İç Huzurun 9 Anahtarı

esyn

Nirvana
Kayıtlı Üye
23 Mart 2007
2.578
14
1. Dış görünüşünüzü başkalarınkiyle karşılaştırmayın. Unutmayın siz bir yağlı boya tablo değilsiniz.
2. Hırslarınıza gem vurun. Hırslandıkça mutsuzluğunuz artar
3. Geçinecek kadar para yeter. Çok para biraz mutluluk getirir ama fazlasını veremez. Zenginlik arttıkça saadet aynı oranda artmaz
4. Dahi olmadığınıza üzülmeyin. Yapılan araştırmalarda fazla zekânın da mutluluk getirmediği görülüyor
5. Mutluluk biraz da genetik. Bazı insanlar genetik olarak mutlu olmaya daha yatkındır
6. Evliler bekârlara göre hayattan daha çok tatmin duygusu alıyor
7. Tanrı'ya ve öteki dünyaya inanmak hayata bir amaç ve anlam kazandırır. Yalnızlık duygusunu yok eder
8. Bencil değil, verici olun
9. Zarafeti elden bırakmayın, kırıcı olmayın

Paylaşımın için çok tşklr[,çok güzel../COLOR]

Çok güzelmiş...a.s.
Sanırım beni ayakta tutan tek şey Allah sevgisi ve inancı..:1hug:

laale..nın.. dedıgı gıbı benı ayakta tutan ve yanlızlıgımı herseyımı paylastıgım.ALLAHIM VAR..
bundan cok ama cok mutluyum..
benı uzende bencıl degılım...vericiyım....
ama boyle oldugu ıcınmıdır bılmem karsımdakıler kırıcı oluyor..olsun ben yıne mutluyum...
emegıne saglık canım

9 maddede bizi özetleyen bir şeyler var, sizlerle paylaştım..............

Ama artık bencilim..:lepi:
Çok verdim yeter..
Alma sırası bende şimdi..
Tabii alabilirsem:nazar:

Çok verdim yeter..

lalecıgım demek ısterım ıznın olursa...
o vermek bırazda yaradılıs ınan benımde agzım yandı ve yanıyorda
kendı kendıme soz verıyorum bır kerede bencıl oluyum dıye ama olmuyor
vıcdanımda oyle buyuk bır rahatsızlık hıssetıyorumkı..
anlatamam o yuzden bırakıyorum herseyı kendı halıne..
uzuluyorum ama bılıyorumkı ıyı nıyetımın bır gun mukafatını alıcagım..
o yuzden yaradılış bu nasıl geldıysek oyle gıdıcegız galıba
yaptıgın sey sadece o ınsanlarla daha mesafelı oluyorum o kadar
ancak elımden bu gelıyor....safmıyım neyım onuda bılmıyorum

Estağfurullah ne demek..
Tabiyki diyebilirsin..kaydirigubbakcemile5
Sanırım haklısın..
Vicdanımız rahat bırakmıyor bizi,%100 haklı bilse olsak alamıyoruz hakettiklerimizi..:nazar:

Çok verdim yeter..

almakta bir yetenek vermekte bir yetenek..
ama insanın psikolojisindeki birçok temeli barındırır..
veirisin... bu belki vicdan belki allah korkusu belki insan olduğu için
almak istersın..buda bencillik ve ego tatminliğidir yada intikam ..
bu 2 istegın altında bır çok duygu yatar..
o yuzden insanların karşımızda bizleri değiştirmelerine izin vermemek asıl yetenek..
ben neysem oyum.
veriyorsan hep ver... asla değişme ... çünkü güzel bir örnek olursunuz
ama tabi aklınızdan şunu çıkarmayınnn............
gerçekten hak ediyormu...............

