Hayatımın Dönüm Noktası Kararı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kusura bakmayın ama bu düşünce baya baya saçma. Mühendissiniz, isterseniz öğretmenlik yapabilirsiniz daha bir sürü meslek yapabilirsiniz. Ama bunlarla mutlu olmak yerine gitmeyi, bencilce eşinizi de sizinle aynı düşünmeye zorluyorsunuz. Attan inip eşeğe bineceğiniz bir hayata eşinizi de mecbur edeceksiniz anlaşılan, neden? Mutlu değilsiniz diye! Mutlu olmanın farklı yollarını arayabilirsiniz. Ayrıca eşiniz en ufak mutsuzluğunda sizi suçlayacak ömür boyu bilin istedim.

Yani kusura bakmayin da tum bu duzeni bozup gitmek hamburgercide calismak icin mi?
Isten cikin baska islere bakin bi sure.Esinize de helal olsun ben bosanirim da boyle bi macereya atilmam.Sefalet cekersiniz mis gibi ulkeniz isiniz imkaninz varken.
Daralmissinz siz anliyorum ama bu sureci daha farkli yonetmeye calisin cok ucuk planlariniz.

Eşinizin yerinde olsaydım siz sırf mutlu olun diye kariyerimi hemde çok severek yaptığım işimi bıraktığım için eninde sonunda sizden nefret ederdim. Yolunda gitmeyen ilk olayda size '' senin yüzünden'' diyeceğini biliyorsunuz değil mi?

26 yaşındasınız, yeni bir meslek edinmek için gayet uygun bence. Ne bileyim tekrar sınavlar, okul, vizeler vs. sıkıntısına girmemek için eşinizin tüm emek verdiklerini, çöpe atmasını istemeniz ve baskı kurmanız sağlıklı bir düşünce değil. Aynısını o size yapsa bencillikle suçlardınız.

Peki şunu düşünün, ya olmazsa, dönmek zorunda kalırsanız? Eşiniz bu anlamda sizi suçlarsa ne cevap vereceksiniz?

Dönmek zorunda kalırsanız eşiniz için 35 yaşa geç değil demişsiniz, ama siz 26 yaşında değişime ve yeniliğe sıcak bakmıyorsunuz. Bu anlamda da adaletsiz düşünüyorsunuz bence.

Gitmeniz fazla maceracı, herkes söylemiş, eşiniz de başınıza kakar hiç şaşmaz, peki geçelim.

E-ticaret olmaz mı? Tasarımcı/zanaatkar birileriyle ortak olup işin web sitesiyle, reklamıyla, ticaretiyle uğraşabilirsiniz.

Durduk yere birşeyin dükkanını açmak falan riskli ve masraflı, hele krizde.

Halkeğitimlerde bilgisayar programlarını iyice öğrenip, digital tasarım yapabilir, üç kuruşa mal ettirip satabilirsiniz.

İstanbuldaysanız bir gün gidin sabahtan akşama Eminönü Tahtakale gezin. İnsanların nasıl bu kadar çok şeyden para kazanmayı akıl ettiğine şaşacaksınız.

Yurtdışında hamburger satanlara küçümsemeyerek bakıldığını düşündüren nedir? Yani kaprisle kabul ettirmişsiniz ama yazık edersiniz kendinize de eşinize de. Mühendismişsiniz yurtdışında yaşamak istemek de süper, o zaman dil öğrenin öyle gidin yurtdışına. Yada eşiniz en azından düzgün bir iş bulmak için uğraşsın siz yine gidip süt falan dağıtırsınız isterseniz . Bakalım kaç ay dayanabiliyosunuz 🤷🏻‍♀️

Ne kadar bencilce siz mutsuzsunuz diye işinde hayatında mutlu olan birini mutsuz etmeyi göze alıyorsunuz . Adamın suçu ne burda ben onu anlamadım !! sınava girerken , tercih yaparken ,okul döneminde felan omu zorladı sizide siz şimdi eşinizi sonu ne olacağı bilinmeyen bir maceraya zorlayarak sürüklüyorsunuz ??

