harika misafir ağırlarım diyen hamarat hatunlar bana yardım etsin:)

DERXIXNDENXIXZ

aşka aşığım bal gibi...
Kayıtlı Üye
28 Ağustos 2007
562
10
sevgili arkadaşlarım, çalışan bir annenin çocuğu olduğumdan sanırım misafir ağırlama ritüellerine çok yabancıyım.şimdi annemin kanatlarının altından da (kısmen) uçmuş bulunuyorum. Kaldım yani, kendi yuvamın kadını olmanın ekstra gerilimleriyle baş başa...
Şimdi KK aleminin "iş bitirici" hatunlarından "ne ikram edilir, ikramlar hangi sıralamayla sunulur, tüm bunlar yapılırken gelen konuklarımı nasıl oyalarım..." gibi üç metreye beş metre mevzularda sağlam taktik-teknikler isteyeceğim...
Yardımcı olan herkese de şimdiden teşekkürler...Sevgilerimle

yemegemi gelicekler?? pasta böreğemi??

oturmaya hayatım...pasta börek tarzı bir hazırlık yanii aylincim.ama ben şimdiye kadar hep samimi arkadaşlarımı ağırladım; o da haliyle çok kolay geçiyordu benim için nasıl olsa amatörlüklerimi görmüyorlardı, muhabbete geliyorlardı...ama şimdi profesyonel ev hanımlarının karşısına çıkacağımdan biraz korkuyorum açıkçası "aman ne biçim yetiştirilmiş; usul, yordam bilmiyor" demelerinden... :tomato:

şimdi öncelikle kolay gelsin...misafir ağırlamak zor ve meşekatli bi iştir ama aynı zamandada eğlencelidir.diyelim ki kadınlar gündüz oturmaya geldi.1 gün önceden yapacaklarını yapabilirsin hazır olsun,en az 3 çeşit en uygunda 4 çeşit olabilir.2 si tatlı 2 si tuzlu en uygunudur.tarifte istersen verebilirim.bigün önceden tabaklarını,çay bardaklarını,fincanlarını,çatallarını gelecek kişi sayısına göre masanın üstüne koy(çok kolay hazır oluyo)misafirlerin gelir gelmez hemen çay koy demle,sonra servise başla.tabi bunlar olana kadar nasılsınız neler yapıyorsunuz ev halkı ee bak bu senenin modası buymuş şurda böle bi yer açılmış felan diye yada gündemde olan konuları konuşabilirsin.(sakın hiç konuşmamamzlık etme suratsız demesinler)ikramlarını yaparsın.tabi bu arada konu konuyu açar ve koyu bi sohbet alır gider başını.kasma bu kadar kendini.en son ikramlar bittikten sonra kahve yaparsın.kahveden sonra kolanya çikolatada verdinmi tamamdır işte........bu kadarcıkkk(eğer istersen akşam ki misafirde nasıl ağırlanır onu da anlatırım)

özlemcim çok teşşekkür ederim, gerçekten dediğin gibi önceden planlarsam kıvırırım herhalde bu işleri :hooray: ama yine de bu tip toplantılar için güvendiğin tariflerini de istesem senden, çok mu yüzsüzlük etmiş olurum:eek:

oturmaya hayatım...pasta börek tarzı bir hazırlık yanii aylincim.ama ben şimdiye kadar hep samimi arkadaşlarımı ağırladım; o da haliyle çok kolay geçiyordu benim için nasıl olsa amatörlüklerimi görmüyorlardı, muhabbete geliyorlardı...ama şimdi profesyonel ev hanımlarının karşısına çıkacağımdan biraz korkuyorum açıkçası "aman ne biçim yetiştirilmiş; usul, yordam bilmiyor" demelerinden... :tomato:

canım oncelıkle kolay gelsın ben de cok zorlanıyordum ama bu tur seyler zamanla ve tecrubeyle ogrenılecek seyler... pasta ve ozellıkle de acma borekler yapmayı cok severım o yuzden farklı ne varsa dener genelde de basarılı olurum. pasta, kek, kurabıye yapmak ıstersen mutlaka bu sıteye: pastaci.blogspot.com/ bakmanı onerırım guvenle butun tarıflerını yapabılırsın gercekten cok guzel oluyor.(ben kalplı çikolatalı kurabıyesını denedım cok guzel oldu hazır sandılar..) eger borek tarıfı ıstersen hıcbır yerde bulamayacagın bır borek tarıfı verebılırım.:eek:klava:a.s

canim ne zaman gelcek misafirlerin belimi her zaman yeni tarifler zor olandir

bildigin seyleri yap zamanin oldukca yeni tarifleri dene önce kendin bak tadina sonra misafirlere cikar istersen tarif verebilirim sana

