Hamileyken kedi beslemek

Elif krc21

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Ocak 2020
64
53
29
Merhabalar,
Hamile kalmadan önce doktoruma gittim. Evde 2 kedi beslediğim için toksoplazma tahlili yaptırdım ve negatif çıktığı için doktor kedileri uzaklaştırılması lazım hamilelere tehlikeli diye. Acaba aranızdan aynı durumu yaşayan var mı?

Merhaba benim kedim yok doktorum bana da test yaptı, kedi dışkısından bulaşıcı bir şeyler varmış ve gebelikte problem oluyormuş

Aynı problem şuan bendede var . 7 ay önce doğumdan sonra bebeğimi kaybettim kedi aldım eve ve bana çok iyi geldi şuan tekrar hamileyim doktorda kedi önermiyoruz dedi ama bana en çok iyi gelen o napicagimi bende bilmiyorum ama o toksoplazma testlerinde arastrdm sadece kediden değil çiğ etten yıkanmamış sebze meyvden bile geçebiliyormus ve çok önemliymiş hamilelik için napicam bilmiyorum bende

Ben kızımla ağız ağıza yatardım hiçbir sorunda olmadı çok şükür. Tuvaletini eşim temizledi ben hiç yaklaşmadım. Çiğ etten bile geçebiliyor o önemli olan sizin temas etmemeniz. Aşılarını falanda hiç aksatmadım. Kızım 5 kedim 8 yaşında, İki kızım beraber çok da güzel büyüyorlar.

Merhabalar,
Hamile kalmadan önce doktoruma gittim. Evde 2 kedi beslediğim için toksoplazma tahlili yaptırdım ve negatif çıktığı için doktor kedileri uzaklaştırılması lazım hamilelere tehlikeli diye. Acaba aranızdan aynı durumu yaşayan var mı?
Aynı problem şuan bendede var . 7 ay önce doğumdan sonra bebeğimi kaybettim kedi aldım eve ve bana çok iyi geldi şuan tekrar hamileyim doktorda kedi önermiyoruz dedi ama bana en çok iyi gelen o napicagimi bende bilmiyorum ama o toksoplazma testlerinde arastrdm sadece kediden değil çiğ etten yıkanmamış sebze meyvden bile geçebiliyormus ve çok önemliymiş hamilelik için napicam bilmiyorum bende

Kedi dışkısı, çiğ et/yumurta, iyi yıkanmamış sebze meyve (özellikle dışardan yediğimiz yeşillikler) bunlardan toksoplazma geçişi çok yüksek. Dikkat etmeniz gereken şey kedilerinizin aşılarını vs eksiksiz yaptırmak ve dışkısını asla ama asla sizin temizlememeniz. Onun harici sorun olacağını zannetmiyorum. Ben kedi beslemediğim halde pozitif çıktı. Yani bunu evdeki canlılara bağlayarak kendinizi yıpratmayın. Olacak olan her türlü oluyor. Siz dediğim gibi aşılarına ve dışkı temizliğine dikkat edin yeter inşallah. Gebelikte zaten %1-2 görülen bir durum bu.

Kedi kumunu esiniz temizlesin yada eldivenle temizleyin benim toksoplazma testim.poztif ciktigi icin ben rahatlikla kumunu falan temizliyordum
İgg mi pozitif çıkmıştı sizde? Ben de ne yazıkki igm pozitif çıktığı için takip altındayım

Benim toxoplazma negatif çıktı ve doktorum asisiz kedi köpeklerden uzak dur dedi. Aşısı varsa problem olmaz. Birde yine de tuvaletini siz degistirmeyin

2 doktora gitmiştim aslında. Birisi kafana takma bunları dedi tahlilleri istedi. Diğeri de çok korkuttu beni hemen kedileri vermeniz gerekiyor dedi. Bu ilk gittiğim doktora bidaha gidip tahlilleri göstereceğim bakalım o da ne diyecek.
Aslında evet dediğiniz gibi sadece kedilerden geçen bişey değil iyi yıkanmamış sebze ya da meyveden de geçiyormuş.

Evet doktorların çoğu önermiyormuş ama internette en çok sokak kedileri için yazıyor. Ama ev kedisi hep evde oluyor kuru mamadan başka bişey yedirmiyoruz. kumunu da ben değiştirmiyorum. Kediler de 3 yıldır bizde yani. Ama hamileyken bağışıklık mi düşüyormuş öyle bişey daha tehlikeli oluyormuş.

Bunu birkaç sene önce veteriner söylemişti. Eğer aşılar düzenli yapılmazsa hamileler için tehlikeli diye. Sanırım kedilere düzenli tüm aşılari yaptırınca sorun oluşmuyor 🤔🤔🤔

Kedilerinize sadece kuru mama veriyorsanız, çiğ et salam sosis gibi gıdalarla beslemiyorsanız, evden çıkmıyorlarsa hiç bir sorun yok. Negatif çıkmışsınız yani şu vakte kadar size bulaştırmamışlar, demek ki şu vakte kadar onlarda da bir sıkıntı yokmuş. Ben de gebeyim, iki tane de dünya güzeli kedim var, doktorum aynen bunları söyledi, yine de tuvaletini eşiniz temizlesin dedi. Yerli yabancı tüm bilimsel makaleler, doktorlar, veterinerler bu dediklerimi bas bas bağırırken, güzel ülkemde neden bazı kadın doğum doktorları ısrarla kediler tehlikelidir diyebiliyor anlamış değilim. Onlar da benim bir evladım. İnşallah dünyaya getireceğim çocuğum benim için güzel olan herşeyi simgeliyor. Neden başka bir canlıyı sokağa atarak bunu çocuğumla ilişkilendireyim. Beraber yaşayacaklar, aynı bizim gibi çocuğumuzda tüm canlılara saygı duymayı ve sorumluluk almayı öğrenecek.

