ağrı eşiğim çok düşük olduğu için, acıya dayanamıyordum. Bir yandan göğsümü vermek istemiyordum acıyor diye, bir yandanda vicdan azabından üzüntüden ağlaya ağlaya bihal oluyordum. sol göğsüm daha çabuk geçti. o yüzden solu hep verdim, sağı çok az veriyordum. sağ göğsüm iltihaplandı. şişti. kızardı. bir kaya parçası gibiydi. doktora gittim. antibiyotik verdi. sağma makinesi kiralattırdı. Malesef sağarkende dişimi sıkmam gerekti, ama sıkmazsan dişini ameliyat olursun dedi doktor... mecbur yinede sıkmak zorunda kaldım kendimi. Sağarken iplik gibi kanlı kanlı beyaz kalın kalın yağlar çıktı. Çok şükür hepsi geçti...

Amaaa... o iltihaplıyken diğer göğsümde yetmiyorken, biberonla mama verdim... çocuğum gene alıyor göğsümü. göğsümü almasında bir sorun yok... sadece ilk emdiğinde lıkır lıkır gelen süt, sonradan yoğunlaşıp daha yavaş geliyorya... çekmek istemediğinden tembellik yapıyor. ağlıyor zırlıyor bağırıyor göğüslerimde. ilk bi beş on dakika emiyor yani.. sonrasında başlıyor zırlamaya... ne yapıcağımı şaşırdım... Birde doktor dediki: artık sağ göğsün fazla süt üretmez, mecbur mama takviye ediceksin herzaman dedi... iyice morelim bozuldu. sinirlerim laçka. göğsüm ağrıyor. herzaman anne sütünden yanaydım, hem emzirip hem mama veriyorum şimdi. :KK43:

Bu konuda tecrübeli olan varmı aranızda. ve düzeldimi? Allah aşkına biriniz bana yardımcı olun neolur. Bunalımın eşiğindeyim. Bebişimin gaz sorunu yok. herzaman geniriyor, yellendiriyor. kakasını çok güzel yapıyor. sorun bende yani. ne yapmalıyım arkadaşlar?

Merhaba bütün anneler.
Siteyi bayadır takip ediyorum. Çok iyi fikirler edindim. Teşekkür ederim herkeze. Ben yeni kayıt oldum. Çok büyük bir sorunla karşı karşıyayım. Benim bebeğimin 40'ı yeni çıktı. Sezeryanla doğum yaptım. Normal doğuma girdim ama bebeğim kasık bölgesine bir türlü inmediği için acil sezeryana alındım.
Sorunum bebeğimi ilk sıralarda adam gibi emziremedim. Göğüs uçlarım yara oldu. Bu sitedede dişini sık ver yazıyordu. dişimi sıkıp vermeme rağmen yinede ağrı eşiğim çok düşük olduğu için, acıya dayanamıyordum. Bir yandan göğsümü vermek istemiyordum acıyor diye, bir yandanda vicdan azabından üzüntüden ağlaya ağlaya bihal oluyordum. sol göğsüm daha çabuk geçti. o yüzden solu hep verdim, sağı çok az veriyordum. sağ göğsüm iltihaplandı. şişti. kızardı. bir kaya parçası gibiydi. doktora gittim. antibiyotik verdi. sağma makinesi kiralattırdı. Malesef sağarkende dişimi sıkmam gerekti, ama sıkmazsan dişini ameliyat olursun dedi doktor... mecbur yinede sıkmak zorunda kaldım kendimi. Sağarken iplik gibi kanlı kanlı beyaz kalın kalın yağlar çıktı. Çok şükür hepsi geçti...

