Ilk 6 ay sadece anne sütü..!

ttuluk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2008
233
1
43
Arkadaşlar ilk 6 ay sadece anne sütü vermenin önemini burada açık açık yaz derseniz hemen en bilimsel en tecrübelisinden yazarım sizlere.Bir bebeğe sahip olmak için neler yaşadığımızı hangi zorluklarla başettiğimizi hepimiz biliyoruz.Bunca zahmet,acı,heyecan vs.9 ay bekledikten sonra kucağımıza alıyoruz meleklerimizi büyük bir tutkuyla.Daha önce eğitildiğimiz ve bize gösterilene göre hemen başlıyoruz yavrumuzu emzirmeye ki çok güvende,rahat ve sıcacık sevgi dolu anne karnından geldiği yepyeni dünyasında karşılaşacağı engellerle başedebilsin diye.Anne sütü öyle mucize bir formüldür ki bebeğin her türlü ihtiyacını karşılayabileceği tek şeydir ve bunun karşılığını bulabileceğiniz doğa da başka hiçbir şey yoktur.Allah bize böyle bir nitelik ve nicelik bahşetmiş bunu sonuna kadar kullanmalıyız.Ne mutlu ki sütümüz geliyor ve bebeğin dış ortama hazırlanmasını sağlamak için bütün inancımız ve sabrımızla bebeğimizi emziriyoruz.Bir bebeğin anne sütünü almasını engelleyecek faktörler de olabilir bunu üzülerek söylüyorum.Bebekte prematüre,tavşan dudak,kurt ağzı vs.gibi doğumsal anomaliler olabilir veya anne kullanması gereken hayati bir ilaç aldığı için emziremez bu durumlarda ancak anne sütü verilmez(durum düzelene kadar)Bebeğin ek gıdaya geçiş dönemi 6 ay sonudur şayet bu ayda önce ek gıdaya geçilebilmesi için ya sütünüz yetmiyordur(yeteri kadar kendinize bakamadığınız ihmal ettiğiniz anlamına gelir başka hiç bir sebebi yoktur)yada yine bir ilaç ve anomali sözkonusudur.Bu aydan önce bebeğe vereceğiniz 1 damla yoğurt bile onun gelişmesi tamamlanmamış tüm sistemlerini altüst edip o anda kendini göstermese de bebekte daha sonra ki yıllar da problem gelişebilir.Yani şöyle düşünün elinize aldınız bir fare zehiri bir bakayım tadımlık dediniz sonuç ne olur?Yani sizin bunu lıkır lıkır içmenize veya kaşık kaşık yemenize gerek yok tadımlık sonucunda bile zararını bir düşünün isterseniz.Tabi ki geçicez nasıl sırayla doğumlarımızı,gebeliklerimizi paylaştıysak zamanı geldiğinde en doğru şekilde ek gıdalarımızı da paylaşıcaz beraberce.Tabii burada benim size aktarmak istediklerimi aslında meslektaşım olan arkadaşlar da pekala biliyorlar ama nasıl oluyorda hala insanlara yanlışı aşılamaya çalışıyorlar buda gerekli kurumlara ve yetkililere bildirildi zaten.Sizlerle güzel şeyler paylaşmak istiyorum ama güzel söyleneni taşlamadan kırmadan..Şimdiden bu yazıyı okuduğunuz için teşekkürler,mutlaka üzerinde düşüneceğinizi düşünüyorum....:1hug:

yazın için teşekkür ediyorum arkadaşım anne sütünün mucizesini her anne gibi bende biliyorum çocuğumu sütümle beslemeyi tabiki bende istiyorum sütüm az olduğunda bi öğün mama takviyesi yapıyorum ama sütüm gelsin diyede elimden geleni yapıorum tattırma işine gelince ben kaşık ucunun zarar vereceğini düşünmüyorum bunun bi cezası varsada ben çekeceğim ek gıdaya geçmek ayrı kaşık ucuyla tattırmak ayrı ama anne sütü en önemlisi bunada katılıyorum

yazı için ve bilgilendirme için teşekkürler.

ama ısrarla hala yanlışı aşılamak vs diyorsun.
biz aralık anneleri olarak,birbirimize birşey aşılama derdinde değiliz.
amaç sadece paylaşım.
bu böyle oldu,bundan sonra da böyle olacak.
açıkçası fare zehiri benzetmesi de bana cok abartı geldi..

