İdil’de operasyon sinyali: Öğretmenlere mesajla bölgeyi terk etme çağrısı

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.873
40.715
İdil’de operasyon sinyali: Öğretmenlere mesajla bölgeyi terk etme çağrısı
07/02/2016 11:33

Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinde başlatılan operasyonlar öncesinde öğretmenlere bölgeyi terketmeleri için gönderilen mesajların bir benzeri uzun süredir sokağa çıkma yasağının beklendiği İdil’de görev yapan öğretmenlere de gönderildi.

idil-ogretmen1-300x202.jpg

Fotoğraflar: DHA

Yarıyıl tatilinin yarın sona ermesinden önce Şırnak’ın İdil ilçesinde görevli bin 200 öğretmene bakanlıktan İstanbul’da düzenlenecek eğitim seminerine katılma gerekçesiyle mesaj gönderildi.

İdil’de görev yapan öğretmenlere bu çağrının gönderilmesi yarından itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edileceğinin göstergesi olarak yorumlandı. Şırnak’ın Cizre ve Silopi içlerinde 14 Aralık tarihinde başlayan sokağa çıkma yasağı öncesinde de benzer çağrılar gönderilmiş ve öğretmenlerin büyük kısmı iki ilçeden ayrılmış, eğitime ara verilmişti.

İlçeye sevkiyat yükleniyor
idil-ogretmen.jpg

İlçede sokağa çıkma yasağı söylentileri nedeniyle yaklaşık 15 gün önce büyük göç görülmüş, özellikle öğretmen ile memurlar yanlarına aldıkları eşyalar ile ilçeden ayrılmıştı. Bu hafta çok sayıda TIR ile mühimmat, yatak, ranza, jeneratör getirilerek Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu, Çok Programlı Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okullarına taşındı.

İlçede hendek ve barikatların bulunduğu bölgede bulunan İdil Anadolu Lisesi, Atatürk İlköğretim okulu ve Cumhuriyet İlköğretim okulu geçtiğimiz günlerde yakılarak büyük çapta hasar görmüştü.

İdil’de hendek ve barikatların Yeni ve Turgut Özal mahallesinde bulunduğu belirtiliyor. İlçede barikat ve hendeklerin bulunduğu iki mahalle sakinlerinin büyük kısmının da evlerine terk ettikleri kaydediliyor.

X