Haydi Bismillah

Hagayret

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
29 Mart 2020
3
0
35
Merhabalar

Ben daha önce bir kere kısa süreli diyetisyen tecrübesi olan, ve bu kısa sürede ki 3 aya tekabül ediyor , 6-7 kilo vermiş birisiyim.

Çeşitli nedenlerle diyetisyen kontrolumu sonlandırdım.
Kendimde şunu farkettim , diyetisyene para vermek beni motive ediyor. Yani birinin sürekli kontrol ediyor olması , gelecek ay diyetisyene hesap verecek olmak beni yediklerime dikkat etme konusunda mecbur bırakıyor. Yiyeceklerin kalorisini, dengeleme olayını ve bir çok şeyi bilmeme rağmen Kendi kendine beslenebilen biri değilim.

Eşim diyetisyene para vereceğine bana ver madem bu seni motive ediyor diyor. Netice olarak Onun bu söylemine kızıp kendımı mutfakta buluyorum

Gelelim metabolizmama. Metabolizmam güzel çalışıyor yalnız doğumdan hemen sonra tiroit sorunu ile karşılaştım . İlaç kullanmama gerek kalmadan bu sorun ortadan kalktı.

Sonrasında insülin direnci cıktı bende. Yine ilaç verilmedi bana ve bu süreç diyetisyene başlamamla eş zamanlı oldu. İnsülin direncini de hallettik.

Sonrasında sebepsiz yere haşimato olduğum ortaya çıktı. Yine ilaç verilmedi sebebi de belli değil. Kendimi yorgun hissettiğimde tahlil yaptırıyorum. Bir bakıyorum ki d vitamini düşük, anti tpolar TSH t3 T4 yerlerde ve göklerde yine ilaç verilmiyor. Sonra kendımı dinç hissediyorum. Hop yine bir tahlil. Sürprizzz değerler normal

Benim durumum böyle tam 3 dahiliye doktoru değiştirdim hiçbiri ilaç vermedı ve hepsi strese bağlıdır genetik nedenlerdendir dedi.

İşin fizyolojik ve biyolojik yani bu şekilde. Birde psikolojik yönü var. Aslında kolay kilo verebilen bir yapım var. Öyle tabaklarca yiyen biri değilim. Çok kolay açlık hissetmem elim ayağım titremez. Geç vakitlerde yiyorum ve bu moralim bozuk olduğunda pik yapıyor. Ve maalesef ki çoğu şeyi takan ve düşünen biriyim.
benım yeme düzenimi gören bu kadar az yeme ile nasıl bu haldesin diyor.

benım beyin obezliğim var arkadaşlar. Aç olduğum için gece kalkıp yemiyorum ben. Sanki bir görevmiş gibi gece pat diye kalkıyorum. Gidip ne varsa yiyorum. Ne olduğu önemli değil. Midem falan kazınmıyor yani.
bir hafta böyle devam ederse hemen 3-4 kilo alabiliyorum. 1 hafta dikkat edersem bir o kadar da verebiliyorum. Ve bu değişimler hemen belli oluyor.

boyum 174, kilom 104.8

vücut tipim belden yukarım cok az , belden aşağı sorunum var. Ama gören en fazla 80 kilosundur diyor. Zaten bu zamana kadar bu halde yaşamıma devam etmemın nedeni de kilomu göstermiyor oluşum.

şimdii merak ediyorum benim gibi olanlar var mı ? Birlikte başarabilir miyiz ? Akşam 6-7 den sonra yemesek mesela. Canımızın çok çektiği cız olan şeyleri ikindiye kadar yemiş olsak kontrollu şekilde. Böyle yapsak olur mu ne dersiniz ?

evlilik sonrası 1 senede 8 kg aldım ( vermeye çalıştıkça aldım) sonuç olarak 70 kgde takıldım kaldım. nedeni ise devam başladığım diyetleri sürekli bozmak ,verdiğimi geri almak. daha önce 6 ayda sıkı bir diyetle sporsuz 15 kg kadar verdim. sonra da sporla korudum. ancak evlenince tüm planlar hayat tarzı altüst oldu.

şimdi yalnızca ideal kiloma (55kg) ulaşıp korumak istiyorum. 15 kg hedefim var yine... bugün itibariyle kararlı şekilde diyete başladım. Daha önce diyetisyene gittiğim için örnek bir liste hazırladım kendime. Ve yediklerimi bir deftere yazıyorum.ne kadar destek olurum bilmiyorum ancak yalnız değilsin :)

bence haftalık hedefler koymalıyız kendimize ve bunlar ulaşılabilir olmalı haftalık 0,5 - 1 kg vermek gibi.

Desteğin için çok teşekkür ederim umarım hedeflerine ulaşırsın

Ben öğlene ayrı akşama ayrı hazırlamaya çok üşeniyorum mesela öğlene tavuk bilmem ne kızart akşama sebze yemeği yap. Sanırım çok kurallı gitmek istemiyorum. Kurallara baglı sürdüremeyeecekmişim gibime geliyor.

Ayni mantik bende de var evde asla oglen icin ayri yemek yapmam. Ne varsa yerim ama sanirim artik disipline girmek gerekiyor
Bence haftalik olcumleri paylasalim. Motive oluruz

Ayni mantik bende de var evde asla oglen icin ayri yemek yapmam. Ne varsa yerim ama sanirim artik disipline girmek gerekiyor
Bence haftalik olcumleri paylasalim. Motive oluruz

Olur öyle yapalım ben ölçülerimi kaydedip paylaşacağım birazdan.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…