Merhaba KK,
3 yıldır beni yiyip bitiren bi konuyu sizlere açma gereği duydum, objektif yorumlarınız olacağı için daha sağlıklı düşünceler çıkacaktır burdan diye düşünüyorum. uzun olabilir ama lütfen bir yorum bile çok kıymetli benim için es geçmeyin.

ben 3 yıldır mesleğimi yapıyorum, bi kaç firma değiştirdim. hiç bi iş yerimde de mutlu olamadım. mesele ortama ayak uyduramamak vs değil. mesleğimi sevemiyorum. okurken de isteyerek okumadım. Dolayısıyla her gün işe gitmek 3 yıldır bana azap. derimi etimi çekiyorlar sanki.
yaşama enerjim bitti. akşam eve gidiyorum suratım beş karış eşime yansıtıyorum. günün 12 saati istemediğim bi işte bulunmakla geçiyor.

eşimle 9 aydır evliyiz. aynı mesleğe sahibiz. eşim işine aşık ve gerçekten çok başarılı birisi. şuan çok iyi bir firmada çok iyi bir konumda ve bi kaç seneye müdür olabilecek kapasitede. hep hayali olan bir durum yani. ayrıca ailesine aşırı ama aşırı bağlı birisi. (konu ile alakalı)

gel gelelim konuya. ben 3 senedir meslek değiştirmeyi düşünüyorum. ama bu saatten sonra okumak tekrar sınava girmek vs asla yapabileceğim bi şey değil. kısa yoldan nasıl başka bi mesleğe geçebilirim bulamıyorum. polisliği vs düşündüm eşim istemiyor.

bunun için yurtdışına çıkmayı çok istiyorum. hep hayalim. ben böyle masa başı insanı değilim. hamburger satim, garsonluk yapim böyle ayak işi beden yoran işler yani. bunu türkiye de yap diyebilirsiniz. ama türkiye de bu tarz mesleklere bakış açısı belli. küçümsediğimden değil ama ailem bile okudun ettin garsonluk yap diye mi o kadar masraf yaptık sana diyecek eminim.. yurtdışına gidersek çok detay vermeyiz ailelere ne iş yaptığımızı..

velhasıl kelam yurtdışından başka çıkar yol bulamıyorum kendime. eşim asla gitmek istemiyor ama 3 senedir benim burnumdan geldiği için onunda burnundan getiriyorum. en sonunda tamam dedi. dil okuluyla şansımızı denicez. evli olduğumuz için vize çıkma ihtimali çok düşük ama yine de imkansız değil. eşim herşeyi ve çok parlak bi geleceği ve çok bağlı olduğu ailesini geride bırakmayı göze aldı sırf ben belki mutlu olurum diye. ve şuan gayet iyi bi işteyken oraya gidip bisikletle yemek falan dağıtıcak zoruna gidiyor açıkçası. ama ingilizcesi var belki bi kaç sene sonunda kendi mesleğini yaparsın orda diyorum bende.

bunu eşimin ailesine açtık hemen hakkımı helal etmem demeler falan o ayrı bi tantana da boşverdim.

ayrıca çocuk meselesi var eşim 30 yaşında ben 26. yurtdışına gidersek ikimiz çalışmak zorundayız. çocuğu orda yaparsak nasıl bakıcaz tek maaşla. yapmazsak 5 sene kalır dönersek 35 yaş çok geç olcak diyor. kii bence geç değil.

sormak istediğim şu. yurtıdışına gitmeden burda yapabileceğim başka bir meslek dalı var mı ?
yurtdışı fikrine nasıl bakıyorsunuz değer mi?
Macera aramayın bence kimse seve isteye çalışmıyor ama para kazanmak amaç yani bilmiyorum evliliğinizde iyiyse çocuk yapın bi süre çocuğunuza bakıp belki çalışma hayatını da özler seversiniz eğer dediklerinizi gerçekleştirirseniz eşinize yazık olur gibime geldi düşüncem bu

Sürücü kursu sertifikası almayı deneseniz bir ya da birkaç ay sürüyor sertifika almak. Sonra sürücü kursu hocası olursunuz. İş de rahat bulunuyor. Teyzem 40 yaslarında sertifikasını aldı hala çalışıyor.

Bu kadar mutsuzsanız kulaklarınızı tıkayıp türkiyede önce garsonluğu deneyin bence. Yarın yurtdısında belki aynı bunalımı kocanız yasayacak ve sizi suclayacak icten ice. Ve sizin orda mutlu olacağınız da kesin değil.

