hatasiz cocuk yetistirmek isteyenler

• Konu Sahibi gelecekkorkusu
  • Başlangıç Tarihi
G

gelecekkorkusu

Ziyaretçi
Kimi aileler cocugu ile ovunmek isterken, onu hatalardan, yanlislardan uzak tutmak, korumak isterken veya cevreye karsi ne guzel yetistirmis uslu cocugu var dedirtmek isterken aslinda cocuklara kotuluk yapiyorlar. Belki gunumuzde bunlar daha azalmis olabilir ama bizim zamanimizda biyere gidildiginde biraz gulsen şşşş denirdi, biraz kossan nereye gidiyosun gel buraya, biseye merak edip bakmak istesen dokunma kirarsin, kar yagarken atiyorum oynamak istesen aman hasta olursun, biraz muzigin sesini acsan aman komsular rahatsiz olur vs vs. Biraz daha buyudugunde misafir gelse hemen elini op, cay bardagindaki son yudumunu aliralmaz caybardagini kaldirmazsan cok ayip olur vs vs.

Bence bu tip seyler cocugun gelisimine ve kendini ifade etmesine zarar veriyor. Eminim pekcok kisi eskiden terbiye vermek adina boyle haraketleri hep engellerenek yetistirildi.

Su anda cocuklar daha rahatlar sanırım.

hatasız çokcuk yetiştirmek mümkün değil bence......

çok güzel bir konuya değinmişsin canım.maalesef dediğin çok doğru
bazen oğluma ben de bu şekilde davrandığımı farkediyorum ve sonra böyle yaptığım için üzülüyorum tabii:çok üzgünüm:
maalesef bazen çocuklarımızın da ayrı birer birey olduklarını unutuveriyoruz nedense.biz nasıl canımız istediğinde ne yapmamız gerektiğini seçme özgürlüğüne sahipsek çocuklarımıza da bu özgürlüğü,bu seçim hakkını vermeliyiz..tabiyiki belirli kurallar çerçevesinde ona doğruyu yanlışı göstererek.ama sanırım herşeye karışmak,öyle yapma böyle yap demek de doğru değil.evet hepimiz ebeveyn olarak tabiyiki çocuklarımızın iyiliği için uğraşıyoruz.ama çoğu zaman bu bu kadar kolay olmuyor işte.bazen çocuklarımızın yanlışları yaşayarak,doğruları görmesine de izin vermeliyiz..deneyimleyerek öğrenilen hiçbirşey unutulmuyor çünkü
bana bunu tekrar hatırlattığın için teşekkürlerŞeniz
sevgiyle kala.s.

X