Hayvan davranışlarından hava tahmini nasıl yapılır?

cloudy

en iyi koca ölü kocadır:)
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2008
3.569
5
Hayvan davranışlarından yola çıkarak havanın nasıl olacağına dair hava tahminleri sizleri çok şaşırtacak. 'Bilimin İlham Kaynağı' adlı kitapta çarpıcı örnekler var.

-Kırlangıçlar yüksekten uçuyorsa, bu havanın iyi olacağına işarettir. Neden mi? Çünkü Kırlangıçlar sineklerle beslenirler. Sinekler yukarı çıktıkça kırlangıçlar da yukarı çıkar. Sinekler ancak kuru havada yüksekten uçabilirler. Nemli havada ise su molekülleri aşağılarda yoğunlaşacağından sinekler pek yükselemez. Kırlangıçlar da sineklerle avlandığından alçaktan uçarlar.

-Ötücü kuşlar şarkı söylemeye erken başlamışlarsa, hava iyi demektir. Öğle vaktinde durup ikindiden sonra tekrar ötmeye başlarlarsa ertesi gün de hava iyi olacak demektir.

-Örümcek ağını örüyorsa hava güzel olacak demektir

-Köstebek yoğun şekilde tümsek kazıyorsa hava güzel olacak demektir.

-Atlar iyice huysuzlaşırsa bu havaların bozulacağına işarettir.

-Dağ sıçanları yuavaların girişine ot yığarsa hava kötüye gidecek demek

-Kargalar öter, eşekler biraraya gelirse bu, havaların bozulacağına işarettir.

-Kurbağalar yumurtalarını suyun derinliklerine bıraktıklarında, o yaz sıcak ve nemli geçecek demektir.

-Sonbaharda geyikler yiyecek arama faaliyetlerini çok hızlandırırlarsa bir ay içinde don olacak, kış şiddetli geçecek demektir.

-Keçi kuyruğunu kısar ve aşağı çevirirlerse yağmur geliyor demektir.

doğada herşeyin bir yolu var işte..

birde bu hayvanlarla iç içe yaşama imkanımız olsa gözlemlesek ne kadar güzel olurdu:nazar:

cloudy,çok güzel bir paylaşım,teşekkürler canıma.s.

cloudy paylaşımın çok güzel..
çevremdeki büyüklerden duymuştum;kargalar toprak üstüde gezmeye başlarsa yağmur yağarmış..

benimde ilgimi çekti sizinle paylaşmak istedim
beğendinize sevindim yerimseniben

X