Amaaa... o iltihaplıyken diğer göğsümde yetmiyorken, biberonla mama verdim... çocuğum gene alıyor göğsümü. göğsümü almasında bir sorun yok... sadece ilk emdiğinde lıkır lıkır gelen süt, sonradan yoğunlaşıp daha yavaş geliyorya... çekmek istemediğinden tembellik yapıyor. ağlıyor zırlıyor bağırıyor göğüslerimde. ilk bi beş on dakika emiyor yani.. sonrasında başlıyor zırlamaya... ne yapıcağımı şaşırdım... Birde doktor dediki: artık sağ göğsün fazla süt üretmez, mecbur mama takviye ediceksin herzaman dedi... iyice morelim bozuldu. sinirlerim laçka. göğsüm ağrıyor. herzaman anne sütünden yanaydım, hem emzirip hem mama veriyorum şimdi. :KK43:

Bu konuda tecrübeli olan varmı aranızda. ve düzeldimi? Allah aşkına biriniz bana yardımcı olun neolur. Bunalımın eşiğindeyim. Bebişimin gaz sorunu yok. herzaman geniriyor, yellendiriyor. kakasını çok güzel yapıyor. sorun bende yani. ne yapmalıyım arkadaşlar?

bebek memedeki sütün yüzde doksanını ilk 5 dakikada alıyor.bebeğinle sinir harbine girişme yoksa emzirme eziyet olur çıkar.alabildiğini alsın.sen rahat olursan bebeğine de aynı mesajı vermiş olursun.

Aynı durum bende de vardı.Benım de ılk uc gunde sag gogsum beze gıbı bısı olmustu sagmaya basladım.sagıp sagp kızıma verdım.Ama ılk uc gun hem sutum yoktu hem de uclarım haşat haldeydı.O zaman cok cok emmeye alısmıstı kızım.Benımkı de ılk aıdıgnda ck guzel emıyor sonra uyuyakalıyor.On dk sonra yıne ıstıyo yıne verıyorum gogsumu.Ilk zamanlae ıkı gogsumu o bırakana kadar verır ustne mama verırdm.Şimdi ne zaman acıksa mememı verıyorum.Goguslerım yıne aynı yarık halde ama nabıyım yeterkı o doysun.Mamaya alıssın ıstemıyorum.O ıstedıkce sen hep memenı ver cnm.

öncelikle cevaplarınız için çok tşk ederim.

Ama bebeğim doymuyor bitürlü. hep emzirdikten sonra yine ellerine sarılıveriyor ağzıyla hemen...
Mama verincede 5 6 saat uyuyor!

Birde artık göğsün süt üretmez dedikleri doğrumu sizce? peki tamam hep verdim, sonrasında çok ağrıyo. sizdede öyle oluyormu?

Çok özürdilerim. ilk çocuğum. çok acemiyim. kusuruma bakmayın.

bebek memedeki sütün yüzde doksanını ilk 5 dakikada alıyor.bebeğinle sinir harbine girişme yoksa emzirme eziyet olur çıkar.alabildiğini alsın.sen rahat olursan bebeğine de aynı mesajı vermiş olursun.

öylede yinede ilk sırada işte emiyo güzel güzel... sonra yavaş yavaş ağlamaya başlıyor... ozaman napıcam peki? çekmek istemiyor tembellik yapıyor...

cnm üzülme bu kadar önce emzir ne kadar emerse zorlama daha ters tepki verir sonrada mama ver karnı bi güzel doyunca daha rahat olur uyur ve tekrar acıkınca yine emzir sonra mamayı ver 2,3 dk bile emse yinede o sütten aldığı vitamin yeter ona merak etme sende rahat ol....

öncelikle cevaplarınız için çok tşk ederim.

Ama bebeğim doymuyor bitürlü. hep emzirdikten sonra yine ellerine sarılıveriyor ağzıyla hemen...
Mama verincede 5 6 saat uyuyor!

Birde artık göğsün süt üretmez dedikleri doğrumu sizce? peki tamam hep verdim, sonrasında çok ağrıyo. sizdede öyle oluyormu?

Çok özürdilerim. ilk çocuğum. çok acemiyim. kusuruma bakmayın.

merhaba cnm.ya benım kızım da oyle. meme verınce doymuyor sankı.dun banyosunu yaptı 1de basladım emzırmeye 2 olmustu ben hala emzırıyordum,uyukluyo gogsumde ama memeyı de vermıyor.yatagına yatırıyorum daha 15 dk gecmeden yıne kalkıyo ve meme arıyor resmen.agzını acıp saga sola dogru yonelıyor.ısaret parmagımı ıkıye katlayıp agzına goturunce emmeye baslıyo anlıyorumkı ac meme verıyorum.sonra yıne aynı durum oluyo. ama mama verınce senın dedıgın gıbı cok uyuyo.
benım hep emzırınce agrımıyo ama ucları zonkluyo zaten catlak ve yarıklar

