İkili Tarama Testi Hakkında Bilgisi Olanlar Lütfen Yardımı Olun..

Bayan Esen

Üye
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2016
185
65
30
Merhabalar. Bu saatte benim gibi uyuyamayanlar var mıdır bilmiyorum ama benim bu ikili testte bir sorunum var. Geçen hafta yaptırdım testi 2 gün önce de sonucu çıktı ve risk olan double test 1:169 yazması sonucu doktorum beni başka bir hastaneye gönderdi dün ultrasona girdim. Ultrasonda herşey normal görünüyor diyorlar ama martta tekrar gideceğim detaylı ultrason için. Bebeğin cinsiyetini falan geçtim tek dileğim sağlıklı olması. Bu konuda korkularım var ultrason fotoğraflar8 bile bir garip geliyor bana sanki sorun var ve belli ediyor gibi. Lütfen bu konuda bilgisi olanlar yardım edebilir mi? Bu sonuç nedir ihtimal nedir az da olsa bir su serpilsin içime. Bu arada 13+3 günlük bebeğim.

Arkadaşlar hiç mi yok bir fikri dahi olan ikidir yazıyorum ne gelen var ne giden çok mu önemsiz bir konu acaba merakta mı kalayım doğana kadar ?? :\

Canim cok strese girmissin forumdakilere bile atar yapiyosun yahu benim 4 lu testim kotu cikmisti.ultrason iyiydi. Beni amniyosenteze yonlendirdiler. Ben amniyo yerine yurt dışına kan yolladim. Sonuc temizdi. Ama o süreçte yiprandigimla kaldim. Anladigim sey bu testlerin yanilma paylari cok yuksek. Zaten test sana ihtimal veriyor. 169/1 ihtimalle diyor. Hic sanmiyorum ultr bulgularin temizken bisey çıkacağını. Ama yine de rahat etmek icin amniyo yaptirsan mi acaba?

Arkadaşlar hiç mi yok bir fikri dahi olan ikidir yazıyorum ne gelen var ne giden çok mu önemsiz bir konu acaba merakta mı kalayım doğana kadar ?? :\
Canım sen artık panikledigin icin fotoğrafları garip geliyordur allahın izniyle sağlıklı bir şekilde kucağına alırsın kötü düşünme daha riskli gebeliklerde bile bebek sağlıklı doğuyor kendini üzme bu kadar bebek kötü etkilenir

bence çok telaş yapmayın çünkü daha üçlü ve dörtlü testler var bunun ardından amniyosentez var sadece ikili test sonucuna bakarak telaş etmek yersiz bence. Zaten diğer yapılan testler ile birlikte değerlendirilir ve inşallah sonuçlar temiz çıkar.

İkili Tarama Testi Nasıl Yapılır ve Amacı Nedir?

İkili tarama testi neden yapılır? İkili tarama testi nasıl yapılır? İkili test sonuçları yüksek yada düşük çıktığında ne yapılır? Hepsi ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz. Bütün anne adaylarımıza ikili testi yaptırmalarını öneriyoruz.

İkili tarama testi, bebeğinizde ortaya çıkabilecek bazı kromozom sorunlarını önceden görebilmek amacıyla yapılır. İkili test sonucunda bebeğinizde bazı kromozomal anomaliler görülebilir. Down sendromu ve Edwars sendromu, tarama testi sayesinde erken görülebilen sorunlardır. Bu iki hastalık, çocuğunuzda zekâ ve fiziksel rahatsızlıkların olması temeline dayanır. Özellikle zekâ hakkında detaylı araştırma için yapılan ikili testin bir diğer adı zekâ testidir. Bu iki sendromun da zekâ ile çok yakın bağı bulunmaktadır.

İkili tarama testi neden yapılır?
İkili tarama testi hamileliğinizin 11-14. Haftaları arasında yapılır. Bebeklerde Edwars sendromuna göre görülme ihtimali daha yüksek olan Down sendromu, bu tarama ile önceden tespit edilebilir. Test, doktorlar tarafından ailelere sunulur. Daha sonra iki hastalıktan biri çıkarsa karar verme yetisi aileye kalır. Bu süreçte, bilgi edinmek ve bebeğin zekâsı ile ilgili sorun olup olmadığını bilmek ailenin hakkıdır. Testin yaptırılmasındaki temel amaç da budur. Çünkü eğer bu iki rahatsızlıktan herhangi biri mevcutsa o zaman geç kalınmadan hamilelik sonlandırılabilir.

İkili tarama testi nasıl yapılır?
Hamilelik sürecinde, ikili tarama testi uygulanırken önce ultrason muayenesi yapılır. Ultrason üzerinden bebeğin ense kalınlığı ve boy ölçüsü alınır. Bunlar not edildikten sonra anneden kan vermesi istenir. Kan üzerinden B-HCG ve PAPP-A tahlilleri yapılır. Bu tahlilde dikkat edilmesi gereken temel nokta, ultrason ile aynı gün yapılması gerektiğidir. Aç ya da tok gitmeniz çok önemli değildir.

Tahlillerden çıkan sonuçlar ile ultrason sonuçları bilgisayar sistemine yüklenir. Bunların yanında anneye dair bazı özel sorular sorulur. Sonrasında bilgisayar sisteminde risk hesaplaması yapılır. Çıkan sonuçta hastalıklar için iki ayrı oran verilir. Verilen oranlara bağlı olarak yüksek risk ya da düşük risk taşındığını görebilirsiniz.

