Hamilelikte Tetanoz aşısı hakkında

Gurbetkusu74

Üye
Kayıtlı Üye
4 Mart 2022
758
705
Arkadaşlar 20+5 günlük hamileyim. Ebe sürekli arayıp tetanoz için çağrıda bulunuyor. Doktorumda tetanozu vurul dedi bugün ama çok kararsızım korkuyorum açıkçası madem vurulacak bi asıydı neden Tetanoz aşıları toplanıyor diye açıklama yaptı sağlık bakanlığı hiç anlamadım. Siz vuruldunz mu ne düşünüyorsunuz bu konuda ? Forumda biraz araştırınca aşıyı ağır geçirenler aşıdan sonra hareketlerde azalma ani kalp durmalarını yaşayanları okuyunca daha çok tedirgin olyrm sizin fikriniz nedir vuruldunz mu vurulacak mısınız

Arkadaşlar 20+5 günlük hamileyim. Ebe sürekli arayıp tetanoz için çağrıda bulunuyor. Doktorumda tetanozu vurul dedi bugün ama çok kararsızım korkuyorum açıkçası madem vurulacak bi asıydı neden Tetanoz aşıları toplanıyor diye açıklama yaptı sağlık bakanlığı hiç anlamadım. Siz vuruldunz mu ne düşünüyorsunuz bu konuda ? Forumda biraz araştırınca aşıyı ağır geçirenler aşıdan sonra hareketlerde azalma ani kalp durmalarını yaşayanları okuyunca daha çok tedirgin olyrm sizin fikriniz nedir vuruldunz mu vurulacak mısınız
Sanırım doktora göre değişiyor bazı doktorlar aşı ve şeker yüklemesine karşı, doktora güveniyorsanız olabilirsiniz.

Benim doktorumda şeker yüklemesi yaptırma istemiyorum ve aşı da sana bağlı bir yorum yapmıştı. Evet aşının olacağı gün bende aynı habere denk geldim, sağlık ocağındaki ebeye söyledim açıklama yapmadı olmalısın filan dedi.
Sonuç olmadım,hakkımızda hayırlısı artık 🥺😄

Bana doktorum gerek gormemişti. Önceden evde dogumlarin sık oldugu zamanlar icin gerekliydi ama artık doğumlar hastane, ameliyat tarzi steril ortamlarda gerceklestigi icin gerek yok demisti. Bebegin kordonunu keserken makasi kaynatmadan ya da pasli alet adevat kullanarak yapildigi icin sikinti yaratiyormus ve oyuzden gerekli goruluyormus.

Sanırım doktora göre değişiyor bazı doktorlar aşı ve şeker yüklemesine karşı, doktora güveniyorsanız olabilirsiniz.

Benim doktorumda şeker yüklemesi yaptırma istemiyorum ve aşı da sana bağlı bir yorum yapmıştı. Evet aşının olacağı gün bende aynı habere denk geldim, sağlık ocağındaki ebeye söyledim açıklama yapmadı olmalısın filan dedi.
Sonuç olmadım,hakkımızda hayırlısı artık 🥺😄
Yarın birşey olsaydı onun da pişmanlığını yaşamak var o yüzden çok kararszm benim doktorum mutlaka yaptır diyor sanki ameliyathanelerde paslı malzeme kullanyolar anlamadm 🤷🏻‍♀️

Bana doktorum gerek gormemişti. Önceden evde dogumlarin sık oldugu zamanlar icin gerekliydi ama artık doğumlar hastane, ameliyat tarzi steril ortamlarda gerceklestigi icin gerek yok demisti. Bebegin kordonunu keserken makasi kaynatmadan ya da pasli alet adevat kullanarak yapildigi icin sikinti yaratiyormus ve oyuzden gerekli goruluyormus.
Niye şuan bukdr diretyolar ozmn anlayamyrm doktorum vurul tabiki vurulacaksn dyor hiç benim tercihime bırakmadı bende yarın birşey olursa çok pişman olurum dye de korkyorum olsan bir dert olmasan bir dert 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

Niye şuan bukdr diretyolar ozmn anlayamyrm doktorum vurul tabiki vurulacaksn dyor hiç benim tercihime bırakmadı bende yarın birşey olursa çok pişman olurum dye de korkyorum olsan bir dert olmasan bir dert 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️
Bilmiyorum ki. Atiyorum hamileyken eline pasli bi bıcak veya civi battı o zaman da sıkintı yaratıyo mudur acaba? Belki bu ihtimaller yüzünden diretiyolardir bilememiyorum. Doktorum gerek yok diyince ben olmamıştım. Saglik ocagindan aradiklarinda da doktorum gerek gormedi diyince bi sey dememislerdi 🤷‍♀️

hamilelin 9 ay sürecek bir civi batmasi bicak kesmesi olunca tehlikesinden korunman için olabilir belki. ben oldum 3 çocuğum var cok şükür bisey olmadı. negatifi çağırma pozitif ol iyi düşün iyi olsun. saglıkla kucagina al inşallah.

Yaptıracağım veya yaptrmayacgm şuan konuyla ne gibi bı ilgisi var ki anlayamadm?
Yaptırdığınız her işlem çocuğunuzu etkiliyor. İlk 6 ay sizin antikorlarınız bebeğinizi korur. Gebelik aşıları sadece sizi korumak için yaptırılmaz. Hatta çocukken size yapılan aşılar da bebeğinizi korur. Aşı karşıtı değilseniz ve yaptıracaksanız siz de yaptırın diye dedim. Düz mantık aslında. Ben iki gebeliğimde de oldum. Elimi sebebini bilmediğim bir şekilde kesince de önlem olması için vuruldum. Kol ağrısı dışında da bir yan etkiyle karşılaşmadım.

Aşı oldunuz mu acaba?

Hala yaptırmadım 25+3um bu hafta veya 30. Haftada tek doz olmayı düşünüyorum ebe olabilir dedi. 2 doz vurulmcgm en azından o belli
Tetenoz boğmaca vs içeren adacel diye bir aşı varmış 27 haftadan sonra yapılabiliyormuş tek doz. Doktorum onu tavsiye etti sizinde aklınızda olsun. Sanırım onu yaptırıcam

Ben 20. Haftadayim hemsire 20. Haftada gelirsin demisti ama genelde 24. Haftadan sonra yaptirilmasi daha iyi sanirim doktoruma sormadim daha onumuzdeki ay koltrolde sorup ona gore karar vericem

Arkadaşlar merhaba bu tetenoz aşısı konusunu ne yaptınız benim doktorum 2 doz öneriyormuş hemşiresi söyledi ve doktoruma şahsen sormayı unuttum kendisine sorucam ama tedirginim ne yapmalıyım şuan 20+4 lerdeyim ve tedavi ile gebeliğim olduu bu sebeple olmayan veyaa tek doz olann arkadaşlarım var ve sorun yaşamamışlar sizce ne yapmalıyım sizler ne yaptınız acaba 🙏🐬

Arkadaşlar merhaba bu tetenoz aşısı konusunu ne yaptınız benim doktorum 2 doz öneriyormuş hemşiresi söyledi ve doktoruma şahsen sormayı unuttum kendisine sorucam ama tedirginim ne yapmalıyım şuan 20+4 lerdeyim ve tedavi ile gebeliğim olduu bu sebeple olmayan veyaa tek doz olann arkadaşlarım var ve sorun yaşamamışlar sizce ne yapmalıyım sizler ne yaptınız acaba 🙏🐬
Merhaba ne karara vardiniz asi hakkinda. Ben de bugun yaptirdim.ama biraz endiseliyim

X