Hamilelikte Sık Yapılan Hatalar

koalayim

Guru
Kayıtlı Üye
28 Mart 2007
961
332
43
Hamilelik döneminde beslenme son derece önemlidir ancak bazen gereksiz yere alınan kaloriler anne adayının gereksiz yere kilo almasına neden olabiliyor.

Anne adaylarına iyi beslenin, sebze meyveyi bol tüketin, kalsiyum kaynaklarına önem verin, ceviz yiyin gibi önerilerde bulunduğumuzda bazen bu "iyi" beslenmenin ucu kaçabiliyor. Günde iki veya üç cevizden fazlası gereksiz, diğer kuruyemiş cinsi yiyecekleri tüketmek gereksiz, yarım litre sütten fazlası gereksiz. Benzer şekilde "bol" meyve yemek de gereksiz bir kalori kaynağı olabiliyor.

Yani gün içinde hiç farketmeden, yemesi ve içmesi kolay besin maddelerini fazlaca tüketmek vücuda gereksiz kalori girişine neden olabiliyor. Fazladan ve gereksiz tüketilen 8000-9000 kalorinin bir kilogram vücut ağırlığı artışına neden olduğunu unutmayalım.

Bu yaz günlerinde bol sıvı alalım derken kastımız bolca su tüketmek. Gereksiz yere tükettiğiniz meyve suları ve süt gereksiz yere kilo almanıza neden olabilir.

Hamilelikte dengeli beslenmek prensibini benimserken çoğu zaman gözden kaçan bu kalori kaynaklarını bir kez daha aklımıza getirelim...

DrKağan Kocatepe

gercekten cok hakli aslinda benim icin oyle en azindan hic beslenme aliskanligim yok hamilelikte dikkat edeyim dedim bir kac gun ettim tamam ben cikolatayi tatliyi cok tuketiyorum migdemde yanma yapiyor ve su icemiyorum butun gun elimde siseyle gezmeye basladim ama ancak 1 litre bile anca icebiliyorum

sagol koalacım bılgıler için!netten kagan kocatepenın yazılarını bende cok okurum!dogru benım dr fazlasını vucut atar atamadıgın kılo olarak kalır dıyor sadece 1 porsıyo meyva ye ve evdekılerın dısında sıkılan meyva sularıda çok sekerlı yanı sadece kılo yapıyor!

X