yine de teşekkürler...

anne sütünün önemi hakkındaki bilgilendirme için teşekkürler ama anne sütünün önemini beni bırakın çocuklar dahi biliyor şimdi...
ayrıca tekrar söylemek istiyorum arz talep işidir bu kimse kimseye aşılama yapmıyor ,
Allah herkesin çocuğunu kendisine bağışlasın...
annesütü ırsi nedenlerden dolayıda az olabiliyor ve bebeği doyurmuyor doymayan bebek hırçın ve huysuz bir karaktere bürünüyor sözüm ona anna sütü alsın diye kuzuma işkence yapamam ben...
keşke foş foş sütüm olsaydıda değil ilk altı ay ilk 12 ay emzirseydim...
son bi dipnot evimizde pişen canıım yemeklerimizi fare zehiri ile eşdeğer tutmuşsunuz ...bu nasıl bi benzetmedir yoksa benim bakış açımmı dar !!!

devir teknoloji çağı çok şükür ikinci evladım anne sütününde ek gıdanında yeri ve zamanını kendi adıma çok iyi bildiğime yürekten inanıyorum...

Bebeğin ek gıdaya geçiş dönemi 6 ay sonudur şayet bu ayda önce ek gıdaya geçilebilmesi için ya sütünüz yetmiyordur(yeteri kadar kendinize bakamadığınız ihmal ettiğiniz anlamına gelir başka hiç bir sebebi yoktur)

sütün yetersiz olmasının nedeninin bu kadar basit olduğunu sanmıyorum arkadaşım.
benim iki bebeğim var ama tek göğsümden süt gelmiyor. Hiç bir tıbbi sorunum yok. bunun nedeni ne olabilir sence? yeterince bakamıyormuyum kendime? sütümü artıramadığım için "tu kaka" bir anne mi oluyorum?

Lütfen bu şekildeki düşüncelerinizi açmış olduğunuz konuda devam ettirin,bu konu kendinizi kanıtlamanız için ve yineleyerek söylüyorum yanlış fikir ve uygulamalarınızı insanlara anlatmanız için açılmadı.Kalın sağlıcakla..

sütün yetersiz olmasının nedeninin bu kadar basit olduğunu sanmıyorum arkadaşım.
benim iki bebeğim var ama tek göğsümden süt gelmiyor. Hiç bir tıbbi sorunum yok. bunun nedeni ne olabilir sence? yeterince bakamıyormuyum kendime? sütümü artıramadığım için "tu kaka" bir anne mi oluyorum?

Sevgili arkadaşım dikkatli okursan konunun en başında ayrıtılı bir şekilde anlatabileceğimi yazmışım aynı zamanda benden alıntı yaptığın cümlemde anomali demişim.Anomali de fiziksel veya zihinsel bir problem anlamına gelir.Tek göğsünden süt gelmiyorsa bu süt bezlerin veya hormonlarınla ilgili bir anomalidir.Sen eğer benimle objektif bir şekilde bu konuyu tartışmak istiyorsan ben hep buradayım ve elimden gelinceye insanlara doğruyu gösterinceye kadar da burada olucam Allah izin verirse..Tabi ki bebekler sizin bebekleriniz ben şu ana kadar hiç kimseye tu kaka anne demek seviyesizliğinde de bulunmadım ayrıca yukarıda ki zehir benzetmesi bence yapılan uygulama için cuk oturdu maalesef yapılan tadımlık diye tabir edilen uygulamanın en az zehir kadar zararı var buna lütfen inanın.Zararın neresinden dönülürse kardır şu anda kendi bebeğimi düşünüyorum ve onun yaşadığı dönem arkadaşları ve nesil sağlıklı olsun istiyorum.Amacım size kötülük yapmak değil bilakis yardımcı olmak..

paylaşımın için teşekkürler.
anne sütünün ne kadar faydalı ne kadar olağanüstü olduğunu
yediden yetmişe herkez bilmekte. biz burda ben şunu verdim sizde verin
diye bir konu geçmiyor yani kimse kimseye aşılamıyor arkadaşım.

