Herkesi bilgilendirmek istiyorum,özellikle anneleri ! LUTFEN OKUYUN !

Mace

25.03.09 - M ♥ E
Kayıtlı Üye
27 Temmuz 2012
974
4
Arkadaşlar merhaba,

İlaçlara karşı cok duyarlıyım. Bugun bununla ilgili bir konu actım. Bu sabah okudugum bir konuyu sizinle de paylaşmak ve aynı zamanda sinirimi dile getirmek istiyorum.

Saglık Bakanlığı, Türkiye’de ilaçla ilgili tüm birimlere “Çok acil” koduyla yazı gönderdi. Yazıda, terkibinde “Dekstrometorfan” bulunan öksürük şuruplarının “Ölüme sebep olabileceği” bildirilerek satıştan kaldırılması istendi. Dekstrometorfan içeren 11 marka öksürük şurubu olduğu belirlendi. İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Güven Artıran imzalı yazıda, Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi internet sitesinde ‘dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının kullanımına bağlı olduğu düşünülen ölümlerle ve ciddi advers etkilerle sonuçlanan olayların yaşandığı kaydedildi. Konuyla ilgili yapılan araştırmaların sonucunda olaylara ‘levometorfan ile kontamine dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının kullanımının sebep olduğunun düşünüldüğü vurgulandı. Dekstrometorfan adlı etken maddenin Konduskar Laboratories Private Limited, Kolhapur, Hindistan’da üretildiği, buradan ithal edilen dekstrametorfan adlı etken maddenin spesifikasyonlarına uygunluğunun kontrol edilmesi gerektiği konulu alarm yayınlandığı hatırlatıldı. Adı geçen üretim yerinden Türkiye’ye dekstrometorfan adlı etken maddenin ithal edilip- edilmediğinin bildirilerek, ediliyor ise ithalatının durdurulması gerektiğinin altı çizildi.

İlaç listesini zar zor buldum arkadaşlar,bunların içinde genellikle cocuklara verilen öksürük surupları var ve ben de bu surupları yıllardır içiyorum.

DEKSTROMETORFAN İCEREN İLACLAR ;

BENICAL (Şurup)

BENICAL COLD (Lak Tablet)

BRONKAR-A (Şurup)

DEFEKS (Şurup)

DEKSAN (Şurup)

DORFAN (Şurup)

METORFAN (Draje)

RHINOTUSSAL Mikropellet Kapsül

RHINOTUSSAL Süspansiyon
TRİATÜS (Şurup)

TYLOL Cold (Şurup)

VICKS Medinait (Şurup)

VICKS Vapodry (Şurup)

WİNTUS (Draje)

ACTIDEM (Surup)

BENAFED (Surup)

Bunlar dısında emin olmadıgım ancak duydugum bir ilac CALPOL (Surup)

Listeyi internetten buldum ancak CALPOL'un de yasaklandığını duydum araştırıyorum henüz. Sizde internetten bakarsanız bu konuyla ilgili açıklama bulabilirsiniz. Belki görmezsiniz diye bende paylaşmak istedim sonucta cocuklarınıza iciriyorsunuz,kendiniz iciyorsunuz. Lütfen evinizde bu ilaçlar varsa çöpe atın ve yakınlarınıza da duyurun.

çok kötü bir haber çünkü ben bu ilaçların yarısını kullanıyorum, hem çocuklarıma hem de kendimize.. rica etsem yazının kaynağının linkini yollar mısınız? netten sadece bir gazete de yayınlandığını gördüm bu haberin, başka bir bilgi de yok..

Lısteyi Facebooktan bi sayfadan buldum,sayfa ismini vermeli miyim burda dogru olurmu?

Paylaşım için teşekkürler .Bende ilaç konusunda hassas biriyim.

KOnu gelmişken yazmak istedim , 3 yaşında bir oğlum var. Her çocuk gibi zaman zaman ateşlendi , zaman zaman öksürdü . Özellikle diş çıkarma döneminde ateşlendi.Henüz tek bir damla ilaç kullanmadım.

Körü körüne değil.Bu konuda sürekli bilgilenen bir anneyim. Vücudun savaşmasına müsaade etmek gerek . Özellikle ateş düşürücü şuruplar nedense annelerin gözbebeği. Azıcık öksürükte bunu kesici şuruplarda.İnanın bana bunları kullanmadan da çocuğunuz iyileşiyor.Hemen ilaca sarılmayın.

