Her Dileyen Karşılık Bulmuş:)

Goldenpanthera

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2019
1.088
2.209
Selamlar 🤗 çok tatlı bir uygulama buldum araştırırken ve her dileyene Rabbim dileğini nasip ediyormuş 🤲
Belki biliyorsunuzdur; ben yeni öğrendim 😊
Dardar dede pilavı ve duası
Bir kadının çocuğu kaybolmuş, bulamıyormuş. Birgün bir dede rüyasına girmiş, kadın derdini söylemiş. Dede de çocuğunu bulacaksın. Çocuğun sağ demiş, ben sana yardım edeceğim demiş. Kadın da:' çocuğumu getirince ne dilersen dile benden' demiş. Dede de(ay canım😊) :' canım demiş bol soğanlı mercimekli bulgur pilavı istiyor, onu yap' demiş. Kadın da demiş ki:' dede sen rüyasın, saba nasıl pilav ikram edeyim🤷🏻‍♀️' , dede de :' sen pilavı yap, sonra da konuya komşuya, fakire ikram et, ben yemiş kadar olurum ' demiş. Kadın rüyadan çok etkilenmiş, uyanınca yapmış pilavı dağıtmış. 3 gün içinde çocuğuna kavuşmuş. Pilâv yemeye gelenler, pilavın yanında yanan mumdan kendi mumlarını yakmış ve dilek dilemişler Allah'tan. Sonra da bu gelenek olmuş, o mumdan ateş alıp dileği kabul olan pilav yapmış dağıtmış, olan dağıtmış 🤗🤗 Cuma günü sela ile ezan arasında Dardar dede pilavı yapılıyor. O pişerken, Allah rızası için 2 rekat namaz kılıp Yasin okunuyor, sonra Dardar dedenin ruhuna bir fatiha okunuyor. Sonra pilav ayranla ikram ediliyor. Pilâv yenmeden herkes pilavı yapanın mumundan mumunu yakıp söndürüyor o sira dileğini diliyor, sonra pilav yeniliyor. Pilav sahibinin mumu bitene kadar yanacak, misafirler de dilek mumlarını saklayıp dilekleri kabul olunca pilav ikram zamanı o mumu masalarında yakacaklar🤗🤗

ilk defa duydum tuaff inanmam bole seylere dardar dedede kimmis ya darda kalanami yardim ediyomus.:işsiz:
Türbesi var ve dualar Sûreler Allah'a okunuyor😉 inanan yapsın, kimseyi zorlamıyorum; olumsuz mesaj yazacaklar lütfen negatif duygularınızı kendinize saklayın 😊 faydalı bir şey söyleyecek buyursun ❤❤

ilk defa duydum tuaff inanmam bole seylere dardar dedede kimmis ya darda kalanami yardim ediyomus.:işsiz:
Bu arada dinî uygulamalar senin onayından mı geçiyor?
'Bole ' değil 'böyle ' , 'tuaff ' değil 'tuhaf' ,'dedede' değil 'dede de' . Yani daha bilmediğin başka şeyler de var🙂 Ama Allah: Alim'dir, O'ndan başka hiç kimse, her şeyi bilemez🙂

Bu arada dinî uygulamalar senin onayından mı geçiyor?
'Bole ' değil 'böyle ' , 'tuaff ' değil 'tuhaf' ,'dedede' değil 'dede de' . Yani daha bilmediğin başka şeyler de var🙂 Ama Allah: Alim'dir, O'ndan başka hiç kimse, her şeyi bilemez🙂
ay cnm şimdi turkceyi senden ogrencek degilimde birde kisa msj yazma diye bisey var hani bilmiyorsan mesela selam yerine slm gibi. bnde tuhaf yerine tuaf yazdim omu sana dert oldu..🙄

ayrica ben duymadim ilk defa duydum ve bana "tuaf" geldi bu benim fikrim ki fikrimide sölemekte özgürüm burada dimi??

ayrica size kötü birsey dedigimi sanmiyorum bukdar sinirlenmissiniz.. ben sadece fikrimi yazdim belki vardir boyle birsey bilememm..