İkili tarama testi sonuçları
İkili tarama testi yaptırdıktan sonra birkaç gün içinde test sonuçlarınızı alabilirsiniz. Sonuç çıkar çıkmaz doktorunuzla görüşmeli kendiniz değerlere göre karar vermemelisiniz.

Test sonuçları size verildiğinde kâğıt üzerinde 1/200 ya da 1/700 gibi rakamsal ifadeler göreceksiniz. Bu rakamlar risk değerleridir. Down sendromu için kabul edilen sınır 1/ 270’tir. Bu sınırın üzerindeki rakamlar yani 1/150 ya da 1/100 sayılar riskin yüksek olduğunu gösterir. Eğer sonuçlar 1/350 ya da 1/500 gibi sınırın altında çıkarsa risk düşük demektir.

Test sonuçlarında Down sendromu ile beraber Edwars sendromuna da bakılır. Bu hastalık içinse sınır 1/100’dür. Aynı ölçüm, bu durum için de geçerlidir.

İkili test sonuçları yüksek çıkarsa ne yapılır?
İkili tarama testi yapıldıktan sonra riskin yüksek çıkması demek, bebeğinizde Down sendromu ya da Edwars sendromu riski var demektir. Bu riskin yüksek gelmesi bebeğinizde kesinlikle bu hastalık var demek değildir. O yüzden acele ve yanlış kararlar almamaya dikkat etmelisiniz. Risk yüksek çıktıktan sonra her şeyin netleşebilmesi için CVS ve amniosentez adı verilen tanı teknikleri kullanılmalıdır. Amniosentez 16 haftalık olduktan sonra yapılabilir. Bu da ailede gergin birkaç haftaya neden olur. Gergin beklememek için önce CVS yaptırılması daha uygun olacaktır. Bu iki teknik hakkında bilinmesi gereken önemli bir detay var. O da bu iki testin, hamilelikte düşük riski taşımasıdır. Oran oldukça az olmakla beraber yine de ailenin bunu bilerek yaptırması gerekir. CVS ya da Amniosentez yaptırılmak istenirse sonuçlarını birkaç günde almak mümkün. Yaptırılmazsa bebeğinizin durumunu, doğum sonrasında öğrenebilirsiniz.

İkili tarama testi düşük çıkarsa ne yapılır?
İkili tarama testi sonucu 1/270 den daha az çıkarsa o zaman bebekte Down sendromu yok demektir. Aynı şekilde 1/100den az olursa o zaman Edwars sendromu riski yoktur. Ancak yüksek çıkan değerlerde olduğu gibi düşük değerlerde de net bir şey söylenemez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Amniyosentez dediğiniz bebeğinden suyundan alma işlemi değil mi? Ona bende güvenmiyorum malesef çünkü kuzenim ilk bebeğini bu yüzden kaybetti. Bebek sağlıklı olsa dahi kaybetme riski yüksek oluyormuş ve sırf doktorlar sorun var dedi diye yaptırmam onu. Stresimde fazla yok düşünmek istemiyorum çünkü iyi sağlıklı bir bebeğim olsun istiyorum. Ama aklıma geliyor yine de. İnternetten de bakıyorum benim bebeğim kadar olanlar hep normal belki de bu sorun yüzünden bana öyle geliyor bilmiyorum ama kötü birşey olsun istemiyorum. Anlayabilirsiniz sizde ilk bebeğim olucak İnşallah ve ben daha 23 yaşındayım.. :\

Merak etme canım sağlıklıdır inşallah iyi düşün

O sonuçlar sadece istatiski veri çok da gerçekçi değil yani 169 da 1 sorunlu doğma ihtimali. Benim ilkinde çok daha yüksekti 16.haftada ayrıntılı baktırdım iyi bir prof.a başka da test istemedim ve sağlıklı doğdu. Bu ikincide hiç tarama testi yaptırmadım. Yine 16dan sonra aynı profa baktıracağım. İçini ferah tut dua et. İyi bir doktor bul perinatokoji uzmanı olsun normal kadın doğumcular yanılabiliyor ayrıntılı baktır varsa sıkıntı belli olur.

Canım teyzemin kızının 2 li testi çok kötü çıkmıştı oranı 115/1 di ama şuan tokmak gibi bir kızı var hiç kafana takma ve benim erkek kardeşim ne yazıkki down sendromlu ama ne ultrasonda ne tahlillerde anlaşılmamıştı yani kedini çok strese sokma hiç bir test yüzde yüzde kesin değildir

Detaylı ultrason için üniversite hastanesine gitmiştim zaten. ve nedense baktığı da detaylı ultrason değil normal ultrasondu hiç birşey anlamadım. Bana sadece kol kemikleri 1 hafta geç gelişiyor dedi. Sonra özelde doktora gittim o ölçtü gayet normal dedi. Bende artık umursamıyorum yani herkes farklı birşey söylüyor sağlıklı doğacağı varsa da bu sıkıntıdan stresten rahatsız oluyor bebek. 3 lü 4 lü falanda yaptırmayacağım zaten ultrasonsa görüyorum herşey güzel Allah sağlıklı hayırlı nasip etsin İnşallah

Anlıyorum sıkıntı yapmıyorum artık o zamanlar takiyordum kafama ama baktim ki herkes ayni seyi soyluyor ve her sonuc ayni cikmiyor bende takmamaya basladim. Dedigim gibi hayirla saglikla olsun Allah'tan istedigim. Eger bir sorunu olcaksa da Allah'tan gelen basimizin ustune tabiki atacak degilim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…