Sırf garson olmak için ülke değiştirmek garip geldi açıkçası. Bu garsonluğu küçümsediğimden değil de hani tüm kurulu düzenin bozulup, kocanızın işinden ve ailesinden ayrılması bu yüzden ne biliyim riskli. Önce burdaki tüm alternatifleri deneseniz olmazsa en azından ilerde elimden geleni yaptım rahatlığı olur.

esınıze haksızlık yapıyorsunuz suan adam karıyerının en ıyı yerınde herseyı bırakıp gidecek ben kendi adıma yapmazdım umarım baska yol bulursuuz

Yani siz garsonluk yapmak için mi düzeninizi bozacaksiniz ?
Eşinizden istediğiniz bencillik oluyor bencede.
Sınavsız ikinci üniversite hakkınız var ordan istediginiz bir bölümü okuyun.
İşinize biraz ara verin çalışmayın.
Garsonluk,fasd food da hiç o kadar kolay bir iş değil okul hayatım boyunca yaptım.

Merhaba KK,
3 yıldır beni yiyip bitiren bi konuyu sizlere açma gereği duydum, objektif yorumlarınız olacağı için daha sağlıklı düşünceler çıkacaktır burdan diye düşünüyorum. uzun olabilir ama lütfen bir yorum bile çok kıymetli benim için es geçmeyin.

ben 3 yıldır mesleğimi yapıyorum, bi kaç firma değiştirdim. hiç bi iş yerimde de mutlu olamadım. mesele ortama ayak uyduramamak vs değil. mesleğimi sevemiyorum. okurken de isteyerek okumadım. Dolayısıyla her gün işe gitmek 3 yıldır bana azap. derimi etimi çekiyorlar sanki.
yaşama enerjim bitti. akşam eve gidiyorum suratım beş karış eşime yansıtıyorum. günün 12 saati istemediğim bi işte bulunmakla geçiyor.

eşimle 9 aydır evliyiz. aynı mesleğe sahibiz. eşim işine aşık ve gerçekten çok başarılı birisi. şuan çok iyi bir firmada çok iyi bir konumda ve bi kaç seneye müdür olabilecek kapasitede. hep hayali olan bir durum yani. ayrıca ailesine aşırı ama aşırı bağlı birisi. (konu ile alakalı)

gel gelelim konuya. ben 3 senedir meslek değiştirmeyi düşünüyorum. ama bu saatten sonra okumak tekrar sınava girmek vs asla yapabileceğim bi şey değil. kısa yoldan nasıl başka bi mesleğe geçebilirim bulamıyorum. polisliği vs düşündüm eşim istemiyor.

bunun için yurtdışına çıkmayı çok istiyorum. hep hayalim. ben böyle masa başı insanı değilim. hamburger satim, garsonluk yapim böyle ayak işi beden yoran işler yani. bunu türkiye de yap diyebilirsiniz. ama türkiye de bu tarz mesleklere bakış açısı belli. küçümsediğimden değil ama ailem bile okudun ettin garsonluk yap diye mi o kadar masraf yaptık sana diyecek eminim.. yurtdışına gidersek çok detay vermeyiz ailelere ne iş yaptığımızı..

velhasıl kelam yurtdışından başka çıkar yol bulamıyorum kendime. eşim asla gitmek istemiyor ama 3 senedir benim burnumdan geldiği için onunda burnundan getiriyorum. en sonunda tamam dedi. dil okuluyla şansımızı denicez. evli olduğumuz için vize çıkma ihtimali çok düşük ama yine de imkansız değil. eşim herşeyi ve çok parlak bi geleceği ve çok bağlı olduğu ailesini geride bırakmayı göze aldı sırf ben belki mutlu olurum diye. ve şuan gayet iyi bi işteyken oraya gidip bisikletle yemek falan dağıtıcak zoruna gidiyor açıkçası. ama ingilizcesi var belki bi kaç sene sonunda kendi mesleğini yaparsın orda diyorum bende.

bunu eşimin ailesine açtık hemen hakkımı helal etmem demeler falan o ayrı bi tantana da boşverdim.

ayrıca çocuk meselesi var eşim 30 yaşında ben 26. yurtdışına gidersek ikimiz çalışmak zorundayız. çocuğu orda yaparsak nasıl bakıcaz tek maaşla. yapmazsak 5 sene kalır dönersek 35 yaş çok geç olcak diyor. kii bence geç değil.

sormak istediğim şu. yurtıdışına gitmeden burda yapabileceğim başka bir meslek dalı var mı ?
yurtdışı fikrine nasıl bakıyorsunuz değer mi?
Haddimi aşıyorsam kusura bakmayın ama çok bencilce buldum isteklerinizi. Eşiniz işini seviyorsa bırakın adam işini yapsın sırf siz sevmiyorsunuz diye peşinden sürüklemeniz ne kadar doğru? Kendi istemediğinizi ona zorunlu kılıyorsunuz. 26 çok büyük bir yaş değil tekrar okuyabilirsiniz ya da polis olun yurt dışına gitmeye ikna ediyorsunuz da polis olmaya mı edemiyorsunuz yani tuhaf.

