HİPOGLİSEMİ olup diyet yapanlar,yapmaya çalışanlar bi bakarmısınız?

seylagazi

Guru
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2010
229
32
Arkadaşlar araştırdım hipoglisemi hakkında forumda endokrin bölümünde konu açılmış ama burda göremedim varsada güncellenmemiş sanırım yeniden bu konuyu açma gereği hissettim.öncelikle hipoglisemiden bahsedeyim tokluk şekerinizin açlık şekerinizden düşük olması durumuymuş bende yeni öğrendim:) Eğer sık acıkıyor şekerli besinlere saldırıyorsanız olur olmaz zamarlarda çikolata vb.krizleriniz varsa açlığa tahammülünüz yoksa ve buyüzden diyet uygulayamıyorsanız uzun süren açlıklarda mide yanması krampı halsizlik sinirlilik öfke hali bitkinlik terleme vb gibi şikayetleriniz varsa gereğinden fazla alıngan huzursuz olduysanız hele birde yemekten sonra derin bir uyku basıyor özellikle öğleden sonraları konsantrasyon bozukluğu yaşıyor sabhlarıda yorgun depresif keyifsiz uyanıyorsanız hipoglisemi olma ihtimaliniz çooook yüksek ayrıntılı bilgi için lütfen bakınız:http://www.endokrin.org/Tr/content3.asp?m1=1&m2=9&m3=180

benim hikayem çok uzun ve yıllardır bu foruma üyeyim okadar çok başlık açmış başlıklara yorum yapmış denemiş yanılmış biriyim.kah başardım kah hüsranla sonuçlandı ama hep bir kısır döngünün içindeydim.bir doktor teşhisimi koydu meğer ben REAKTİF HİPOGLİSEMhastasıymışım günlerdir bu konuyu araştırıyorum diyet+spor+ilaç tedavisi başlandı çok bilinen m...fin adlı (sanırım ilaç ismi veremiyoruz)ilaca başladım ongün kullandım veeee ilk defa açlık krizlerim son buldu yemekten sonra çöken halsizliğim kayboldu ama ilaç bende şiddettli kabızlık sorunuda yaptı şimdi tekrar doktora gidicem ilacın değişmesini isteyeceğim benim gibi olanlar hipoglisemi olanlar hangi diyeti uyguluyor hangi ilacı neşekilde kullanıyorsunuz ?kan değerleriniz nasıldı? aranızda karatay diyetini uygulayabilen varmı? oruç tutabiliyormusunuz? benim açlık şekerim 104 tokluk 85 yukarıdaki şikayetlerin hemen hemen hepsi var şimdi,lik yazacaklarım bukadar bana destek olursanız çok sevinirim

Son düzenleme:
Merhaba öncelikle bendede hipoglisemi var 7 sene kadar oldu önce insan panik yapıyor ama sonra vücut alışıyor yaptığım ve bildiğim kadarını cevaplayayım ben yaptığım abuk sabuk diyetlerden sonra oldum oruç tutmak çok riskli aç kalmamak lazım..her türlü diyeti denedim karartayım hiç yapamadım beni alt üst etti.ben kahvaltımı yapıyorum 10 gibi 13:30 da yemek ne varsa azar azar yiyorum..17.00 gibi bir kupa 2 şekerli kahve(metobolizma hızlanıyor)akşam 20:00da yemek yine ne varsa yiyorum çok canım isterse çikolata v.b azıcık yiyorum yatarken şekerim çok düşerse 3,4 tane zeytin yiyorum iyi geliyor..bu arada yeşil çay ve çayı içiyorum 86 dan 62 ye indim bu şekilde diğer diyetler bize pek yaramıyor şeker düşünce kahve iyi geliyor ve bu şekilde uzun süredir sıkıntı yaşamıyorum..