olayi tartısmaya getirmeyin lutfen siz konunuzla ilgilenin olurmu..

ay cnm şimdi turkceyi senden ogrencek degilimde birde kisa msj yazma diye bisey var hani bilmiyorsan mesela selam yerine slm gibi. bnde tuhaf yerine tuaf yazdim omu sana dert oldu..🙄

ayrica ben duymadim ilk defa duydum ve bana "tuaf" geldi bu benim fikrim ki fikrimide sölemekte özgürüm burada dimi??

ayrica size kötü birsey dedigimi sanmiyorum bukdar sinirlenmissiniz.. ben sadece fikrimi yazdim belki vardir boyle birsey bilememm..

olayi tartısmaya getirmeyin lutfen siz konunuzla ilgilenin olurmu..
Türkçe'yi kimden öğrenirsin bilemiyorum ama mutlaka öğrenmen gerektiğine her yazında daha da kanaat getiriyorum 🤷🏻‍♀️ Ben burada insanlara umut olmaya çalışıyorum; sen, hakkında hiçbir fikrin olmadığı bir konuyu yalanlıyorsun. Senin davranışın doğru, benim sinirlenmem mi yanlış ?🙄

Türkçe'yi kimden öğrenirsin bilemiyorum ama mutlaka öğrenmen gerektiğine her yazında daha da kanaat getiriyorum 🤷🏻‍♀️ Ben burada insanlara umut olmaya çalışıyorum; sen, hakkında hiçbir fikrin olmadığı bir konuyu yalanlıyorsun. Senin davranışın doğru, benim sinirlenmem mi yanlış ?🙄
ben yalanladimmi?? boyle birsey yok dedimmi???

umut olmaya devam edin inananlar gelir toplasirsiniz hayirli sohbetler size daha fazla yazmayin ugrasamiycam..

Mum olayının bizim inancımızda yeri yok , niyetinizin çok iyi olduğundan eminim . Doğru ve güvenilirliğinden emin olmadan paylaşım yapmamak gerek diye düşünüyorum

Mum olayının bizim inancımızda yeri yok , niyetinizin çok iyi olduğundan eminim . Doğru ve güvenilirliğinden emin olmadan paylaşım yapmamak gerek diye düşünüyorum
Sonradan ritüel olarak eklemiş insanlar o kısmı 🙂 Bana güzel geldi. Dinimizce mum yakmanin da sakıncası yok, diye düşündüm. Mesela siz o kısımda mum yakmayı değil tesbih dağıtmayı tercih edebilirsiniz 😊 o da çok güzel olur🤗 Hatta tesbih namazı var ya onda benim duam da kabul oldu❤

Sonradan ritüel olarak eklemiş insanlar o kısmı 🙂 Bana güzel geldi. Dinimizce mum yakmanin da sakıncası yok, diye düşündüm. Mesela siz o kısımda mum yakmayı değil tesbih dağıtmayı tercih edebilirsiniz 😊 o da çok güzel olur🤗 Hatta tesbih namazı var ya onda benim duam da kabul oldu❤
Mum olayı başka bir dini inanç içerisinde yer alır , özellikle ibadet mekanlarında mum yakarlar falan bilirsiniz . O nedenle bu doğru gelmedi yazmak istedim .Teşekkür ederim tesbih namazını bilmiyordum öğreneyim ❤

Mum olayı başka bir dini inanç içerisinde yer alır , özellikle ibadethanelerinde mum yakarlar falan bilirsiniz . O nedenle bu doğru gelmedi yazmak istedim .Teşekkür ederim tesbih namazını bilmiyordum öğreneyim ❤
O benim de aklıma geldi ama amaç aynı değil ve uygulama da farklı diye yanlış gelmedi 🙂 Bulgur pilavı da herkesin bütçesine uygun ya hem o açıdan yapmak kimseyi zorlamaz, hem de bir çeşit adak gibi uygulanıyormuş 🙂 Birkaç tane tesbih namazı var; benim uyguladığım 100 Fatiha 300 ihlas olanı.

X