ikinci çocuk şartmıdır

cedrina

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2008
74
0
47
14 senelik evliyim,10 yaşında bir kızım var.etrafımızdaki herkes 2.çocuğu neden yapmıyorsunuz,kızına yazık onunda kardeşi olsun diyor.kızım çok istiyor hatta birara o kadar bunaltmıştıki oyalansın diye eşimle ona bi köpek aldık.ama köpektende hevesi geçti,kardeş için hala ısrar ediyor.eşimle zaman zaman bu konuyu konuşuyoruz,eşim istemiyor bende çok istemiyorum.üstelik şimdi hamile kalsam kızımla kardeşi arasında büyük yaş farkı olacak.çocuk bakması yetiştirmesi çok zor geliyor.ama kızımın ısrarları yüzünden bazen düşünüyorum.sizce ne yapmalıyım,illa 2.çocuk şartmıdır:1no2:

Arkadaşım ikinci çocuk şarttır, değildir diye genel bir şey söylenemez.
Her ailenin yaşam standardına, isteklerine, kadının sağlığı ve psikolojisinin buna hazır olup olmamasına bağlı bence..
Siz başkalarının ne söylediğini bırakın, kendiniz ne istiyorsunuz, eşinizle bu konuda ne düşünüyorsunuz ona bakın derim ben..

İnsanın kendi istekleri belirlemeli yaşamını.
Çevremizden herkes bişeyler bekler bizlerden.
Başbakanımız en az 3 çocuk bekliyoryerimseniben
Şartlar değil de mutluluklar olsun yaşamımızdaa.s.

İMerhaba 2 çocuk şart diye kesin bir yorum yapamam ama 2.çocuğunu 9 sene sonra ve 35 yaşinda yapmış biri olarak ailece çok mutlu olduğumuzu belirteyiim.Yanliz eşimde,kizimda ve bende çok istekliydik.Bu faktörü ,unutmamak gerek.Aradaki yaş farkibnce çocuklar açisindan daha iyi biz fazla problem yaşamadik.hakkinizda hayirlisi.

tabıkıde sart degıldır bu ıstege baglı bırseydır hem maddı hem manevı durumunuz yerınde ve rahatsa eger olabılır teyzemın 14 yasında bır kızı var ve bu sene bır tane oglu oldu maasallah herseyın hayırlısı...

ben şart diyemem allah verrise en az 2 diyorum.
ben çok kardeşliyim allah hepsinin tek tek canını sağ etisn.hzuur verisn abla ve kardeşlerimin
bir kardeş gibi kimse olmaz benim hayatımda.
ailem kardşlerim ablalarım dertleşmeden yol göstermeden onalrın beni düşümdüğünü bilmeden hayat anlamsız gerlidi bana
ve hiç kimseyi de büyüdüğünde bir şeye ihtiyaç olduğunda kardeşinden yakını olamaz diye düşünüyorum istisnalar hariç

bende ilk çocuk olduysa ikinci çocuğun mutlaka olmasından yanayım.allahın izniyle.bencillik yapıp kendimizi düşünüp çocuklarımızı kardeşsiz bırakmaya hakkımız yok diye düşünüyorum.kardeş bambaşka birşey.aradaki yaş farkının bi önemi yok bence ilkiniz küçükse beraber büyürler.büyükse size yardımcı olur kıskançlıkları olmaz.bir çocuğa bakabilecek maddi gücünüz varsa ikinci içinde vardır diye düşünüyorum.sonuçta bir çocuğum var her istediğini yapıyorum diye hepimiz söyleriz.ilkinden biraz kısarak hem ona paylaşmayı hemde ikinci çocuğa bakmayı başarabiliriz.tabii bu benim düşüncem.sonuçta ilkleri kendimiz için yapıyoruz evde sıkıldığımızda kendimizi hazır hissettiğimizde zamanı geldiğinde çocuk oluyor ikinci çocuk ise ilk gözağrılarımız için oluyor bir nevi.onları düşündüğümüz için.benim bir kız birde oğlan kardeşim var bir sıkıntım bir derdim olduğunda hep yanımdalar.kimseye ihtiyacım olmuyor hiçbir konuda.birine derdini anlatsan korkarsın ya acaba ufacık bir tartışmada yüzüme vururmu diye işte kardeş olunca böyle bir durum söz konusu bile olmuyor.

Annem ilk cocugumu(beni) kendim icin, kardesini de senin icin yaptim der hep. Valla iyi ki de yapmis, kardesim olmasaydi hayat bu kadar guzel olmazdi herhalde.

kardeşli olmak her çocuğun hakkıdır diye düşünüyorum..
kendimden örnek vermem gerekirse;benim anneciğim 7 yıl önce vefat etti.biz kardeşimle birbirimize kenetlendik.şu an anne çocuk gibiyiz.kimi zaman anne o;kimi zaman ben oluyorum.ve ikimizde aynı şeyi diyoruz keşke 3 yada 5 kardeş olsaydık diyorum.
ileriyi düşünmek en doğru olanı..(bence)

canım benim kardeşimle aramda 11 yaş farkı var, ve kardeşim benim anneme yaptığım ısrarlar neticesinde dünyaya gelmiştir

her ne kadar yaş farkı olursa olsun, kardeş sahibi olmanın güzelliği hiçbişeyde yoktur

bence cocuğunuzu kardeş sevgisinden mahrum etmeyin, tabi bu benim nacizane görüşüm

ben 36 yaşındayım.kızım 14 yaşında
ve hamileyim.allah nasip ederse 2.bebeğimi alacağım kucağıma alacağım.
kızım çok istedi.
siz bilirsiniz tabi ama inanın yenii bir bebek bize mutluluk getirdi.sanki ilk kez anne olacağım.....:teytey::teytey::teytey::teytey::teytey:

bende 15 yıllık evliyim 14 yaşında bir kızım var ve şimdiye kadar hiç düşünmedim 2.cocuğu.çünkü onları yetiştirip en iyi şekilde okutmak gerçekten zor.kızımda hiç istemedi kardeşi olsun belkide ondan bende düşünmedim.etraftan hala baskılar devam ediyor neden 2.yi yapmıyorsun die, hatta artık yoksa çocuğun olmuyor mu diyorlar.bende buna çok kızıyorum kimi ne ilgilendirir ki bu konu.şuan 40 yaşındayım ve gayet memnunum 2. şart die bişey yok.

bu konuyu bende sık sık düşünüyorum ama henüz karar veremedim.:)
ama kardeş gibisi yok bencede...

bence ikinci bir çocugun olmasindan yanayim, tek olan bir arkadasim hep benim sansim oldugunu söylerlerdi(biz 6 kardesiz)tabii ki ben o zamanlar yok canim sen daha sanslisin senin her istedigin aliniyor, odan var vs.
bizim evdede kardes kavgalari eksik olmazdi :mymeka:ama çocuklugumuz çok güzel geçti, ve diyorum Allahtan tek çocuk degildim

valla bende bu konuda ne yapacağımı şaşırdım...aslında ben kesinlikle başka bir çcuk istemiyorum..ama ailem ve eşim hep birtane daha olsun diyorlar ..özellikle eşim çok istekli bazen çocuğumada haksızlık ettiğimi düşünüyorum...onu kardeşsiz bırakmaya hakkım yok...çünki ben iyiki kardeşlerim var diyorum..ama ama ama.......kendimcede bahaneler üretip duruyorum..şuan oğlum 7 yaşında rahatlığa da alıştıktan sonra çok zor geliyor ...hadi hayırlısı olsun...bakalım zaman neyi getirecek...

X