:kahve:

canım oncelıkle kolay gelsın ben de cok zorlanıyordum ama bu tur seyler zamanla ve tecrubeyle ogrenılecek seyler... pasta ve ozellıkle de acma borekler yapmayı cok severım o yuzden farklı ne varsa dener genelde de basarılı olurum. pasta, kek, kurabıye yapmak ıstersen mutlaka bu sıteye: pastaci.blogspot.com/ bakmanı onerırım guvenle butun tarıflerını yapabılırsın gercekten cok guzel oluyor.(ben kalplı çikolatalı kurabıyesını denedım cok guzel oldu hazır sandılar..) eger borek tarıfı ıstersen hıcbır yerde bulamayacagın bır borek tarıfı verebılırım.:eek:klava:a.s

çok teşekkür ederim canım. verdiğin adresten de yararlanacağım. ayrıca börek tarifini de seve seve alır yaparım bir de üstüne duacın olurum:teytey:

canim ne zaman gelcek misafirlerin belimi her zaman yeni tarifler zor olandir

bildigin seyleri yap zamanin oldukca yeni tarifleri dene önce kendin bak tadina sonra misafirlere cikar istersen tarif verebilirim sana

:kahve:

hayır hayatım zaman belli değil ama pek uzak bir tarih değil...önceden etüd yap demişsin ya ben de zamanı lehime kullanmak için sizlere başvurdum zaten...gelecek olan misafirler eşimin meslek arkadaşlarının eşleri...biraz da bu yüzden stresliyim...tariflerini ise seve seve kabul ederim hexe'cim

canim benim kendine steres yapma fazla kendin ol misafirlerine onlarda senin gibi birer insan demi canim anliyom seni ama yarin sana bir kac tarif yazarim

bunlari yapip buzluga atabilirsin yani derin dondurucuya cikardiktan sonra bi firina ver yeni yapmis gibi oluyo cok güzel pogaca tafirim var hazir gibi oluyo

yarin yazayim basim cok agriyo ne yazdigima bilmiyom vala yanlis yazmiyayim simdi malum misafirlere cikacak demi alman pastalarindan da tarif verelim sana kendine iyi bak olurmu yarina görüsmek üzere:1hug: iyi geceler sana

HEXE cim canım çok sağol şimdiden minnettarım sana...bu kadın dayanışması beni ağlatacak şimdi...İyi geceler diliyorum. Sevgilerimle...

çok teşekkür ederim canım. verdiğin adresten de yararlanacağım. ayrıca börek tarifini de seve seve alır yaparım bir de üstüne duacın olurum:teytey:

özbek böreği:

- 1 çay bardagından bıraz fazla yogurt
- 3 yumurta sarısı ( sarısı hamuruna, beyazları peynıre.)
- 1 çay bardagı ılık su
- 1 paket margarın veya tereyagı + bıraz zeytınyağı
- 1 tatlı kasıgı tuz
- 1 tatlı kasıgı seker
- maya
- alabıldıgınce un (yumusak ele yapısmayan bır hamur olacak)

ıcıne : peynır + 3 yumurta akı..

yapılısı : guzelce butun malzemelerı yogur (1 paket margarın veya tereyagı + bıraz zeytınyağı) harıc. ıstege baglı 10 dk dınlendır.hamuru 5 esıt parcalaya bol. bır tanesını al oklavayla acabıldıgın kadar ac margarın veya tereyagını erıtıp uzerıne bolca sur ve ıkıncıyı de aynı sekılde acıp uzerıne koyup tekrar bolca yagla hamurlar bıtene kadar yap. sonra en ustunu de yaglayıp rulo seklınde kıvır. bır parmak enlılıgınde kes. kesıldıgı gıbı parcaları yatırmadan ıkı elınle hamuru ıncelt uzunca bır dıkdortgen halını alana kadar parmaklarınla esnet hamuru ve orta kısmına peynır+ yumurta akı karısımından yeterınce koyup bır ustten bır alttan katla ve ters cevır, hepsını bu şekılde yap. ınanılmaz guzel bır borek uzerıne fırcayla margarın karısımından sur baska bırsey surmeden mayalanmasını bekle tepsı de kabaran hamurları ısıtılmıs 180 derecedekı fırına koy. yaklasık 15-20 dk da pıser. kesınlıkle tavsıye ederım cok guzel hıcbır yerde bulunmayan nadır kısılerın bıldıgı bır tarıftır:) sımdıden kolay gelsın ve afıyet olsun canımyerimseniben

merhaba canım. Öncelikle sana kolay gelsin diyorum. Misafir geldikten sonra ilk önce kahve ikram edilir. kahveler içilirken çayı ocağa koyarsın. fırına böreği atarsın içeri geçip kahvelerinizi içersin, arada bir mutfağa gidip inşallah üstesinden gelebilirim diye dualar edersin. Çayın yanında güzel bir börek, susamlı simit, elmalı tart, damla sakızlı muhallebi (harika oluyor) ikram edebilirsin. Biraz zaman geçtikten sonra meyve veya çerez ikram et. Çok güzel elma tatlım var onuda verebilirsin.