Estağfurullah ne demek..
Tabiyki diyebilirsin..kaydirigubbakcemile5
Sanırım haklısın..
Vicdanımız rahat bırakmıyor bizi,%100 haklı bilse olsak alamıyoruz hakettiklerimizi..:nazar:

canım lalecıgım...a.s.
hakkımızı alamamak yada bunun ıcın ugrasmak...belkı bızım fıtratımızda yok
hem allah korkusu hem yaradılış hem vıcdan bunlar engel oluyor...
kendımızı savunurken bıle karşı tarafı uzdukmu dıye ıcımızı yıyoruz...
haklıyken haksız duruma duşup bırde karsı tarafı kırmaktansa susmak daha ıyı...belkı kaybedıyormuşuz gıbı oluyoruz...
ama kazanıyoruz...bızım haklı oldugumuz ortaya cıkınca bırak utanan bız olucagımıza karsısı olsun..eger utanmayıda bılıyorsa o kısı cunku oda bır erdem..

"6. Evliler bekârlara göre hayattan daha çok tatmin duygusu alıyor"

bak işte buna katılıyorum...atraksiyonsuz gününüz geçmiyor...sürekli kafada uğraşacak bir düşünce oluyor. haliyle boş olupta ne yapsam diye canınız sıkılımıyor...

canım lalecıgım...a.s.
hakkımızı alamamak yada bunun ıcın ugrasmak...belkı bızım fıtratımızda yok
hem allah korkusu hem yaradılış hem vıcdan bunlar engel oluyor...
kendımızı savunurken bıle karşı tarafı uzdukmu dıye ıcımızı yıyoruz...
haklıyken haksız duruma duşup bırde karsı tarafı kırmaktansa susmak daha ıyı...belkı kaybedıyormuşuz gıbı oluyoruz...
ama kazanıyoruz...bızım haklı oldugumuz ortaya cıkınca bırak utanan bız olucagımıza karsısı olsun..eger utanmayıda bılıyorsa o kısı cunku oda bır erdem..

annem seni pek bir balık gördümCADIARZU...hayır,kendimden biliyorum benmi yazmışım diye biran takıldım:uhm:...yaşım 40 oldu mükafat felan yok,bundan sonra olur mu bilmem...ama rabbimden gördüm çok şükür:Saruboceq:en olmaz artık boğuldum dediğim anlarda bir soluk kapısı açtı bana... zaten önemli olanda bu... inancım beni ayakta kıldı...ama insanlardan bekleme...yap ve unut gitsin...yoksa insanın gerçekten psikolojisi bozuluyor...yapmadan da duramıyoruz çünkü fıtratımız bu kimyana aykırı duramıyorsun..o zaman yapacak ve unutacaksın...hatta iyiliğinin dokunduğu insanla özellikle mesafeli olacaksın çünkü onun ilerde yapacağı nankörlük insanı perişan ediyor...bende çözümü senin gibi hayatıma herkesi sokmamakta buldum...daha doğrusu makul bir mesafede durmayı tercih ediyorum...bunuda vallahi ruh sağlığımı korumak için yapıyorum ...çünkü çok duyarlıyım çok hassasım bütün negatifliği vakum gibi emiyorun,sonrada kendimi toparlayabilmek günlerimi haftalarımı alıyor...tüm çivileri tek tek söksemde hepsinin izi orda kalıyor...baktımki kevgire dönüyorum bende mesafe koyarak önlem aldım artık..:sm_confused:hala insanları seviyorum,hala yardımımın dokunabileceği birilerine elimden geleni yapmaya çalışıyorum...sadece artık biraz daha dikkatliyim...birde elimden geleni yaptıktan sonra ortadan yok oluyorum:roflol:hani adama demişler ya "hiç düşmanın varmı ???"oda"hayır niye olsun...ben kimseye iyilik yapmadımki!!"demiş...ben hayatta ne sıkıntı gördüm ise maalesef ne acıdırki hep iyiliğimin dokunduğu insanlardan gördüm...onun için yap ve kaybol...:roflol:en iyisi bu...

almakta bir yetenek vermekte bir yetenek..
ama insanın psikolojisindeki birçok temeli barındırır..
veirisin... bu belki vicdan belki allah korkusu belki insan olduğu için
almak istersın..buda bencillik ve ego tatminliğidir yada intikam ..
bu 2 istegın altında bır çok duygu yatar..
o yuzden insanların karşımızda bizleri değiştirmelerine izin vermemek asıl yetenek..
ben neysem oyum.
veriyorsan hep ver... asla değişme ... çünkü güzel bir örnek olursunuz
ama tabi aklınızdan şunu çıkarmayınnn............
gerçekten hak ediyormu...............

