İkili test, herkesten isteniyor mu?

nanim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2019
596
1.044
Hanımlar merhaba 13+4 haftalığım. Yaşım 23. Tüp bebekle gebe kaldım. Aslında sorun test değil ama doktorun soruş şekli. Böyle bir testten haberdardım zaten.
Ultrasonda bakarken “bebeğinde bir sorun çıkarsa aldırmayı düşünür müsün?” Dedi. Bende telaşlandım “hayır ne oldu ne var ki?” Dedim.
“Hayır bir şey olduğu için söylemiyorum eğer bir problem olursa aldırırım dersen ikili testi yaptır ama aldırmam dersen yaptırma karar sana kalmış ne istersin” dedi. “Görmek için yaptırayım”dedim bende.
Kan verdim yarın sonucu çıkacak. Binde ultrasonda ense kalınlığına falan bakılıyormuş onun için Bilgi vermedi. Zaten ben bi garip oldum aklımdaki hiç bişeyi soramadım. Ense kalınlığıyla kan sonucu birlikte aynı kağıtta mı oluyor?
5D20FAF0-613C-4E88-B52E-4BEE872E32A0.jpeg
Sİzce ultrasonda risk gördüğü için mi öyle bir sorum sor sordu? Kaç kez hocam bir şey var mı? Dedim yok dedi ama içime sinmiyor.
Bir de erkeğe benziyor dedi. Anlayan bir bakabilir mi? Göbeğim olduğu için normalde karından bakılan ultrason güzel gözükmüyor sanki😂

Eklentiler

• F63F76CE-169F-4385-976C-983D14EE1633.jpeg
    F63F76CE-169F-4385-976C-983D14EE1633.jpeg
    115,1 KB · Görüntüleme: 50
Herkesten istenir rutin test. Kan sonucu ayri kagitta yazar risk grubuda o kagitta olucak yesil alan sari alan kirmizi alan olucak yesil alan risksiz sari daha fazla kirmizi en fazla... burun kemigi ve ense kalinligi doktorunuzun size vermis oldugu ikili test icin istem kagidinda yazar ama bazi doktorlar oyle kagit vermez kendileri bakip degerlendirir

evham yapma prosedür öyle hepimiz yaptırdık ikiliden sonra üçlü var dörtlü var bitmiyor

Herkesten istenir rutin test. Kan sonucu ayri kagitta yazar risk grubuda o kagitta olucak yesil alan sari alan kirmizi alan olucak yesil alan risksiz sari daha fazla kirmizi en fazla... burun kemigi ve ense kalinligi doktorunuzun size vermis oldugu ikili test icin istem kagidinda yazar ama bazi doktorlar oyle kagit vermez kendileri bakip degerlendirir
Yaşımı vs yazdığı bi kağıdı labaratuvara götürdük ama tühh hiç bakmadım öyle diyince elim ayağıma dolaştı zaten. Ultrason kağıdı verdi işte bu fotoğrafını attıklarımdan farklı iki tane daha var. Ama neresinde yazıyor anlamadım.

Yaşımı vs yazdığı bi kağıdı labaratuvara götürdük ama tühh hiç bakmadım öyle diyince elim ayağıma dolaştı zaten. Ultrason kağıdı verdi işte bu fotoğrafını attıklarımdan farklı iki tane daha var. Ama neresinde yazıyor anlamadım.

Ultrason kagitlarinda yazmaz. O size verdigi kagitta yaziyordur lab.a verdiginiz

Dr size gayet normal bir soru sormuş beğeninizde bisey olduğu için sorduğunu sanmıyorum ama ikili test bütün gebeliklerde isteniyor zaten ama siz tabi ki yaptırın her ihtimale karşı.Iciniz rahat olsun.

Ben yazayım da rahatla. O soruyu bir şey gördüğü için sormadı. Bazı kadınlar nasılsa aldirmayacagim deyip ikili test yaptırmaz. O yüzden sormuş. Ben doktoruma peki bir sorun çıkarsa ne yapacağız dedigimde, emin olmak için amniyosentez yaptırabilirsin demişti. En azından neyle karsilasacagini bilir kararını buna göre verirsin demişti. Yani tedavisi elbette yok ama bilmekten başka bir işe yaramıyor. Korkma boşuna bir sorun olduğundan demedi doktorun.

İnşallah sonuç yarına çıkacak. Öyle dedi laboratuvar. Ama ne bileyim ense kalınlığı burun kemiği hakkında Bilgi verir diye düşünmüştüm. Hiç bir şey demedi. Sadece 1 ay sonra sonuçla birlikte görüşürüz dedi.
Eşim de sence burun kemiği ense kalınlığı normal gözükmese ultrasonda niye bir ay sonra çağırsın hemen çağırırdı diyor. Bir yandan hak veriyorum bir yandan da düşünmeden duramıyorum. Tabii ben yarın hemen alıp fotoğrafını atacağım bir ay bekleyemem. Zor hamile kaldığım için hep bir problem çıkacak gibi geliyor.
Çok teşekkürler cevaplar için

hayır doktor istiyor musunuz anlamında sormuş, gereksiz buluyorsan yaptırmayabilirsin diye. ben iki gebeliğimde de istemedim benim için bir anlam ifade etmiyor çünkü.

Dr size gayet normal bir soru sormuş beğeninizde bisey olduğu için sorduğunu sanmıyorum ama ikili test bütün gebeliklerde isteniyor zaten ama siz tabi ki yaptırın her ihtimale karşı.Iciniz rahat olsun.
devlet ısrarla istiyor ama özelde kendi isteğine bırakılıyor

HAnımlar papp a: 1,23
Beta hcg:131 diyor.
Elimde başka bir şey yok 😔 bu hcgnin düşük papp a nın yüksek olması gerekmez miydi? Nedir bu ? Doktora yazdım bekliyorum.

Eklentiler

• CD674932-46EA-4836-ABC0-A53A21A435A5.jpeg
    CD674932-46EA-4836-ABC0-A53A21A435A5.jpeg
    429,6 KB · Görüntüleme: 51
HAnımlar papp a: 1,23
Beta hcg:131 diyor.
Elimde başka bir şey yok 😔 bu hcgnin düşük papp a nın yüksek olması gerekmez miydi? Nedir bu ? Doktora yazdım bekliyorum.
Doktorunuz cevap verdi mi sorun var mıymış? Ben bu teste pek güvenmiyorum iki tanıdığıma da down sendromlu istersen alalım dediler. İkisi de maşallah çok sağlıklı doğdu. O yüzden mesela ben yaptırmayı düşünmüyorum. Doktorunuz o yüzden öyle sormuştur

X