ELMA TATLISI

- Misafir sayısına göre orta boy elma
- Her elmaya 1 çor. kaş. şeker
- Kırmızı gıda boyası 1 su bardağı su ile karıştır (gıda boyası aktarlarda satılıyor)
- Çırpılmış krem şanti

Elmaların kabuklarını soy, dolma oyacağı ile çekirdek kısımlarını çıkart, tencereye diz, orta boşluklarına birer kaşık şeker koy, gıda boyasını dök kısık ateşte pişir, arada suyunu elmanın her yerine kaşıkla dök heryeri kırmızı olsun elmalar yumuşayınca servis tabağına al, boşluklara ceviz tarçın koy, onun üzerine de krem şanti birazcık sık, Çok güzel bir görüntüsü ve lezzeti var kırmızı elma ve ortası beyaz.

Hadi sana kolay gelsin.

bendende salatalar
kabak salatası
4 kabak rendelenir bir kaşık yağla suyu çekene kadar kavrulur soğumaya bırakılır soğuyunca yoğurt ve mayonez karıştırılır.
kereviz salatası
büyükçe 4 adet kereiz rendelenir ypurt ve mayonez eklenir.
ayrıca yoğurtlu salatalara ceviz kırıp eklemeni tavsiye ederim çok yakışıyor.
mercimek salatası
1,5 bardak yeşil mercimek
1 bardak prinç
1 salatalık
7-8 kornişon turşu
k.biber,pul biber vs.isteğine göre baharat
limon,yağ
dereotu

mercimekler haşlanır.diri olacak hamur gibi olmayacak.1 bardak prinçte 1 bardak suyla aynen pilav gibi pişirilir.salatalık ve kornişon doğranır.bütün malzemeler karıştırılır.eğer misafirlerin için yapacaksan sabahtan hepsini haşla,doğra prinç hariç tüm malzemelerini karıştır(princi önceden eklersen mercimeklerin siyah rengini alır hoş gözükmez) misafirlerin gelince princini ekle.

patatesliler

patatesleri haşla ez içine limon,tuz,biraz yağ koy(yağ parlak yapar) tabağa koy patateslerini üzerine yoğurt dök onun üzerinede havuç kavurup ekleyebilirsin.
veya patatesleri haşlayıp ezdikten sonra tuz,limon yağla yoğur top haline getir.(yumurta gibi)ortalarına parmağınla bastır biraz ketçap ve bir tane maydonoz koy.

hayır hayatım zaman belli değil ama pek uzak bir tarih değil...önceden etüd yap demişsin ya ben de zamanı lehime kullanmak için sizlere başvurdum zaten...gelecek olan misafirler eşimin meslek arkadaşlarının eşleri...biraz da bu yüzden stresliyim...tariflerini ise seve seve kabul ederim hexe'cim

Selam canım konyanın neresinden bende burdayım.

sevgili arkadaşlarım, çalışan bir annenin çocuğu olduğumdan sanırım misafir ağırlama ritüellerine çok yabancıyım.şimdi annemin kanatlarının altından da (kısmen) uçmuş bulunuyorum. Kaldım yani, kendi yuvamın kadını olmanın ekstra gerilimleriyle baş başa...
Şimdi KK aleminin "iş bitirici" hatunlarından "ne ikram edilir, ikramlar hangi sıralamayla sunulur, tüm bunlar yapılırken gelen konuklarımı nasıl oyalarım..." gibi üç metreye beş metre mevzularda sağlam taktik-teknikler isteyeceğim...
Yardımcı olan herkese de şimdiden teşekkürler...Sevgilerimle

bak canım önce bir gün önceden kek yap çünkü kek dinlenince güzel oluyor ve düzgün kesilebiliyor.sonra poğaça yap mercimek köftesi yap un kurabiyesi yap yufkadan börek yap ekstradanda havuç salatası yap tarifi

havuçları rendele yağda kavur servis tabağına dök düzle sonra sarımsaklı yoğurt yap üzerine dök en üstünede yağla pulbiber yak dök süper bir şey varya . ayrıca denizesintisi.com dan aradığın tarifleride bulabilirsin. mutlaka servis tabağı komple dolu olacak şekilde hazırlık yap canım kolay gelsin.mutlaka haber et nasıl geçti diye.

X