Her ağrılı adet endometriozis midir?Yardımcı olun lütfen.

-Bibli

gardım sağlam,güllerden tuğla⚜️
Kayıtlı Üye
31 Mart 2022
4.868
15.432
Merhabalar herkese 2 senelik evliyim,bekarlığımdan beri ağrılı regl için Dr gitmişliğim çoktur. Hiç bana kistin var denilmedi. Ama 2 ve 3.günüm dayanılmaz geçiyor.Spor ve sağlıklı beslenme ile kontrol altına almaya çalışıyorum.

Burda endometriozis tanısının ultrason ve vajinal muayene ile konulamayacağını,tanı ve tedavi için laparoskopi yapılması gerektiğini duydum. Biraz da üzüldüm. Çünkü her dr'a ısrarla sormama rağmen yok deyip gönderildim. Muayene sonrası yumurtalıkların temiz ama ca 125e bir bakalım ya da laparoskopi yapalım denilmedi. KK sayesinde bunu seneler sonra farketmem hem sevindirici hem üzücü oldu benim için.

Geçen hafta tekrar dr gittim sordum,yok bir şey dedi.Olsaydı muayenede görünürdü dedi.İçime sinmedi yarın için şehrimde epey tanınan uzman bir Dr tekrar randevu aldım gideceğim.

Ancak her ağrılı adet endometriozis midir? Bunu merak ediyorum. Yani bende aynıydım ama endometriozis değil de örneğin kalıtımsal sebepmiş vs diyeniniz var mı? Son olarak ara kanama,adet dönemi harici ağrı ve tüm adet haftası boyunca süren ağrılarım yok. Çok şiddetli olmakla birlikte 2 ve 3.gün yaşıyorum.

Şimdiden teşekkür ediyorum

Laparoskopik yöntem kesin tanı içinmiş ama ultrasonda da görülebiliyormuş. İnternette bu şekilde yazıyor. Vanijal ultrason ve karından ultrason ikisine de bakılması gerekiyormuş

Bu arada her ağrı tabiki endometriozis değil. Hatta bazı adet sancılarının nedeni bile belli değil. Çocukluk dönemine ait psikolojik tabanlı olduğunu savunanlar da var biraz uç bir örnek de olsa.

Laparoskopik yöntem kesin tanı içinmiş ama ultrasonda da görülebiliyormuş. İnternette bu şekilde yazıyor. Vanijal ultrason ve karından ultrason ikisine de bakılması gerekiyormuş
Bakıldı ikisinede. Temiz dediler hep. Ama burda bir konuda eğer yumurtalıkta ise görünür,başka bir yerde ise yani rahim dışında ya da bağırsakta vs laparoskopi gerekli diye konuşmuştuk. Aklımı karıştıran o

Bu arada her ağrı tabiki endometriozis değil. Hatta bazı adet sancılarının nedeni bile belli değil. Çocukluk dönemine ait psikolojik tabanlı olduğunu savunanlar da var biraz uç bir örnek de olsa.
Şu mesajınız bile o kadar rahatlattı ki beni. Genetik demişlerdi. Ama yinede yarın özellikle bu konuyu konuşmak istiyorum dr ile. Çünkü bebek sahibi de olamıyoruz. Önce sağlığım için sonra çocuk için bakılmasını isteyeceğim.

Rahim dışında veya bağırsaklarda olsaydı bence bağırsaklarla ilgili veya nerede ise orası ile ilgili bir belirti verirdi. Yoksa neye göre yapılıyor bu laparoskopik yöntem ? Bir şeyden şüphelenip yapmaları gerekir diye düşünüyorum

Selam Biblii seni özlemisim Hayir canim her agri bundan kaynaklı olmaz. Bende vardı ama ondan kaynaklı degildi sana daha once soylemistm histereskopide minicik poliplerin varmis temizledik dedi dr ondan sonra sanci falan kalmadı. Kistler hala duruyor sancım yok. Kuzenimde oyle cok sancili gecer ama kist yok kac dr gitti bir sonuc yok . Basit bir değer be etkileyebiliyormus,genetik bile olabilirmis onun doktoru oyle demis. Umarım sende bir cozum bulursun

Bebek sahibi olamaman bir çok nedeni var. Ovulasyon testleri kullanarak doğru günde deneme yaptınız mı? Kaldı ki sadece kadınsal değil erkeğe bağlı da sorunlar olabiliyor. Umarım hiçbiri yoktur tabi. Bazen de hiçbir problem olmamasına rağmen yine de gebelik yaşanmayabiliyor. Çok fazla kombinasyon var :) Sanırım siz endometriozis tablosundan biraz etkilenmişsiniz.

Haklısınız. Anksiyete bozukluğum var sürekli elimde telefon araştırıyorum.Ama çok sığ olmasına rağmen korkutan şeyler okudum.Sanırım o da etkiledi. İçimi çok rahatlattınız çok teşekkür ederim

Ovulasyon testi yapmadım,yumurtlamamı anlayabiliyorum diye umarım anlayabiliyorumdur eşim spermiogram verdi,çok güzel çıktı sonucu. Bana vajinal, ultrason muayenesi yapıldı,kan ve hormon testleri yapıldı. Sorun görülmedi.Tanı sebepsiz infertilite şeklinde.

Selam tatlımmevet şimdi anımsadım konuşmuştuk sanki. Özelden yazıyorum.

Sorun görülmemesi güzel bir şey :) ben her şeyin doğru bir zamanı olduğuna inanırım, siz gerekli tetkikleri yapmışsınız, bence doğru zamanı bekliyor içiniz ferah olsun

Sorun görülmemesi güzel bir şey :) ben her şeyin doğru bir zamanı olduğuna inanırım, siz gerekli tetkikleri yapmışsınız, bence doğru zamanı bekliyor içiniz ferah olsun
Ne güzelsiniz. Öyle düşünüyorum aslında buna inancım sonsuz. Ama daha bir hafta öncesine kadar çok yakın bir akrabam öyle canımı acıttı ki. Yani başkası yazsa şunu takma canım amaaan derdim. Söyleyenin kim olduğunun önemsiz olduğu ve ne yalan söyleyip insanın içini çok acıtan bir süreçmiş.

Olumlama yapmaya,negatifi çekmemeye çalışıyorum devam da edeceğim. En önce ruh sağlığımı korumak adına

..o zaman o artık "eskiden" çok yakın bir akrabam

Benim de ilk gün hep ağrır rahim kasılması sebebi ile ağrı oluyormus doktor normal dedi çevremde de hep ağrılı geçiren kisiler var.
Ben ağrı çekmeyen kadına rastlamadım diyim size hepimizde öyle bir durum yoktur yani evham yapmayın boş yere doktor yok diyorsa yoktur

Şimdi Dr dan geldim. Ağrı kesici ile geçiyor mu dedi evet dedim muayene de etti yok öyle bir şey dedi. Rahatladım artık

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…