Bu arada ilaç kullanmıyorum insan dikkat etmezse zaten şeker tavan yapıp tekrar düşüyor..umarım yardımcı olmuşumdur..bu arada meyve yemek iyi gelmiyor tarçın şekeri düşüyor iyice..

cevabın için gerçekten çok teşekkür ederim ben tarçının şekeridengelediğini duymuştumtersmi tepiyor bizde?ilaç kullanmadan nasıl dayanabildin ?gerçekten tebrik ederim negüzel zayıflamışsın birde zayıflayınca şikayetler ortadan kalkıyormu?

Bu arada ilaç kullanmıyorum insan dikkat etmezse zaten şeker tavan yapıp tekrar düşüyor..umarım yardımcı olmuşumdur..bu arada meyve yemek iyi gelmiyor tarçın şekeri düşüyor iyice..

cevabın için gerçekten çok teşekkür ederim ben tarçının şekeridengelediğini duymuştumtersmi tepiyor bizde?ilaç kullanmadan nasıl dayanabildin ?gerçekten tebrik ederim negüzel zayıflamışsın birde zayıflayınca şikayetler ortadan kalkıyormu?

bahsettiğiniz tüm belirtiler bende vardı, açıkcası bunun bir rahatsızlık olduğunu düşünüp doktora gitmemiştim ama tamamını yaşıyordum..
açlığa tahammülsüzlük el ayak titremeleri, gece veya gündüz ani acıkmalar, özellikle sadece tatlı yemek istemeler, aburcuburlar vs vs..
yaptığım diyet tamamen boşa gidiyor kiloları geri alıyordum..
karataya başladım, önce kitabını okudum sonra fbda sağlıklı yaşıyoruz grubuna katıldım. ve kk forumun diyet yarışma gruplarından birine girdim..zaten karatayı da oradan bir arkadaş tavsiyesiyle başladım..
sonuç: mükemmel oldu.
tatlı isteğim tamamen kayboldu, hatta yersem rahatsız etmeye başladı. çok uzun zamandır canım hiç tatlı çekmiyor. yemek sonrası halsizlik kesinlikle yaşamıyorum. 7 kiloya yakın kilo verdim, hem de hiç aç kalmadan hiç diyette gibi hissetmeden..
geçen ay 5 gün oruç tuttum, hiç bir halsizlik yaşamadım. ne oruçta, ne iftar sonrasında..
sağlıklı yaşıyoruz grubunda bir çok hipoglisemi hastası bundan kurtulduğunu yazıyor..
ancak, şunu unutmamak gerek, karataya başlarken kan tahlillerini yaptırıp d vitamini b 12 ve demir değerlenizi mutlaka bilmeniz gerek..
ayrıca pişirme yönteminden tutun tavsiye edilen tüm detayları elden geldiğinde uygulamak gerek..
ben çok memnunum etrafımda herkese karataya başlaması için anlatıyorum..

öncelikle sizi tebrik ederim ben evlenmeden önce karatay diyeti uygulamış ve gerçekten çok güzel sonuçlar almıştım karatay gerçekten çok sağlıklı akılcı bir diyet ve çoğu kez karatayı savunmuşumdur..ama artık durumum değişti bende gebelikte diyabet ortaya çıktı erken doğum yaptım hemde çok erken osüreçte kendimi bile unuttum bebeğimi düşünüp bakmaktan kendimi fazlasıyla ihmal ettim ama bebeğimi karataya uygun büyüttüğümü söyleyebilirim şimdi 2,5yaşında ve cevizi fındığı bademi çok seviyor herşeyin ev yapımını yiyor market ürünü tüketmiyor yoğurdu bile...ama ben tekrar tekrar karataya başladım birtürlü olmadı bu defa olmadı herdefasında olmadı safra kesemde taş var yumurta beni cidden rahatsız ediyor birgün hocamız zahidenin programına katılmıştı bir bayan bağlandı oda erken doğum yapmış kendi ve bebeğide karataya göre beslenmiş onunda safra kesesinde taş olunca doktorlar kızmış yumurtayı yasaklamışlar bunu sormuştu hocaya hocamızda kendi üslubunda dinleme onları rahatsız emiyorsa ye yumurtanı demişti bunu duyunca yine heveslendim tekrar başladım ama yumurta inanın bana çok dokundu mide bulantılarım sancılarım arrttı hemen kestim diyeti hipoglisemi olanlar uzun süre aç kalamıyor bende hipoglisemi olduğumu yeni öğrendim ve dedimki herşeyin sebebi bu şimdi neyapacağımı bilmiyorum siz nekadar zamanda verdiniz kilonuzu?