Ben uzun yıllar kas gevşeticiler kullandım fıtık tedavim sebebiyle ve migrenim yüzünden de ağrı kesiciler .Sonuç bağırsak yaraları .

Artık reçete yazıp hastayı yollama yolunu seçmeyen tüm doktorlarda bu konuda özenli.Sizlerde ilaç yazmadı diye doktorları yerden yere vuranlardan olmayın.Hiçbir kimyasal yoktur ki yararı yanında zararıda olmasın .

kısmen katılmakla birlikte kısmen katılmıyorum.. ne güzel problemsiz bir 3 sene geçirmişsiniz ama maalesef birçok çocuk için yazdıklarınız çok ütopik (biz de dahil).. benim miniklerimin kronik alerjik bronşit sorunları var mesela.. eğer zamanında gereken ilacı almazlarsa astıma çevirmesi an meselesi..mesela biz hiç 37.5 derece ateş görmedik, hafif ateşlenmeye başlarlar ve çok kısa bir süre sonra 39 u görür o derece.. o yüzden calpol gibi ilçalar kurtarıcı ne yazık ki.. gerçi doktorumuz artık calpol vermiyor bize, uzun zaman önce değiştirmişti..
zaten artık ne TR de ne de yurtdışında kan tahliline bakmadan antibiyotik vermiyorlar.. evet vücudun savaşması en ideali ama her hastalık için değil maalesef..

Benim dünyada sadece birkaç ilaca alerjim yok.
Zaten içmeyide içirmeyide sevmem, otçuyumdur ben
Ama calpol un zararlı olacağına inanmıyorum. Çünkü çok uzun yıllardır anasınıflarındada kullandığımız bir şurup öyle aman aman ağır bir ateş düşürücüde değildir.
Facebook'ta bu konuda çok fazla yalan yanlış bilgiler var. Eğer böyle bir şey varsa sağlık bakanlığı mutlaka sitesinde yayınlar ,yapılan tüm araştırmalar ve zararlı firmalar açıklanıyor

Yinede duyarlığın için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Sağlıkçı biri olarak asla çocuklarınıza öksürük şurubu kullanmayın öksürmek gerçekten gerekli bir durum olabiliyor hastalık olarak görmemek lazım. Bol bol gerçek bal ve pekmez verin ciğere inmediği süre öksürmelerinde sorun yok doğal yollarla tedavi edilebilir.

çocuklarda ateş vücudun kendi kendine yaptığı bir tedavidir. Ateş vücuttaki enfeksiyonu parçalar. Kontrol altında tutulduğu süre korkmaya gerek yok. Calpol içeriği çok hafiftir ibufen biraz daha yoğundur. İnatçı ateşlerde ibufen ve calpol dönüşümlü kullanımlıdır. öksürük şurupları tehlikelidir. Calpol bu kategoriye girmez.

Facebook'ta paylaşılan bu tür şeylere hiiç inanmıyorum.

Böyle bir şey var ise bütün haber kanallarında, sitelerinde yayınlanması gerekmez mi?

Tabii ki her hastalık için geçerli değil...Bunun en basit örneği yine benim.Başka bir hastalığımdan kaynaklı yoğun ilaç dönemimden yeni bir hastalığım oluştu ve yine bu hastalıktan başka ilaçlarla kurtulmak derdindeyim demiştim.

Miniklerinize acil şifalar diliyorum herşeyden önce .

Benim altını çizmek istediğim nokta gereksiz yere ilaç alımı , mesela sizinde bahsettiğiniz gibi antibiyotiklere çok çabuk başvurulması hatta antibiyotik yazmayan doktoru doktordan saymamak.

çok teşekkür ederim :)

antibiyotik konusunda çok haklısınız, onlardan biri de benim.. bende de kronik farenjit var ve tam bir antibiyotik bağımlısı oldum. bir de yurtdışında yaşadığımız yerde antibiyotik vermez doktorlar. o yüzden her TR ye geldiğimde bir bavul antibiyotik taşıyasım geliyor :) bence bu bağımlılığın sebebi çocukken kullandığımız çok sayıda antibiyotikler. o yüzden dediğiniz gibi mide-bağırsak sistemi çok çürük bir nesiliz biz..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…