ayrıca aşağıdaki renkli kısımda yazan yazına katılmıyorum. ben önüme ne gelirse yiyorum
günde kaç litre su komposto içtiğimi biliyorum ve üzgünümki sütüm yok olan sütümde sulu
yani bebeğim beslenemiyor bunun kendine bakmayla yada ihmalle alakası yok. ben istemezmiyim
sadece anne sütü vereyim onunla beslensin genetik olarakmı yoksa yapı meselesimi bilmiyorum.
ben zevk duymuyorum gecenin bi yarısı sıcacık yatağımdan kalkıp mama yapmaya zevk duymuyorum
okadar para verip mama almaya. birde şu tadımlık mevzusuna gelince ister veririm ister vermem doyurmuyorum sonuçta karnını elmayla bilmemneyle. sonunda zarara uğruyacaksada benim çocuğum uğrayacak üzüleceksemde ben üzüleceğim ki hiç ihtimal vermiyorum bu duruma.
son olarakta kimse sizin dediğinizin aksini idda etmiyor türkiyenin her tarafında ilk 6 ay anne sütü diyor
ben bilemedim sütümün yetmediğini günlerce aç birşekilde ağlattım çocuğumu hiç kiloalamadı ilk ay
sütüm yoksa tabiki mama yada ek birşeyler vericem. bu demek değildir fare zehiri tatmak bu demek değildir kendine bakmamak iihmal etmek.
Bebeğin ek gıdaya geçiş dönemi 6 ay sonudur şayet bu ayda önce ek gıdaya geçilebilmesi için ya sütünüz yetmiyordur(yeteri kadar kendinize bakamadığınız ihmal ettiğiniz anlamına gelir başka hiç bir sebebi yoktur)

sağlıklı güzel bol sütlü günler diliyorum.

Sevgili arkadaşım dikkatli okursan konunun en başında ayrıtılı bir şekilde anlatabileceğimi yazmışım aynı zamanda benden alıntı yaptığın cümlemde anomali demişim.Anomali de fiziksel veya zihinsel bir problem anlamına gelir.Tek göğsünden süt gelmiyorsa bu süt bezlerin veya hormonlarınla ilgili bir anomalidir.Sen eğer benimle objektif bir şekilde bu konuyu tartışmak istiyorsan ben hep buradayım ve elimden gelinceye insanlara doğruyu gösterinceye kadar da burada olucam Allah izin verirse..Tabi ki bebekler sizin bebekleriniz ben şu ana kadar hiç kimseye tu kaka anne demek seviyesizliğinde de bulunmadım ayrıca yukarıda ki zehir benzetmesi bence yapılan uygulama için cuk oturdu maalesef yapılan tadımlık diye tabir edilen uygulamanın en az zehir kadar zararı var buna lütfen inanın.Zararın neresinden dönülürse kardır şu anda kendi bebeğimi düşünüyorum ve onun yaşadığı dönem arkadaşları ve nesil sağlıklı olsun istiyorum.Amacım size kötülük yapmak değil bilakis yardımcı olmak..

anne sütü ile ilgili yazdıklarına kesinlikle katılıyorum arkadaşım, bu konudaki bilgilendirme çabanıda (üslubun dışında) takdir ediyorum.
bende çok isterdim yavrularıma sadece anne sütü verebilmek, kızımın biri emdikten sonra diğerinin memeyi alıpta süt gelmeyince ağlamaya başlaması nasıl içimi acıtıyor bilemezsin. ama napayım olmuyor işte. anlayacağın bu konuda çok hassasım. parantez içinde yazmış olduğun "yeteri kadar kendinize bakamadığınız ihmal ettiğiniz anlamına gelir başka hiç bir sebebi yoktur" cümleside kendimi kötü hissetmeme neden oldu malesef.

paylaşımın için teşekkürler.
anne sütünün ne kadar faydalı ne kadar olağanüstü olduğunu
yediden yetmişe herkez bilmekte. biz burda ben şunu verdim sizde verin
diye bir konu geçmiyor yani kimse kimseye aşılamıyor arkadaşım.