Peki siz yurt dışına gidince şu an senin mutsuz olduğun gibi eşin mutsuz olursa ne yapmayı düşünüyorsunuz sonuçta adam işine aşık e adamı zorla istemediği ortama sürüklüyorsunuz :kahve:

Eşinizden istediğiniz şey çok büyük, eşiniz de dahil hiç kimseden istememeniz gereken bir fedakarlık.
Orada sizin için çok güzel bir kariyer fırsatı çıkmış olsa anlarım ama iki kişinin birden burgercide çalışmak için kariyerini çöpe atması inanılmaz mantıksız.

Sevmediğiniz bir işi yapmak çok kötüdür eminim. Ama bu kararı siz verdiniz; o bölümü siz okudunuz, o işe siz girdiniz.
Siz kendiniz için yanlış bir karar verdiniz diye ve yeniden okumak zor geliyor diye eşinizden kariyerini çöpe atmasını bekleyemezsiniz.

Kusura bakmayın ama adama hayatı nasıl zindan ettiyseniz artık "gidelim de bitsin bu işkence" demiş, istemediği bir şeyi kabul etmiş.
Giderseniz ve eşiniz kuryelikten başka iş bulup mutlu olamazsa çene çeken bu defa siz olacaksınız.

İlişkinize zarar verecek bu adımı atmak yerine işten çıkın, ilginizi çeken ne varsa artık onlarla ilgili kurslara, sertifika programlarına gidin.
O arada ilginizi çeken işlere başvurun. Mutlaka daha mantıklı bir yol çıkar karşınıza.

Sonu bilinmeyen bi belirsizlik için yurtdışı macerası bence de saçma. Sonuçta eşinin geleceği sizin de geleceğiniz..
Masa başı işi istemiyorsan, Butik tarzı bi dükkan aç. Onunla oyalan.

Koçluk eğitimleri alabilirsin, bir çok sektörde danışmanlık yapabilirsin. Türkiye'de tüm dünyada geçerli diploma veren çok az kurum var ama. Eğitim alacağınız kurumun seçimini ona göre yapın.
Belki 5 sene sonra bu konuda kariyer yapmış ve dil işini halletmiş olursunuz, eşinizde belki kendi işinde yaptığı kariyer ve aldığı ünvanla yurtdışında kendi işiyle ilgili bir şeyler yapar.
Açıköğretimde sınavsız girebileceğin bölümler var, araştırın derim Bazı bölümler staj gerektiriyor, staj döneminde o işle ilgili çevrede edinebilirsin.
Kafanızda ki 5 sene sonrasını, yurtdışına yaşam kalitenizi düşürmeden nasıl gidersiniz ona göre planlayın ve kendinizi hazırlayın derim.

Sevmediğin bölümü okurken cesaret edip ayrılamamışsın
Çalışmaya başlamışsın 3 yıldır cesaret edip bırakamıyorsun
Bırakmaya karar verince cesaret edip ailene ben garsonluk yapıcam diyemiyorsun

Bütün bunların ceremesini eşin kendi kariyerini bırakarak ödeyecek?

Adaletsiz ve mutsuzluğa sürekleyen bir karar

Garson olmak istiyorsan ol kararının arkasında dur ailene rest çek. Cesur ol.
Benim fikrim bu.
Ailen saygı duymalı. Onların korkusuna ülke değiştirmek ne mana

Empati yapıyorum. İyi bir işim var, yükselebileceğim ve işimi müthiş seviyorum. Eşim çıkıyor ve beni bilinmez bir meceraya sürüklemek istiyor. Sebep? Mutsuzum diyor, işimi sevmiyorum diyor.
Eee, başka şeyler yapabilir mi? Tabi ki yapabilir ama eşimin hayali başka. Benimki de başka. Ne yapacağız?
Fayda-zarar ilişkisine bakmak lazım.
Sizin konunuzda ise sizin fikriniz zarar kısmında ve cidden ağır basıyor.

Ben olsam kabul etmezdim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X