Son düzenleme:

yumurta yerine her sabah mercimek çorbası içebilirsiniz, veya kuru fasulye veya soğuk et olabilir..bana en mantıklısı mercimek çorbası geliyor, veya 1 gün 1 yumurta diğer gün 1 muz yenebilir mevsim uygun olduğunda.. bi de böyle deneyin eğer tek sorun yumurta ise..

ben geçen sene 63,5 kiloydum. doğum sonrası aldığım kilolar vardı ve ara öğünlü bir diyete başladım, 3 ayda 11 kilo verdim..52,5 oldum..
sonra koruyamadım malesef, ara öğünlü diyetlerin sonu genelde böyle oluyor, ve aldığım kilolar özellikle bel ve karın bölgemde toplandı..kitabı da okuyunca anladım ki bende insulin direnci de oluştu..
kasım aralık gibi karatayı öğrendim, ama uygulamaya başlamam 2 ayı aldı, adapte olmam da öyle tabi.. mart ayından bu yana düzgün ypıyorum diyebilirim, 6,5 kilo verdim.. yavaş gidiyor ama sporu istediğim oranda yapamıyorum ondan da kaynaklı.. şimdi hedefime 1 kilo kaldı aynen bu şekilde beslenmeye devam edeceğim inş..

hangidiyeti yaparsanız yapın bıraktığınızda sonuç sanırım aynı oluyor..3ayda 11kilo çook güzel nasıl sonra diyete uyamadınız bu sisteme alışamadınız anlamadım karatay daha zor ve disiplinli şahsen sanırım ben enazından direncim kırılana kadar motive olana kadar diyetisyen ve ilaçla zayıflamayı düşünüyorum yada ilaçla beraber karatayı yeniden deneyebilirim belki bana iyi gelecek ihtiyacım olan ilaç gibi geliyor çünkü neyaparsam yapayım krizlerim ve şikayetlerim geçmiyor siz karatayı neşekilde yaptınız yani 3öğünmü 2 öğünmü beslendiniz?ayrıca bende kitaplarını okumuştum ama mercimek çorbasını hiç okumadım balık ve kuru fasulyeyi okumuştum sadece.aslında kitapında araöğünlerde var şart olmamakla beraber ama televizyonda aksini söylüyor 3.öğün hastalıktır diyor

Son düzenleme:
Aslında hepimizin bünyesi farklı birimize iyi gelen diğerimize iyi gelmiyebiliyor..bende hamileyken çok korkuyordum bebeğimede sıkıntı yaratırmıyım acaba diye ama şimdi kızım 3.5 yaşında..ben kararayı uygulayamadım şekerimi çok düşürdü ama sende farklı olabilir ben meyve yedikten 1 saat sonra hissediyorum mesala,ayran iyi geliyor bana..kilo verdikten sonra evet biraz daha düzeldi şekerim..umarım sana en uygun şekilde verirsin kilolarını..

6 yıldır reatif hipoglisemi hastasıyım. Diyet yapmaktan ve günde 8 öğün beslenmeken çok sıkıldığım bir anda ender saraçın krom hapı tavsiyesine uyarak denemeye karar verdim bugün ilk kez denedim kahvaltı esnasında krom picolinat aldım. normalde kahvaltıda nekadar düşük glisemik indeksli de beslensem 2. saatte şekerim 80 civarında olurdu bu gün hiç 90nın altına düşmedi yani hep 90 100 arasında idi galiba bugıda takviyesi işe yarayacak 1 hafta sonra deneyimlerimi tekrar paylaşacağım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…