ah keşke benimki de alışsaydı,alışsın işte ne güzel canım hem memeni emiyor hem biberon alıyormuş.biberona alıştırmak için ne taklalar attık biz,alışmadı bir türlü.bir çok kez açılmış konu var bununla ilgili,biberona nasıl alıştırabilirim,alıştırma yöntemleri diye,bir bak görürsün.şimdi değilse de ek gıdaya geçme zamanında biberon almayan bebek çok sorun oluyor.mesela benim oğlum emzik ve biberon almadığı için bütün gece karnı doysa bile beni emzik olarak kullanıyor,memeyi ağzından çektiğim anda uyanıp ağlıyor.bütün gece perişan oluyorum,kucağımda oğlumla rüya gördüğüm oluyor.ayrıca biberon almadığından devam sütü,bebe bisküvisi meyve suyu gibi şeyleri hiç veremiyorum.kaşık ve bardak kullanmak biberona göre çok çok zor.üstelik benimki bunları reddediyor.mesela dışarı çıkmak çok büyük sorun,biberon alıyor olsa evde mamasını hazırlayıp otobüste parkta nerde olursa olsun karnını doyurabilirsin ama almıyorsa tek yapacağın emzirmek oluyor ve her dışarı çıkışında acıkacağı saati hesaplıyorsun,emziremeyeceğin yerlere gitmiyorsun.zaten bir arkadaş ta yazmış,ilk 5,10dakika içinde en aktif şekilde emiyorlar,sütün çoğunu almış oluyor,önce emzir üzerine mama ver.hem anne sütü almış hem de karnı iyice doymuş olur,rahat uyur

Göğüs uçları yarası için -Bepanthen Plus- kullandım. devamlı sürün, emziricekken yıkayın verin. sonra tekrar sürün. 4-5 güne kalmaz geçer yaralar.
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Kendi kendime çözdüm sanırım sorunumu. :) Bebişim etrafında sessizlik istiyormuş emziricekken. Azcık pşşş pşşş diye sallayarak emzirirsem sakinleşip emmeye devam ediyor. vauuvvv...Zafer kazanmak gibi bişey oldu benim için.! Artık dediğiniz gibi. uzun süra bırakmıyorum göğsümde. en fazla her bir göğüste 20 dakika... bebişim doymuyor. artan sütümü makineyle sağıp, onuda biberonla dayıyorum ağzına.. birazcıkta mama 60 ml. veriyorum... takk... mis gibi uyuyor. Baktım çok uzun uyıycak, zorla kaldırıp biraz emzirip, tekrar yatırıyorum... hem benim göğsüm rahatlıyor, hemde oğluşum uyumaya devam ediyor... Göğsümün ağrısıda, hala bir kaç iltihaplı sütler kalmış... geçen gün onuda makine çıkarıverdi sağarken... sonra birdaha ağrımadı... Acemilik böyle birşey işte...

Çok önemli tavsiye!!!!:
Etrafınızdaki bütün hamile bayanlara söyleyin... Bir hemşire arkadaşımdan duydum... Eğer doğumdan sonra göğüslerinin yara olmasını istemiyosan, doğumdan bir ay önce göğsüne merhem sürmeye başla devamlı... ozaman baştan yumuşatıyormuşsun göğüs ucunu ve birşey çekmiyormuşsun doğumdan sonra emzirirken... Valla bende ne yazıkki bu ağrıları falan çektikten sonra öğrendim kendisinden ama... olsun. uyarıyım bilmeyenleri.