ayrıca aşağıdaki renkli kısımda yazan yazına katılmıyorum. ben önüme ne gelirse yiyorum
günde kaç litre su komposto içtiğimi biliyorum ve üzgünümki sütüm yok olan sütümde sulu
yani bebeğim beslenemiyor bunun kendine bakmayla yada ihmalle alakası yok. ben istemezmiyim
sadece anne sütü vereyim onunla beslensin genetik olarakmı yoksa yapı meselesimi bilmiyorum.
ben zevk duymuyorum gecenin bi yarısı sıcacık yatağımdan kalkıp mama yapmaya zevk duymuyorum
okadar para verip mama almaya. birde şu tadımlık mevzusuna gelince ister veririm ister vermem doyurmuyorum sonuçta karnını elmayla bilmemneyle. sonunda zarara uğruyacaksada benim çocuğum uğrayacak üzüleceksemde ben üzüleceğim ki hiç ihtimal vermiyorum bu duruma.
son olarakta kimse sizin dediğinizin aksini idda etmiyor türkiyenin her tarafında ilk 6 ay anne sütü diyor
ben bilemedim sütümün yetmediğini günlerce aç birşekilde ağlattım çocuğumu hiç kiloalamadı ilk ay
sütüm yoksa tabiki mama yada ek birşeyler vericem. bu demek değildir fare zehiri tatmak bu demek değildir kendine bakmamak iihmal etmek.

sağlıklı güzel bol sütlü günler diliyorum.

Aynı şeyler o kadar kayıtlı ve ısrarlı okuyorsunuz ki konuyu anlamamak için ısrar ediyorsunuz.İlk ay kilo almaması bebeğinin sütünün yetmediğini değil senin emzirmeye ve rutine alışamamandan "hepimizde olduğu gibi"kaynaklanıyor.Sütüm sulu,sütüm yağlı diye bir şey yok arkadaşım keşke o dönemde ya sağlık ocağına ya da bir dr. a danışıp öyle başlasaydın mamaya.Ha mamaya başladın madem onunla 4 aya kadar devam edilir arada başka bir yabancı besin verilmez bebeğe.Varsa başka bir sorun buyrun..

Aynı şeyler o kadar kayıtlı ve ısrarlı okuyorsunuz ki konuyu anlamamak için ısrar ediyorsunuz.ılk ay kilo almaması bebeğinin sütünün yetmediğini değil senin emzirmeye ve rutine alışamamandan "hepimizde olduğu gibi"kaynaklanıyor.Sütüm sulu,sütüm yağlı diye bir şey yok arkadaşım keşke o dönemde ya sağlık ocağına ya da bir dr. a danışıp öyle başlasaydın mamaya.Ha mamaya başladın madem onunla 4 aya kadar devam edilir arada başka bir yabancı besin verilmez bebeğe.Varsa başka bir sorun buyrun..

bizzat dr kendisi söyledi sütümün yetmediğini günde bir bez bile zor doluyordu çişiyle düşün artık ve sabahlara kadar ağlıyordu.
ayrıca nerden biliyorsunuz emziremediğimi rutine alışamadığımı ve doktoruma danışmadan mama verdiğimi. mamanın adını bile dr verdi bu ayrı mesele.
yabancı besin veriyorsamda kaşık kaşık vermiyorum canım bunu tekrar tekrar söylemekten sıkıldım.
benim sorunum olamaz allaha şükür sağlıkçı bir ailenin ferdiyim ve sorunum olursada size değil yakınlarıma giderim.

Son düzenleme:
Kusura bakma canım ama Şüko denen şahsa öyle bir yüklenilmiş ki sanki suç işliyor.Haklıya hakkını haksıza cevabını vermek lazım.Ben o sabah konuları okuduğumda iyi ki o kişilerden kimseyle yüzyüze değildik.Benim üslubuma takılacağınıza isterseniz o üslubun bozulmasına kimler sebeb olmuş onun üzerinde durun.Mantıklı ve vicdanlı düşündüğünüzde bana geri dönün lütfen.Tekrar söylüyorum söz konusu insan sağlığı ve bu uğurda ne gerekirse yaparım ben böyle yemin ettim göreve başlarken böyle de devam edecek.Çocuk benim çocuğum nasıl istersem öyle yaparım diyen arkadaşlar da eğer yurtdışında olsalardı görürdüm ben onları nasıl istediklerini yaparlarmış.

