Hamilelikte şeker yüklemesi ve ani bebek ölümleri

Gebeliğin ilk 3ayinda şeker yuklemesi yaptırdınız mı yada yapan tanıdığınız var mi

• A)yaptirdim ama bir sorun yaşamadım

OY: 12 60,0%
  • B)Yaptirmadim ama yaptıran yakınım var ve sorun yasamadi

OY: 6 30,0%
  • C)yaptırdım ve kayıp yaşadım

OY: 0 0,0%
  • D)yaptıran yakınım var ve kayıp yasadi

OY: 2 10,0%

• Ankete Katılan
    20

Dilamm02

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Eylül 2022
1
0
38
20.haftadan sonra yapılması gereken şeker yuklemesini ilk 3 ayda yaptırmak anı bebek ölümlerine sebep oluyor ben bebeğimde 9.haftaya kadar sorun yaşamazken 9.haftada yaptirdigim şeker yüklemesi sonucu kaybettim .Lütfen 24.haftaya kadar hiç bir doktorun size şeker yüklemesi yaptırmasını kabul etmeyin .Başka şeker yükleyen var mı kayıp bu süreçte yaşayan var mı bilmek istiyorum

Merhaba, çok üzülrüm durumunuza, yaşadığınız yıkıma. Benim ikinci hamileliğimde 8haftalıkken şeker yüklemesi yqpılmış ve diyabet çıkmıştı. Bebeğin gelişimi 10. haftada durdu, 13. te doğal düşük yaptım. Bebeğin kromozomal yapısı 45x0dı. Zaten genetik test yaptırdığımızda da öyle çıkmıştı, düşük sonrasında da tescillendi. Yani demek istediğim benim de ilk 10 hafta sorunsuz ilerleyen bir hamileliğim vardı ama bebeğim kromozomal yapısı doğru değilmiş, sonradan herşey tepetaklak oldu.

Ben o zaman şeker yüklemesinin bir zararı var mı, bunun bilimel bir çalışması var mı diye çok araştırdım yaptırmadan önce ve hiç bir çalışma yok. Türkiyede bu kadar negatif düşünülmesinin nedeni canan karatay. Litaratürde bu konuda olumsuz hiç bir şey bulmadım ben.

Seker yuklemesinin kayipla alakasi yok. Ben iki kez yaptirdim 50 ve 75gr olmak üzere. 75gr seker =4-5dilim baklava. Gebeligimde tek seferde 5 dilim baklavadan daha fazlasini yemisligim oldu. Kaybiniz icin cok uzgunum. Düşük yasamis olmanizin baska sebepleri de olabilir. Seker yuklemesine baglamayin.

20.haftadan sonra yapılması gereken şeker yuklemesini ilk 3 ayda yaptırmak anı bebek ölümlerine sebep oluyor ben bebeğimde 9.haftaya kadar sorun yaşamazken 9.haftada yaptirdigim şeker yüklemesi sonucu kaybettim .Lütfen 24.haftaya kadar hiç bir doktorun size şeker yüklemesi yaptırmasını kabul etmeyin .Başka şeker yükleyen var mı kayıp bu süreçte yaşayan var mı bilmek istiyorum
9 haftada neden şeker yüklemesi yapılıyor ki 20 haftadan sonra yapılmıyor mu ?

dr teklif etti kabul etmedim istemediğime karşın kagıtlar imzalattı saglıklı bir gebelik geçirdim ama dr, ihmali sonucu 35+4 haftyalık bebeklerimi kaybettim tansiyon çıktı idrarda protein çıktı kanda pıhtılaşma çıktı hepsine normal diyerek bizi oyaladı.kaldıki prenetolog dr ada gittim sonuçta 2 doktorla bebeklerimi kaybettim bana yaşatıklerı evlat acısını rabbim onlarada yaşatsın ve elim kolum baglı dava bile açamıyorum bu doktorun yaptıgı yanına kar kalacak maalesef bu davalarda biz annellerin degilde bu vicdansızlerın lafına bakıyorlar

Ay kusura bakmayın oyumu kullandım ama yanlışlık oldu. Ben ilk 3 ayda hiç bir hamileliğimde şeker yüklemesi yaptırmadım. 24. Haftalardan sonra hep yaptırdım.

X