ah keşke benimki de alışsaydı,alışsın işte ne güzel canım hem memeni emiyor hem biberon alıyormuş.biberona alıştırmak için ne taklalar attık biz,alışmadı bir türlü.bir çok kez açılmış konu var bununla ilgili,biberona nasıl alıştırabilirim,alıştırma yöntemleri diye,bir bak görürsün.şimdi değilse de ek gıdaya geçme zamanında biberon almayan bebek çok sorun oluyor.mesela benim oğlum emzik ve biberon almadığı için bütün gece karnı doysa bile beni emzik olarak kullanıyor,memeyi ağzından çektiğim anda uyanıp ağlıyor.bütün gece perişan oluyorum,kucağımda oğlumla rüya gördüğüm oluyor.ayrıca biberon almadığından devam sütü,bebe bisküvisi meyve suyu gibi şeyleri hiç veremiyorum.kaşık ve bardak kullanmak biberona göre çok çok zor.üstelik benimki bunları reddediyor.mesela dışarı çıkmak çok büyük sorun,biberon alıyor olsa evde mamasını hazırlayıp otobüste parkta nerde olursa olsun karnını doyurabilirsin ama almıyorsa tek yapacağın emzirmek oluyor ve her dışarı çıkışında acıkacağı saati hesaplıyorsun,emziremeyeceğin yerlere gitmiyorsun.zaten bir arkadaş ta yazmış,ilk 5,10dakika içinde en aktif şekilde emiyorlar,sütün çoğunu almış oluyor,önce emzir üzerine mama ver.hem anne sütü almış hem de karnı iyice doymuş olur,rahat uyur

Çok şükür benim oğlan restmen 'nerden geliyosa gelsin yeterki yiyim' derdinde. :) Benim annem bana her türlü şeyi denemem gerektiğini söylemişti. yani bebeğime alışmam açısından... yani nasıl daha rahat uyur... banyodan sonramı... emzirirkenmi... emzik alırmı... Benim bebek emzik almadı mesela... geri çıkarıyo diliyle. emiyoda... çıkarıyo hemen geri. Biberonuda aldı hemen nebiliyim. Sende birkaç çeşit şey dene... nebiliyim mesela emziğin başına tatlı bişey sür ver ağzına... atıyorum çok az bi Bal'a batır ver.. veya pekmeze... veya göğsünde tutuyorsunya yavaaaşça parmağını değil, emziği sok araya... çocuğu göğsüne tutarak hala. Veya uyuttunya. sokuver ağzına emziği zorla. ama iyi uyumuş olsun şöyle. uyku sersemi belki dha iyi alır... veya önce parmağını biraz emsin, sonra daya emziği... nebiliyim. her türlü şeyi dene... mesela benim bebek altını açtığımda aç olduğundan ağlasa bile sesini kesiveriyo... sende altını açarken vermeyi dene... neyse umarım bir kaç işe yarar fikir vermişimdir. Allah yardımcın olsun... hatta hepimizin yardımcısı olsun.

bence biberonun emziğinin numarası önemli eğer emziğin deliği büyükse ona alışır ve senin memeni emmek zor gelebilir onu kontrol et derim ..olmadı biberona devamederse bence de mama ve yanında biberonun diğer avatajlarından faydalan..ben de çk zor alıştırdım biberona ve anam ağladı geceleri emzirmekten ...

Merhaba bütün anneler.

Ayynı benim yaşadıklarımı yaşamışsın. O göğüsler yüzünden ateşim 40'a çıkmıştı. Ölüyordum. Neyse hepsi geçti gitti. benim bebiş de biberona alıştı. Şimdi 8. ayını doldurdu. Beni sadece uykuda emiyor. Sütümü gündüz sağıp veriyorum. Zaten artık işe başladım. Mecburen biberon veriyorlar. Gece de emziriyorum

Allahımm inşallahh banada imdattt bebeğim biberona alıştıı dediğimm günleriii nasip ettt hayırlısıylaa Rabbim herkesin bebeğine sağlıkk mutlulukkk güzel kader nasip etsin inşallah :nazar::nazar::nazar:

Allahımm inşallahh banada imdattt bebeğim biberona alıştıı dediğimm günleriii nasip ettt hayırlısıylaa Rabbim herkesin bebeğine sağlıkk mutlulukkk güzel kader nasip etsin inşallah :nazar::nazar::nazar:

Amin. güzel dileklerin için teşekkürler. Allah sizin de dualarınızı tez zamanda kabul etsin

Arkadaşlar çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Son günlerde işte baya bi çabaladım. zorla son damlasına kadar emziriyorum. :) sonra baktım doymuyo biberon veriyorum. ama geçti çok şükür ağrılarım. Allah herkeze evladını güle güle büyütmeyi nasip etsin inşallah. sorunsuz hastalıksız yarabbiiii... :) :KK54:

X