Merhabalar,
Toksoplazmam negatifti, 5 kediyle ayni evdeydim. Doktorum uzaklastirmana gerek yok, kumunu sen degistirme yeter demisti. Ustelik toksoplazma buyuk bas hayvanlardan daha cok bulasiyormus, disarda salata ya da az pismis et yeme demisti. Son olarak veterinerimiz de, bu zamana kadar kedilerinde tokso olsaydi sen de pozitif olurdun, rahat ol demisti 😊

Bunu birkaç sene önce veteriner söylemişti. Eğer aşılar düzenli yapılmazsa hamileler için tehlikeli diye. Sanırım kedilere düzenli tüm aşılari yaptırınca sorun oluşmuyor 🤔🤔🤔
Bu bakteri ile ilgili bir aşı olduğunu ben bilmiyordum. Belki de veterine aşıların ihmal edilmemesi için söylemiştir, neticede o aşılarda oldukça önemli hastalıklar için... Benim kedilerimde aşı da yok çünkü farklı rahatsızlıkları var, ama 4 senedir benimleler, ve testim negatif çıktı. Yani bana hiç bulaşmamış... Sadece kuru mama yiyorlar evden çıkmıyorlar... Bakteri bulaşacaksa benden onlara geçmesi daha muhtemel yani... Salatadan bulaşması benim için daha büyük bir ihtimal bence...

Toksoplazmam negatifti, 5 kediyle ayni evdeydim. Doktorum uzaklastirmana gerek yok, kumunu sen degistirme yeter demisti. Ustelik toksoplazma buyuk bas hayvanlardan daha cok bulasiyormus, disarda salata ya da az pismis et yeme demisti. Son olarak veterinerimiz de, bu zamana kadar kedilerinde tokso olsaydi sen de pozitif olurdun, rahat ol demisti 😊
Aklın yolu bir...

Merhabalar,
Ahh ahhhh 6 buçuk yıl öncem gözümün önünden geçtii. Psikolojik olarak neler yaşadım. Toxoplazma oldum hamileliğimin başında . Kedimde vardı dışkısıyla temasım yoktu ben salamdan oldugunu düşünüyorum. Öncelikle şunu soyleyim herkes hayatında genelde toksoplazma olur. Ve farketmez. Olmayanlarda hamilelikte olma ihtimali cok yuksektir. Sadece kedi dışkısı değil iyi yıkanmamış sebze çiğ et ürünleri vs . Şuan kızım 5,5 yaşında çok şükğr sıkıntımız yok :)) ama hamileyken doktorlarla konuşmak benim için kabustu

Bu bakteri ile ilgili bir aşı olduğunu ben bilmiyordum. Belki de veterine aşıların ihmal edilmemesi için söylemiştir, neticede o aşılarda oldukça önemli hastalıklar için... Benim kedilerimde aşı da yok çünkü farklı rahatsızlıkları var, ama 4 senedir benimleler, ve testim negatif çıktı. Yani bana hiç bulaşmamış... Sadece kuru mama yiyorlar evden çıkmıyorlar... Bakteri bulaşacaksa benden onlara geçmesi daha muhtemel yani... Salatadan bulaşması benim için daha büyük bir ihtimal bence...
Evde yaşıyolar hiçbi sorun olmaz diye düşünmeyin sakın. Hayvanların biyolojik yapısı bizden çok farklı. Bebekliğinden beri bende olan kapı açıldığında korkudan ortadan kaybolan kedimi veterinere götürünce ev kedisi balkona bile zorla çıkıyo dememe ragmen adam pire taraması yapmıştı şaşirmiştim 😃 insanlarda hastalıklar nasıl dış etkenlerden kaynaklanıyosa kedilerde bu olmadanda hastalık virüs gibi durumları yaşayabiliyolar. Vucudunun ne üretecegini bilemezsiniz hele ki aşilari yoksa tamam.. çok daha dikkat edilmesi lazm

Ahh ahhhh 6 buçuk yıl öncem gözümün önünden geçtii. Psikolojik olarak neler yaşadım. Toxoplazma oldum hamileliğimin başında . Kedimde vardı dışkısıyla temasım yoktu ben salamdan oldugunu düşünüyorum. Öncelikle şunu soyleyim herkes hayatında genelde toksoplazma olur. Ve farketmez. Olmayanlarda hamilelikte olma ihtimali cok yuksektir. Sadece kedi dışkısı değil iyi yıkanmamış sebze çiğ et ürünleri vs . Şuan kızım 5,5 yaşında çok şükğr sıkıntımız yok :)) ama hamileyken doktorlarla konuşmak benim için kabustu
Yorumunuzu okuyunca rahatladım ❤️
İlk gittiğim doktora gittim geçen hafta sonuçları gösterdim anlattım diğer dokturun dediklerini. Beni rahatlattı bira dedi ki kediler evden dışarıya çıkmıyorsa ve aşılıysa tamam sorun yok dedi.

X