Aynı şeyler o kadar kayıtlı ve ısrarlı okuyorsunuz ki konuyu anlamamak için ısrar ediyorsunuz.İlk ay kilo almaması bebeğinin sütünün yetmediğini değil senin emzirmeye ve rutine alışamamandan "hepimizde olduğu gibi"kaynaklanıyor.Sütüm sulu,sütüm yağlı diye bir şey yok arkadaşım keşke o dönemde ya sağlık ocağına ya da bir dr. a danışıp öyle başlasaydın mamaya.Ha mamaya başladın madem onunla 4 aya kadar devam edilir arada başka bir yabancı besin verilmez bebeğe.Varsa başka bir sorun buyrun..

bi dk yaa..
bildiğimiz doğrular da elden gidiyor.....
nasıl yok?

sağlıklı nesil demişsin ama bana göre şimdiki nesil çürük eski kadınlar bukadar bilinçli değildi belki ama onların çocukları taş gibi biz paylaşımda bulunuyoruz hiçbi zamanda birbirimize bukadar ukala davranmadık taki bu konu açılana kadar burdaki bütün anneler bilgili herkesin etrafında doktor var hemşire var tecrübeli insanlar var biz paylaşmak için burdayız birbirimizi aşağılamak için değil sen sağlıkçı olabilirsin ama bende anneyimm

Kusura bakma canım ama Şüko denen şahsa öyle bir yüklenilmiş ki sanki suç işliyor.Haklıya hakkını haksıza cevabını vermek lazım.Ben o sabah konuları okuduğumda iyi ki o kişilerden kimseyle yüzyüze değildik.Benim üslubuma takılacağınıza isterseniz o üslubun bozulmasına kimler sebeb olmuş onun üzerinde durun.Mantıklı ve vicdanlı düşündüğünüzde bana geri dönün lütfen.Tekrar söylüyorum söz konusu insan sağlığı ve bu uğurda ne gerekirse yaparım ben böyle yemin ettim göreve başlarken böyle de devam edecek.Çocuk benim çocuğum nasıl istersem öyle yaparım diyen arkadaşlar da eğer yurtdışında olsalardı görürdüm ben onları nasıl istediklerini yaparlarmış.

ya arkadasa yüklenildiği falan yok...

Haydi güle güle git uğurlar olsun..

aynı üslup bozukluğu devam ediyor.

arkadasım biz hamileliğimizi bile baştan sona beraber yaşadık.
hiç böyle olaylar yaşamadık.

bi dk yaa..
bildiğimiz doğrular da elden gidiyor.....
nasıl yok?

Evet yok canım.Sütün kalitesi ancak ilaç kullanırsan veya aldığın bazı gıdalardan(gazlı içecekler,sigara,çukulata,çok fazla tatlı yemek vs.)değişir.Yoksa ilk üretimden itibaren bebeğe uygundur.

haydi güle güle git uğurlar olsun..

sizinde iki eliniz iki ayağınız iki gözünüz ve en önemlisi ise beyniniz var.
Bizden ne farkınız var anlayamadım neyi ispatlamay çalışıyorsunuz bunuda anlayamdım. Ne yani şimdi ttuluk arkadaşımız dedi mutlaka yapmalıyız yada sizin söylediklerinizi yapmak zorundamıyız siz fikirlerinizi söylemişsnizi bizde fikirlerimiz söyledik ve siz hala kendinizi ispatlamaya çalışıyorsunuz. Siz görevinizi yaptınız isteyen istediğini yapar gerisi karışmayın dr tavsiyesiyle bile çocuklarımızı mama veremiyecekmiyiz artık boş boş memeyi çeksin dursun artık bebeler. Kal sağlıcakla sanada güle güle

sağlıklı nesil demişsin ama bana göre şimdiki nesil çürük eski kadınlar bukadar bilinçli değildi belki ama onların çocukları taş gibi biz paylaşımda bulunuyoruz hiçbi zamanda birbirimize bukadar ukala davranmadık taki bu konu açılana kadar burdaki bütün anneler bilgili herkesin etrafında doktor var hemşire var tecrübeli insanlar var biz paylaşmak için burdayız birbirimizi aşağılamak için değil sen sağlıkçı olabilirsin ama bende anneyimm

Benimle bir şey paylaşmak istiyorsan lütfen üslubunu düzeltip öyle devam et.

X