Her gün 1 iyilik!! Var mısınız ?? :)

Hepbanahepbana

Üye
Kayıtlı Üye
10 Aralık 2013
39
0
34
Hayat bir maraton ve bizlerde birer yarışçıyız gibi düşünsek te! dünyaya gelişimiz sebepsiz değil. Hepimiz her an sınanıyoruz. Nefsimizle mücadele etmemiz gerektiğini (en basit konu için bile) bilmiyoruz yada boşveriyoruz. Bu konuyu, internette oyalanırken belki her gün yapılacak basit bir iyiliği paylaşmak ve paylaşarsak çoğaltmak adına açmak istedim. Gönülden yapılan iyiliklerimiz kalplerimizi daha da güzelleştirecektir. Kimi insan başkasının yaptığını, giydiğini, gezdiğini, yediğini hırs yapıyor. Aynısını yada daha iyilerini yapmak için koştururken hayatı kaçırıyor. Bu konu içindeki "hırsın" güzellikler adına olmasını dilerim.
Örnek verecek olursam ;
Bugün kuşlar için penceremin kenarına/bahçeme bayat ekmeklerimi serdim.
Bugün durumu olmayan komşuma/kişilere gida/giyecek yardımında bulundum.
Bugün gitmediğim (çok eski olmayan) giyeceklerimi semt muhtarlığına/Camii'sine götürdüm.
Bugün yemek artıklarımı ayırıp çöpe değil sokak hayvanları için çöp konteynırlarının yanına bıraktım.
Bugün sokağımızdaki çocuklara gofret-çikolata-sakız dağıttım..
Bugün evde kullanmadığım çul-çamur-yorgan-battaniye-kova-leğen-eskı gazete semtimizde bulunan hayvan barınaklarına ulaştırdım.
Bugün bahçede kuruyan fidanları-çiçekleri suladım.
Bugün arkadaşıma- ailemden birine- komşuma onun çok güzel göründüğünü söyledim.
Bugün kapımın önüne bir kap su, bir kap mama yada yemek artıklarını bıraktım..
Daha da çok uzar gider anlayacağınız.. Çevrenizdeki insanlar sizlere daha farklı gözlerle bakar en önemlisine siz kendinizi çok ama çok iyi hissedersiniz. İyiliğin azı-çoğu diye bir kavram yok. Gönülden olsun yeter! Tabii bir iki kez kendinize bir şeyleri görev edinin ondan sonra daha hevesli olacaksınız. En Büyük TÜRKİYE:KK9::21:

bugün de fazla iyilik yapma fırsatım olmadı. kuşları yine besledim , birkaç arkadaşa güzel iltifatta bulundum :KK31::KK31:

ne kadar güzel bir topik :)
ben de diyorum ki hep birlikte güzel bir şey yapalım şöyle ki
Mevlit Kandiline kadar hatim yapalım diyorum
20 cüz okuduk
10 tane cüz kaldı
kandil 13 ocak bir ay kadar var
isterseniz bir cüz alın, kandilde Peygamberimizin sav ruhuna hediye ederiz
hem de hatim sevabı alırız
hem de dualarımızın daha makbul olmasını umarız inşallah
hatim topiğine bakabilirsiniz

bugün de fazla iyilik yapma fırsatım olmadı. kuşları yine besledim , birkaç arkadaşa güzel iltifatta bulundum :KK31::KK31:

İyiliğin azı çoğu diye bir ayrımı olmadığını düşünen birisi olarak bir çocuğun başını sevgi ile okşamakta yada yaptığınız gibi arkadaşlarınıza güzel şeyler bile söylemenin hem size, hem arkadaslarınıza güzel bir enerji vereceğini (kalpte huzur) düşünüyorum.
Mesela ; Bize kötü davranan birine bile nefsimi kontrole alıp tamamen güzellikle (alttan alarak) cevap vermemiz, karşımızdaki insanın kafasında soru işaretlerine sebep olup, kendi yaptığı davranışın hatalı olduğunu anlar ve bu durum yeni bir iyiliğe vesile olabilir :)

Yeni iyiliklerle tekrar görüşmek dileğiyle:KK16:

ne kadar güzel bir topik :)
ben de diyorum ki hep birlikte güzel bir şey yapalım şöyle ki
Mevlit Kandiline kadar hatim yapalım diyorum
20 cüz okuduk
10 tane cüz kaldı
kandil 13 ocak bir ay kadar var
isterseniz bir cüz alın, kandilde Peygamberimizin sav ruhuna hediye ederiz
hem de hatim sevabı alırız
hem de dualarımızın daha makbul olmasını umarız inşallah
hatim topiğine bakabilirsiniz

Merhaba, öncelikle teşekkür ederim :) 10 tane cüz kaldı demişsiniz, beni kalan cüzlerden bir tane cüze yönlendirirseniz okumak elbette isterim. Ben Mustafa İslamoğlu'nun Kur'an-ı Kerim "Türkçe" Mealini okuyorum. Bana açıklamalı olarak hangi cüzü okuyacağımız yazarsanız seve seve okurum Allah'ın izni ile..

