Hangi ürunden kaç tane alınmalı?

philosophergirl

"I'm alone!" you will shout one day.
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2017
1.382
3.351
32
Merhaba arkadaşlar ben 1.5 ay önce nişanladım. Malûm çeyiz hazırlıkları da hızlandı. Aslında uzun zamandır annemle birlikte çoğu şeyi aldık. Fakat benim sorunum mutfak ürünleri ya da tekstil ürünlerinden kaçar tane alırsam yeterli olur? Mesela kaç çay bardağı ya da su bardağı takımı almalıyım. Ya da 12 kisilik ve 6 kisilik yemek takımlarım var bunlar yeterli olur mu tavsiyelerinizi bekliyorum.

Baştan alacağın için, 12 veya 24 kişilik derim. Çay ve su bardağından zarar gelmez, onlar 20 de olur 30 da, çünkü kırılacaktır illaki.

Çatal kaşık takımını komple set olarak al, maddiyat el verişliyse.

Mikrofiber bezler kullanışlı, herşeye kullanabilirsin. O yüzden bayağı bulundur derim. Kurulama bezleri fazla suyu emmez, buradakiler. Onun için yurtdışından gelen giden olursa sipariş ver derim.

Minimum 3 tencere, 2 tava derim, çünkü 1 yemek koyulacak değil her zaman, yani bence?

Olmazsa olmazlardan birisi, eğer yemek yapmayı seviyorsan, bıçak seti.

Başka ne gibi sorun var?

Öncelikle 8 senelik evli biri olarak evini çok eşyayla doldurmamanı tavsiye ederim. Sonra onlarda kurtulmak o kadar kolay olmuyor. Günlük kullanım için 6 kişilik yemek takımı yetiyor. Bu günkü aklım olsaydı kahvaltı takımını,su setini,misafir için 12 kişilik yemek takımını hiç almazdım. Misafirler için 6 kişilik farklı bir yemek takımı alırdım. 1 tane çatal bıçak seti fazlasıyla yetiyor. Nevresim 3-4 tane yeterli. Havluyla doldurma evini. 12 çay bardağı, 12 su bardağı yeterli olur. Yetmezse sonrasında alırsın zaten. Her şeyi minimal düzeyde alman en güzeli. Zaten hediye çok geliyor, evlendikten sonra da almak istediğin ürünler oluyor. Sonra bir bakmışsın ev tıklım tıklım eşya dolu.

Öncelikle 8 senelik evli biri olarak evini çok eşyayla doldurmamanı tavsiye ederim. Sonra onlarda kurtulmak o kadar kolay olmuyor. Günlük kullanım için 6 kişilik yemek takımı yetiyor. Bu günkü aklım olsaydı kahvaltı takımını,su setini,misafir için 12 kişilik yemek takımını hiç almazdım. Misafirler için 6 kişilik farklı bir yemek takımı alırdım. 1 tane çatal bıçak seti fazlasıyla yetiyor. Nevresim 3-4 tane yeterli. Havluyla doldurma evini. 12 çay bardağı, 12 su bardağı yeterli olur. Yetmezse sonrasında alırsın zaten. Her şeyi minimal düzeyde alman en güzeli. Zaten hediye çok geliyor, evlendikten sonra da almak istediğin ürünler oluyor. Sonra bir bakmışsın ev tıklım tıklım eşya dolu.
böyle evliler tecrubeli olanlar cvp verınce çok iyi oluyor :)
bende gunluge 6 kişilik (24parça)
misafirliğe 6+6 (48parça) dusunuyorum...
fazla gelen olursa misafirliği çıkarırım .. çift gelen olursa gunlugu :KK66:
gunluk çatal kb takımım var zaten annem almış zamannda :KK66:
havlu hiç almayacağım annem sağolsun neredeyse 2 kişi çeyizlik havlu çıkar o derece :KK66:
evet emin oll kına gecende çok gelecek öyle oluyor ..