kesinlikle haklısınkaydirigubbakcemile5...insan kendi ile barışık olmalı...ben kullanılıyormuyum diye düşüneceği ortamlara mahal vermemeli...bir insan bir şeyleri içinden geldiği için yapar,zorlama ile olmaz...ama neticede üzücü şeylere şahit olabiliyoruz...onada benim çözümüm "yap ve kaybol"hihoyyyt

annem seni pek bir balık gördüm...hayır,kendimden biliyorum benmi yazmışım diye biran takıldım...yaşım 40 oldu mükafat felan yok,bundan sonra olur mu bilmem...ama rabbimden gördüm çok şüküren olmaz artık boğuldum dediğim anlarda bir soluk kapısı açtı bana... zaten önemli olanda bu... inancım beni ayakta kıldı...ama insanlardan bekleme...yap ve unut gitsin...yoksa insanın gerçekten psikolojisi bozuluyor...yapmadan da duramıyoruz çünkü fıtratımız bu kimyana aykırı duramıyorsun..o zaman yapacak ve unutacaksın...hatta iyiliğinin dokunduğu insanla özellikle mesafeli olacaksın çünkü onun ilerde yapacağı nankörlük insanı perişan ediyor...bende çözümü senin gibi hayatıma herkesi sokmamakta buldum...daha doğrusu makul bir mesafede durmayı tercih ediyorum...bunuda vallahi ruh sağlığımı korumak için yapıyorum ...çünkü çok duyarlıyım çok hassasım bütün negatifliği vakum gibi emiyorun,sonrada kendimi toparlayabilmek günlerimi haftalarımı alıyor...tüm çivileri tek tek söksemde hepsinin izi orda kalıyor...baktımki kevgire dönüyorum bende mesafe koyarak önlem aldım artık..hala insanları seviyorum,hala yardımımın dokunabileceği birilerine elimden geleni yapmaya çalışıyorum...sadece artık biraz daha dikkatliyim...birde elimden geleni yaptıktan sonra ortadan yok oluyorumhani adama demişler ya "hiç düşmanın varmı ???"oda"hayır niye olsun...ben kimseye iyilik yapmadımki!!"demiş...ben hayatta ne sıkıntı gördüm ise maalesef ne acıdırki hep iyiliğimin dokunduğu insanlardan gördüm...onun için yap ve kaybol...en iyisi bu...

eklerum_mor _ametst

canım kımseye ıyılık yaparken ınankı karsılık beklemenden ıçımden gelerek yapıyorum...beklemıyorum...
hatta bazı durumlarda kendım zor durumlarda kaldıgımda oluyor...ıyılıgı yaparkende ınan dusunmeden
normal bır davranış gıbı yapıyorum....yanı fıtratımda var...bazen ne yaptıgmın bıle farkında olmuyorum...
hemen yardıma koşuyorum...
bende cok hassasım...ben sadece ınsanın gozunun ışıne bakak baka yapılan haksızlık yada nankorluge kızıyorum...bana yapılan bır ıyılık karşısında nasıl utanıyor binlerce tesekkur edıyor ve o kışı uunutmuyorrum.....
bak ben sana soyle ıyılık yaptım..şunu şunu yaptım deyıp basına kalkmıyorum...haksızlıga ugrayınca susuyorum...kendı bılsın utansın...eger utanıyorsa..
tabı bu susma sevdıklerıme yakınlarıma karşı...eger iş yerınde yada yabancı bır yerde haksızlıksa hakkımı savunuyorum...fazla sessız kalıncada saf yerıne konuluyor...
senınde soyledıgın gıbı canım...ALLAHA SIGINIP HAVALE EDIYORUM...UZUNTULERIMI..
SEVGIYLE KAL CANIM

X