yaptığınız iyiliklerin sevabını almak istiyosanız her yaptığınız iyiliği kimseye anlatmayınız anlattıktan sonra bi anlamı kalmaz :KK50:

yaptığınız iyiliklerin sevabını almak istiyosanız her yaptığınız iyiliği kimseye anlatmayınız anlattıktan sonra bi anlamı kalmaz :KK50:

Ben iki şekilde düşünüyorum. Evet bir ihtiyaç sahibine bir yardımda bulunursunuz ve hadislerde de söylendiği gibi "sağ elinde verdiğini sol elin görmemeli" yalnız bunu gerçekten kalbinizle hissederek yapmalısınız/yapmamalıyız. Ve o kişiyi rencide etmemek mühim olan ve ondan karşılık beklememek yada ona karşı üstünlük sağlamamak (bakışla bile hissettirmemek) nefsinizin gururunuzu okşamasına izin vermemek ve öyle hissettiğinizde Yüce Allaht'an af dilemek !! en azından ben bu şekilde yorumluyorum bu hadisi :)

Ama bazı iyilikler vardır ki karşında seni gören, dinleyen, izleyen, takip eden insanları iyilik yapmaya heveslendirir. Ki bunlar aslında güzel düşünmek ve güzel düşünceleri hem çevremize hem hayata aktarabilmek😇 kaldı ki şüphesiz neyin sevap, neyin günah olduğunu yalnızca Allah bilir. O yüzden kendimizi kısıtlamayalım bence :21:

hayat çok güzel ve biz bayanlar bu hayatı da evlerimizi derliyip, toplayıp, temizlediğimiz gibi güzelleştirebiliriz 😇 mesela çocuklarımızı güzel, ahlaklı, gerçekten araştırıp vesveselerle değil de doğrularla yetiştirebilirsek gelecek nesillerde daha güzel bir dünyayı miras bırakmış oluruz. Bu herhalde çok güzel bir iyilik olur:KK16:

sanırım bende iyilik yaptım :)

bir arkadaşıma yüklü miktarda borç verdim ,geri vericem dedi ...vermedi tabi ki :) vermiycek de galiba :KK53:

bende hiç istemeyi düşünmuyorum zaten:KK19: ...başımın sadakası olsun diyorum ...

bir insan bir kez böyle hata yapar :KK4: sağlık olsun :KK23:

sanırım bende iyilik yaptım :)

bir arkadaşıma yüklü miktarda borç verdim ,geri vericem dedi ...vermedi tabi ki :) vermiycek de galiba :KK53:

bende hiç istemeyi düşünmuyorum zaten:KK19: ...başımın sadakası olsun diyorum ...

bir insan bir kez böyle hata yapar :KK4: sağlık olsun :KK23:

Bende bir zamanlar cooook yaptım öyle borç para vermelerini ve geri dönmeme, isteyememe durumlarını :) ama zamanla insanları tanıdıkça iyi niyeti suistimal edecek kişilere dikkat ettim :) dediğin gibi başımızın gözümüzün sadakası olsun artık :KK53:

Bende bir zamanlar cooook yaptım öyle borç para vermelerini ve geri dönmeme, isteyememe durumlarını :) ama zamanla insanları tanıdıkça iyi niyeti suistimal edecek kişilere dikkat ettim :) dediğin gibi başımızın gözümüzün sadakası olsun artık :KK53:

öyle de ,para için insan harcayabilenleri gerçekten anlamıyorum...

birde bu kadar iyi olup ,zor günlerinde yanında olan bir insan nasıl olurda para için değişebilir?

hayret verici...iyi gün dostu da değil bu insan ...kötü gün dostu...

ilk para alışverişimizde bu oldu ...ben ne yapayım ki şimdi:)

hem kötü gün dostu hem para için insan satıyor ...allak bullak oldum vhalla...düzeni anlayamıyorum bazen

öyle de ,para için insan harcayabilenleri gerçekten anlamıyorum...

birde bu kadar iyi olup ,zor günlerinde yanında olan bir insan nasıl olurda para için değişebilir?

hayret verici...iyi gün dostu da değil bu insan ...kötü gün dostu...

ilk para alışverişimizde bu oldu ...ben ne yapayım ki şimdi:)

hem kötü gün dostu hem para için insan satıyor ...allak bullak oldum vhalla...düzeni anlayamıyorum bazen

Bir insanı tanımak için o kişinin namazına niyazına değil, para ile olan ilişkisine bakın demiş Peygamberimiz.. Belki istememe konusunda biz hata yapıyoruz (ince düşündüğümüzden) bir sor derim arkadaşına, madem yakın arkadaşındı, belki cevabı seni tatmin de edebilir :)

X