Kesinlikle herşeyden yeterli miktarda al. Mesela toplam 3-4 nevresımı gecmesın. 12 kısılıkve 6 kısılık takımım var dıyorsun onlara bır tane bıle ekleme derim yeterli :) bardak 12 su bardagı ve ıstersen sonrasında 6 da gunluk dıyr alabılırsın. Cay bardagıda öyle yeterli. Gunluk takımına evde hergun bıcak kullanan bırı degılsenız asla bıcak alma. Misafir takımındaki yeter ben aldım atsan atılmaz satsan satılmaz duruyor. Hatta gunluk ckb takımını 6 kısılık alsan yeterli yetmedıgınde diger takımını kullanırsın. Çeyiz dantel vs alma. Cok yorgan battanıyr alma baslangıc 2 yorgan 2 battanıye 4 yastık ak yeterlı mesela sonra ıhtıyac duyarsan alırsın. Bunu hevesle ceyız duzmus biri olarak yazıyırum :))

bu dediğin biraz da senin çevrene ve yaşantına bağlı. bende mesela 12 kişilik yemek takımı var. ama aynı anda öyle bir davet vs olmadığı sürece 12 kişi gelmez. günlük 4 kişilik bir takımım var, onları kullanıyorum. 12+6 gayet yeterli. senede bir kere olacak davetler için evi doldurmaya gerek yok.

bardak konusunda bende olanları yazayım.
6lı su bardağı
10 kadar kupa
6lı meşrubat bardağı (rakı bardağı gibi)
12 çay bardağı (6sı saplı) açılmamış bir paket daha var altılı

çay bardakları şu an boşa yer kaplıyor. çay içmiyoruz, çay içmeye misafir de gelmiyor. 12li al geç bence sen de.
6lı su bardağı yetmiyor ama bitince meşrubat ve kupaya geçiyoruz. yani atıyorum 12 kişi birden gelecekse misafirliğe 12li su bardağı alabilirsin. bana kalabalık kimse gelmediği için lazım olmadı henüz.

2 takım salata tabağı var 3lü. (küçükten büyüğe)1 takım yeterli.

servis takımı var 5+1 (1 büyük tabak) bu lazım oluyor kesinlikle.

12li misafir çatal kaşık takımı var. 6lı da günlük var. aslında ben günlük vs diye ayırmayacaktım ama annemde 6lı bir takım varmış. onu bana verdi ben de günlüğe kullanmaya başladım. yoksa almazdım yani günlük için ayrıca.

kepçe, delikli kepçe, büyük servis kaşığı, maşa vs bunlar bi tane. 3-4 tane tahta kaşık var nerden geldiğini bilmediğim ama işe yarıyor. 3 tane olmalı mutlaka tahta kaşık çünkü tüm tencereler ya teflon ya granit.

bambu kesme tahtası aldım ama gerek yokmuş çünkü geç kuruyor. plastik kesme tahtası en mantıklısı. iki tane lazım eğer bizim gibi ikiniz de mutfakta olacaksanız.

bende çok fazla tencere ve takımı var kayınvalidem sağolsun. bir tane bile almama gerek kalmadı ama çoğu boşta.
bir tencere takımı ve orta boyutlarda tava takımı yeterli diye düşünüyorum. bir de iki kişilik çorba tenceresi oluyor, ondan da alabilirsin. krep tavası, kızartma tavası filan da var bende ama olduğu için kullanıyorum onu, olmasa kullanmam. kızartmayı 3lü takımın içindeki en geniş tencere de de yapabiliyosun. krepi ise iki ayda bir filan anca yaparsın heralde, yoksa gereksiz.

başka gelmedi aklıma.

12li misafir takımım, 6lı da günlük yemek takımım var. Fazlasına hiç gerek olmadı şimdiye dek..
2 nevresim takımı kendim almıştım, bir tane kayınvalidem verdi. Bir de pike takımı almıştım. Kayınvalidem de bir tane almış. İnan fazla bile dönüşümlü kullanılıyor, yıkanıyor zaten.. Eninde sonunda yenilerini almak isteyeceksin. Bari eskidi bunlar dersin alırsın.
Çelik tencere takımım var 4 tencereden oluşuyor. 2li küçük tencere gelmişti hediyelik. Artan yemekler için iyi oluyor onlar. Granit bir tavam ve pilav tencerem var. Yine 3lü granit ufak sahan takımım var. Bunlar dışında kullanmıyorum hiçbir şey. Hatta çelik tencere takımın 4 tenceresinden 2sini neredeyse hiç kullanmıyorum büyük olduğu için..
Kahvaltı takımı diye saçma bir şeyler var sakın ha alayım deme. Ben almadım misal, ne gerek var hiç anlayamamıştım zaten..
Bol bol tupper al, en çok onlar kullanılıyor valla..

X