Hamsterler Hakkında

E

EU1

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi EU1
Günümüzün bir diğer popüler pet hayvanlarından birisi de hamsterlardır. Hem ufak olmaları hem de oyuncu ve temiz olmaları nedeniyle insanlar için idealdir. Genelde ömürleri 3 yıl kadardır. Tek alınması beslenmesi açısından daha rahattır. Gündüz 11'den gece 1-2'ye kadar oyuncu –aktif halini sürdürebilir.

Seçimi: 4-5 haftalıkken sütten kesildiklerinde alınıp yetiştirilebilirler. Sağlıklı bir deri, parlak gözler ve hareketlilik önemli kriterlerdir. Kuyruk ıslak olmamalı,tüylerde renk bozulmaları veya açıklıklar olmamalıdır. Göz ve burun akıntısının da olmaması gerekir.

Yaşama Alanı: Kemirgendir. Bu nedenle kaçamayacağı bir tel kafes yada akvaryum benzeri yaşam alanları önerilir. Altlık olarak talaş veya benzeri kullanılabilir. Tuvaletini devamlı belli bir köşeye yaptığından temizlemesi kolaydır. Ancak yine de temiz kum da bir köşeye konabilir. Ağaç parçaları gibi oyuncaklar, parçalanmış beyaz tuvalet kağıdı, çeşitli merdiven gibi oyuncaklarda ilave edilebilir.

Genel olarak yaşam alanı kolay havalanırılabilir olmalı, nemli tutulmamalı, düzenli temizliği yapılmalı ve doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.

Yiyecekleri: Alındığı petshoplardan karma kuru gıdaları ve vitaminleri muhakkak Alınmalıdır.Bunlara ilaveten yulaf bulguru, maydonoz haricinde iyi yıkanmış sebzeler, ayçekirdeği(tuzsuz ,minik türü) sulandırılmış süt gibi yiyecekler de verilebilir. Gıdaları yanaklarındaki keselerde biriktirebilme özellikleri bazen tehlike yaratabilir. Çok yemek,aniden verilirse bu keselere hızla saklamaya kalkıp keselerini yırtabilirler. Bunun için çok fazla gıda vermemek gerekir. Yiyeceklerini alıp sakladıkları için, belli zamanlarda yiyicekler küflenme riskine karşı kotrol edilmeli,bozuk gıda atılmalıdır.

Üreme ve yavru bakımı: Gebelik 15-18 gün sürer. Dişi mart-ekim arası çiftleşir. Yavrular doğduğunda erkek ayrılmalıdır. Anne 4-5 hafta emzirdikten sonra yavrulara sert davranmaya başlar, bu nedenle yine anneden yavruları ayırmak gerekir. En z 3- haftaya kadar yavrular anneyi emmelidir. Böylece daha sağlıklı bir yaşam onları bekler.

• Konu Sahibi EU1
bizde yeni ,bir gonzales aldık
aman allahım ne şeker.kızım bayılıyor.yavaş yavaş bizi tanımaya başladı.ama sanki tek başına sıkıyor gibi.

• Konu Sahibi EU1
benim üniversitede bi arkadasım hedıye almışdı bana hamster ama onu evden uzaklastırmak zorunda kaldım annem cok kokruyordu cunku sımdı yıne istiyorum almak gonzales turude cok sevımlı ayrıca gecende gordum ama kımse ıstemıyor evde bı fare olmasını yawss

• Konu Sahibi EU1
bende gonzales türünden almak istiyorum ama bazı çekincelerim var...kuzenim almışltı baya bi önce ve eline alamadığını çok ısırdığını sölemişti...acaba olanlar nasıl....gonzales besleyenler bilgi verirlerse mutlu olurumm :)

• Konu Sahibi EU1
ya benim hemsterim ozzzy öldü:a015::çok üzgünüm: sıcak yüzünden tatile gitmiştik bodruma oranın sıcağına dayanamadı:1no2: siz ne olur çıcak havaya maruz bırakmayın üzülürsünüz benim gibi:çok üzgünüm:

• Konu Sahibi EU1

Gonzalesler tercih edilen ama biraz asabi hayvanlardır:1rolleyes:Fakat kendinize alıştırdığınızda ısırmazlar tabi bu size bağlı. Alındıktan 4-5 gün sonra kafesin kapağını açıp elinizle yem verdiğinizde gelip alacaktır ve elin kokusunu duyacaktır alışmaları böyle olur. Ama ilk defa bu cinslerden birini besleyecekseniz bence bir hamster alın derim onlar kesinlikle daha sakin oluyorlar.

• Konu Sahibi EU1
benimde hamsterim vardi ELVIS ama 3 ay önce öldüsenağlama 2 sene boyunca baya alismistim...iste hayvan beslemenin kötü yanida busenağlama bide bi tane farem vardi belki iyk diceksiniz amasırnaşık şey 2 hafta sonra arkadasima hediye ettim ama...simdi tekrar hamster almayi dusunuyorum...

• Konu Sahibi EU1
hehe walla alistim artik duymayasırnaşık şey ama sanildigi kadar igrenc seyler degiller...hamsterin uzun kuyruklu olanini dusun öyle bise yanisırnaşık şey acayip seker oluyolar gercekten bak tavsiye derim yani:smiley-cool:

öyle de farelerde hastalık riski var veba.ama hamsterlarda yok arkadaşım.

ya aslinda sonucta her hayvanda hastalik riski vardir...nerden aldiginada bagli bu birazcik...ama haklisin fare besliyosan bu riski alicaksin mecburenyerimseniben

hamsterlerde hastalık pek olmaz yani olsa bile insana bulaştırmazmış insandan hamstere nezle grip gecebiliyormuş yani biraz araştırdım a.s
ve çok tatlılar bende yarın alıcam yanlız gonzalesler çok hızlı oluyorlar ve alışması birazcık zor en güzeli suriye cinsi hamsterler onlar daha çabuk alışır ve kısa sürede dost olurlar size tabi yavruyken aldıysanız :sm_cool:
yanlız şu kırmızı gözlü olanlar albino hastasıymış yani renk pigmentleri ile ilgili bir şey bembeyaz olduklarından doğada kolayca avlanıyorlarmış renk pigmenteri bulunmadığuından bu şekildeymiş renkli ama kırmızı gözlü olanlar ise albino ile ciftlesmis baska bi türden meydana geliyormuş albino hastalığı olarak geçsede sadece renk pigmenti hakkında bir şey hastalık sayılmaz yani

Son düzenleme:
ben de gonzales aldım 1 ay oldu henüz ama çok tatlı yaa acaip bişi :) çok yaramaz kafesin altını üstüne getirio ..bende elime alamadım henüz çok ısıryor elimde bişiler yediriyim diye uzattım elimi dişledi kanattı yaramaz :) ama olsun bayılıorum ona yinede ..

çok temiz oluolarr kendilerini sürekli temizliolarr benimde var bi bebişim adı Süleymannsırnaşık şey dünyalar tatlısı bişii salıom gezinio odamda.tanıo da beni çağırınca gelio bişi vercem diye yavruşum benim çok sevimli oluolar:1hug:

evlerinin içindeki yaşayışları çok şirin gerçekten ama besleyemem sanırım.elime alamam:)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…